Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Fara titlu EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Fara titlu EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Fara titlu EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Fara titlu EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Fara titlu EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Fara titlu EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Fara titlu EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Fara titlu EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Fara titlu EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Fara titlu EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Fara titlu

4 participanți

In jos

Fara titlu Empty Fara titlu

Mesaj Scris de SyleBV Mier Aug 29 2012, 20:08

A fost odată ca niciodată o fetiţă... cu ochi mari şi verzi, cu părul şaten ondulat şi cu buze micuţe şi frumos conturate. Fetiţa noastră l-a întâlnit pe El, omul care avea să o transforme din fetiţa în femeie, şi El părea atunci Cavalerul pe cal alb din poveştile cu prinţi şi prinţese ale bunicii. Domnul nostru, era la rândul lui un tânăr visător care nu ştia cum vor decurge lucrurile şi ce influenta va avea asupra fetiţei drăgălaşe şi pure de care se îndrăgostise... îi spuse că îi plăcea faţa ei de îngeraş, că îi plăceau ochii ei, pistruii... îi spusese că o iubeşte şi că ea este totul pentru el, că vrea să o ia de nevastă şi că ea este singurul lui sprijin, singura lui alinare...
În timp însă inocenta fetei a fost întinata... sufletul ei la fel, iar din fetiţa veselă de altă dată s-a născut adolescenta... cu ochii ca vara-arzatori, cu buzele mici şi roz că primăvara, cu părul roşu că toamna, singurii care erau la fel au rămas pistruii.
Tânărul nostru rămase uimit de schimbarea prin care trecea fetiţa şi vroia să o ajute... vroia să o facă să vadă cum stau lucrurile... vroia să îi fie îndrumător, pe atunci el încă mai iubea şi inima încă îi mai tresăltă atunci când îi auzea vocea şi abia aştepta să îşi vadă micuţa prinţesă... gaza... puiul... Însă iubirea lui se stinse odată cu schimbarea fetei... poate că băiatul nostru a obosit şi nu a mai avut răbdare să vadă cum a crescut puiul lui... cum a devenit femeie.
Iar fata... despre ea se pot spune multe... în timp şi ea se simţea din ce în ce mai distantă de băiat... îl iubea dar, nu ştia ce se întâmplă cu ea... nu putea să îşi controleze reacţiile şi mai ales nu putea trăi cu îndoială ce fusese sădită cândva de el... îndoiala şi teamă că într-o zi îi va spune că nu o mai iubeşte, zii care într-un final a şi venit.
Iubitul ei a venit şi i-a spus că nu o mai iubeşte... ca în viaţa lui există o altă gaza... un alt pui... altcineva... atunci faţa noastră a plâns, nopţi în şir... credea că e vina ei, nu ştia cum să facă să îl aducă înapoi... cum să îl oprească lângă ea pentru totdeauna. El nu a vrut să asculte nici măcar un cuvânt spus de Ea i-a zis că nu mai poate să stea, că nu o mai iubeşte şi că de acum e pe cont propriu.
Fata-femeie a mai plâns ceva timp până când a hotărât că e cazul să se oprească şi să continue cu viaţa ei... până când într-o zi cel care o iubise veni înapoi şi îi zise că nu mai există acel altcineva... că nu a mers şi că e distrus... fata noastră a plâns mult pentru el... a plâns pentru că ea încă îl mai iubea pe el, a plâns pentru că a renunţat la ea pentru o alta. Undeva într-un colţ al inimi sale rănite şi pline de cicatrici, s-a născut o speranţă şi atunci fata a crezut că poate băiatul se va întoarce la ea... că poate va putea fii ce a fost... că poate va redeveni prinţesa lui şi că nu va trebui să rămână singură şi a nimănui, o călătoare prin lumea asta frivola şi mercantila. Iată însă că nici de data asta soarta nu a fost de partea fetei noastre şi el i-a zis că nu o iubeşte şi că apărut altcineva decât data trecută... altcineva care îi face inima să bată mai tare... altcineva mai pur, mai bun şi mai frumos decât ea... când a auzit asta feţei i s-au rupt aripile mici şi ponosite care începuseră să fâlfâie uşor... însă băiatul părea că nu observă că ea încă ar mai vrea să fie cu el... să fie a lui... şi se limita la lucrurile lumeşti... faţa noastră a plâns mult... a suferit enorm văzând că din dragostea de altă dată nu mai rămăsese decât partea trupească şi se hotărî că mai bine renunţa până nu e prea târziu... că mai bine iese din joc înainte să fie iarăşi rănită şi să sufere... faţa noastră nu mai vrea să sufere, vrea să iubească şi să fie iubită... să fie a cuiva care să o preţuiască aşa cum trebuie... care să ştie să citească lumea ascunsă în spatele ochilor ei... să ştie să îi aline durerea şi să îi vindece inima distrusă.
Cu inima în palma fata pleacă de lângă băiatul care, cândva nu prea departe în timp, fusese singura ei raţiune de a trăi, cel pe care îl iubise mai presus de orice, cel care era cel mai important pentru ea... ştie că de azi înainte lucrurile vor fi altfel... ştie că îşi va găsi şi ea pe cineva care să o iubească şi pe care să îl iubească şi căruia să îi dăruiască inima, care acum zace în mana-i micuţă ca de copil... Băiatul îşi va vedea de viaţa lui şi va rămâne cu faţa pe care şi-a ales-o acum... ea spera ca el va fi fericit, nu ar vrea să îl vadă trist, ar suferi pentru el încă o dată
SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

Fara titlu Empty Re: Fara titlu

Mesaj Scris de iGeorgiana Mier Aug 29 2012, 20:29

De ce textul e scris aşa curat şi cu diacritice şi titlul e pauză ? Syle, cu şmecherii din astea te prezinţi unde vrei tu, dar nu aici. Sau poate ar trebuie şă-ţi spun emonika dulcika. Textul e copiat cap-coadă de pe blog-ul respectivei domnişoare. Dovadă - 1 şi 2.

Staff-ul va discuta despre sancţiunea ta, dar aşteaptă-te la ce e mai rău pentru plagiere.

Minciuna are picioare scurte.
iGeorgiana
iGeorgiana
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 413
Data de inscriere : 06/04/2012

http://angilicious.blogspot.com/

Sus In jos

Fara titlu Empty Re: Fara titlu

Mesaj Scris de SyleBV Mier Aug 29 2012, 20:31

Uhm datimi ban asta este nu am copiat am primit textul de la o prietena iam adaugat diacriticile si am corectat unele cuvinte scrise eronat.
Dar asta este imi asum raspunderea pentru asta.
SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

Fara titlu Empty Re: Fara titlu

Mesaj Scris de Darky Mier Aug 29 2012, 20:55

Aceasta este doar o parere personala in calitate de consumator de arta si nu de critic:
Sunt profund dezamagit ca un text asa frumos este defapt plagiat...sylviu nu stiu ce este in mintea ta frate dar...ma dezamagesti pe zi ce trece...oricum daca tot am citit o sa comentez cateva randuri.
Respect celei care a scris, foarte frumos realizat cu unele greseli, si expresii mai inestetice cum ar fi "Fata-femeie", dar este o creatie frumoasa incarcata de sentimente profunde.Am citit si ma simteam de parca ascultam o melodie pe un beat extrem de trist, in care cantaretul povestea, detasat totusi ...frumos...respect maxim pentru adevaratul autor.Si sylviule, tie sa iti fie rusine.
Darky
Darky
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 336
Data de inscriere : 29/04/2012
Varsta : 27
Localizare : Tehnic vorbind nu stiu exact :-? putem fi in mijlocul universului sau la periferie

Sus In jos

Fara titlu Empty Re: Fara titlu

Mesaj Scris de Schizo Mier Aug 29 2012, 21:19

Mă pregăteam să las un comment plin de aprecieri și în care să punctez doar câteva mici greșeli. Mă abțin de la comentarii și te informez doar că m-ai dezamăgit profund. Fii sigur că din partea mea pedeapsa nu va fi prea miloasă.
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Fara titlu Empty Re: Fara titlu

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum