Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


World of Warcraft - Vanilla

+4
iAndrei
Schizo
SyleBV
Nopy
8 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de SyleBV Sam Mai 05 2012, 12:54

Un capitol mai scurt insa foarte frumos si fara greseli (din cate am vazut eu) cea ce ma bucura nespus de mult caci ma face sa imi imaginez mult mai usor tot cea ce fac cei eori ai nostri.
Astept continuarea cat mai curand caci incepe sa imi placa din in ce mai mult.
SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Schizo Sam Mai 05 2012, 13:43

Foarte frumos, Nopy. Deja nu prea mai am ce să reproșez, am citit ușor și fluent și pot spune că e aproape perfect dpdv al redactării. Povestea e captivantă, chiar dacă acest capitol nu a avut o mare încărcătură informațională, e util, ca un teaser pentru ce va urma. Plus că pentru ochiul meu critic a fost o încântare. Distracție plăcută la Street Heroes Smile
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Airoh Sam Mai 05 2012, 15:01

Ca fiind un mare fan al WoW-ului am trecut si pe la tine, ramanand placut uimit. Uitati si o harta ca sa intelegi mai bine unde se petrece aventura: https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/840/easternkingdoms.jpg/
Airoh
Airoh
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 33
Data de inscriere : 28/04/2012

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Nopy Dum Mai 06 2012, 18:59

Deodata undita se misca brusc de pe marginea barcii, mai sa cada in apa. Jin'do o apuca cu rapiditate si trase de ea. Un peste verzui, cu niste solzi mari pe ceafa capului sarii din apa. Jin'do il trase cu ajutorul unditei in barca.
- Super! exclama acesta. Este un Cod "Teasta-de-piatra".
Jin'do se apleca putin in barca si luase un fel de tarus lung pe care il infipse in gura pestelui si iesi pe partea cealalta.
- Nu mai bine il prajim cand ajungem in tabara? intreba Horntek. Trebuie sa ne grabim! Poate soldatii aliantei sunt dupa mine chiar in momentul asta. Fiecare secunda in care putem parasii Westfall-ul este pretioasa.
- Bine, bine! spuse Jin'do putin iritat in timp ce scoase un pumnal din rucsac. Avea lama din metal, subtire si curbata. Manerul acestui pumnal era din argint si avea o piatra stralucitoare in capatul sau. Cu o lovitura precisa lovii franghia care ancora barca rupandu-se din prima.
Nava se misca de pe loc imediat, fiind purtata de curentii rapizi ai raului. Acesta curgea la vale printre stanci de munte.
- Tine-te bine!!! exlama Jin'do in timp ce se apuca de scandura pe care statea.
Barca plutea cu viteza foarte mare, mai sa se izbeasca de stanci. Cand iesira dintre stancile care ii inconjurara acestia au ajuns pe malul marii care izbea stancile din stanga barcii. Barca incetinii deodata. Cei doi apucara vaslele si incep sa vasleasca.
- Am ajuns in Valea Stranglethorn, spuse Jin'do in timp ce vaslea. Tabara Grom'gol este foarte aproape de aici. A fost numita asa in onoarea lui Grom Hellscream, un mare erou al Hoardei.
- Cel care l-a omorat pe Mannoroth impreuna cu Thrall si a salvat intreaga rasa a orcilor? intreba Horntek, parand sa stie despre ce este vorba.
- Da, el este, spuse Jin'do sumbru.
Barca celor doi plutea linistita pe langa niste insule din larg, apropiinduse de tarm. Din departare se vedeau cateva turnuri cu acoperisul rosu, din piele, caracteristice arhitecturii orcilor. Copacii predominau zona. Sunete ciudate se auzeau din aceasta "jungla".
- Ce e cu sunetele astea? intreba Horntek suspicios.
- Habar-nam. spuse Jin'do plictisit. Am ajuns !!
Nava se izbii de tarm. Era greu de vazut in departare datorita copacilor si lianelor din Jungla. Se puteau orienta dupa turnurile taberei Grom'Gol care erau inalte.Jin'do tinea intr-o mana pestele pe bat, iar in cealalta pumnalul. Cei doi sarira din barca si inaintara usor in jungla deasa catre tabara Grom'Gol. Odata ajunsi pe poteca care ducea spre tabara Jin'do isi baga pumnalul inapoi in rucsac. Tabara era situata pe nisip, inconjurata de copacii junglei dar si de un gard cu tarusi din lemn inalti. Aici erau doua turnuri inalte dar si cateva casute din piatra mai mici. Diferiti goblini, orci si cativa trolli erau in tabara. Cei doi se indreptara spre turnul cel mai inalt unde un goblin ii intampinara in jos. Era mic, verde cu nasul lung. Purta o armura rosie cu diferite curele si capse.
- Salutari!! ii intampina goblinul. Avea o voce ascutita.
- Squibby Overspeck, nu? intreba Jin'do parca cunoscand goblinul.
- Asa este, aproba goblinul.
- Cand este urmatorul zeppelin catre Orggrimmar? intreba Jin'do.
- Din pacate zeppelinele nu vor circula astazi, spuse Squibby parand trist de faptul ca nu putea incasa bani de la cei doi. Se stie ca goblinii din tot deauna sunt obsedati de bani.
- La naiba!! exlama Jin'do furios. Asta era cea mai rapida cale catre Orggrimmar. Horntek asteapta-ma aici. Ma duc sa mai fac rost de niste provizii pentru drum.
Acesta se indeparta usor de Horntek ducandu-se catre niste orci. In scurt timp se intoarse cu pestele pe bat prajit, dar si cu doua fripturi de zebra infasurate in doua frunze de palmier si cateva fructe.
- Ti-am cumparat un rucsac, spuse Jin'do fericit catre Horntek in timp ce il inmana. Era din piele, de culoare maro. Jin'do puse fructele si friptura in rucsacul lui Horntek in timp ce il inmana.
- Multumesc foarte mult, spuse Horntek fericit. Ma voi revansa intr-o zi. Dar ce vom face acum ca nu putem calatorii cu zeppelinul?
- Mergem catre portul Booty Bay si lom nava. spuse Jin'do serios. Pana acolo vom zbura cu Wyvernii. Vin-o.
Cei doi se indreptara catre o femeie orc, inalta, cu parul negru si un cercel in nas. Langa ea erau niste bucati mari si groase de lemn, cu paie pe ele pe care erau sprijiniti trei Wyverni. Wyvernii erau niste creaturi ciudate, cu cap de lup, trup de leu cu niste aripi, si cu o coada metalica cu un ac de scorpion in capat. Erau destul de mari si fiorosi.
- Doua calatorii catre Booty Bay, spuse Jin'do serios catre femeia orc.
- Cinci galbeni de fiecare spuse aceasta.
Cei doi ii inmanara galbenii in timp ce aceasta pregatea Wyvernii de drum. Cu doua lanturi cobora doi dintre acestia pe pamant. Ii mangaie usor pe coama si le soptii ceva in ureche amandurora. Wyvernii erau foarte bine atrenati cu comenzile. Cand ii elibera din lanturi Horntek si Jin'do se suira pe Wyverni. Acestia se ridicara usor de la sol si zburara in jungla deasa. Acestia zburau cu o viteza mare, ocolind copacii destul de usor. Dupa vre-o cincisprezece minute de zbor incontinuu niste stanci mari aparura in peisaj. La baza acestora era un catarg mare de nava, cu un steag de pirat si cu un cap de rechin din plastic, pe unde intrai intr-un tunel. Dincolo de stanci era o vale mare, cu o cascada in spate. Aici se afla portul Booty Bay. Erau multe cladiri din lemn, si foarte multi goblini dar si cativa oameni imbracati in pirati. Wyvernii aterizara pe o terasa unde se afla un orc. Le puse lanturile repede in timp ce Horntek si Jin'do coborara de pe Wyverni.
Horntek ramasese uimit de frumusetea Booty Bay-ului. In mare, undeva in larg era o insulita cu multi copaci pe ea si cu o statuie uriasa din piatra ce reprezenta un goblin cu mainile deschise larg.

Asa la final de continuare cateva poze
Grom'gol
Wyvern art
Booty bay
Statuia goblinului

Nopy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 58
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de SyleBV Dum Mai 06 2012, 19:23

Foarte frumoasa continuarea Nopy si se vede ca ai evoluat mult fata de primele capitole unde predominau greselile acum nu prea mai exista in acest capitol am vazut una sau doua.
Pozele de la final au facut tot banii caci eu imi imaginam cam la fel cu cea ce arata in poze.
SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Schizo Lun Mai 07 2012, 14:03

Foarte bine, Nopy, din nou am numai cuvinte de laudă. La fel cum a zis și Silviu, progresele sunt evidente. Ce vreau să te rog este să te străduiești să scrii cu diacritice, pentru că o să-ți fie foarte util pe viitor. Mai mult decât atât, ne va fi nouă mai ușor să cititm tot, mai ales că acesta e un fic cu multe amănunte. Îmi place teribil cum descrii universul WoW, această poveste era o provocare de la bun început, dar te-ai descurcat extraordinar cu ea Smile Sincere felicitări.
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Nopy Lun Mai 07 2012, 15:08

N-am cum as scriu cu diacritice. Asta ar insemna sa umblu prin setarile de la laptop de la tastatura si ultima data cand am facut asta le-am dat peste cap rau Smile)

Nopy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 58
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de SaberSlashS Lun Mai 07 2012, 20:33

lautare,scrii bine Cool
da nu e chiar asa de greu sa iti schimbi tastatura in română Smile ce Windows ai? de fapt nici nu cred ca ar conta ca la toate e la fel de easy Smile faptu ca tea apreciat cineva arata ca te descurci bine (daca nu cumva poti sa te apreciezi singur Smile)
tineo tot asa Smile
SaberSlashS
SaberSlashS
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 156
Data de inscriere : 27/04/2012
Varsta : 25
Localizare : On the chair,with my friend 9gag

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Nopy Lun Mai 07 2012, 21:23

Stiu sa o schimb, faza e ca atunci cand am schimbat-o ultima data incepuse sa mise schimbe mereu singura etc. Adica acum ba aveam tastatura normala, alta data aveam in romana fara sa o schimb eu etc.

Nopy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 58
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Nopy Joi Mai 10 2012, 19:42

Horntek si Jin'do trecura pe langa orcul care se chinuia sa adoarma Wyvernii, intrad in cladirea unde aterizasera. Coborara scarile si ajunsesera jos. Booty Bay-ul era incredibil. Era un port urias, situat pe apa, in spatele caruia curgea o cascada. Orasul era facut aproape in intregime din lemn. Diferiti oameni pescuiau pe marginea "drumului", langa un piron din lemn care il sustinea. Cei doi facura inconjurul orasului, trecand pe langa o cladire din piatra cu un clopot in varf. Diferite baruri se gaseau in Booty Bay, majoritatea cu goblini in ele care abia asteptau sa faca afaceri. Horntek parea uimit de tot ce vede spre deosebire de Jin'do care parea ca ar cunoaste locul. Cei doi ajunsera in capul "drumului". O silueta mare, solida, cu o culoare rozalie, cu o casca de scafandru pe cap statea in capatul drumului. Jin'do se indrepta spre silueta si spuse:
- Cand vine urmatorul vapor catre Kalimdor?
- Curand trebuie vine. suiera gigantul din spatele castii de scafandru.
- Bine, spuse Jin'do sec. Vreau doua bilete dus spre portul Ratchet.
Jin'do nu apuca sa termine bine ce avea de spus ca un goblin aparu imediat langa gigant, frecandu-si mainile si privindu-i siret. Acesta scoase un teanc de bilete din foaie de pergament.
- Douazeci de galbeni de fiecare, spuse goblinul fericit, abia asteptand sa le ia banii celor doi.
Jin'do si Horntek ii inmanara galbenii goblinul si primira biletele.
- Cam cat dureaza calatoria pe mare? intreba Horntek tensionat.
- In jur de 2 zile, spuse Jin'do cu jint. Daca bate vantul bine putem ajunge si maine dimineata.
- Trebuie sa ne grabim, sopti Horntek. Trebuie sa il avertizez pe Thrall de intalnirea cu Alianta. Ar putea cadea intr-o capcana.
- Poti sa ii trimiti o scrisoare, sugera Jin'do. Te duci la o cutie postala, scri scrisoarea si destinatarul pe ea si ajunge in maxim jumatate de zi. il indruma Jin'do in timp ce ii arata cu degetul unde este cutia postala.
- Asa voi face, spuse Horntek, parca i sar lua o piatra de pe inima. Acesta se indrepta spre o cutie postala din apropiere. Era facuta din metal si avea un cadru unde era fixata care se zbenguia. Pe cutie era fixat un suport care tinea un teanc de foi si cateva pixuri. Horntek lua o foaie si incepu sa scrie:
" Thrall, am fost capturat de Alianta in timp ce transmiteam mesajul tau de pace. Nu iti face griji am evadat si sunt cu un prieten in siguranta. Ne indreptam spre Kalimdor, dar in caz ca nu ajungem ti-am trimis scrisoarea asta. Daca ai primit mesajul Aliantei vor sa va intalniti. Aveau de gand sa ma foloseasca ca sa impuna o pace asa cum vor ei. Ai grija, ar putea fi o ambuscada! In cel mai scurt timp ma intorc acasa, in Orggrimmar.
al tau ucenic, Horntek"
Horntek lua foaia, o puse in plic se se pregatii sa o introduca in cutia postala. Langa usita pe unde se introduce scrisoarea vazu un orificiu pentru monede, unde sa bage suma de bani indicata de cutie. Langa cutie era un mic cantar unde se aseza scrisoarea. Horntek o aseza iar cantarul indica treizeci de monezi de bronz. Acesta ridica plicul, introduse monezile in orificiul de langa usita si introduse scrisoarea. Se intoarse langa Jin'do care se uita pierdut spre cer.
- S-a intamplat ceva, Jin'do? intreba Horntek ingrijorat
- Ma gandeam la tatal meu. spuse Jin'do abatut in timp ce isi scosese medalionul de la gat privindu-l cu tristete. Ma intreb unde este acuma..
- Sunt sigur ca e bine, spuse Horntek vrand sa il faca sa se simta bine. O sa il gasim intr-o zi.

Nopy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 58
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de SyleBV Joi Mai 10 2012, 19:49

Un capitol foarte frumos si acesta la fel ca cele anterioare.
Ai cateva greseli de tastare de care nu ma leg ca nu are rost daca esti um pic mai atent le poti depista si tu singur.
Imi place foarte ult cum descri si de asemenea imi place nespus de mult cand descriai figura goblinului parcama si vedeam in locu aluia. Smile)
SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Schizo Joi Mai 10 2012, 20:02

Foarte, foarte tare, nu mă mai satur să citesc povestea asta. Continuă orice-ar fi, e un minunat exemplu de fic de aventuri. Nu prea mai am nimic de zis, sincer să fiu, decât să continui să o ții tot așa. Au început să îmi placă goblinii cu spiritul lor afacerist, cred că m-aș integra perfect printre ei. Ține-o tot așa că merită! Very Happy
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Nopy Joi Mai 10 2012, 21:04

SyleBV a scris:Un capitol foarte frumos si acesta la fel ca cele anterioare.
Ai cateva greseli de tastare de care nu ma leg ca nu are rost daca esti um pic mai atent le poti depista si tu singur.
Imi place foarte ult cum descri si de asemenea imi place nespus de mult cand descriai figura goblinului parcama si vedeam in locu aluia. Smile)

"- Curand trebuie vine. suiera gigantul din spatele castii de scafandru." daca te referi la asta ( asa vorbesc Gigantii pentru ca ei nu sunt prea "educati")

Nopy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 58
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Airoh Joi Mai 10 2012, 21:21

Foarte frumos acest capitol m-ai ales ca ai descris Booty Bay-ul un loc plin de amintiri placute pentru mine. Eu am gasit doar o greseala "Era facuta din metal si avea un cadru unde era fixata care se zbenguia". Astept cu nerabdare urmatorul capitol si sunt curios daca orcu nostru saman se va implica in problemele cu pirati.
Airoh
Airoh
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 33
Data de inscriere : 28/04/2012

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Vizitato Vin Mai 11 2012, 21:02

Datorita unor probleme tehnice Fic-ul este suspendat ceva timp. Imi cer scuze pentru neintelegeri. Daca aveti alte probleme/reprosuri intrebati-l pe saber de situatie. Multumesc, al vostru drag, Nopy

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Nopy Mier Mai 16 2012, 20:20

In timp ce cei doi stateau in apropiere de marginea portului, Horntek observa pe stancile ce stateau de o parte si de alta a Booty Bay-ului niste tunuri vopsite cu negru si rosu, care pareau sa iasa fix din stanca.
- Foarte ciudate aceste tunuri, nu-i asa? il intreba Horntek pe Jin'do. Ma intreb la ce folosesc.
- Probabil apara portul. spuse Jin'do sceptic.
- Cine ar ataca portul Booty Bay? intreba Horntek. Este la "capatul Lumii". Nu prea vad rostul unui atac.
Goblinul de la care cumparasera bilete isi scoase un binocul, destul de ciudat. Niste rotite zimtate erau pozitionate de o parte si de alta a binoclului si se invarteau incontinuu. In timp ce goblinul privea in larg, probabil dupa vapor, binoclul exploda. Goblinul fu aruncat pe spate la 1 metru de Horntek si Jin'do si toate piesele binoclului fura imprastiate pe drum sau au zburat in apa. Horntek si Jin'do dadura sa il ajute dar acesta se ridica singur de pe jos.
- Esti in regula? il intreba Jin'do pe goblin.
- Sunt bine. spuse goblinul cu vocea-i ascutita in timp ce se cauta in sacoul care il purta de bani.
- Ce a fost binoclul ala? intreba Horntek destul de curios.
- Un binoclu special. spuse goblinul. A fost modificat cu ajutorul ingineriei goblinilor, care evolueaza pe zi ce trece, sa vada in larg de trei ori mai mult decat un binoclu normal.
- Si nu e periculoasa ingineria asta a goblinilor? spuse Jin'do.
- Daca supravietuirea ar fi prioritatea ta, atunci nu vei putea niciodata practica ingineria goblinilor. spuse goblinul. Apropo numele meu este Zap Farflinger.
- Incantati, spuse Horntek fericit. Eu ma numesc Horntek iar el este Jin'do. Unde te indrepti?
- Catre laboratorul meu din portul Ratchet, din Kalimdor. spuse Zap. Dar tot odata ma ocup si cu vanzarea de bilete din Booty Bay catre Ratchet si invers.
- Pai si cand nu esti tu in Booty Bay, cine vinde biletele? intreba Jin'do ganditor.
- El, spuse Zap in timp ce arata spre gigantul cu casca de scafandru de pe margine. Eu am venit pana in Booty Bay sa cumpar niste piese pentru urmatorul meu proiect de inginerie.
Din departare se putea observa un vapor care venea spre port. Cu cat se apropia mai mult cu atat puteai observa ca e facut din lemn. In cateva minute acesta era aproape de port. La carma se observa un troll care se chinuii cu greu sa intoarca vaporul ca sa nu izbeasca statuia goblinului din larg. De pe marginea vaporului se cobora o scandura pe care se urca in vapor. Cand acesta ajunse in port, cei trei urcara la bordul sau. In mijlocul vasului se afla un catarg urias cu o panza alba. Pe partea stanga a vaporului erau doua scari care duceau spre puntea vasului. Pe partea stanga era o scara care ducea spre carma vaporului. Langa scara de pe partea stanga era o usita cu o scara care cobora spre cala vasului.
- Urmati-ma! ii indruma Zap pe cei doi. Vom calatorii la "cabina de lux". Biletele care le vindeam eu erau ultimele, pentru ca nimeni nu cumpara la "cabina de lux".
Cala era o sala mare, cu geamuri pe alocuri si saltele intinse pe jos. Pe fiecare saltea era intinsa o patura din magewave, un material fin. Doi oameni si un tauren isi stransera lucrurile si parasira cala. In capatul calei se observau alte doua usi: una care cobora spre sala unde erau tinute tunurile, proviziile dar pe unde statea si restul echipajului care nu prea interactiona cu calatorii si cealalta care ducea spre cabina capitanului si "cabina de lux". In cala aparaura cativa membrii ai echipajului, imbracati cu niste camasi albe, pantaloni negri si cizme. Cativa din ei aveau mopuri in mana si urcara pe punte, probabil sa o curete, iar ceilalti facura curat dupa calatori in cala.
Cei trei se indreptara catre "cabina de lux". Camera capitanului era usa-n usa cu "cabina de lux". Usa de la camera capitanului era larg deschisa. In mijlocul camerei era o masa aranjata elegant cu o fata de masa alba si niste flori. Pe mijlocul mesei era un platou cu un porc intreg prajit si ornamentat. Capitanul statea pe un scaun cu ornamente din aur, band vin dintr-un pahar de cristal. Cand capitanul ii observa pe cei trei se ridica de la masa. Avea niste cizme din piele negre, pantaloni din stofa, o camasa alba, un sacou rosu ornamentat si o palarie de pirat neagra.
- Smotts! exlama Zap cand il vazu pe capitan.
- Zap, vechi caine de mare! exlama si capitanul cand il vazu pe Zap. Cei doi isi stransera mainile calduros.
- Horntek, Jin'do, zise Zap entuziasmat, acesta este capitanul Hacklebury Smotts.
- Incantati, spusera Horntek si Jin'do in acelasi timp.

Nopy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 58
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Schizo Joi Mai 17 2012, 21:21

Frumos descris, frumos, tot, nu te grăbești. Bă, cum înțeleg eu mai bine WoW-ul cu ajutorul fic-ului tău, să mor. Așa am căpătat eu drag de orci, din cauza ta. Acum, să știi că ți s-a șubrezit mâna cu pauza asta nevoită a ta. Ai vreo două rânduri în care repeți OBSESIV ”cabina de lux” și ”camera”. E cam greu să înlocuiești cu ceva, dar poți reformula astfel încât să nu mai repeți de atâtea ori aceleași cuvinte. Spor!
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Nopy Vin Mai 18 2012, 16:01

- Da' ce va aduce pe nava mea, Zap? intreba capitanul Smotts foarte entuziasmat.
- Eu am venit sa cumpar niste piese, zise Zap in timp ce isi rotea cercelul in ureche. Horntek si Jin'do sunt probabil intr-o calatorie.
- Daca nu va suparati, zise Horntek, eu si cu Jin'do mergem in camera noastra. Suntem putin obositi si vrem sa mancam si sa ne culcam.
- Nici o problema, tineri marinari! exlama capitanul Smotts. Eu si cu Zap vom cinsti in toast pentru revederea noastra. Daca doriti mancare, sau alte servicii nu ezitati sa chemati un valet.
- Multumim mult, noapte buna! exlama Horntek si Jin'do amandoi in acelasi timp.
- Voi venii si eu imediat, zise Zap fericit.
Horntek si Jin'do iesira din camera capitanului si intrad in cabina lor. Era foarte spatioasa, cu paturi frumos aranjate ce inconjurau camera. In mijloc era o masa intinsa cu diferse farfurii si tacamuri dar din pacate erau goale. La fiecare pat era un hublon pe unde se vedea marea. Horntek isi scoase pestele pe bat, canistrele cu apa si le puse pe masa. Jin'do scoase si el din ghiozdanul sau fructele si incep amandoi sa manance. Zap intra si el in camera, putin cam ametit probabil de la vinul captianului, si se arunca in pat sa doarma.
Horntek si Jin'do discutara amandoi vre-o doua ore despre diferitele evenimente ce au loc anual in Azeroth.
- .. si pentru ca vine vara, zise Jin'do foarte entuziasmat, se apropie primul sezon de lupte in Arena.
- Si ce zici, intreba Horntek la fel de entuziasmat, participam si noi?
- Putin probabil.. zise cu jint Jin'do. Nu am supravietuii nici macar o runda acolo.
Afara deja apusese soarele. Deodata nava incepu sa se miste, cotind la dreapta. Cand trecura pe langa statuia goblinului, Horntek observa ca aceasta era sculptata zambind, avand dintii din aur.
- Cine ar pune dinti de aur la o statuie? zise Jin'do revoltat. Este o risipa.
Dupa inca jumatate de ora de discutat cei doi se bagara la culcare. Horntek abia astepta sa ajunga inapoi in Orggrimmar, sa ajunga in casa sa, sa vorbeasca cu Thrall. Parca se visa facand asta. Dar ceva il trezi din somn. Horntek se ridica incet din pat, pe intuneric si observa ca Jin'do si Zap dormeau dusi. De sub usa cabinei iesea o lumina. Horntek deschise incet usa si vazu ca usa de la cabina capitanului era putin crapata, si se auzeau voci nelinistite din ea.
- Ce vrei sa zici? se auzi vocea tensionata a capitanului Smotts.
- E din ce in ce mai evident, Smotts, si nu poti nega asta. se auzi o voce rece, parca tremurand.
- Ce e din ce in ce mai evident? spuse capt. Smoots enervat deja.
- Ii simt prezenta in timp ce dorm, spuse vocea tensionata. Il simt cum devine din ce in ce mai puternic. Doar sti povestea Quel'thalas-ului invadat de Plagă. E nemuritoare, controlata de LichKing-ul insusi.
- Astea's povesti de adormit copiii, spuse capt. Smotts calm. Nimeni nu a putut dovedi ca mai exista Plaga.
- Priveste asta, zise vocea tensionata in timp ce ii arata ceva capitanului Smotts. M-am luptat cu o monstrozitate d-aia. Au vrut sa ma faca unul de-al lor.
Horntek vru sa se dea in spate, dar calca pe o scandura care scartaii foarte tare.
- Ce-a fost asta? zise vocea tensionata.
Horntek inchise foarte incet usa la camera si se baga in pat. Abia astepta sa vina dimineata din nou sa ii povesteasca lui Jin'do tot ce auzi. Oare ce legatura avea capitanul cu acea persoana? se intreba Horntek.


Nota*: Plaga in text este cu sensul de armata(asta este denumirea armatei) nu cu sensul de boala.

Nopy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 58
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Schizo Vin Mai 18 2012, 19:58

Foarte bine că ai pus nota aia, ar fi fost confuzant pentru alții. Îmi place că, ușor, ușor, introduci și un plot mai mare, respectiv pe Leach King. Și dacă apar și undezii (sau cum le-o fi zicând aici, necromanceri, whatever), fic-ul capătăt tot mai mult interes. Sunt rasa mea favorită din toate jocurile Razz
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Nopy Vin Mai 18 2012, 21:34

Da m-am gandit ca o sa se faca confuzii si nu Lich Kingul este plotul care urmeaza, ci altul dar nu mai dau detalii ca sa tin lumea in suspans. Cat despre undeazi ei fac parte in mare din Plaga. O sa vedeti voi..

Nopy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 58
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de SyleBV Vin Mai 18 2012, 22:58

Foarte frumoasa continuarea Nopy.
Am avut ceva probleme personale si nu am mai stat sa citesc nimic de pe forum nici sa scriu la mine insa voi recupera curand.
Acum revenind la ficul tau:
Este foarte frumos cum descrii fiecare emotie a protagonistilor si ma faci extrem de curios sa vad ce urmeaza in continuare.
SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Nopy Sam Mai 19 2012, 19:42

Dimineata ce urma fu una destul de mohorata. Cei trei se sculara cu greu din pat pentru a manca. Niste ospatari de pe nava le adusesera platouri pline cu mancare.
- Cum vi se pare mancarea baieti? ii intreba Zap pe Horntek si Jin'do
- Foarte buna! raspunsera amandoi in cor cu gura plina.
Dupa un ospat copios alti ospatari de pe nava venira si curatara resturile, apoi alt ospatar veni si cu o tava cu o sticla de sampanie si pahare pentru cei trei.
- Merge destul de incet vasul asta... zise Zap putin enervat in timp ce se uita pe geam.
- Maine probabil vom ajunge in Ratchet. spuse Jin'do.
- Oricum, lucrez la un proiect pentru niste propulsoare cu rachete pentru nave. zise Zap fericit. Asta cu siguranta ca va revolutiona transportul cu vasul.
- Pai nu o sa te coste ceva bani? intreba Horntek curios.
- Am o multime de bani. zise Zap de parca asta ar fi o nimica toata pentru toata lumea. V-am mai zis ca vand bilete pentru vapor si piese pentru inginerie. Plus ca in sezonul de vara ma ocup cu pariurile din Arena.
- Pariuri? intreba Jin'do curios.
- Da, pariuri! exlama Zap. Eu am fost sponsorul luptelor in Arena si fac si o multime de bani din pariuri.
- Dar nu sunt periculoase luptele in arena? intreba Horntek destul de ingrijorat.
- Nu... il linisti Zap. Depinde de arbitru si de lupta. Se poate incheia ori cand unul din "gladiatori" este foarte ranit si intervine arbitrul, ori pana la moarte. Dar sunt foarte rare cazurile cand moare cineva din cauza otravilor puse de Pungasi pe sabii sau mai stiu eu ce.
Zap isi lua sticla de sampanie si isi puse in pahar din nou, mai apoi scotand un pachet de carti din buzunar.
- Ce ziceti baieti? un joc de carti pe bani? intreba acesta foarte entuziasmat.
- Nu multmim, zise Jin'do.
- Apoi ma duc sa joc cu marinarii de pe punte. zise Zap facandu-le cu ochiul in timp ce iesi din cabina.
Horntek abia astepta sa scape de Zap ca sa-i povesteasca lui Jin'do ce auzise seara.
- Jin'do aseara am auzit o conversatie ciudata... zise Horntek sumbru
- Ce vrei sa spui? intreba Jin'do confuz.
- Capitanul Smotts era cu cineva in cabina lui noaptea trecut. zise Horntek. Cel care era cu acesta ii spuse ca simte pe cineva cum devine mai puternic, si despre o poveste a Quel'thalasului invadat de Plaga. Mai apoi ii arata ceva si capitanul paru speriat.
- Plaga este o vasta armata de Undeazi si alte monstruozitati de pe toata planeta... zise Jin'do sumbru. Este controlata de Lich King, ultimul mostenitor al Lordaeronului.
- Si unde se afla acest Lich King? intreba Horntek curios.
- Nimeni nu stie... zise Jin'do.
- Oricum, eu nu cred ca era vorba de Lich King, zise Horntek.
Ceasul din cabina in forma de soare indica ca era deja ora pranzului. Nava plutea linistita pe mare.
- Jin'do, zise Horntek, ma duc sa imi comand un sendvis. Tu vrei ceva?
- Nu multumesc, zise Jin'do in timp ce statea intins in pat.
Horntek iesi din camera si se indrepta spre camera unde erau tinute provizii. Diferiti marinari din echipaj se invarteau prin cala, multi din ei stand atintiti cu privirea asupra unui meci de carti dintre Zap si un marinar om care avea un petic pe ochi. Deodata, nava se busi de ceva. Un stigat disperat de pe punte se auzi zicand " PIRATIIII!!! ". Toti marinari devenira tensionati. Multi din ei coborara la sala de provizii, unde erau si tunurile, alti scotandu-si sabiile si ducandu-se pe punte. In cala se crease o imbulzeala, Horntek fiind prins in ea si purtat tocmai pe punte. Langa nava capitanului Smotts aparu alta nava, cu panza rosie. Nava era plina de pirati pe ea cu cagule rosii, inarmati pana in dinti. Capitanul Smotts veni tensionat pe punte si privi ingrozit la nava de pirati. Unul din tunurile de pe nava piratilor trase, incercand sa nimereasca catargul navei lui Smotts.

Nopy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 58
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Schizo Sam Mai 19 2012, 20:37

Se încinge atmosfera. Frumos, fusese destulă monotonie, să vedem și ceva acțiune acum. Mi-a plăcut mai puțin dpdv al redactării capitolul ăsta, mi se pare că te-ai grăbit un pic. Ai folosit niște exprimări mai ciudate cu care nu fusesem obișnuit până acum, dar, oricum, per total, tot e foarte bine ce ai făcut aici Smile
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Nopy Dum Mai 20 2012, 18:50

Ghiuleaua nimerii un marinar si il azvarlii peste punte, in apa.
- CINE SUNT EI? intreba Horntek terifiat in timp ce isi aduna mana* pentru lupta.
- Bloodsail Buccaneers... zise capt.Smotts abatut. Cei mai crunti pirati de mare, in razboi cu Booty Bay-ul si Ratchet-ul de cand ma stiu. Vor control total asupra marii.
Acum navele erau paralele una de cealalta. Pe nava Buccaneerilor aparu capitanul, un om inalt, cu doua sabii in mana, cu un sacou rosu pe el si o palarie de pirat in cap de asemenea. Avea un mers ciung, datorita piciorului de lemn.
- Hucklebarry! exlama acesta. Se pare ca navele noastre se intalnesc din nou.
- Firallon! exlama capt. Smotts. Ce doresti?
- Nava ta. zise capt. Firallon in timp ce le facu semn puscasilor de pe nava sa traga.
Capt. Smotts ii urma exemplul si le ordona puscasilor lui sa traga. Cativa Buccaneeri sarira cu franghii pe nava lui Smotts si incepura sa se bata cu marinarii acestuia. Horntek striga tare "Vant" si palmele sale ii fura acoperite de un aer albastrui. Folosindu-si puterile de Shaman, acesta arunca rafale de vand in Buccaneeri aruncadu-i peste bord.
- Hmm, un shaman, interesant. gandi capt. Firallon. Warlocki! Omorati Shamanul! Exlama acesta de pe punte. Warlockii era una dintre diferitele clase de lupta din Azeroth. Acestia folosesc magia intunecata si demonii pentru a isi invinge adversarii. Trei barbati de staturi diferite aparura pe puntea Bucaneerilor pregatindu-se sa-l atace pe Horntek. Spunand o incantatie in mana dreapta a fiecaruia aparu un fel de minge intunecata, ce fumega negru.
- "Surubul Umbrei"! exlamara acestia in cor in timp ce aruncara cu mingile intunecate pe nava lui Smotts. Horntek se arunca la timp din calea uneia, acestea lovind diferiti marinari. Acestia incepura sa strige si sa se zbata necontrolat. Lupta dintre spadasini era foarte crancena, injunghiinduse unii pe altii.
- Randul meu. isi zise Horntek in gand in timp ce in mana acestuia aparu o bila de electricitate. Strigand "Surubul Fulgerului", Horntek arunca bila electrica in unul din Warlockii de pe nava cealalta, aruncandu-l pe spate. Puscasii de pe nava lui Smotts impuscara si ceilalti doi Warlocki, care cazura peste bord, in apa, plutind inerti in timp ce sangele li se scurgea in mare.
Adulmecand mirosul sangelui, cativa rechini aparura in mare si devorara cadavrele Warlockilor.
Lui Horntek ii trecu o idee geniala ca sa scape de nava piratilor. Acesta se indrepta spre capt. Smotts, care tocmai injunghiase un Buccaneer, aruncandu-l peste bord.
- Capitane Smotts! exlama Horntek. Am o idee.
Acesta se uita la el uimit, si ii facu doar un semn din ochi sa continuie.
- La semnalul meu, continua Horntek, eu imi voi folosii mana ramasa ca sa creez un vant urias care-l voi arunca in panze. Cand dau semnalul le spuneti marinarilor sa deschida si celelalte panze, si celor de la tunuri sa tinteasca catargul Buccaneerilor. Asa vor ramane in urma.
Horntek observa un Buccaneer care reusi sa se strecoare prin lupta, langa catarg. Avea in mana ca un fel de pachetel. Uitandu-se mai aproape, Horntek observa ca erau bucati de dinamita lipite cu clei exploziv una de alta. Buccaneerul lipii dinamita de catarg, dandui-i foc. Horntek isi scoase pumnalul din fildes, si cu o miscare rapida il baga Buccaneerului in gat. Acesta paru sa se sufoce. Horntek il lua si il arunca peste bord. Mai apoi, Horntek observa o franghie, cu o greutate legata de ea jos, ce suspenda de un scripete niste cutii. Horntek tinandu-se de franghie, o taie de jos cu pumnalul, ridicandu-l pe acesta sus pe catarg. Cutiile se sparsera de punte, din ele iesind cateva bombe negre, rotunde.

Nota: mana* - energie mistica, ce o poseda fiecare vrajitor, fara ea neputandusi practica magiile.

Nopy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 58
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Schizo Dum Mai 20 2012, 19:13

Povestea curge bine, dar aici ți-ai cam bătut joc la redactare. Cred că nu am văzut nici măcar o cratimă pusă ca lumea. Iar narațiunea acțiunii a cam scârțâit. Lucrasei foarte bine până acum câteva post-uri, nuș de ce acum, brusc, par că sunt scrise mai la mișto post-urile. Oricum, spor, pe mine mă ai ca cititor sigur.
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

World of Warcraft - Vanilla - Pagina 2 Empty Re: World of Warcraft - Vanilla

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum