Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Game Of Thrones  EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Game Of Thrones  EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Game Of Thrones  EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Game Of Thrones  EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Game Of Thrones  EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Game Of Thrones  EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Game Of Thrones  EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Game Of Thrones  EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Game Of Thrones  EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Game Of Thrones  EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Game Of Thrones

3 participanți

In jos

Game Of Thrones  Empty Game Of Thrones

Mesaj Scris de iGeorgiana Mier Aug 22 2012, 18:52

Game Of Thrones  Game-of-thrones-banner-640x207

Inspirat din seria de romane "A Song of Ice and Fire", de George R. R. Martin, serialul original HBO "Game of Thrones" are o acţiune centrată vag în secolul al XV-lea, într-un tărâm fictiv numit Westeros, format din şapte regate. Magicul, epicul şi fantasticul vin in completarea acţiunii serialului, la baza căreia stă lupta dintre familiile Lannister şi Stark pentru simbolul puterii în acest regat - Tronul de Fier. În acelaşi timp, cele şapte regate sunt ameninţate de două forţe - Targaryenii şi o forţă supranaturală ce vine din tărâmul îngheţat, de după Zidul ce mărgineşte cele şapte regate. Personajele sunt incredibil de complexe. Crezi că ajungi să le cunoşti, dar dincolo de aparenţe se dovedesc a fi cu totul altfel - se schimbă complet când ajung la putere, deoarece e o poveste în care fiecare îşi urmăreşte propriile interese. Un lucru care trebuie menţionat este acela că serialul abundă în scene violente şi erotice, fiind aproape şocată de cât de explicite sunt acestea. Calitatea acestui serial, decorul, costumele, autenticitatea şi excelenta recepţie din partea criticilor de specialitate sunt motivul pentru care show-ul beneficiază de o reputaţie mondială.

Dintre actori, cei mai cunoscuţi sunt Sean Bean (Boromir adică), Charles Dance, Iain Glen, Peter Dinklage şi alţii. Personajele de care m-am ataşat foarte simplu, dar puternic, ca să spun aşa, sunt Jon Snow, Arya Stark şi Daenerys Targaryen.

Probabil că părerea mea a reieşit din ce am scris, iar dacă nu, să ştiţi că este una, puţin spus, formidabilă. O să mă apuc şi de cărţi, fiindcă acolo acţiunea e ceva mai departe decât cu serialul, ambele fiind ongoing. La interminabila listă de lucruri pur şi simplu awesome legate de acest serial adaug şi intro-ul, care nu are cum să nu vă convingă.

Să mai spun că îl recomand ? Este un must see.


Ultima editare efectuata de catre iGeorgiana in Mier Aug 22 2012, 22:09, editata de 1 ori
iGeorgiana
iGeorgiana
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 413
Data de inscriere : 06/04/2012

http://angilicious.blogspot.com/

Sus In jos

Game Of Thrones  Empty Re: Game Of Thrones

Mesaj Scris de iAndrei Mier Aug 22 2012, 22:05

În primul rând, felicitări pentru un review foarte bun, din toate punctele de vedere.
În al doilea rând, serialul ăsta e genial. De mult aşteptam un serial cu tentă medievală, făcut cu bun gust şi care să nu exagereze cu elementele fantastice (ştiu că există destulă fantezie, dar predomină intriga, războiul şi se axează pe caracterele personajelor).
Fiind mare pasionat de seriale, eram mereu cu un ochi pe ştiri pentru a afla noutăţile. Când am aflat că HBO scoate un show de aşa amploare şi cu o idee ce anunţa un "LOTR în fiecare episod" am ştiut că am găsit următorul serial de vizionat. Ce m-a îndemnat să urmăresc acest serial chiar mai mult decât ideea şi povestea, de care mă interesasem ulterior, a fost distribuţia. Aşa cum zice Georgiana, Boromir face toată treaba - producătorii seriei au dat dovadă de inteligenţă şi skill-uri de marketing să aducă un actor atât de cunoscut într-o producţie ambiţioasă.

Mă bucur că ai menţionat de soundtrack, pe calea asta multă lume poate afla de geniul ascuns în umbra lui Hans Zimmer. Vorbesc de Ramin Djawadi, cel care a compus coloana sonoră a acestei serii, dar care se face cunoscut şi pentru aprovizionarea cu muzică de calitate a unor producţii precum : Prison Break, FlashForward, Breakout Kings, Blade: Trinity, Clash of Titans (2010), dar şi Iron Man.

Cât despre efecte speciale şi decoruri, îmi amintesc că am văzut un clip de genul behind the scenes. Distrugea toată magia serialului, dar e impresionant să vezi atâta muncă şi, inclusiv, atâţia bani cheltuiţi. CGI-ul e folosit cu cap, ne dă de văzut atât cât să ne facă poftă de mai mult şi, în opinia mea, ăsta e un lucru înţelept având în vedere ritmul la care se anulează seriale, chiar şi cu bugete uriaşe, exemplu fiind Terra Nova.
Un lucru important de care ar trebui să luaţi seama sunt scenele ce conţin nuditate. Nu sunt potrivite pentru minori şi nici de vizionat cu familia.

Aş avea multe de zis, dar implică spoilere. Am o groază de teorii despre modul în care vor evolua lucrurile. În fine, un serial extraordinar pe care îl recomand cu căldură.

Ciao!
iAndrei
iAndrei
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 438
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Game Of Thrones  Empty Re: Game Of Thrones

Mesaj Scris de Schizo Mier Aug 22 2012, 22:15

Am auzit multe lucruri frumoase despre acest serial. E on my to see things. Ca de obicei, când voi sta bine cu timpul. Pe Boromir îl știu de la propria mea deviză de ieșit în oraș, ”One does not simply go out for one beer”. Dar review-urile despre serial, și de la cunoștințe, și de pe net, mă încurajează să-i dau o șansă, deși de obicei sunt total împotriva serialelor mainstream, considerându-le pentru mase, deci, implicit, proaste. Cu toate acestea, ăsta a trecut testul, ajutat un pic și de review-urile voastre.
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Game Of Thrones  Empty Re: Game Of Thrones

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum