Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
SyleBV vs Schizo EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
SyleBV vs Schizo EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
SyleBV vs Schizo EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
SyleBV vs Schizo EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
SyleBV vs Schizo EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
SyleBV vs Schizo EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
SyleBV vs Schizo EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
SyleBV vs Schizo EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
SyleBV vs Schizo EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
SyleBV vs Schizo EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


SyleBV vs Schizo

+2
Rauk
SyleBV
6 participanți

In jos

SyleBV vs Schizo Empty SyleBV vs Schizo

Mesaj Scris de SyleBV Mier Aug 15 2012, 11:48

Tipul: one-shot
Tema: Copilaria
termen de predare: fix 1 saptamana din aceasta seara de la ora 22:00

_______________


Lucrarea 1
”Totul pare mare atunci când ești mic.”
Analizând mai în profunzime această, aparent, simplă frază banală, deschidem un univers care poate fi exploatat și analizat pe multe planuri. Eu vă voi vorbi acum numai din perspectiva psihologic-emoțională, însă.
Sunt momentele acelea în viață când ajungi acasă, după o zi istovitoare de muncă, pui niște haine la spălat, pregătești un pui la cuptor cu cartofi și rozmarin și te așezi cu laptop-ul în față în bucătărie, o bere și o țigară. Și nici nu-ți dai seama când melodia s-a oprit, țigara a ajuns la filtru și paharul de bere s-a golit. Și nu-ți dai seama nici că te-ai pierdut în propriile tale gânduri.
Și ești iar la țară, în picioarele goale, alergând prin iarba proaspăt tăiată din curte și te arunci pe jos privind cerul. Câinele vine să te lingă pe față și te ridici iar, cu o energie debordantă, alergând în fața lui, iar el te urmează lătrând fericit. Nici nu știi cu cât regret îți vei aminti aceste momente peste ani. Regret că nu ai profitat mai mult de ele.
Și apoi ești la masa din bucătărie, mâncând ceea ce crezi că e cea mai bună mâncare din lume, cerând, poate încă o porție. Bunica gătește cu drag, bucuria ei cea mai mare e să te vadă lingându-te pe degete, pierdut în farfuria pe care a pregătit-o cu atâta dragoste. Nici nu știi cu ce nostalgie îți vei aminti pulpele ei de pui, în timp ce le mănânci pe cele pregătite de tine, realizând că gustul celor din trecut era incomparabil mai bun. Nostalgic pentru că ingredientul secret al bunicii, dragostea, e încă necunoscut ție, neavând nepoți.
Și mai apoi, obligat de bunici, cam fără tragere de inimă, stai întins în pat, privind tavanul și gândindu-te cât de bine va fi când vei crește mare și nu vei mai fi obligat să dormi de prânz și vei putea face tot ce poftești. Nici nu știi cu câtă remușcare îți vei aminti aceste decizii atât de greșite peste ani, când vei bea cafea dimineața pentru a putea funcționa și vei adormi mai repede decât îți doreai seara, pentru că organismul tău a obosit cu trecerea timpului.
Îți aprinzi o altă țigară și mai torni un pahar de bere și te întrebi cum poate fi copilăria o parte a vieții atât de fericită și minunată și, totuși, atât de tristă pentru că nu știi cum să o apreciezi. Și părinții, bunicii, unchii, toți ți-au spus la un moment dat să profiți de aceste clipe pe cât posibil, dar tu nu i-ai ascultat pentru că îți doreai să crești mare. Știi că le vei spune același lucru și copiilor tăi și că nici ei nu te vor asculta.
Dar poate acesta este ciclul vieții...


Copilăria este un tărâm magic. Nu ştim când şi unde începe şi nu ştim când şi unde se termină. Ne trezim doar că nu mai suntem copii, că am ieşit din copilărie, uneori fără să o fi trăit pe deplin...
Aici vreau să fac o mică paranteză şi să mă refer la cei care vor să fie mari când sunt mici şi se plâng mereu de vârsta lor şi că abia aşteaptă să fie mai mari să îşi ia viaţă în propriile mâini,iar când sunt mari ar da orice să fie iar copii să se bucure de fiecare clipă magică din acea perioadă când nu aveau nici o grijă în afara să se joace toată ziulica.
Nu va mai doriţi să fiţi mari deoarece atunci când asta se va întâmpla o să regretaţi că nu aţi apucat să trăiţi acele clipe minunate la maxim şi aţi trecut pe lângă cea mai frumoasă perioadă a veitzii şi anume COPILĂRIA.
Copilăria este o lume fermecată, în care orice se poate întâmpla. Orice! Este vârsta la care suntem cel mai aproape de Dumnezeu.Ne putem întâlni oricând cu balaurul cu şapte capete, cu zgripţuroaica cea haină, putem fi vrăjitori, eroi din filme sau benzi desenate, putem vizita orice loc din lume cu ochii minţii şi să credem cu tărie că am fost acolo cu adevărat.Copilăria este singurul moment al vieţii în care trăim fiecare clipă la intensitate maximă şi ne bucurăm cu adevărat şi până şi de cel mai mic lucru care acum ni se pare foarte neînsemnat. În care plângem şi râdem în aceeaşi zi, în care ne supărăm şi iertăm după câteva momente, în care suntem singuri şi totodată cu toată lumea. Apoi, pe măsură ce trec anii, pe măsură ce ne maturizăm, nebunia copilăriei dispare. Devenim mai serioşi, zâmbim mai puţin,pretenţii rafinate... Nu mai credem în magie, nu mai credem în Moş Crăciun şi în sacul său plin cu jucării, nu mai credem că mama şi tata sunt cei mai extraordinari părinţi din lumea asta... Nu mai iubim cu detaşare şi pasiune, nu mai roşim atunci când greşim, numai chiuim de bucurie atunci când cineva ne îndeplineşte o dorinţă mult aşteptată.
În copilărie ne bucurăm când stăteam mai târziu afară şi ne jucam vaţi ascunselea,prinsea sau raţele şi vânătorii,fotbal în spatele blocului sau când ne chinuiam câteva zile să ne facem curaj pentru a cere prietenia unei fete,acum în schimb totul este mai uşor.
Jucăm fotbal pe calculator sau comunicăm pe messenger.
Când începe şi când se termină copilăria? Nu ştim. Ştim doar că, la un moment dat, ne e ruşine să ne mai comportăm ca nişte copii. Avem pretenţia şi dorim să fim trataţi ca adulţii. Ca persoane pe deplin responsabile, mature. Pierdem jocul, pierdem libertatea şi pierdem nemărginirea. Ar trebui ca măcar în suflete să rămânem veşnic nişte copii.''
Acum câteva lucruri,idei fixe ce le aveam în copilărie fiecare dintre noi:
1.Când erai mic aveai mereu tendinţa să apeşi totul să atingi totul şi chiar dacă ţi se spunea că nu este voie sau nu este frumos tu continuai să faci acele lucruri deşi poate ştiai şi tu că nu e bine cea ce faci însă nu te puteai oprii continuai iar şi iar.
2.În copilărie aveai un ursuleţ sau o păpuşă ce era prefratu/a ta/u nu făceai nimic fără acea jucărie lângă tine,de multe ori nici să dormi nu puteai fără acea jucărie lângă tine pe pernă...
3.Te supărai repede la orice lucru,te certai cu prietenii din orice însă pe cât de repede te certai şi supărai pe ei pe atât de repede îţi trecea...

Start vot. Acceptam orice coenatariu care are minim 3 randuri Razz
SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

SyleBV vs Schizo Empty Re: SyleBV vs Schizo

Mesaj Scris de Rauk Mier Aug 22 2012, 22:39

ok vad ca lumea nu se inghesuie lumea sa treaca pe aici am decis sa trec eu.
inainte de a imi incepe comentariul si votul vreau sa va trag putin de urechi pe cei care sunteti in grupul de critici literari dar nu va faceti datoria sa treceti aici desi au trecut mai bine de 24 de ore de la data postari iar uni dintre voi ati postat prin alte parti insa aici nu.
Ok acum ca am terminat cu prostioarele sa incep si eu adevartul motiv pentru care ma aflu aici.

Prima lucrare: este o creatie foarte frumoasa imi trezeste amintiri de cand eram la tara(am crescut acolo pana la 7 ani).
Cred ca o sa va dati seama a cui este acea lucrare foarte usor asa cum si eu am dedus.
Este o lucrare simpluta insa foarte bine redactata in care nu am vazut greseli de nici un fel(nici nu am fost foarte atent).
Puncteaza foarte bine cea ce trebuie si reflecta in mare majotitate viata pe care multi ar dori acum sa o aiba.(printre care si eu).
Incarcatura emotionala nu este una foarte mare insa am utut sa vizualizez fiecare rand din lucrare cu mare usurinta datorita stilului in care a fost redactata.

A 2 a lucrare: La fel ca si la prima este foarte frumoasa si bine redactata exprimand destul de multe.
Am vazut cateva greseli insa nu ma voi lega de ele datorita incarcaturi emotionale pe care o are aceasta lucrare.
Tin sa il felicit pe creatorul ei pentru melodia aleasa care este una fantastica in combinatie cu textul este absolut senzationala.
Textul este unul foarte bun cu o incrcatura mai mare de sentimente fata de prima lucrare insa putin mai detaliata care reda cam cea ce faceam si gandeam cand eram copi.
Insa la fel de bine reda si cea ce traim acum in zilele acestea cand deja nu ne mai bucuram de tot ce ne inconjoara si nu mai stam afara pana tarziu cum faceam inainte.
Pozele sunt iar foarte bine alese si miau trezit amintiri de cand eram eu bebe micut.
Felicitari pentru modul de redactare si pentru poze/melodie.

Cam atat am avut de exprimat referitor la cele 2 lucrari(stiu ca nu e mare chestie insa am incercat).
In concluzie desi nu sunt amatorul chestilor cu tema snetimentala (ba mai mult le urasc aproape) am apereciat foarte mult si am facut o exceptie cu aceasta tema.

Votul meu merge catre lucrarea cu numarul 2 intitulata:
Copilaria un basm fara de sfarsit

Rauk
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 11
Data de inscriere : 02/08/2012

Sus In jos

SyleBV vs Schizo Empty Re: SyleBV vs Schizo

Mesaj Scris de Bullet Sam Aug 25 2012, 22:30

Felicitări amândurora pentru aceste lucrări. Evident, nu mă aşteptam la lucrări filozofice, deoarece nici nu prea-s genul meu.
Am să le iau pe amândouă deoarece amândouă au aceeaşi idee şi transmit acelaşi mesaj. Ambele lucrări impresionează în primul rând prin redactare. Mbine, la a doua lucrare mai sunt scăpări, dar conţinutul te face oarecum să uiţi de ele. E destul de greu să votez, având în vedere că amândouă abordează tema foarte bine şi au aceeaşi idee.
Votul meu, însă, îl dau primei lucrări. Cum spuneam, nu prea-mi plac lucrările filozofice, dar prima lucrare pare a avea un fir narativ. Prezintă un scurt moment de nostalgie a unei persoane ce-şi aduce aminte momentele din copilărie. De altfel, îmi place mult şi descrierea. E o descriere subtilă, fără prea multe detalii fapt ce face One-Shot-ul o povestioară cursivă, uşor de citit.
Oricum, felicitări amândurora!
Bullet
Bullet
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 331
Data de inscriere : 11/02/2012
Varsta : 28
Localizare : În Dâmboviţa, şii?!

Sus In jos

SyleBV vs Schizo Empty Re: SyleBV vs Schizo

Mesaj Scris de SyleBV Dum Aug 26 2012, 23:05

Oameni buni eu si Schizo neam chinuit sa scoatem ceva cat mai bun din mintile noastre am pierdut ceva timp incercand sa facem ceva cat mai frumos aici asa ca va rog eu dativa cu parerea 3-4 randuri nu e asa mare scofala.
In special Georgiana,Andrei,Chlo si Aggie care sunteti critici aveti datoria sa treceti pe la orice subiect care tine de competenta voastra.
Imi cer scuze de spam(nu e chiar spam ca au trecut 72 de ore si au postat 2 insi dupa) dar am vrut sa atarag atentia asupra acestui duel care sta in aer momentan fiind egalitate la 1.
Daca nu din respect pentru mine si munca depusa macar din respect entru Schizo care nu cred ca a suparat pe nimeni din contra a trecut pe la toti cu cate o parere indiferent de domeniul de activitate. Parerea mea ese ca merita sa i aratati si voi putin respect omului acestuia.
SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

SyleBV vs Schizo Empty Re: SyleBV vs Schizo

Mesaj Scris de Darky Dum Aug 26 2012, 23:28

In primul rand felicitari amandurora:*...
Votez cu prima lucrare desti a fost greu sa ma decid ambele lucrari sunt la fle de bune, probabil si pentru ca tema este foarte permisiva.Ambele aproape la fel de bune din pacate a doua lucrare are unele scapari, iar prima are o descriere mai minutioasa...
Darky
Darky
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 336
Data de inscriere : 29/04/2012
Varsta : 27
Localizare : Tehnic vorbind nu stiu exact :-? putem fi in mijlocul universului sau la periferie

Sus In jos

SyleBV vs Schizo Empty Re: SyleBV vs Schizo

Mesaj Scris de Schizo Lun Aug 27 2012, 00:49

Mărturisesc că sunt dezamăgit. De efortul depus pentru crearea unui text și de dorința de a mă duela cu Silviu, când văd că nu are cine să mă arbitreze. Pe vremuri, duelurile erau motiv de adunare generală, toți săreau cu câte o părere. Dacă-s proaste lucrările, ziceți, dar nu ne mai ignorați. Ne-am chinuit amândoi la ele, ca să demonsrăm cine e cel mai bun și așteptam ca voi să decideți. Mulțumesc.
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

SyleBV vs Schizo Empty Re: SyleBV vs Schizo

Mesaj Scris de EireneMcChaos Mier Sept 12 2012, 23:33

Văd că acest duel este încă activ (poate doar dintr-o greşeală, sau cineva are mai multă răbdare decât şi-ar fi imaginat).

Permiteţi-mi să vă prezint umila mea opinie.
Cu siguranţă ambele texte sunt bune. Cu siguranţă le-aş vota pe amândouă, dacă aş putea! Lucrurile au fost privite din puncte destul de apropiate de vedere, aş zice, dar o diferenţă subtilă m-a convins de lucrarea pe care am ales-o. În ciuda faptului că ambele texte folosesc nostalgia ca sentiment dominant, primul este oarecum rigid, analitic (da, autorul a menţionat în primul alineat că va analiza). Dar punctul în plus îl dau celui de-al doilea text, iar diferenţa este că, în acesta, lucrurile sunt privite de sus, de cineva care a pierdut, de cineva care regretă şi se va pierde mereu într-o nostalgie caldă, dulce-amară şi adâncă. Sentimentul că oricare e prezentul individului, trecutul îndepărtat a fost întruchiparea perfecţiunii într-un cadru umplut de afecţiune şi sclipiri inocente de viaţă. Şi datorită acestei nostalgii transmise atât de direct şi cu forţă maximă (felicitări autorului), care începe să apară şi în mine, voi vota pentru a doua lucrare. Long story short, primul text n-a trezit nimic în mine.

N-am luat şi nici nu voi lua vreodată în considerare greşelile gramaticale, de scriere, căci typo-urile apar fără să vrem uneori, din neatenţie, din grabă, şi-s uşor de corectat. Redactarea a fost bună la ambele texte.
EireneMcChaos
EireneMcChaos
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 21
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 29
Localizare : Agăţătoarea hărţii României

Sus In jos

SyleBV vs Schizo Empty Re: SyleBV vs Schizo

Mesaj Scris de Vizitator Joi Sept 13 2012, 10:26

Votul meu merge la prima lucrare.
Imi place felul in care este scrisa lucrarea,ma cuprinde,ma pune parca in fata unui televizor , tot ce fac e sa vad un videoclip....
Imi place modul acesta de scriere.
Imi place si faptul ca este corect scris ,nu am vazut greseli,deci asta e inca un bonus.
Nu am multe cunostinte in domeniul acesta,asa ca tot ce pot sa va ofer este un "felicitari" pentru creatiile voastre....

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

SyleBV vs Schizo Empty Re: SyleBV vs Schizo

Mesaj Scris de Schizo Joi Sept 13 2012, 12:18

Deoarece Silviu nu mai activează printre noi, mă văd nevoit să pun capăt duelului (da, uitasem de el). Câștigătorul sunt eu, cu scorul de 3-2 și țin să-l felicit pe Silviu (chiar dacă nu va vedea) pentru efortul depus. A fost un combatant bun. Mulțumiri celor care au votat.
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

SyleBV vs Schizo Empty Re: SyleBV vs Schizo

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum