Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Departe. EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Departe. EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Departe. EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Departe. EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Departe. EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Departe. EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Departe. EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Departe. EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Departe. EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Departe. EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Departe.

3 participanți

In jos

Departe. Empty Departe.

Mesaj Scris de kevin2oo Lun Sept 03 2012, 22:50

Departe. Departe de tronul suprem alături de o mie de îngeri am plecat să-mi cunosc oamenii, acei oameni în care cred, acei oameni care sunt la fel ca mine și totuși…

Departe. Departe unde am plecat am găsit doar rău. Am acceptat să fiu batjocorit, scuipat și m-am târât singur în genunchi pentru toate greșelile lor după ce toți îngerii mi-au fost uciși de aceste suflete fără speranță și parcă lipsite de viață și orice altceva ce desparte oamenii de lume și lumea de oameni. Iar ei m-au privit cu ură și dispreț, neștiind că eu iubesc pe toți chiar și când ei nu mă iubesc pe mine, neștiind că fiecare pas pe care-l făceam era plin pasiune pentru tot ce mă înconjoară. Am fost strigat nebun, ciudat și în zeci de alte feluri și totuși am ales să nu vă răspund, eu știu cine sunt, pentru mine voi rămâne același eu, iar voi nu puteți decide decât pentru voi.

Departe am găsit un singur suflet printre zecile de mii pe care le-am citit, acel suflet părea că era cel mai curat dintre toate, o zeiță a purității care a venit fix în calea mea, când speranța îmi era nulă. Acea fetiță cu părul lung și castaniu… avea tot ce lipsea lumii întregi, vise, dorințe, era încărcată de iubire și parcă îmbrăcată în gânduri de cașmir, atâta înțelegere se citea în ochii ei verzi, atâta căldură. Voi puteți vedea cât de frumoasă e ea? Tu,dacă ai întâlni-o pe stradă, ai știi să o citești? Sunt sigur că nu, tu ești murdar de gânduri și sfatul meu e să mai ștergi din când în când din ele, merită să te eliberezi.

Departe. Departe de undeva. De unde? Nici eu nu știu, m-am întors… am revenit și mi-am luat locul pe tron alături de aceeași fetiță blândă de care v-am povestit și vouă în poveștile mele. Și deși voi nu m-ați înțeles, deși voi sunteți răi, eu cred în voi chiar de nu vă cunosc pe toți.

Acum știu că nu mă va salva nimeni, iar pe voi nu vă va proteja nimeni, doar eu voi putea face asta. Prin ochii mei sunteți… nimic, e un nimic atât de paralel încât pare să nu-mi pese, încalc regulile “Îmi pasă de nimic.” Și acum, dați-va seama ce înseamnă.
kevin2oo
kevin2oo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 6
Data de inscriere : 01/09/2012
Varsta : 31
Localizare : Timisoara

http://kevin2oo.wordpress.com

Sus In jos

Departe. Empty Re: Departe.

Mesaj Scris de Darky Mar Sept 04 2012, 00:11

Aceasta este o parere personala in calitate de consumator de arta si nu de critic:
Aceasta pare a fi one shot si nu un Fic.Dar oricum...Imi place cum arata, descrierile sunt absolut geniale, deci m-ai facut sa vad clar ce ai scris tu acolo.Pentru descriere tin sa te felicit. Repetitia "departe" a fost aleasa bine si reusit sa o valorifici la fle de bine facand-o ulterior sa devina un fel de litemotiv pe parcursul textului.Mesajul textului aparent ne ataca pe noi, dar eu cred ca defapt, ca tu vroiai sa transmiti un mesaj intregii lumi.
In primul fragment, este ceva ciudat.Ti-ai parasit tronul ca sa mergi sa iti cunosti oamenii, ingerii probabil reprezinta visele tale.Prin acea expresie "merg sa imi cunosc oamenii" vroiai sa spui ca mergi sa iti cunosti cu adevarat prietenii.
In al doilea fragment iti exprimi nemultumirea si totusi iubirea ta neconditionata fata de oameni, puterea ta de iertare si desigur vointa de care dai dovada, infruntand viata.Deasemenea iti exprimi si mahnirea descoperind ca prietenii nu iti sunt chiar prieteni si lumea nu este chiar asa cum ti-o imaginai.
In al treilea fragment descrii iubirea ta, fata de acea fata cu parul castaniu.Folosind diminutivul "fetita" m-ai indus putin eroare, se poate sa nu fie iubirea ta ci doar o fetita mica care inca nu cunoaste ura si dispretul lumii, care inca viseaza, si spera ca o sa devina ce doreste ea atunci cand ii v-a sosi timpul.
Tu,dacă ai întâlni-o pe stradă, ai știi să o citești? Sunt sigur că nu, tu ești murdar de gânduri și sfatul meu e să mai ștergi din când în când din ele, merită să te eliberezi.
Aici probabil te referi la multi din adolescentii de azi, acesti "smecheri" sau cum imi place sa le spun eu cocalari, cand vad o fata se gandesc numai la cum sa o f**a. Sau si aici se mai poate interpreta ca aceasta fetita cu visele, gandurile si sperantele ei v-a fi acaparata si trantita la pamant de aceasta lume necrutatoare.
Al 4-lea fragment chiar nu stiu ce sa cred, te-ai intors pe acel tron de domnie, care nu reusesc sa imi dau seama ce simbolizeaza.Ai luat alaturi de tine acea fetita, ca sa o protejezi, pentru ca ea este speranta lumii tale.

Edit ulterior: Spune-mi daca mi-am dat seama...:o3..ca na...trebuie sa stiu
Darky
Darky
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 336
Data de inscriere : 29/04/2012
Varsta : 27
Localizare : Tehnic vorbind nu stiu exact :-? putem fi in mijlocul universului sau la periferie

Sus In jos

Departe. Empty Re: Departe.

Mesaj Scris de kevin2oo Mier Sept 05 2012, 12:11

Eu in lumea mea sunt regele care domneste peste toti si toate. Viata mea intreaga este ciudata, eu sunt ciudat si tot ce ma inconjuara e ciudat.
De asta sunt numit nebun. Mi-am parasit tronul si-am luat-o la pas alaturi de ingerii [ganduri bune si speranta in toti oamenii] ca sa vad cum sunt ei toti.
Ceea ce ai spus despre al doilea fragment ai dreptate.
Despre al treilea... fetita este intradevar una mica... care inca nu cunoaste in totalitate, cel putin toate cele rele si inca are speranta in ea si vise de copil, in acelasi timp asta m-a atras la ea si m-a facut sa o vreau alaturi de mine pe tron, am luat-o ca printesa pana cand ne-am casatorit si-am facut-o a mea regina.
Din citat ar cam trebuii sa se inteleaga ca multi dintre oameni nu stiu cum sa se comporte cu un asemenea suflet fara pacat, nepatat si neatins de nimeni, prea multi care vad doar ce este de vazut si nu ceea ce este ascuns adanc.
Si in al patrulea deja cred ca raspunsul e evident. Razz
kevin2oo
kevin2oo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 6
Data de inscriere : 01/09/2012
Varsta : 31
Localizare : Timisoara

http://kevin2oo.wordpress.com

Sus In jos

Departe. Empty Re: Departe.

Mesaj Scris de Schizo Mier Sept 05 2012, 22:09

Da, foarte, foarte interesant ce am citit aici. Chiar mi-a plăcut teribil, m-a impresionat profund. Tind să cred, ca Darky, că ăsta e un one-shot, să-mi spui dacă îl vrei mutat. Textul e curat, cuvinte bune, structură excepțională. Despre interpretare, vreau să-ți spun că se potrivește cu Iisus Hristos. Eu așa mă gândisem. Oricum, o lucrare minunată, încă o dată sincere felicitări.
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Departe. Empty Re: Departe.

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum