Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Între patru ochi cu Meşterul Manole EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Între patru ochi cu Meşterul Manole EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Între patru ochi cu Meşterul Manole EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Între patru ochi cu Meşterul Manole EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Între patru ochi cu Meşterul Manole EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Între patru ochi cu Meşterul Manole EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Între patru ochi cu Meşterul Manole EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Între patru ochi cu Meşterul Manole EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Între patru ochi cu Meşterul Manole EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Între patru ochi cu Meşterul Manole EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Între patru ochi cu Meşterul Manole

+2
Darky
iGeorgiana
6 participanți

In jos

Între patru ochi cu Meşterul Manole Empty Între patru ochi cu Meşterul Manole

Mesaj Scris de iGeorgiana Dum Iun 10 2012, 10:47



Se lasă o tăcere-apăsătoare,
Pătrunsă doar de-un singur slab suspin
Zăresc o faţă aspră, truditoare,
O faţă tristă de zidar blajin.
Îşi pleacă capul, trupul îi tresare
Şi-n ochii strânşi apare cerul viu.
Îl las de unul în îngândurare
Şi-i simt alunecarea în pustiu...
"Nu fug drumeţe şi nici nu mi-i teamă
De goliciunea sufletului meu,
Doar dragostea ce iar şi iar mă cheamă,
Îmi aminteşte de păcatul greu...
Doreşti să ştii sub ce ispită oare,
Iubirea grea în piatră-am ferecat ?
De ce, zvâcnind din lacrimi şi sudoare
Faimoase ziduri am tot înălţat ?
Atunci când ridicam acele ziduri
Mă-ndepărtam cu-ncetul de pământ,
Un moft de meşter se-ncâlcea în gânduri
Avea aripi şi glas de înger sfânt..."
iGeorgiana
iGeorgiana
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 413
Data de inscriere : 06/04/2012

http://angilicious.blogspot.com/

Sus In jos

Între patru ochi cu Meşterul Manole Empty Re: Între patru ochi cu Meşterul Manole

Mesaj Scris de Darky Vin Iun 15 2012, 13:35

O poezie foarta interesanta, rima , masura si ritm excelente, tema poeziei este una inedita, la care sincer nu m'as fi gandit , este greu sa expui sentimentele altui om intr'o poezie dupa pararea mea , pentru ca nu poti decat sa iti inchipui ce a simtit el , dar tu vad ca ai o imaginatie foarte bogata. Nu am nimic de reprosat , poate dimensiunea poeziei care este destul de redusa , dar in rest nu pot zice decat ca este GENIALA! Felicitari si tine'o tot asa>Very Happy<
Darky
Darky
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 336
Data de inscriere : 29/04/2012
Varsta : 27
Localizare : Tehnic vorbind nu stiu exact :-? putem fi in mijlocul universului sau la periferie

Sus In jos

Între patru ochi cu Meşterul Manole Empty Re: Între patru ochi cu Meşterul Manole

Mesaj Scris de Royal__blood Vin Iun 15 2012, 18:23

Nu l-am inteles niciodata pe Manole asta si nici n-o sa incerc : ))
Poezia, este sublima, din toate punctele de vedere: prozodia reusita, faptul ca desi am vazut in alte creatii de ale tale ca te pricepi sa construiesti figuri de stil, aici ai inserat atat cat este necesar sa sune bine. Imi place cum te-ai transpus si ai redat sentimentele personajului si cel mai mult
Un moft de meşter se-ncâlcea în gânduri
Avea aripi şi glas de înger sfânt..."
- foarte frumos spus.
Congrats!
xoxo
Royal__blood
Royal__blood
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 217
Data de inscriere : 25/04/2012
Varsta : 30
Localizare : jud. Giurgiu

http://www.florentinabuica.blogspot.com

Sus In jos

Între patru ochi cu Meşterul Manole Empty Re: Între patru ochi cu Meşterul Manole

Mesaj Scris de Schizo Mier Iul 18 2012, 08:01

Nu înțeleg de ce nu te-am felicitat și aici pentru ce ai realizat. Dpdv tenic e greu să-ți reproșeze cineva ceva. Iar de data asta nici la temă nu am ce comenta. Frumos aleasă și dezvoltată ideea, balada meșterului Manole ar putea fi o oază de artă, încă insuficient exploatată, e bine că măcar tu ai luat puțin din ea. Anyway, nice work, din mai toate punctele de vedere.
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Între patru ochi cu Meşterul Manole Empty Re: Între patru ochi cu Meşterul Manole

Mesaj Scris de iGeorgiana Mier Iul 18 2012, 17:17

Apreciez enorm că aţi trecut şi pe aici şi vă mulţumesc mult pentru păreri. Mă bucur că vă place şi, sincer, nu credeam să fie aşa, de efect. Fiindcă în majoritatea lucrărilor scrise "împrumut" o stare de spirit anume, ce nu îmi aparţine - eu fiind o fire destul de veselă, şi aici mi-a fost chiar uşor să mă teleportez în sentimentele altcuiva.

Vă mulţumesc încă o dată şi mai aştept păreruşi. :3
iGeorgiana
iGeorgiana
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 413
Data de inscriere : 06/04/2012

http://angilicious.blogspot.com/

Sus In jos

Între patru ochi cu Meşterul Manole Empty Re: Între patru ochi cu Meşterul Manole

Mesaj Scris de Bullet Mier Iul 18 2012, 17:36

Faină tare poezia, Georgiana. Cum au spus şi cei de mai sus, greşeli tehnice nu prea pot fi găsite la tine, la mai toate poeziile de fapt. Balada meşterului Manole, ă? O capodoperă românească, ce să mai zic. Prin această poezie ai transmis frumos remuşcările şi scuzele lui Manole în urmă ,,păcatului greu".
Felicitări şi baftă la mai multe!



Bully.
Bullet
Bullet
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 331
Data de inscriere : 11/02/2012
Varsta : 27
Localizare : În Dâmboviţa, şii?!

Sus In jos

Între patru ochi cu Meşterul Manole Empty Re: Între patru ochi cu Meşterul Manole

Mesaj Scris de iAndrei Mier Iul 18 2012, 18:13

Frumos, foarte frumos surprins acest text liric în prisma unui dialog, aş putea spune, cu meşterul Manole. Observ, din replica lui, un dualism între iubire şi creaţie, un regret exprimat cu privire la acţiunile din trecut şi justificarea pentru "păcatul greu". Cred că ai vrut să exprimi durerea din sufletul său când trebuia să aleagă între iubirea vieţii şi creaţie... privind în literatură asta mă duce cu gândul la romantism ( dacă zic Eminescu..mă bati :"> ).
În orice caz, o poezie extrem de bine realizata, cu o încărcătură sentimentală frumoasă şi cu un substrat subtil ;;]. Cred că e una din cele mai bune poezii ale tale şi cele mai bune de pe forum.

Ciao!
iAndrei
iAndrei
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 438
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Între patru ochi cu Meşterul Manole Empty Re: Între patru ochi cu Meşterul Manole

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum