Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Recomandările lui Nekirus EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Recomandările lui Nekirus EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Recomandările lui Nekirus EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Recomandările lui Nekirus EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Recomandările lui Nekirus EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Recomandările lui Nekirus EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Recomandările lui Nekirus EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Recomandările lui Nekirus EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Recomandările lui Nekirus EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Recomandările lui Nekirus EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Recomandările lui Nekirus

In jos

Recomandările lui Nekirus Empty Recomandările lui Nekirus

Mesaj Scris de Nekirus Mier Mar 04 2015, 14:35

Fiind student la film am fost nevoit să văd sute de filme în cei doi ani ai mei de facultate. De la primele filme apărute încă din 1895, până la ultimele blockbuster-uri hollywood-iene. M-am gândit să fac acest topic ca să împărtășesc cu voi filmele bune și foarte bune pe care le-am vizionat recent, așa că o să vă recomand în fiecare săptămână câte un film pe care vă invit cu toată plăcerea să-l vedeți. Uhm, filmele nu o să fie filme obișnuite care le vedeți voi la cinema. O să fie și filme mai vechi, și filme mai noi, mă interesează să artă lumii filme care merită cu adevărat văzute, filme ce spun ceva nu doar prin poveste ci și prin imagine, stil regizoral, mizanscenă și alte elemente ce țin de componența filmului. Acest topic se adresează celor care caută mai mult de la cinema decât un loc un vezi o poveste clișeică și care dorec să descopere adevărata artă din spatele acestui minunat mijloc de exprimare artistică numit cinema. Sper din suflet că o să vă placă filmele și aștept să le dezbatem împreună în acest topic. Sunt curios de părerea voastră.

Uhm primul film pe care vi-l recomand este și filmul meu preferat. ”Synechdoche New York”, lansat în anul 2008 este debutul regizoral al lui Charlie Kaufman, considerat ca fiind cel mai bun scenarist contemporan.

Mică descriere: Puțini oameni reușesc să-și trăiască viețile cu adevărat, majoritatea se ascund în spatele unei măști pentru a se proteja. Oamenii se închid, în muncă, în activități sigure, în compromisuri, se închid în ei. Filmul surprinde scena vieții și ne arată stadiile prin care sinele nostru trece atunci când se cufundă în întuneric. Viața lui Caedon (Philip Seymour Hoffman), protagonistul începe să se degradeze complet din momentul în care el hotărăște să se închidă în muncă. Filmul începe cu o tentă realistă, iar pe parcursul primului act începe să devină un amalgam de fantezie, vis, complexitate și dramă interioară, toate îmbinate într-o stilistică a frumosului. Imaginile fanteziste care pătrund în film devin simboluri și lait-motive pe parcurs, ele chiar luând parte la narativa poveștii în unele momente. (paragraf luat dintr-un eseu de-al meu)


Durată: 124 minute

Gen: Dramă

Regizor: Charlie Kaufman

Scenarist: Charlie Kaufman

Distribuția: Philip Seymour Hoffman, Samantha Morton, Michelle Williams, etc.


Trailer:
Nekirus
Nekirus
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 193
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Baia Mare

https://artnewgeneration.niceboard.com

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum