Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
World of Warcraft - Vanilla EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
World of Warcraft - Vanilla EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
World of Warcraft - Vanilla EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
World of Warcraft - Vanilla EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
World of Warcraft - Vanilla EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
World of Warcraft - Vanilla EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
World of Warcraft - Vanilla EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
World of Warcraft - Vanilla EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
World of Warcraft - Vanilla EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
World of Warcraft - Vanilla EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


World of Warcraft - Vanilla

+4
iAndrei
Schizo
SyleBV
Nopy
8 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Nopy Vin Apr 20 2012, 12:48

Capitolul I

Furtuna in Azeroth

Acum multii ani Titanii au creat Azerothul.Acesta este impartit in cele doua continente ( momentan explorate ) Kalimdorul si Regatele de Est.Multe fiinte se regasesc in Azeroth.De la ferocii Uriasi pana la micutii Gnomi.De-a lungul timpului in Azeroth s-au format diferite aliante dar ,acum , cele doua mari puteri sunt Hoarda condusa de inteleptul Warchief Thrall si Alianta condusa de arogantul Rege Varian Wrynn.Fiecare factiunie are diferite rase care i s-au alaturat , fiecare rasa fiind condusa de un lider.
Hoarda , este alcatuita din Orcii insetati de razboi condusi de Warchief Thrall.Thrall de-a lungul timpului a fost sclav, gladiator , orc de rand si astfel si-a castigat renumele.Taurenii , protectori ai Mamei Natura condusi de Cairne BloodHoof , care si-a condus clanul si cu ajutorul Orcilor a reusit sa infunte diferitele pericole intalnite in Kalimdor.Undeadzii (Mortii Vii) o creatie initiala a Val'Kyrilor lui Arthas condusi de Doamna Sylannas Windrunner care ia eliberat din puterea maleficului Arthas Menethill.Trolli , originali din Junglele Stranglethornului , clanul DarkSpear condus de inteleptul Shadowhunter Vol'jin , fiul marelui Vrajitor-Doctor Sen'jin , conducatorul de drept al Insulelor Echo si un aliat puternic al lui Thrall.
Alianta , este alcatuita din Oameni , o rasa nobila , mandra condusa de Regele Varian Wrynn.Dwarfii , descendentii oarecum directi ai Titanilor , condusi de Magni Bronzebeard , au fost creati de Titani initial pentru ai ajuta sa modeleze Azeroth-ul.Gnomii o rasa de humanoizi mici , sunt maestrii Ingineriei.Orasul lor initial , Gnomergan , acum mult timp a fost atacat de Troggi.Condusi de Marele Constructor Mekkatorque si cu ajutorul Dwarfilor s-au restabilit in capitala acestora.Elfii Noptii niste protectorii inraiti ai Mamei Natura ca si Taurenii de altfel , condusi de Tyrande Whisperwind , in cultura acestora se considera " Copii stelelor".
De-a lungul timpului in Azeroth au fost purtate multe razboaie.Intr-o camera din maretul oras Orggrimmar ( capitala orcilor ) se discuta soarta Hoardei.In mijlocul camerei era o masa mare , rotunta la capete cu hartile Kalimdorului si al Regatelor de Est pe ea.In unul din capetele mesei era un orc , cu parul negru ciufulit cu o privire blanda si cu o armura din piele pe el.Era Thrall.
-Pentru binele Hoardei dar mai ales pentru al popoarelor noastre trebuie sa cadem la o pace cu Alianta pentru a nu isca un nou Razboi , spuse Thrall parand tensionat.Deodata un orc de culoare neagra cu un aspect brutal din stanga lui Thrall sare ca ars si bate cu pumnul in masa
-NICIODATA! spuse orcul negru cu furie.Nu vom incheia pace cu porcii Aliantei
-Calmeaza-te , spuse Thrall cu o voce calma.I-am promis tatalui tau ca voi avea grija de tine , Garrosh.Deja am trimis un Ambasador sa discute cu Alianta ,acum 2 zile.
Orcul numit Garrosh parea ca turbeaza de furie.Acesta se ridica de la masa , scuipa pe jos si iese din camera.

Soon continuarea.


Ultima editare efectuata de catre Nopy in Vin Apr 20 2012, 17:50, editata de 1 ori

Nopy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 58
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de SyleBV Vin Apr 20 2012, 13:00

Ok pare destul de bun unele mici scapari din cauza vitezei de tastare.
Asta nu prea pare a fii un capitol propiu zis ci mai degraba un prolog.
Fiind primul fic este destul de bun si astept o cntinuare.
Restu crticilor vor veni de la colegi mai tarziu.
SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Vizitator Vin Apr 20 2012, 14:44

Foarte dragut.
Mai ales ca sunt un WOW gamer.
Dar un topic de prezentare nu stii sa faci!? Smile

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Nopy Vin Apr 20 2012, 16:16

Nu m-am gandit.
Am facut acuma unul .

Nopy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 58
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Schizo Vin Apr 20 2012, 19:53

Salut, Nopy. Eu știu foarte puține despre WoW, așa că pe mine o să mă surprindă povestea, orice i-ai face Smile) Dar eu o să fiu atent și la cum scrii, nu doar ce scrii Wink Prea multe nu am să-ți spun, pentru că singurele greșeli găsite sunt cele de tastare. Graba strică treaba, știi vorba aia... Capitolul următor scrie-l mai atent, pentru că dă rău la vedere Wink Baftă Very Happy
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Nopy Vin Apr 20 2012, 19:55

Multumesc , dar asta nu e finalul capitolului.
Imediat pun continuarea.


Nopy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 58
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Nopy Sam Apr 21 2012, 16:43

Continuare

-Seamana exact cu tatal sau , spuse un orc din dreapta lui Thrall.Era solid , purta o armura din metal negru iar fata-i era brazdata de cicatrici.
-Inainte sa moara i-am promis tatalui sau ca voi avea grija de el... , spuse Thrall abatut.Saurfang vreau sa-mi pregatesti cei mai buni 10 oameni ai tai. Daca mesagerul trimis de mine a ajuns cu bine in Stormwind si i-a trimis mesajul meu lui Wrynn va trebuii sa ne intalnim cu el pentru a discuta conditiile pacii.
Orcul din dreapta lui Thrall numit Saurfang aproba si se ridica de la masa.
-Lok'thar! striga acesta catre Thrall care-i raspunse la fel.

In Stormwind era o zi senina.Soarele stralucea peste Padurea Elwynn.Undeva, in Catedrala din oras se auzeau soapte.Era o camera destul de mica , cu o masa din lemn in mijloc inconjurata de siluete.In fata semineului stins statea o silueta solida , inalta cu parul lung prins in coada la spate.Avea o armura aparte din fier , unul din umerii sai reprezentand un cap de leu iar celalalt un cap de vultur.Sabia sa magnifica din teaca era inscriptionata cu diferite rune magice.Era regele Varian Wrynn.Masa din centru era plina exceptand locul din mijloc care era al Regelui si un scaun de langa un Dwarf.Acesta era micut de statura , solid ,cu barba lunga care-i ajungea pana la genunchi.Purta o coroana din argint cu un diamant rosu , foarte stralucitor in mijloc.In fata Dwarfului era un om , batran cu par carunt , cu o armura aurita.Restul locurilor de la masa erau ocupate de siluete intunecate cu robe lungi de catifea , negre si cu glugile pe cap.
-Unde naiba e Jaina!! racnii furios Regele Varian.Este un Mag.Poate sa se teleporteze imediat de pe Insula ei aici in Stormwind.
-Arrr trrrebuii sa mai asteptam putin dupa ea , Varian. spuse Dwarful de la masa.
-Magni n-am timp sa astept! spuse Regele Varian furios.Hoarda nu asteapta dupa noi sa facem prima miscare.Trebuie sa ne mobilizam ACUM!!
Regele Varian incepe sa se invarta in fata semineului tensionat.Deoadata peretele unde se afla semineul incepe sa se miste intr-o parte.In camera intra un barbat in armura alb-albastra de fier , unul din umerii sai fiind un vultur de aur.Langa acesta era o femeie tanara cu o roba albastra de matase.Barbatul isi scoase casca si ingenuncheaza.
-Regele meu , spuse barbatul serios , raportez.Oamenii nostri au prins un orc care se indrepta spre portile orasului.Spune ca are un mesaj de pace pentru dumneavoastra de la Thrall.L-am inchis in Stormwind Stockade pentru interogare.
-Pace... spuse Regele Varian in gol.Vom folosii orcul in favoarea noastra.Nu vom cadea la o "pace" asa cum vrea Hoarda.Iar cand vor crede ca totul s-a terminat ii vom lovi.Foarte bine Generale Marcus.
-Hhghgh! isi drese vocea femeia care era langa Omul numit Marcus.
-Jaina , spuse Regele Varian cu o voce dulce , te asteptam.Am nevoie de ajutorul tau
-Ce ajutor , Varian ? spuse Jaina rece.Vrei sa izbucnesti un nou razboi cu Hoarda ? Iar pierderi de vieti omenesti ? Pentru ce Varian ?
-Vreau sa imi faci drum liber de pe Insula Theramore de unde domnesti prin toata mlastina Dustwallow.Voi mobiliza un atac pentru diferite puncte cheie ale Kalimdorului.
-Nu voi lua parte la marsaviile tale Wrynn ! spuse Jaina pe un ton nervos.Thrall vrea sa cada la pace cu voi iar voi vreti sa o incalcati.Scuzati-ma ! In urmatorul moment o lumina o inconjura pe Jaina iar aceasta disparu instantaneu.
-Ce incearca femeia asta sa faca?! racnii Regele Varian puternic batand cu pumnul in masa furios.
-Calmeaza-te Varian. spuse calm omul cu par carunt.Antrenamentul Paladinilor merge foarte bine asa cum ati cerut.
-Cum sa ma calmez Tirion? spuse Regele Varian nervos.Din cauza ei nu vom putea duce mai multe trupe in Kalimdor.Doar sti ca Insula Theramore este singura baza cu port a Aliantei din Kalimdor unde putem transporta trupe cu barca fara sa fim observati.
-Domnule! spuse Marcus pe un ton serios.Ce fac cu Orcul ?
-Marcus , spuse Regele Varian , vreau sa aveti grija de Orcul ala.Hraniti-l bine.El este "biletul" catre viitorul si prosperitatea Aliantei.
-Da majestatea voastra! spuse Marcus in timp ce isi puse coiful pe cap si parasieste incaperea.

Nopy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 58
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de SyleBV Sam Apr 21 2012, 17:00

Daca la inceput eram in dubii despre calitatea ficului acum incepe sa ma captiveze.
Astept vontinuarea cu nerabdare.
SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de iAndrei Sam Apr 21 2012, 20:36

Capitolul 2 a fost cu mult mai bun decat primul in privinta redactarii. Daca in primul nu puteam urmarii cu atentie povestea pentru ca iti lipsea distantarea intre paragrafe, in al doilea dialogul a facut treaba.
Eu nu am jucat WOW decat foarte putin asa ca nu stiu decat lucrurile de baza, dar se pare ca tu ori esti un fan infocat al fenomenului, ori ai facut cercetari serioase. Cunosti locatiile bine, stii rasele si pana acum totul iti iese de minune.
Povestea imi place pana acum, strategia lui Wrynn nu imi inspira incredere de reusita pentru Alianta, dar vom vedea cum decurg lucrurile.

Ciao!
iAndrei
iAndrei
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 438
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Nopy Sam Apr 21 2012, 21:02

Asta e tot parte din capitolul 1 dar nu am apucat sa il termin . Are ceva ca am pus-o in alt post si nu cu edit in acelasi post ?

Nopy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 58
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de iAndrei Sam Apr 21 2012, 21:19

Nu, ba chiar e perfect. Gandeste-te ca lumea nu poate procesa atat cat citeste si ar fi greu pentru majoritatea userilor sa citeasca un capitol kilometric. Deci este bine ca le imparti, ajuta pe toata lumea.
iAndrei
iAndrei
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 438
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Nopy Mar Apr 24 2012, 18:49

Capitolul II
Evadarea


Stormwind Stockade era inchisoarea unde erau inchisi majoritatea tradatorilor , spionilor si membri ai Fratiei , organizatia criminala care isi propune cucerirea Stormwind-ului.Inchisoarea era plasata in mijlocul Stormwind-ului , pe apa.Aspectul cladirii nu ofera foarte multe indicii cum ca cei mai infami raufacatori sau inamici ai Aliantei ar fi inchisi acolo.Cladirea inchisorii era pazita in exterior doar de doi gardieni care stateau la intrare.
Generalul Marcus vine cu viteza spre intrare insotit de zece gardieni , isi da cascheta jos si se adresa pe un ton serios celor doi:
-Voi doi , de acum veti pazii orcul din ultima celula , sectorul 2CC , 24 din 24 cu tura fiecare.Il veti hranii cu mancare buna de 2 ori pe zi , zise Marcus in timp ce ii arunca un manunchi de chei unui gardian.
-Da , sa traiti ! spusera cei doi in cor catre Gen.Marcus si intrara in inchisoare.
Camera din interior era destul de mica , slab luminata , cu o usa in capat si o trapa in podea incuiata cu lacatul.Gardianul cu cheile se apleca spre trapa si deschide lacatul cu o cheie micuta.Cei doi coborara scarile care duceau in josul cladirii , intr-un fel de subsol.Jos era foarte umed , cu torte de ici pe colo.De-a lungul tunelului pe stanga si dreapta erau diferite celule cu prizonieri in ele.Majoritatea prizonierilor aveau cagule rosii pe fata si radeau badjocoritor de cei doi gardieni.Cand cei doi au ajuns in capatul tunelului cei doi au cotit spre stanga.Odata ajunsi in capatul celui de-al doilea tunel unul din gardieni spuse:
-Du-te tu , Angus ! spuse gardianul catre cel cu cheile.Schimbam tura dimineata.
-Bine Jhon. spuse Angus putin iritat.
Jhon se intoarse si merse pana nu mai putea fi vazut datorita intunericului.Angus scoate o cheie din cupru si deschise celula.Era o celula destul de mare iar in stanga si dreapta in interiorul celulei erau alte doua celule mai mici.Langa gratii era un scaun din lemn sprijinit pe doua picioare de perete.Orcul statea lipit cu spatele de perete.Era incatusat in lanturi de maini si picioare.Avea parul lung , negru , prins intr-o coada la spate.Era imbracat cu un tricou din Lien(material textil) , niste pantaloni si bocanci din piele.Statea in fund si parea ca mediteaza.In dreapta celulei sale in cealalta celula era un troll , incatusat in lanturi care dormea dus pe o cutie.
Angus isi trase scaunul sprijinit de perete si se puse in fata Orcului.
-Trezirea , Orcule! spuse Angus pe un ton plictisit.Orcul nu se clinti deloc.Care e numele tau ? intreba Angus pe acelasi ton plictisit.Eu ma numesc Angus.
-De ce ar interesa un gardian ca tine numele unui prizonier Orc ca si mine ? spuse Orcul calm.Dar ca sa-ti raspund la intrebare eu sunt Horntek.
-Deoarece am primit ordine stricte sa am grija de tine , spuse Angus pe un ton iritat, asa ca fie ca-ti place sau nu ne vom "imprietenii" in perioada sederii tale aici.
-Un simplu Ambasador , mesager al pacii sa fie incatusat asa este absurd , dar dupa standardele Aliantei mi se pare normal. spuse Horntek calm.
Angus se ridica dupa scaun si iesi din celula si disparu in intuneric.Horntek cerceta celula cu atentie si il observa pe Troll-ul din celula alaturata care parea ca doarme dus.Troll-ul avea o culoare mov spre verde , cu o creasta de culoare verde.Purta niste zdrente pe el si parea ca avea o vanataie pe obraz.Angus revenii in celula cu o tava care o puse pe o cutie in fata lui Horntek.Apoi Angus isi scoase cheile si ii scoase lanturile de la maini lui Horntek.Pe tava se aflau o jumatate de paine , niste branza , un mar si o canistra cu apa facuta din piele de urs.
-Ar trebui sa mananci , spuse Angus pe un ton calm , pana maine la pranz nu mai primesti nimic.
Horntek incepe sa manance din branza dar o scuipa imediat.Apoi el observa ca painea era destul de veche.Lua canistra cu apa si si-o puse la spate.Ii impinse tava lui Angus fara sa spuna ceva.
-Daca nu vrei... spuse Angus calm in timp ce ii duse tava Troll-ului din celula urmatoare care nu paru sa se fi clintit din loc , dormind dus.Angus inchide celula acestuia si se duse sa ii puna lanturile inapoi pe maini lui Horntek. Isi trase scaunul inafara celulei si se culca.


Ultima editare efectuata de catre Nopy in Mar Apr 24 2012, 20:18, editata de 2 ori

Nopy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 58
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de SyleBV Mar Apr 24 2012, 19:52

Destul de interesanta povestea tinand cont ca eu nu am jucat WOW.
Acum cateva critici incearca sa pui spatiu doar dupa semnu de punctuatie nu si inaintea acestuia.
Astept un nou capitol cat de curand posibil.
SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Schizo Mar Apr 24 2012, 19:54

Măi, e interesant fic-ul tău, pentru că ai la dispoziție un univers extraordinar din care să te inspiri. Dar să știi că la capitolul redactare suferi. Typo-uri, plus chestia asta dubioasă cu semnele de punctuație. De ce spațiu înainte și după virgulă, dar fără spațiu înainte și după punct? E prima oară când văd așa ceva. În fine, la typo-uri sunt multe, gen ”panine” (presupun ”pâine”), ”trebuii” (un singur ”i”), etc.. Ah, încă ceva: prea multe cuvinte cu literă mare. ”Ambasador”? E vreun nume? Substantivul comun e cu literă mică. Bașca numele raselor. ”Trol” și ”orc” sunt cuvinte acceptate în română, le poți scrie cu literă mică. La fel și ”elf”. Multă baftă și să vedem îmbunătățirile Smile
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Nopy Mar Apr 24 2012, 20:14

De obicei ma grabesc cand scriu de acolo si unele Typo-uri.
Iar titlurile si rasele din wow prefer sa le scriu cu litera mare acum daca spuneti ca nu da bine aspectului nu voi mai scrie asa.
Soon continuarea capitolului.

Nopy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 58
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Schizo Mar Apr 24 2012, 20:34

Știu că de-acolo vin typo-urile, eu ce vă tot spun tuturor de câteva săptămâni? Smile) Nu vă mai grăbiți. Sau, dacă o faceți atunci când scrieți, când recitiți, înainte de a posta, recitiți mai încet. Sau, dacă ajută, recitiți la o oră după ce ați scris capitolul. Ca să fiți mai liniștiți. Crede-mă, nu ai idee cât strică typo-urile impresia artistică. Am încredere că poți mai mult. Multă baftă Smile
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Nopy Joi Apr 26 2012, 17:18

Dupa cateva ore, Angus dormea dus pe scaunul sau. Horntek isi cerceta repede lanturile de la maini, cautand o modalitate de a scapa. Balamalele in care erau prinse lanturile erau bine fixate in zid. Horntek observa ca troll-ul care dormea dus de cand a fost adus in inchisoare il privea. Acesta surase si zise in soapta:
-Care ti-e numele?
-Horntek, zise acesta, dar al tau?
-Revan, spuse troll-ul.Ai vre-o idee cum sa scapam de lanturi?
-Nu, spuse Horntek sec, si chiar daca am scapa de lanturi nu am avea pe unde sa fugim fara sa fim vazuti de vre-un gardian.
Revan se misca de langa peretele de care se sprijinea si scoase din zid cateva caramizi.
-Vezi? intreba Revan. E un tunel care duce afara de aici. Probabil a fost sapat de alti prizonieri care au stat aici.
Deodata Angus incepe sa mormaie, dar nu se sculase.
-Mai incet, zise Horntek in soapta. Si de ce te-as ajuta eu pe tine?
-Pentru ca sunt nevinovat, sopti Revan. Am fost capturat de niste oameni cand cautam mancare. Am fost adus in Stormwind si condamnat la moarte de catre Wrynn pe motivul de "spionaj".
Horntek isi desfacu parul de la spate tinut in coada. Tinea in mana un obiect, cu forma cilindrica, cu o gaura in mijloc micuta pe unde trecea parul. Horntek desfacu marginea obiectului cilindric de unde scoase o frunza impaturita. Acesta o desfacu si in ea se afla un praf verzui pe care il turna in canistra cu apa pe care o avea la spate.
-Frunza Blestemata, spuse Horntek in timp ce agita canistra, sau un amestec de ierburi care l-am primit de la un ierbalist. O singura picatura de lichid ce contine praful te poate duce la un somn adanc pret de cateva ore sau chiar paralizarea unor membre.
-Si cum o sa il faci sa inghita apa? zise Revan sceptic.
Horntek isi incorda palma mainii stangi si cu cateva miscari de degete o bula de apa se ridica din canistra si lua diferite forme.
-Sunt un shaman. zise Horntek. Pot manipula elementele naturii. Am nevoie doar de o diversiune mica sa ii bag bula de apa pe gat.
-Cand iti scoate lanturile sa mananci, zise Revan, dar trebuie sa te grabesti. Maine dimineata schimba tura cu celalalt gardian care poate nu va fi la fel de amabil.
-Maine dimineata, zise Horntek calm. Acum trebuie sa ne odihnim. Nu stim unde poate duce tunelul din spatele tau.
Hornetk se chinuii sa adoarma.Tot felul de intrebari ii treceau prin minte.Daca planul nu va merge? Daca tunelul nu ducea nicaieri si ramaneau blocati acolo? Daca erau prinsi si Horntek urma sa fie executat cu Revan? Intr-un final acesta reusi sa adoarma ca prin minune.
In dimineata urmatoare Horntek se trezi destul de greu, datorita faptului ca a dormit in fund.Angus se invartea tensionat in fata celulei asteptandu-si colegul sa il schimbe.
-Hei! Gardianule, vreau sa mananc. Scoate-mi lanturile! striga Horntek.
Acesta vine destul de enervat, si isi scoase cheile. Horntek ridica mana dreapta catre el sa ii scoata lantul. Cand Angus dadu sa ii ia mana stanga Horntek il apuca de gat cu mana libera si il forta sa inghita bula de apa. Acesta ametit se prabusii ca un bustean langa Horntek. Insfaca repede cheile, isi eliberase picioarele si mana stanga dupa se indrepta catre celula lui Revan. Dupa ce il elibera si pe acesta amandoi incepura sa scoata caramizile din perete pentru a fugii prin tunel. Revan insfaca o torta repede si trecura de partea cealalta a zidului. Amandoi se indreptara grabiti de langa zidul celulei.
In tunel era destul de umed si foarte intunecat.
-Ma intreb unde duce. zise Horntek.
-Vom afla in curand. zise Revan rece.
Dupa cinci minute de mers incontinuu prin tunel, din intuneric in ecou o voce rasuna.
-Probabil au aflat ca am scapat. zise Revan panicat.
Cei doi cotira in tunel si grabira pasul.In departare se vedea o lumina slaba.Niste scanduri batute acolo ii desparteau pe cei doi de libertate.Cu o lovitura de picior, Revan a rupt scandurile si au iesit din tunel, undeva intr-o campie deschisa unde soarele ardea torid, chiar si dimineata.
Revan grabii pasul, dand impresia ca el cunoaste drumul.
-Unde ne indreptam? spuse Horntek mirat.
-Vei vedea. spuse Revan fericit.

Nopy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 58
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de SyleBV Joi Apr 26 2012, 20:59

Din ce in ce mai interesant acest fic mai ales ca nu am jucat WOW deci ma suprinzi.
Cateva fraze care nu suna tocmai ok si era mai bine daca le formulai altfel in rest nu prea am ce comenta.
SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Schizo Joi Apr 26 2012, 23:40

I-OK. Mult mai OK ca până acum. Vreau să te felicit pentru progresele arătate și să-ți urez aceeași ateție în continuare. Asta dpdv al redactării. Povestea în sine m-a prins. Deși nu sunt jucător de WoW, eu văd asta ca pe un fic și-mi place ce citesc. Spor în continuare și să vedem continuarea Wink
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Nekirus Lun Apr 30 2012, 16:23

E dragut ca te-ai apucat sa faci un fic despre WoW, desi mi se pare putin ciudat sa traspui toate rasele si locurile de acolo intr-un fic, puteai doar sa te inspiri de acolo si sa faci ceva mai original. Ai si cateva greseile de tastare dar asta se intampla la oricine. Bafta mai departe si hai cu urmatorul...
Nekirus
Nekirus
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 193
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Baia Mare

https://artnewgeneration.niceboard.com

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Nopy Lun Apr 30 2012, 17:17

Pai am transpus la inceput toate rasele ca sa priceapa lumea despre ce vorba Very Happy.In seara asta probabil pun capitolul 3

Nopy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 58
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Nopy Mar Mai 01 2012, 17:19

Capitolul III
Calatoria

Horntek si Revan mergeau prin campia larg deschisa, plina de paie de ceva timp.
-Unde ne indreptam? spuse Horntek confuz. Mergem de aproape o ora. Cred ca ne-au pierdut urma.
Din departare se vedea un deal. La poalele sale erau cateva siluete imbracate in negru, unele din ele cu masti rosii pe fata. Una dintre siluete dormea dusa intr-un car cu fan. Cand ii zarira pe Horntek si Revan doua dintre siluete se ridicara in picioare.
-Mai mai, spuse unul din oamenii in negru, batjocoritor, Revan nu speram sa te mai revedem. Acest om avea o imbracaminte neagra, de piele, cu parul scurt, deschis la culoare si cu o masca rosie pe gura. Era inalt si solid.
-Cine e orcul? se rasti alt om care statea in fund, pe paie.
-Ma ajutat sa evadez. spuse Revan plictisit.
-Cine sunt oamenii acestia, Revan? intreba Horntek banuitor. Par a fi membri ai Fratiei. De unde te..?
Dar Horntek nu apuca sa isi termine propozitia ca simtii o durere ingrozitoare in spatele capului. Unul dintre oameni il lovii pe acesta cu o bata. Horntek se prabusi ametit pe pamant.
-Nu cred ca ar fi trebui sa faci asta. zise Revan plictisit. Pana la urma fara el nu as fi scapat.
-Controlati-l daca are galbeni, sau alte bunuri. zise omul inalt si solid.
-Nu va deranjati. zise Revan calm. Am fost amandoi inchisi in aceasi celula. Chiar credeti ca garzile din Stormwind Stockade l-ar fi lasat cu galbeni sau arme? Dar pentru ca ma ajutat sa evadez, merita sa traiasca.
-Bine atunci, zise omul solid, Krig, Weav duceti-i corpul departe de aici.
Horntek se trezii in mijlocul pustiului ars de soare. Nu avea nici un ban in buzunare si nici arme sa se apere, in caz ca il ataca membrii Fratiei din nou. Tot ce avea de facut era doar sa mearga in necunoscut, in cautarea ajutorului. Tot ce putea observa in vasta campie erau decat paie si pamant. La orizont se vedea galben. Dupa ceva timp de mers, Horntek ajunse langa o ferma, care parea parasita. Gardul ce inconjura pamantul fermei era rupt pe ici pe colo. Ce observa Horntek ciudat erau niste roboti ciudati din metal, cu un dovleac in locul capului cu o palarie din paie. Robotii erau pe tot pamantul si stateau nemiscati. Usa casei era aproape rupta. Horntek intra in casa. Totul era ravasit, ca si cand cineva ar fi cautat ceva prin toata casa. Pe unul din stalpii care sustin tavanul era un tablou cu familia care locuise candva aici. Horntek merse in capatul camerei si urca scarile. Trei camere erau la etaj. Horntek intra intr-una din camere iar pe baldachinul din mijloc era un troll care dormea. Cand auzi scartaitul podelei acesta se ridica din pat si se uita uimit la Horntek.
-Cine esti? spuse troll-ul. Era de marime cu Horntek. Avea o culoare verzuie, cu colti scurti, parul mov aranjat in creasta. In ureche avea un fel de cercel, ca un os mic.
-Horntek, ambasador temporar al Hoardei, spuse acesta.
-Eu sunt Jin'do, spuse troll-ul. Ce te aduce aici?
-Am fost prizonier in Stormwind, zise Horntek calm. Am evadat cu un troll care era membru al Fratiei. M-au atacat si am ajuns aici in mijlocul pustiului. Unde suntem?
-Westfall, zise Jin'do. Eu m-am oprit aici sa ma odihnesc pentru calatorie. Ma voi intoarce in Kalimdor. Putem merge impreuna.
-Nu mai am nici un galben la mine, zise Horntek calm. Garzile din Stormwind m-au perchezitionat inainte sa ma bage in celula.
-Tine, spuse Jin'do in timp ce ii inmana lui Horntek o punguta mica de piele. Sunt 100 de galbeni acolo. Or sa iti ajunga pentru zbor.
-Multumesc foarte mult, zise Horntek. Pornim la drum cand vrei tu.
Jin'do isi lua rucsacul de sub pat. Amandoi coborara scarile si parasesc ferma.
-Dar tu, spuse Horntek, ce cauti in Westfall, Jin'do?
-Eu am venit sa imi caut tatal, spuse acesta sumbru. El m-a parasit pe mine si pe mama cand eram copil. Inainte sa plece mi-a lasat asta, zise Jin'do in timp ce scoase un fel de medalion din piatra, micut. A spus ca voi sti ce sa fac cu el la momentul potrivit.
-Imi pare rau, spuse Horntek. Dar mama ta?
-Mama s-a stins cu cateva zile dupa aceea, spuse Jin'do cu tristete. De cand sunt mic il caut pe tatal meu. El ma antrenat sa fiu un preot. Sunt obisnuit si cu magia neagra dar pot sa si vindec ranile.
-Unde ne indreptam? zise Horntek.
-Turnul lui Klaven, zise Jin'do. Este la maginea Westfall-ului. Acolo am lasat barca cand am venit aici. O vom folosii sa traversam raul sa ajungem in tabara Grom'gol din Valea Stranglethron.


Ultima editare efectuata de catre Nopy in Mar Mai 01 2012, 17:29, editata de 1 ori

Nopy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 58
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Schizo Mar Mai 01 2012, 17:25

Bun, Nopy, n-ai idee cât îmi place fic-ul tău. Știi să expui aventura, să captivezi cititorul, să îl faci să citească pe nerăsuflate. Horntek ăsta e băiat tare bun, văd eu. Dar se tot înhăitează cu trolii, nuș de ce. În fine. Nu ezita cu continuarea și încearcă să lași spațiu după fiecare linie de dialog. Nu cratimă, linie de dialog. Se vede mai estetic. Spor! Smile
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de SyleBV Mar Mai 01 2012, 17:35

Super Nopy ma suprinzi de la un capitol la altul.
Nu am observat decat vreo 2 greseli de tastare cea ce este foarte bine insa se poate si mai bine cum zice Schizo.
Acum astept urmatorul capitol care sper sa vina curand.
SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Nopy Sam Mai 05 2012, 12:47

Cei doi mergeau prin campia larg deschisa. Din departare se vedeau pe alocuri lupi flamanzi care ii fulgerau cu privirea.
- Aproape am ajuns. spuse Jin'do fericit.
Din apropiere se auzea o apa care curgea. Horntek privii inspre stanga sa si vazu raul care despartea Westfall-ul de Padurea Elwyn. Horntek observa din departare un turn aproape de niste stanci de munte. Era situat pe malul lacului, unde era si o barca ancorata acolo. Cu cat se apropiau mai mult de turn Horntek isi dadea seama ca turnul era parasit.
- Uite barca! exclama Jin'do in timp ce se apropiau.
Era o barca micuta, din lemn, ancorata cu o franghie de un tarus din lemn infipt in pamant. In barca se aflau doua vasle, o cutie din lemn si un felinar. Cei doi se urcara in barca.
- Ti-e foame? il intreba Jin'do pe Horntek.
- Da.. Lihnesc de foame, spuse Horntek in timp ce isi freca burta.
Jin'do ridica capacul cutiei in care se aflau doua canistre din piele intoarsa cu apa in ele, cateva fructe, si o undita.
- Serveste-te cu fructe, spuse Jin'do calm in timp ce apuca undita. Eu voi pescuii ceva pana vom pleca.
Jin'do se dadu jos din barca si cerceta pamantul cu de-amanuntul. Horntek lua o felie de pepene si musca o gura mare, parca n-ar mai fi mancat de secole. Jin'do prinsese un paianjen pe care il atarna la undita, pe post de momeala. Acesta se sui in barca, se aseza jos si lasa undita sprijinita de margine asteptand pestele.
- Tu, unde te indrepti? il intreba Jin'do pe Horntek care isi savura pepenele linistit.
- Catre Orggrimmar, spuse Horntek cu gura plina de pepene. Trebuie sa il avertizez pe Thrall de ce planuieste Alianta.
- Daca doresti, spuse Jin'do calm, te pot urma in calatoriile tale. Eu nu am prieteni.
- Cum vrei, spuse Horntek indiferent. Nu ar trebuii sa pornim acum?
- Nu pana nu mancam, spuse Jin'do calm. O sa fie un drum pana inapoi in Kalimdor. Vom calatorii tot cu barca pana in Kalimdor.
- Pacat ca Wyvernii nu pot zbura peste mare..., spuse Horntek abatut.

Scuze pentru continuarea scurta dar am scris-o in graba. Ne auzim dupa Street Heroes

Nopy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 58
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum