Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Terra Nova EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Terra Nova EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Terra Nova EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Terra Nova EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Terra Nova EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Terra Nova EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Terra Nova EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Terra Nova EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Terra Nova EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Terra Nova EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Terra Nova

4 participanți

In jos

Terra Nova Empty Terra Nova

Mesaj Scris de iAndrei Dum Feb 12 2012, 00:18

Aparut in 2011, Terra Nova a facut valuri, dar asta chiar si inainte de lansare. Se zvonea ca nenea Steven Spielberg avea de gand sa ne delecteze cu un serial, dar nimeni nu banuia ca acesta va fi serialul cu cel mai mare buget din istorie. Daca am zis buget record, cred ca gandul majoritatii a zburat deja la efecte speciale deosebite, ei bine aveti dreptate. Efectele speciale sunt folosite cu preponderenta in acest serial avand in vedere ca subiectul povestii o cere.Ca sa va pun in fata si povestea serialului, am sa scriu cateva randuri in care sper sa nu va plictisesc.

Este anul 2149 pe Pamant, lumea sufera din pricina poluarii, legile s-au inasprit, conditiile de viata s-au agravat si locuitorii sunt fortati sa respire prin tuburi cu oxigen pentru a nu-si otravi plamanii. Cercetatorii au gasit o cale de a salva populatia Terrei, insa, au exploatat o fisura in spatiu-timp, lucru ce le permite sa trimita oameni cu 85 de milioane de ani in urma pentru a coloniza Pamantul de pe acea vreme, colonia avea sa se numeasca "Terra Nova". Serialul este axat pe viata familiei Shannon, cel putin in primele episoade, acestia ajung sa traiasca in colonie, dar intr-un mod cu totul surprinzator.

Dupa parerea mea, este un serial ce nu trebuie ratat. Regizorul are un renume mondial dupa ce ne-a adus filme precum "ET: Extraterestrial" ; "Saving Private Ryan" ( personal favourite); "Schindler's List" si multe alte capodopere. Distributia nu este de lepadat, avem nume precum Jason O'Mara, care chiar daca nu s-a afirmat in productii de pe marele ecran, tot l-am putut vedea in mai multe seriale, facandu-si chiar un renume din asta. Un alt actor ,sau in cazul acesta, actrita este Christine Adams, pe care eu personal am vazut-o in "Doctor Who" si "Hustle", dar a avut aparitii in filme ca "Tron:Legacy" si "Batman Begins"
Efectele speciale sunt folosite cu masura, nu iti inunda irisul cu explozii si culori care mai de care mai intense si plapaitoare, ba chiar acestea se rezuma la a creea o lume fictionala si se pare ca producatorilor le iese de minune.

Cam atat din partea mea, va las cu un trailer.


Ultima editare efectuata de catre iAndrei in Dum Feb 12 2012, 16:30, editata de 1 ori
iAndrei
iAndrei
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 438
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Terra Nova Empty Re: Terra Nova

Mesaj Scris de 0zZy Dum Feb 12 2012, 11:40

Din partea mea , eu iti multumesc ca mi-ai dat un serial (pe care nu l-am vazut inca ) cu care sa-mi umplu fragmentul de timp ramas liber Very Happy
0zZy
0zZy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 87
Data de inscriere : 11/02/2012
Varsta : 29
Localizare : Prin Satelit !

http://forun.stopme.ro

Sus In jos

Terra Nova Empty Re: Terra Nova

Mesaj Scris de Harlequin Joi Mar 29 2012, 15:52

Dragul meu Bio....o sa te blestem in una din zice Smile)
Serialul pare foarte interesant si cred ca o sa ma apuc de el in cudrand. Daca nu iau bacu dau vina ori pe tine ori pe regizor deci fi pragatit Smile) jocolor
Harlequin
Harlequin
Moderator
Moderator

Mesaje : 284
Data de inscriere : 12/02/2012
Varsta : 31
Localizare : Pe munte!

Sus In jos

Terra Nova Empty Re: Terra Nova

Mesaj Scris de Schizo Joi Apr 19 2012, 07:11

Andrei, mersi chiar m-a captivat ideea și trailer-ul și chiar mi-am notat serialul în notepad-ul meu, numit ”de văzut”, care conține, acum, mult prea multe filme și seriale. Dar, cândva, o să-l văd și o să-mi amintesc de tine Smile)
Serios, după licență, probabil, când o să am iar timp, o să-ți mulțumesc pentru asta. Mi-a plăcut și cum ai descris, și ce am văzut, e foarte interesant Very Happy Abia aștept să mă apuc de el. Nu ne-ai zis câte sezoane are, dacă va mai continua, etc.. Wink
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Terra Nova Empty Re: Terra Nova

Mesaj Scris de iAndrei Mier Iul 18 2012, 17:33

Se aud ştiri despre Terra Nova. De fapt ştirile sunt vechi, dar de abia acum mi-am adus aminte să vi le aduc la cunostiinţă.
Terra Nova a fost suspendat de către cei de la Fox deoarece, după cum a spus producătorul executiv, Alex Graves, se aşteptau audienţe mai mari decât în cazul "Lost". Se pare că serialul nu a prins la public în ciuda bugetului enorm şi a efectelor speciale ce anunţau o audienţă zdrobitoare.
Nu este prima oară când Fox anulează seriale cu potenţial uriaş, după dezamăgirea cu "Flash Forward" oamenii s-au obişnuit cu firea celor de la Fox şi obişnuinţa lor de a păstra seriale de prost gust.
Totuşi, există o posibilitate prin care serialul să fie reluat - drepturile de difuzare, incluzând costurile pentru fiecare episod, trebuie cumpărate de o altă reţea de televiziune.
Ce părere aveţi?
iAndrei
iAndrei
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 438
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Terra Nova Empty Re: Terra Nova

Mesaj Scris de Schizo Mier Iul 18 2012, 22:55

Pentru fanii serialului, evident, e o veste proastă. Personal, atitudinea celor de la Fox este justificabilă dintr-un singur punct de vedere: profitul lor era negativ. Dacă acesta este cazul, atunci înțeleg de ce l-au tăiat, pentru că, să fim sinceri, televiziunea, cu tot ce oferă ea, este o afacere. Iar regulile capitalismului asta dictează: profit și atât. Nothing else matters.
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Terra Nova Empty Re: Terra Nova

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum