Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Carti Vs Filme EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Carti Vs Filme EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Carti Vs Filme EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Carti Vs Filme EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Carti Vs Filme EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Carti Vs Filme EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Carti Vs Filme EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Carti Vs Filme EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Carti Vs Filme EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Carti Vs Filme EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Carti Vs Filme

+7
Bullet
SiNeD
Aggie.
Deathwing
Harlequin
SyleBV
Dark Fantasy
11 participanți

In jos

Carti Vs Filme Empty Carti Vs Filme

Mesaj Scris de Dark Fantasy Lun Apr 23 2012, 23:55

Ei bine...e o intrebare pe care mi`o pun de multe ori, si care poate v`o puneti si voi. Filmele sunt speciale intr`un anumit mod, actiuna poate fi urmarita mai rapid, se pot adauga diferite detalii suplimetare, si actoria este ea insasi o arta aparte. Dar multe filme sunt facute dupa carti, si nu de putine ori acestea, la randul lor, ignora anumite detalii, si pun altele in plus. Pe de alta parte, e o cu totul alta senzatie intre cea de a citi o carte si a vedea un film. N`o mai lungesc atat, as vrea sa aflu parerile voastre.

Deci...ce credeti? Film sau carte?
Dark Fantasy
Dark Fantasy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 183
Data de inscriere : 21/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Pamant...cred

Sus In jos

Carti Vs Filme Empty Re: Carti Vs Filme

Mesaj Scris de SyleBV Mar Apr 24 2012, 00:05

Ei bine cartile nici nu se pot compara cu filmele.
Sunt frumoase si filmele dar nu ai aceasi senzatie cand vezi un film si ai deja imaginea in fata ochilor pe cand o carte iti imaginezi fiecare scena in parte si iti creezi propiaimagine.
Cartile sunt mult mai in detaliu si te ajuta mult mai mult in a-ti dezvolta creierul si imaginatia.

Deci parerea mea CATILE MAI BUNE DECAT filmele.
SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

Carti Vs Filme Empty Re: Carti Vs Filme

Mesaj Scris de Harlequin Mar Apr 24 2012, 00:18

Style, sunt de acord cu tine. Totuşi, ca să întaresc ce ai zis spun aşa:
Când citeşti o carte, îţi creezi tu un personaj, la fel ca mumea în care acesta trăieşte. Atunci când citeşti o carte, deşi lumea nu a fost creeată de tie, aceasta îţi aparţine.
Problema cu filmul ar fi că nu este făcut astfel încât trăieşti într-u spaţiu limitat. Mai exact, filum este făcut din viziunea regizorlului asupra cărţii, iar tu trebuie să urmezi povestea pe care a inţeleasă de el, ci nu cea de tine.
În concluzie, după opinia mea, cel mai bine este să citeşti întâi cartea. Astfel îţi faci propria ta opinie despre ceea ce ai citit, iar astfel, când vezi filmul, o să fie o altă experienţă. Pe când, dacâ ai urmati întâi filmul, iar apoi ai citi cartea, ai începe să o vezi şi tu, tot în viziunea regizorului.

Topicul ăsta a picat chiar bine. Abia ce am discutat cu două seri în urmă despre asta cu un prieten
Harlequin
Harlequin
Moderator
Moderator

Mesaje : 284
Data de inscriere : 12/02/2012
Varsta : 31
Localizare : Pe munte!

Sus In jos

Carti Vs Filme Empty Re: Carti Vs Filme

Mesaj Scris de Deathwing Mar Apr 24 2012, 10:12

Eu o sa dau un exemplu concret.Ma bucur ca atunci cand eram mic am apucat sa vad mai intai primul film Harry potter si apoi sa citesc cartile.La fel si cu Stapanul Inelelor.Fiindca am putut sa "folosesc" personajele din film in imaginatia mea atunci cand am citit.Dar dupa asta,am citit cartile si apoi am vazut restul filmelor.
Un exemplu negativ este Eragon.Am citit primele 3 carti si apoi am zis sa vad daca e vreun film.Am dat de el.Descarcat.Uitat.A fost..dezamagitor.A avut atatea greseli si a omis anumite fapte fara de care nu puteau realiza si un al 2-lea film.Si-au facut-o cu mana lor.
Am zis mai sus ca uneori e mai bine sa vezi filmul inainte..Cam asa cred ca s-a inteles.Dar asta nu cred ca s-ar aplica la alte carti in afara celor fantasy..Daca ar fi sa vorbim de carti "cu greutate",adica literatura serioasa de la autori precum Tolstoi,Balzac,Hugo si etc pentru ca sunt foarte multi ,atunci clar ca vor castiga cartile in favoarea filmelor Smile.In acesta parte,filmele trebuie vazute abia dupa ce ai terminat cartile sa vezi si viziunea regizorului,cum a zis Grimm.
Deathwing
Deathwing
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 116
Data de inscriere : 14/04/2012
Varsta : 27

Sus In jos

Carti Vs Filme Empty Re: Carti Vs Filme

Mesaj Scris de Aggie. Joi Apr 26 2012, 19:38

Huh, la mine depinde de ce am văzut/citit prima oară: filmul/serialul sau cartea. Pentru că îmi creez o anumită părere, viziune și mă obișnuiesc cu ea. De exemplu, cărțile lui Agatha Christie. Când îi citeam cărțile aveam o viziune diferită a scenelor, pe lângă faptul că le dădeam o nuanță mai modernă. De asta nu pot urmări serialul, nu coincide cu ceea ce îmi imaginam eu. Și un exemplu luat invers ar fi cu serialul ăsta, The Vampire Diaries. O verișoară și-a luat toate volumele și pur și simplu nu puteam să le citesc fiindcă, pe lângă faptul că până și aspectul era schimbat, povestea era aproape total diferită. Dar desigur există și excepții. Anw, într-un fel sunt de acord cu SyleBV, chiar e mai frumos să-ți imaginezi singur, dar uneori prefer să văd filmul, mai ales când e ceva legat de școală și mă ajută mult, gen O scrisoare pierdută.
Aggie.
Aggie.
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 37
Data de inscriere : 15/04/2012
Varsta : 26

http://agg-a.deviantart.com/

Sus In jos

Carti Vs Filme Empty Re: Carti Vs Filme

Mesaj Scris de SiNeD Joi Apr 26 2012, 22:12

Mie mi se par mai interesante cartile decat filmele,deoarece cand citesti o carte iti imaginezi tu cum ar fi de ex orice carte o citesc personajul principal ma imaginez pe mine si cand citesti este mult mai interesant decat in filme parerea mea.
SiNeD
SiNeD
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 8
Data de inscriere : 24/04/2012

Sus In jos

Carti Vs Filme Empty Re: Carti Vs Filme

Mesaj Scris de Bullet Mar Mai 01 2012, 00:11

Ce-am vrut să zic eu a spus-o deja Aggie. La fel, depinde ce deschid prima dată. Odată ce mi-am format o imagine în cap nu am cum să mi-o schimb. Sincer, nu am de dat nici un exemplu pentru că, sincer again, nu prea am citit cărţi. Am citit câteva dar nu s-au făcut şi filme după ele, şi chiar dacă s-ar face, ar trebui să se facă după cum le dictez eu că altfel şi-ar pierde un client fidel [-(.
Lăsând gluma la o parte, prefer filmele. În primul rând, nu am timp să citesc cărţi, şi chiar dacă aş avea, mă aflu în situaţia aia enervantă în care cu greu pot urmări/citi ceva, iar dacă o fac, înseamnă că acel ceva chiar m-a impresioat. La un film oarecum naşpa îţi mai poţi pierde o oră şi ceva, pe când la o carte trebuie să fii ţinut în suspans mai tot timpul, să zici ,,Ce dracu'? Şi ce-o să se întâmple acuma după ce...?" etc. Mbine, acuma depinde de cititor. Deci, eu rămân cu filmele!
Bullet
Bullet
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 331
Data de inscriere : 11/02/2012
Varsta : 27
Localizare : În Dâmboviţa, şii?!

Sus In jos

Carti Vs Filme Empty Re: Carti Vs Filme

Mesaj Scris de Schizo Mar Iun 26 2012, 20:29

Eu susțin părerea lui Harley, teoria lui mi se pare cea mai logică. Totul ține de creierul nostru și de cum îl stimulăm sau îl lăsăm stimulat. Asta este cu adevărat întrebarea. Ce preferăm, să clădim sau să ne fie servit? Ca să dezbat și eu super pe scurt tema ”ce e mai bine să vezi mai întâi?” eu rămân la ideea cu cărțile. Dacă aș fi văzut filmele ”Harry Potter” înainte să citesc cărțile, nu rămâneam cu un gust așa plăcut ca cel pe care îl am acum, pentru că nu știam că se poate mai mult și că imaginația mea e liberă să clădească ce vrea în jurul Hogwarts-ului, nu doar să se limiteze la ce apărea pe TV. Hâc, părerea mea.
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Carti Vs Filme Empty Re: Carti Vs Filme

Mesaj Scris de Darky Vin Iul 06 2012, 10:35

Si eu ii dau dreptate total lui Harley , intradevar o carte o poti interpreta cum vrei tu , in timp ce la film trebuie sa urmaresti viziunea regizorului. Eu unul nu pot spune daca prefer filmul sau cartea , deoarece imi place sa urmaresc un film bun dupa o carte cu prietenii , dar la fel de interesant mi se pare si sa citesc eu cartea ...
Darky
Darky
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 336
Data de inscriere : 29/04/2012
Varsta : 27
Localizare : Tehnic vorbind nu stiu exact :-? putem fi in mijlocul universului sau la periferie

Sus In jos

Carti Vs Filme Empty Re: Carti Vs Filme

Mesaj Scris de DanPartizan Vin Oct 26 2012, 19:29

Raspunsul meu:Cartile.. de ce? look down

Filmul imi ia 1 ora jumate + reclame plictisitoare si lungi sa pot vizita WC-ul.
Cartea poate sa-mi ia de la 3 zile pana la 3 saptamani
Filmul iti sta in cap cateva zile(poate sa-ti stea si mai mult, nu zic nimic) iar daca vrei sa-l revizionezi in cap iti sta doar "uite acus o sa vina Ion si se desparteste cu Maria apoi vine Sponge Bob cu elicopteru si toti traiesc fericiti"
Cartea o tii in cap toata viata si poti s-o recitesti la nesfarsit si de fiecare data vezi un detaliu nou.
Intr-un final pot sa adaug ca TV-ul dauneaza ochilor si sanatatii, chiar si cartea dauneaza, daca nu o tii corect.
DanPartizan
DanPartizan
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 68
Data de inscriere : 06/07/2012
Varsta : 31
Localizare : Moldova,Chisinau

Sus In jos

Carti Vs Filme Empty Re: Carti Vs Filme

Mesaj Scris de Delusive Vin Mar 06 2015, 16:08

Eu prefer să citesc filmul înainte să văd ecranizarea cărții.
Filmul îmi prezintă o viziune limitată a detaliilor colective ce se pot zări într-o manieră mult mai elaborată și bine închegată în timpul parcurgerii unei cărți, iar în cazul adaptărilor, totul ține de viziunea regizorului asupra cărții pe care ți-o expune ție ca spectator, limitându-te din toate punctele de vedere. De ce să nu poți avea o viziune particulară? Cartea, deși îți poate descrie pe îndelete anumite pasaje, te îndeamnă totodată să îi scrutezi orizonturile prin prisma proprilor tăi ochi. Deseori imaginile descrise ce îți năpădesc mintea nu vor fi nici câtuși de puțin similare cu a altui cititor. Cartea nu va fi respectată niciodată de film, fiindcă toate acele lungi șiruri de circumstanțe vor trebui adapatate într-un volum minimal, astfel încât să poată cuprinde ideile generale într-o oră sau două de film. Comparația se poate face numai în cazul în care avem de-a face cu același scenariu deopotrivă - altfel nu văd cum am putea să ne raportăm la filme și cărți diametral opuse fără să le vedem atât ecranizarea cât și varianta tiparită pe hârtie. Sunt două lucruri diferite care se mănâncă într-o manieră diferită și cu tăcâmuri diferite. Sincer vorbind, nu ai cum să mănânci același lucru în același mod de două ori, indiferent dacă preparatele nu s-au schimbat, însă raportându-ne la cazul nostru e plăcut să observi schimbările survenite în cadrul unui film, elementele adăugate, omise, pierdute, neîntregite sau introduse într-un punct necaracteristic cărții. În carte te poți atașa emoțional de personaje, le poți clădi o înfățișare unică și poți interpreta de unul singur tertipurile acestora. Din punctul meu de vedere cartea îmi oferă o experiență mult mai agreabilă/antrenantă (mai ales emoțional) decât filmele. O viziune mai largă asupra lumii prezentate va prima întotdeauna în calitate de ceva mai bun decât o simplă interpretare a unui regizor, dar trebuie să recunosc că simpatizez enorm un punct de vedere diferit față de al meu în privința oricărui lucru, așa că oricât de inutil ar părea, în urma lecturării unei cărți voi apela la ecranizare pentru a-mi satisface o mică curiozitate cu privire la un mic detaliu, în special în cazul unor ambiguități ce pot avea o mulțime de înțelesuri.
Delusive
Delusive
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 2
Data de inscriere : 06/03/2015
Varsta : 30

Sus In jos

Carti Vs Filme Empty Re: Carti Vs Filme

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum