Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
The Ferlands  EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
The Ferlands  EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
The Ferlands  EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
The Ferlands  EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
The Ferlands  EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
The Ferlands  EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
The Ferlands  EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
The Ferlands  EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
The Ferlands  EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
The Ferlands  EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


The Ferlands

2 participanți

In jos

The Ferlands  Empty The Ferlands

Mesaj Scris de RandomStranger Sam Mar 07 2015, 19:00

Salut, probabil ma stiti, sunt Axerix21, un user cat de cat vechi. Smile Nu am considerat ca mai e nevoie sa fac un topic pentru prezentare. Am fost destul de surprins sa vad ca forumul si-a mai revenit, abia asteptam, mai ales ca in ultimii ani tin sa mentionez ca m-am maturizat si mi-am schimbat personalitatea copilareasca Embarassed Acesta este un fic creeat de mine, destul de comic (sper) Very Happy  care mi se pare mai bun decat lucrurile pe care le-am facut in trecut si de care nu m-am tinut. Sper sa va placa si imi cer scuze pentru eventualele gresesli gramaticale!

The Ferlands
 Capitolul 1: “Batranul din canale”

 [i] Salutare, ANG! Ma numesc Eustache, am 75 de ani si locuiesc in Franta. Monitorizez forumul de ceva vreme si cautam ocazia perfecta sa imi fac un cont, insa eram nedumerit in legatura cu activitatea celorlalte personae. Oricum, tocmai ce am gasit momentul potrivit sa fur si eu un laptop, insa stau destul de prost cu internetul, deoarece canalul asta e destul de adanc sapat in pamant. Dar, nu va faceti griji! Voi incerca sa prind net de la vecinu’ pe cat de mult pot! Hobby-urile mele sunt furatul, omoratul, camataria si scrisul de fan fic-uri. In orice caz, va urez success in continuare cu site-ul! Eustache, terminat~.
*Sunet de Enter*
-Doamne, in sfarsit am reusit sa scriu toata chestia aia fara sa imi pice netul. Sper ca tipii aia sunt de treaba si o sa ma primeasca ca atare! (spune Eustache, lacrimand). Oricum, ar cam trebui sa inchid laptop-ul si sa ma duc la culcare. Batranii ca mine nu trebuie sa stea mult la calculator…
~Intre timp, deasupra canalizarii
-Sefu’, sigur aici e batranul? (spune un tanar dubios, mestecand guma)
-De cate ori m-am inselat, Jean-Pierre? (se aude o voce din umbra)
-Huh, *Scuipa guma* mi-e frica sa raspund doar pentru ca esti superiorul meu. (ofteaza baiatul)
-Acum, hai sa coboram in canalizare.
-Pastrez placa asta de fier?
-Esti nebun?! Tu stii cate kilograme are chestia aia? Nu gasesti fier de asa valoare peste tot! Pastreaza tot ce gasesti si se poate vinde.
  Deodata, o lumina puternica acopera toata canalizarea.
-El e! In sfarsit! (striga vocea misterioasa, entuziasmata)
-Daca se opune, pot folosi forta? (spune baiatul, trosnindu-si degetele)
-Normal, dar are o proteza din otel la mana dreapta, ai grija sa nu o zgarii.
-Inteles, sefu’. Tataie, avem nevoie de tine. Daca nu te opui si vii cu noi de buna voie, nu te ranim, inteles?
  Obosit, batranul se arata in fata lor.
-Ceeee~? Sa vin cu voi? *casca* Dar mama mereu mi-a zis sa nu plec cu straini…
-Hai, omule! Maturizeaza-te! Presupun ca esti major, cati ani ai?
-75.
-Wow, serios? Arati foarte tanar. Eu, personal, ti-as fid at doar 73!
-Hahah, multumesc, tinere! Esti foarte politicos!
-Ce folosesti pentru a-ti ascunde ridurile?
-Este o crema speciala, un secret de familie! Nu il pot da oricui!
-Hai, te rog, mon ami! Credeam ca suntem prieteni! (cade in genunchi baiatul)
-Terminati odata! (se enerveaza vocea misterioasa si iese din umbra, dezvaluind un batran muschiulos si scund). Vino cu noi, cineva ne-a angajat sa te ducem la el fara sa ne dea prea multe detalii, dar recompensa e gigantica!
-Cate kilograme? (intreaba Eustache curios)
-Cred ca a mentionat 3 sau 4.
-Wow! Se pare ca nu esti o persoana obisnuita, ai un simt al afacerilor deosebit!Salutul F.E.R?
-Normal, salutul F.E.R! (striga batranul muschiulos, razand)
  Cei doi bat pumnul, se trag de buzunare reciproc si isi strang mana intr-un mod barbatesc, lacrimand.
-Acum, imi pare rau, dar vii cu noi! (striga batranul muschiulos tragand de proteza de la mana lui Eustache, rupand-o). La naiba, mana gresita!
-Ai grija sa nu atinga laptop-ul! (striga Eustache)
*proteza atinge laptopul si creeaza o explozie care ii teleporteaza pe cei trei*
-Ce se intampla?! Unde suntem?! (se panicheaza Jean-Pierre)
-In laptop… (spune batranul, trist). Stiu ca nu are nicio logica, dar laptopul meu ma teleporteaza in ultimul site din istoric de fiecare data cand e atins de fier…
-La naiba! Chiar nu are logica! Care e ultimul site pe care ai intrat?!
-Nu-mi aduc aminte… Sau… Stai! A.N.G! Site-ul e A.N.G! Chiar acum suntem in el si ne aflam in cadere libera! Daca nu ma insel, vom cadea intr-un topic de fan fiction! Topicul se cheama… Spirit Crisis!
-La naibaaaa! Vom fi mancati de spirite! (plange batranul misterios)
-Stai, am ocolit topic-ul milimetric!
-Este, mon ami! (striga Jean-Pierre, entuziasmat)
-Urmatorul topic este… George! Un fic scris de Schizo, in care e vorba de o fantoma pe nume George! Hahahah, ce patetic!
-Nu m-ar deranja sa cad acolo, o fantoma pe nume George e cel mai patetic lucru pe care l-am auzit vreodata!
-Adevarat, ce ne va face? Va veni la noi si va zice “Buna, sunt George, pot sa va sperii?”. (rade Jean-Pierre)
-Bun, o sa cadem acolo, cred ca e singura fictiune de pe forum in care personajele principale nu patesc nimic rau! Suntem salvati!
*sunet de explozie*
-Ce se intampla?! (striga Eustache, el insusi fiind surprins)
-La naiba,cred ca ti-a picat netul!
-Stai, asta inseamna ca vom fi teleportati intr-o lume la intamplare creeata pe internet!
*sunet de explozie*
-Fir-ar! Am lasat tot fierul acasa! (ofteaza Eustache, in timp ce cade in void)


Ultima editare efectuata de catre RandomStranger in Dum Mar 08 2015, 17:25, editata de 1 ori
RandomStranger
RandomStranger
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1
Data de inscriere : 07/03/2015
Varsta : 22

Sus In jos

The Ferlands  Empty Re: The Ferlands

Mesaj Scris de iAndrei Dum Mar 08 2015, 00:22

Bun, dacă ăsta nu e un concept al naibii de interesant, atunci nu ştiu ce e.

Pentru început, bine ai revenit AXERIX, ne bucurăm că ai decis să treci pe aici şi că ţi-ai adus aminte de noi. Eu mă bucur mai mult să văd cât de mult te-ai maturizat, mai ales în materie de stil literar.
După cum spuneam, un concept ciudat, dar interesant, o abordare drăguţă a unui scenariu. Vorbesc de faptul că locul în care se petrece povestea îmi aduce aminte de o anumită carte a lui Victor Hugo, dar şi de faptul că modul de viaţă al personajelor este paradoxal. Vorbeşti de canale şi şanţuri mizere, dar şi de conexiune la internet. Vorbeşti de recompense pe bază de fier vechi, dar şi de laptop-uri. Un contrast care nu poate fi decât intrigant.

Am şi de obiectat totuşi (cred că erai obişnuit cu asta) - Puţin scurt pentru un capitol introductiv, şi, cu toate că ai reuşit să ne prezinţi personajele cât de cât, aveam nevoie de mai multe detalii pentru a rămâne cu o întrebare despre ele.
Plot-ul va trebui să aibă, în primul rând, întrebări ! S-au teleportat într-un laptop, dar nimeni nu a părut prea surprins... Eu aş fi în stare de şoc. Oricine ar fi. Înţeleg că e un scenariu comic, dar încearcă să îl aduci puţin spre zona pseudologică măcar (That makes a good sci-fi).
Trebuie să mai lucrezi la dialog puţin, e previzibil şi nu atât de savuros. Sarcasmul e forţat şi personajele par foarte naive.

În orice caz, un prim capitol decent, aştept următoarele şi, dat fiind că e scenariu, aştept să văd ce are de spus Rasen Smile)

Ciao !
iAndrei
iAndrei
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 438
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum