Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
iAndrei vs Darky EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
iAndrei vs Darky EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
iAndrei vs Darky EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
iAndrei vs Darky EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
iAndrei vs Darky EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
iAndrei vs Darky EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
iAndrei vs Darky EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
iAndrei vs Darky EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
iAndrei vs Darky EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
iAndrei vs Darky EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


iAndrei vs Darky

5 participanți

In jos

iAndrei vs Darky Empty iAndrei vs Darky

Mesaj Scris de iAndrei Lun Iul 09 2012, 20:01

Pam pam! *îl loveşte cu mânuşa* Darky..tonight, we dine in hell.

Tema: Iubire (cică ne caracterizează pe amândoi )
Termen de predare: 12-07-2012
Tip: One Shot

Baftă!




iAndrei
iAndrei
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 438
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

iAndrei vs Darky Empty Re: iAndrei vs Darky

Mesaj Scris de iAndrei Mier Iul 11 2012, 21:51

Lucrarea 1.

Încredere

-E greu...
-Ştiu, este pentru amândoi, dar mă voi întoarce. Promit!
-Nu vreau să îţi mai dau drumul! Spuse el cu vocea tremurând de emoţie.
Ea îl luă în braţe şi îşi lipi capul de pieptul lui pentru a-şi ascunde lacrimile. El o cuprinse la rândul lui în braţe şi îi şopti un „te iubesc” în timp ce încerca să îşi controleze tremuratul corpului. Nu le mai păsa că sunt priviţi de zeci de oameni care treeau prin gara aglomerată, durerea despărţirii îi făcea să se simtă izolaţi într-un loc îndepărtat, acolo unde o îmbrăţişare şi un sărut durau o veşnicie, iar dragostea lor era vie.
Trenul şuieră scurt, iar locomotiva se puse în mişcare. V, căci aşa îl vom numi pe tânărul îndrăgostit, rămăsese pe peronul gării, trist şi încercând să îşi ascundă lacrimile de ochii trecătorilor. E, prima lui mare iubire, se întorcea acum acasă. Se întâlniseră într-o scurtă excursie cu şcoala, V. a observat-o stând într-o cafenea cu prietenele şi, trecând peste emoţii, a decis să se prezinte şi să o invite pe aceasta la un suc. Nu a fost dragoste la prima vedere, chiar dacă zâmbetul şi privirea lui E. îi făceau inima lui V. să sară o bătaie, iar sentimentul de simpatie era reciproc, E. zâmbea de fiecare dată când îi întâlnea privirea acestuia. Dragostea dintre cei doi s-a consolidat abia după ce V. a plecat. Orele de vorbit la telefon i-au făcut pe cei doi tineri să creadă că şi-au găsit perechea, pe acel cineva special care să îi facă să roşească atunci când este amintit.
Nu le-a fost uşor să îşi păstreze relaţia în condiţii bune. Dragostea prea mare pe care şi-o purtau ducea la gelozie – „Astăzi un tip m-a invitat în oraş, dar l-am refuzat.” sau „Mama a prins drag de o colegă” erau cuvinte care trezeau gelozia în cei doi. Chiar dacă ştiau că se iubesc şi niciunul nu va renunţa la celălalt, sentimentul de tristeţe şi invidie îşi făceau loc ...tristeţe pentru că nu puteau fi unul lânga celălalt şi invidie pentru că alte persoane puteau face lucruri pe care ei le-ar fi făcut împreună.
Chiar dacă încrederea pe care şi-o acordau reciproc era de ajuns pentru a trece peste gelozie, singurătatea îşi făcea simţită prezenţa, iar decesul mamei lui V. l-a făcut pe acesta să cadă într-o depresie, fără a avea pe cineva alături. Ce a urmat a fost tragic, simţindu-se singur şi dorindu-şi pe cineva lângă el, V. a decis să rupă relaţiile cu E : „Te iubesc, dar situaţia actuală m-a adus într-un punct în care nu aş mai putea menţine o relaţie.” „Te urăsc”. Desigur, pentru a nu inspira milă V. nu a împărtăşit adevăratul motiv al despărţirii, astfel E. a început să sufere crezând că nu l-a putut ţine aproape.
Timpul a trecut, dar suferinţa din sufletul lui E. nu a avut un sfârşit. Încă îl iubea şi îşi dorea ca totul să fie doar un vis, poate chiar pentru asta a decis să ajungă în oraşul lui V. . Chiar dacă ea susţinea că face o vizită bunicuului ei grav bolnav, totuşi spera la o minune şi minunea s-a întâmplat.
În timpul unei promenade pe principalul bulevard al oraşului norocul a făcut ca cei doi să îşi intersecteze încă odată destinele. V. a fost chemat de un prieten la o întâlnire, dar aceasta s-a amânat şi acum se vedea plimbându-se stingher pe trotuar. Părea trist şi îngândurat, poate măcinat de toate lucrurile rele ce i s-au întâmplat în trecut – „Hei!” – ridică privirea şi pupilele i se dilatară, acum i se afişau acelaşi zâmbet şi aceiaşi ochi care odinioară îi făceau inima să trăsară. „Bună...”. Liniştea mormântală îi făcu pe aceştia să se gândească la tot ce ar fi putut fi dacă despărţirea nu intervenea – „Nu am de gând să îmi caut scuze, dar îmi pare rău că ţi-am ascuns adevărul. Decesul mamei m-a schimbat şi ştiu că acum nu mă mai poţi iubi, sper doar să nu mă urăşti.”. Nu primi raspuns, dar primi o îmbrăţişare şi confuz cum era nu a ştiut dacă „Te iubesc, prostule!” a fost doar aievea sau ea îl iertase, dar căldura pe care o simţi odată cu sărutul neaşteptat îl făcu sa se asigure de cele auzite.
Trenul pleca şi V. se simţea iar trist, dar acum ştia că nu este singur, ci doar iubit.
A doua zi E. deschise ochii crezând că totul a fost doar un vis, încă îi simţea ultimul sărut arzând pe buze - „Şi eu te iubesc, îngeraş” – sarutul nu era doar o amintire - „Ce cauţi aici?” „Îmi era dor de tine.”


Luaţi povestea lui V. şi E. ca un exemplu
Trăiţi iubirea cum trăiţi prezentul.
Îi salut acum pe cei tineri îndrăgostiţi,
Care vor să iubească şi să fie iubiţi.




Lucrarea 2.

Vis



De ce eu?Ce inseamna iubirea ? De ce ma iubesti?Trei intrebari pe care mi le
puse D. pe neasteptate, trei intrebari care ma cufundau in ganduri.Fulgii
care roiau in jurul nostru parca protejandu-ne se izbeau de fiecare particica
din trupurile noastrea infierbantate, aflate intr-o antiteza uriasa cu
temperatura scazuta de afara.Cerul de argint ma privea obsesiv, asteptand
cu nerabdare raspunsul meu.
Nu vroiam sa raspund, imi era frica sa nu dezamagesc, vantul imi dadu o palma peste fata
parca sa ma imbarbateze, sa zic ce am pe suflet.Tragand aer in piept am inceput sa explic
si sa raspund la cele trei intrebari pe un ton calm.Valurile de cuvinte dabea asteptau sa fie rostite.
-Iubirea, este un sentiment nobil si pur, dat de Dumnezeu oamenilor pentru al folosi sa isi scoata
la iveala latura lor buna, artistica si adevaratul lor potential.Un sentiment omenesc,dar de care multi oameni nu sunt demni.
Cand iubesti poti masura totul de la spatiu pana la timp cu ajutorul inimii.Exista
mai multe feluri de iubiri: iubirea fata de familie, fata de Dumnezeu, fata de persoana iubita
etc, dar toate au la baza acelasi fundament, acelasi sentiment profund care este insasi
radacina vietii, dar deasemenea reprezinta si un izvor al puterii si al bunatatii
de unde se hraneste aceasta radacina.Hraninduse rasare, avand la baza acelasi
sentiment, pomul umilintei fara regret dand nastere roadelor bunatatii divine...
Intr-adevar cand bataile inimii sunt sustinute doar de iubire, mai capat
si cateva batai de cap.O poveste de iubire intre doua persoane reprezinta o
carte de pret in biblioteca Domnului.Cei doi se daruiesc unul altuia fara
a se gandi la nimic altceva. Iubirea fiind totodata un razboi intre cei doi in care
se poate sa nu castige niciunul, dar la fel de probabil sa nu fie
niciun invins.Cand iubesti aduni o baza de date plina de sentimente
cum ar fi: durerea, placerea, bucuria, tristea, extazul, agonia si
multe altele toate adunate formand un singur sentiment care poarta numele
de "iubire".
Putem asemana iubirea cu orice lucru indiferent din ce timp
si ce spatiu, putem asezona iubirea cu anotimpurile, fiecare anotimp
descriind o parte a iubirii.Ea face omul sa renasca precum renaste
natura primavara.Caldura sufleteasca ce o da iubirea atunci
cand esti langa persoana iubita depaseste temperaturile caniculare ale
verii.Este o senzatie multicolora de fericire redata de covorul frunzelor toamna.
Acest sentiment este o gheata indestructibila care leaga doua persoane
precum temperaturile scazute ale iernii leaga apele intr-un colosal ocean de gheata.
Asa cum zice englezul "love to love" asa pot spune si eu "iubesc sa iubesc" pentru ca devin puternic,
iubesc sa iubesc pentru ca iubirea descuie artistul care este incatusat in mine, iubesc sa iubesc pentru
ca iubirea ma face sa devin creatia perfecta a lui Dumnezeu si iubesc
ca atunci pot patrunde in Rai chiar daca sunt un simplu muritor.Deci de aceea te iubesc, pentru ca iubesc sa iubesc.
D. se uita fix in ochii mei, varsa o lacrima din ochii ei zambareti, de aici am dedus ca era o lacrima
de fericire lucru care ma alina si pe mine.S-a aplecat elegant si a desenat o inima in zapada in interiorul careia
a scris cu majuscule: D+A, apoi se ridica la fel de elegant, imi sarise in brate ma tinea strans asa firava cum
era, aproape imi taiase rasuflarea, dupa cateva zeci de secunde imi dadu drumul si ma saruta pasionant.Aceste
lucruri nu m-au surprins pentru ca ii erau caracteristice.
-De aceea tu! am raspuns calm si cu caldura...

iAndrei
iAndrei
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 438
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

iAndrei vs Darky Empty Re: iAndrei vs Darky

Mesaj Scris de iGeorgiana Mier Iul 11 2012, 22:00

O să-mi las şi eu părerea aici dacă m-aţi rugat aşa frumos. Îmi rezerv locul şi după ce termin de citit, comentez.

Îmi place tema aleasă de voi. Deşi una destul de comună, poate fi interpretată într-o mulţime de feluri. Nu doar că aţi respectat tema, dar se cunoaşte că aţi lucrat la aceste compoziţii şi vă spun sincer că mi-a plăcut rodul muncii voastre.

Prima lucrare e superioară celei de-a doua din punct de vedere al exprimării. Poate fi un avantaj şi faptul că te-ai folosit de o povestioară pentru a transmite mai bine emoţiile, în schimbul unui text filosofic despre iubire, de care, probabil, nu m-aş fi ataşat atât de uşor. Ca stil, nu pot nega, se cunoaşte că ai talent and stuff. Mi-a plăcut şi că, spre deosebire de a doua lucrare, e scrisă cu sentiment şi te ţine în priză până la sfârşit, smulgându-ţi măcar un zâmbet de compasiune. Greşeli de gramatică sau ortografie nu am văzut deloc. De tastare or fi, dar nu am mai revenit asupra lor fiindcă oricine le face. Vreau să te felicit pentru minunatul text şi baftă în continuare!

La doua lucrare, pe lângă problema exprimării, ai şi o mulţime de greşeli, atât de tastare, dar şi de gramatică, ortografie şi detalii ce ţin de estetică. În primul rând, cele trei întrebări ar fi trebuit puse între ghilimele, sau scrie cu italic. Textul e foarte frumos scris, cu la fel de multă pasiune, însă ai mult de pierdut pentru că nu ştii să scrii corect româneşte. Probabil proza nu este domeniul tău, fiindcă observ că te încurci în explicaţii. Începând de unde explică ce este iubirea e o adevărată îmbălmăceală, gânduri încurcate aruncate pe foaie - ceea ce face şi textul mai greu de citit, pierzându-ţi răbdarea până la final. Sunt multe locuri unde lipsesc virgule, dar n-o să reiau. De regulă "etc" folosit într-un text artistic nu dă aşa bine, fiind indicat să se înlocuiască cu "şi multe altele". E o greşeală pe care nu o pot ignora, şi anume: "si ma saruta pasionant". Pasionant ?! Pasional, măi. *laughs*

Deci votez cu prima lucrare fiindcă se cunoaşte că e mai muncită decât a doua, m-a impresionat într-un mod tare plăcut şi s-a avut grijă şi la a fi scrisă corect + estetică.

xoxo, Ang.


Ultima editare efectuata de catre iGeorgiana in Joi Iul 12 2012, 15:47, editata de 2 ori
iGeorgiana
iGeorgiana
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 413
Data de inscriere : 06/04/2012

http://angilicious.blogspot.com/

Sus In jos

iAndrei vs Darky Empty Re: iAndrei vs Darky

Mesaj Scris de Schizo Mier Iul 11 2012, 22:50

Georgiana, până comentezi tu, mă bag eu Razz Mi-au plăcut ambele lucrări, poate pentru că îmi place tema foarte mult. Am să comentez din ambele perspective, cea a aspectului și cea a mesajului. Din punct de vedere al aspectului, există un singur câștigător, și anume prima lucrare. Cea de-a doua are greșeli de finețe, cum ar fi semne de punctuație puse aiurea, cuvinte scrise greșit (mă refer la cele mai dificile sau la cratime).
Dacă mă uit prin prisma mesajului transmis... e foarte greu. Ambele mi-au plăcut. Chiar mult. A doua e mai filozofică, așa, mi-a plăcut monologul și șirul ideilor, dar se cerea un final mai... exploziv, nu știu, mai incendiar, nu găsesc cuvântul. În fine. Primul a fost efectiv o poveste drăguță, încărcată cât trebuie cu sentiment. Asta mi-a plăcut prin gâdiliciul din stomac pe care mi l-a provocat, ori, tema asta exact asta trebuia să genereze. Therefore, votez Încredere.
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

iAndrei vs Darky Empty Re: iAndrei vs Darky

Mesaj Scris de Bullet Joi Iul 12 2012, 12:03

Încredere: e frumos redactată. Este o poveste emoţionantă, plină de sentiment, care m-a impresionat niţel. Relatează unele momente ce se găsesc în orice relaţie. Versurile de la sfârşit sunt cireaşa de pe tort. La prima vedere par nişte versuri simple, dar după ce citeşti mai întâi povestea, apoi versurile... îţi dai seama că şi ele transmit un mesaj important.

Vis: aşa cum a zis şi Schizo, ţine mai mult de filozofie această lucrare. Nu e genul meu deloc, dar cel puţin a ţinut cont de temă, iar autorul şi-a exprimat frumos părerea despre iubire. Deranjant este şi aşezarea în pagină, ca să nu mai vorbesc de ortografie. Acest lucru o trage în jos, însă am să iau în considerare doar esenţa.

În concluzie, amândouă mi-au plăcut şi îi felicit pe autori. Votul meu se duce la Încredere.
Bullet
Bullet
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 331
Data de inscriere : 11/02/2012
Varsta : 28
Localizare : În Dâmboviţa, şii?!

Sus In jos

iAndrei vs Darky Empty Re: iAndrei vs Darky

Mesaj Scris de Chlo Vin Iul 13 2012, 00:13

Pff damn, le-am citit pe amândouă de două ori, prima dată pentru efect și a doua oară pentru adâncime și trebuie să recunosc că ambele sunt de o ingeniozitate aparte. Chiar și cu anumite greșeluțe de tastare, sau o alegere ciudată de cuvinte pe alocuri, o să mă axez strict pe starea provocată și foarte puțin pe restul elementelor. Tema îmi place extrem de mult, în special datorită câmpului larg de interpretare pe care îl oferă…and now…

Lucrarea 1: Încredere
Dacă e să privesc dintr-un punct de vedere emoțional, lucrarea a fost pe aceeași lungime de undă cu tema asta însemnând că a reușit să producă aceleași sentimente evocate de simplul gând la temă. Ce mi-a plăcut a fost că povestioara ta nu doar că s-a încadrat în temă și a avut esența perfectă…dar de asemenea a reușit să își facă loc cumva în inima cititorului…cel puțin eu m-am atașat într-o oarecare măsură – nu neapărat de personaje dar cu siguranță de poveste. Din punct de vedere redacțional foarte profi, să spun așa, se observă că e scris cu un oarecare strop de pasiune, reușind să impresioneze prin imprevizibilitate și feeling; dar ca expresivitate și limbaj…no comment. Se observă și aura de subiectivitate, iar mesajul este cireașa de pe tort. Am spus.

Lucrarea 2: Vis
Primul lucru la care m-am gândit citind lucrarea asta, exceptând prima impresie lăsată de aspectul oarecum inestetic, a fost discursul lui Charlie Chaplin din The Great Dictator, unul dintre cele mai motivante și emoționante discursuri pe care am avut ocazia să le ascult. Anyway, exact asta a reușit să îmi inducă și părticica aceea referitoare la iubire din lucrarea aceasta (foarte pasional, foarte exploziv…). Nu îi lipsește originalitatea și bineințeles se vede o oarecare ampretă, o urmă de subiectivitate…care îi dă personalitate. Doar că… din punct de vedere al redactării, există ceva greșeli de exprimare, nu doar de tastare, și asta e un minus…

So, în concluzie și prin urmare, e o decizie extrem de dificilă dat fiind puterea de a transmite un mesaj a ambelor lucrări, și încărcătura emoțională ce le caracterizează pe amândouă. Personal, îmi place extrem de mult latura așa-zisă filozofică a celei de-a doua, dar finețurile și atașamentul pe care îl regăsesc în prima îmi fac votul să zboare spre Lucrarea 1: Încredere
Chlo
Chlo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 93
Data de inscriere : 17/04/2012

Sus In jos

iAndrei vs Darky Empty Re: iAndrei vs Darky

Mesaj Scris de iAndrei Dum Iul 15 2012, 15:28

Vă mulţumim pentru voturi şi am să închid duelul acum.

Încredere (iAndrei) - 4 voturi
Vis (Darky) - niciun vot.

M-am distrat..awesome, îmi pare rău că Darky nu mai e pe aici să îşi ia revanşa.
iAndrei
iAndrei
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 438
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

iAndrei vs Darky Empty Re: iAndrei vs Darky

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum