Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Nu te uita niciodata inapoi EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Nu te uita niciodata inapoi EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Nu te uita niciodata inapoi EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Nu te uita niciodata inapoi EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Nu te uita niciodata inapoi EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Nu te uita niciodata inapoi EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Nu te uita niciodata inapoi EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Nu te uita niciodata inapoi EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Nu te uita niciodata inapoi EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Nu te uita niciodata inapoi EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Nu te uita niciodata inapoi

3 participanți

In jos

Nu te uita niciodata inapoi Empty Nu te uita niciodata inapoi

Mesaj Scris de Sarpe Mier Mai 30 2012, 00:42

Nu te uita niciodata inapoi

Capitolul 1 Teama
Va rog sa ma scuzati ficul este facut acum la ora 12:41 sunt cam obosit,iar m-am cam grabit putin daca asteptam pana maine imi pierdeam idea asa ca l-am facut azi va astept criticele.

Numele meu este Andy Chandler,dar prieteni imi spun Zet, am 18 de ani,iar astazi astazi este ziua
in care imi voi lua zilele,sa va povestesc cum,am ajuns in acest loc ingrozitor unde
nu va doresc niciunuia sa ajungeti aici.
10 Mai 2015 Ma trezesc din somn din cauza telefonul care suna foarte tare si a trebuit sa raspund,
era Dog cel mai bun prieten al meu multi ii spuneau asa deoarece atunci cand se simtea luat peste picior
de alti sau injurat sarea pe adversar si il musca de cap pana il mutila.
-Zi ma?Raspund eu cu un glas meu somnoros.
-Hey,ce dracu ai facut,vorbesti de parca ti-au tras-o un grup de negri.
-Zi ma ce vrei ca dormeam.
-Intr-o jumatate de ora pe plaja ca ne-am certat cu cineva,iar dupa mergem la scoala.
-Ok,pa.
M-am imbracat cu niste haine largi pentru a putea sa ma misc,mi-am luat o bata pentru orice eventualitate,am
mancat si am plecat direct spre plaja din centru.
Ajung acolo era acolo cel mai cunoscut mafiot al orasului New York,Drake era un om bine facut la cam 2 metri,de culoare neagra
si cu haine elegante.Drake era cu pistolul spre Dog am fugit repede spre el si l-am impins.
-Ce crezi ca faci aici?daca esti un smecher in acest oras crezi ca poti face ce vrea?(Spun eu cu o voce care speram sa il inspaimante)
-Hey tu ce te bagi fiu de catea?poate vin si o violez pe maica-ta.
M-a impins,iar apoi m-a scuipat direct in fata,dar pe mine nu ma deranjase asta,ma deranjase faptul ca a vorbit de mama,mea
care mi-a dat viata,iar apoi eu nu m-am mai controlat stind cate relati are si cati bani,i-am dat un pumn in gura,
a cazut,iar el find cu degetul pe tragaci cand a cazut poate de frica a tras direct in umarul meu am cazut,iar prieteni mei
m-au dus repde la spital,iar Drake fugise.
-M-am trezit a 2 a zi la ora 12:30 cu mana stanga toata in gips,iar langa mine erau cei mai buni prieteni:
Kail-un tip la 1,60 era piticul grupului,dar cat de mic era asa de rapid era.
J.J-liderul grupului si un conducator inascut ne facea rost de ceva cand aveam nevoie este un tip de treaba.
si ultimul,dar nu cel din urma Dog nebunul grupului si cel mai amuzant.
Dupa o saptamana de durere am iesit din spital m-am intors acasa si ce m-am gandit.
Astazi nu e mama acasa,sa ma duc pe la scoala ii sun pe toti sa ne intalnim acolo.
Toata gasca era cu mine in liceu desi aveam aproape toti 18 ani toti eram in aceasi clasa A 10 a deoarece
eu incercand sa muncesc pentru ca mamei sa nu ii lipseasca nimic deoarece suntem o familie saraca,nu
prea treceam pe la scoala,iar prieteni mei cand au,auzit ca raman au inceput sa se certe cu profesori sa ii roage
sa ii lase repetenti si asa sunt toti cu mine in clasa.
In fata scoli era Drake cu 2 oameni de ai lui.
-Hei salut imi pare rau ca te-am impuscat stiu ca din cauza mea ai stat o saptamana in spital,dar m-a impresionat un
singur lucru,ai avut mult,tupeu sa imi dai acel pumn,nu vrei sa intri in afaceri cu mine?
este vorba de bani multi si cand zic multi sunt.
Oferta ma tenta foarte tare,dar stiam ca nu imi poate oferi un job care sa muncesc legal si bine platit.
-Nu voi face nici o afacere cu tine.
-Am nevoie de oameni ca tine pe langa mine.
M-am uitat la el cu o privire dura si l-am scuipat pe picior,iar dupa am plecat la prieteni mei care erau deja in clasa.
Pe hol ma intalnesc cu iubita mea care auzise ce se intamplase si venise direct la mine cu lacrimi in ochi.
-Hey,Zet am auzit ce s-a intamplat si imi pare foarte rau pentru tine.(Spuse Katy trista)
-Nu am nimic,dar tu pari foarte necajita ce ai patit,iar s-a luat fostul tau prieten de tine?
Ea nu imi spunea stia ca ma duc la el acasa si il pot omora.
-Nu sunt asa necajita nu iti face griji pentru mine am probleme cu mama.
-Ok,astazi imi scot mana din gips si o sa fiu ca nou vrei sa ne vedem diseara la mine?
-Da ne vedem la tine la ora 8.
Am plecat in clasa unde toti prieteni mei,mai putin unu ma asteptau cu sufletu la gura.
Cand am intrat pe usa Kayl parea ca vede o fantoma,dar J.J si Dog isi bateau joc de el.
-Haideti ma,mi-ati spus ca a murit ii luasem si coroana.
J.J si Dog radeau cu lacrimi,dar si eu radeam cum au putut sa il pacaleasca dupa 10 sec,cam asa
imi dadusem seama ce a zis defapt.
-Mi-ai luat coronita huh?aia sa io pui lu maica-ta la poarta.
-Haideti ma baieti va jucati cu inimioara mea?(Spuse Kayl cu lacrimi in ochi)
Seara pe la ora 8:05 apare si Katy la mine imbaracata foarte frumos multa asa cum imi place mie.
Ne-am dus in camera la mine si cand am dezbracat-o am vazut ca avea pe corp urme de palme si pumni.
-Ce sunt cu astea pe tine?(Spun eu speriat)
-Aa nimic m-am certat cu mama.
Eu stiam ca minte o simteam dupa voce,ea mintea ca a batuto maica-sa ca eu nu ma puteam duce la maica-sa la usa.
A 2 a zi merg la Katy sa o iau sa mergem la scoala pe strada vine spre ea fostu ei prieteni care o plesneste cu o palma
peste fata si cade.
In momentul acela m-am speriat ca nu cumva sa fi murit cnd am mana pe gatul ei si inca mai respira m-am dus spre fostul ei
prieten ea spunandumi ca se bate foarte bine,eu de frica,am incercat sa o dau la pace pana intr-un moment.
-Wow frate ce ai cu ea nu e treaba mea,dar eu plec sa nu am probleme.
-Asa sa faci fugi cat mai repede.
M-am intors pentru 1 sec am simtit ca lasase garda jos am zambit daca imi iese faza il pun in cap i-am pus mana pe umar
i-ar cand s-a uitat l-a mine l-am surprins cu o dreapta in gura tipul nu a cazut e prima oara la cineva cand nu cade
dupa un pumn bine dat in barba.
Pentru o clipa m-am temut ziceam in gandu meu (Asta sunt m-a luat dracu)
Tipu se uita la mn ametit,iar el nu se lasa venea spre mine si ma gandeam in capu meu daca mi-o da pe asta
sunt K.O l-am lasat sa dea,dreapta am facut o eschiva,iar dupa l-am surprins cu un uppercut la ficat,iar omu a
facut somn de voie.
Sarpe
Sarpe
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 52
Data de inscriere : 12/02/2012
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Nu te uita niciodata inapoi Empty Re: Nu te uita niciodata inapoi

Mesaj Scris de Schizo Mier Mai 30 2012, 07:24

Ippo, din totdeauna am fost de părere că literatura este unul din domeniile în care recomandabil este să aștepți, mai degrabă decât să te grăbești. Când te grăbești să scrii, greșești. Ceea ce e și cazul de față. Principala greșeală care mi-a sărit în ochi sunt propozițiile lungi, bagi la virgule de nu te mai saturi. Ai și fraze de 3 rânduri, dacă am văzut bine. Încearcă să pui puncte mai des, dă și un pic de gravitate șirului ideilor. Apoi, typo-urile, greșeli de scriere, Doamne câte sunt. Numai în ultimul paragraf ai ”omu” (pui ori ”l” la sfârșit, ori apostrof) și ”mn”. Asta e expresie de mesaje sau messenger, nu de fic. Fără limbaj de chat în fic-uri.
În rest, ideea a mai fost începută pe forum, dar rămâne de văzut cum o dezvolți, ești doar la prima postare. Să vedem îmbunătățiri!
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Nu te uita niciodata inapoi Empty Re: Nu te uita niciodata inapoi

Mesaj Scris de Dark Fantasy Vin Iun 01 2012, 00:12

De acord, nu cred ca trebuia sa te grabesti. Frazele, propozitiile, sunt haotice si chiar incoerente, uneori. Initial vroiam sa iti arat greselile de tastare, acel "prieteni" care trebuia sa fie la plural din primele randuri. Dar damn it, daca vroiam sa fac asta trebuia sa rescriu capitolul. Puteai la fel de bine sa il scrii atunci ca sa`ti pastrezi ideea si sa revii ulterior asupra lui, sa`l retusezi si rescrii. Aveai o gramada de optiuni, nu trebuia sa te grabesti.
De corectat nu o sa ma apuc, as vrea sa`ti dau cateva sfaturi pentru inceput:
1) Ia un DOOM (Dictionar ortografic, ortoepic, si morfologic al limbii romane) si rasfoieste`l putin. Incearca sa nu mai sari peste semnele de punctuatie si poate, daca te ajuta, sa citesti cu voce tare capitolul. Acesta sigur nu l`ai citit, pentru daca ai fi facut`o, ai fi ramas fara suflare de la primele randuri.
2) Ai grija la asezarea in pagina, poti oricand sa dai un edit (pentru ca inteleg ca din prima nu poti sa vezi toate greselile) si sa corectezi aliniatele puse aiurea. Nu numai pentru ca arata inestetic, dar e si greu de urmarit.
3) Nu grabi naratiunea, puteai foarte bine sa faci trei capitole sau chiar mai mult doar cu ideile pe care le`ai scris`o tu acolo. Incearca sa mai adaugi niste descriere si poate putin dialog si vezi ce iese. Nu e neaparat vorba de idee, pentru ca ai putea la fel de bine sa spui o intraga poveste doar intr`o fraza. Depinde si de cum o spui.
4) Te rog, te rog, te rooog nu te mai grabi. Stai chill, aseaza`te confortabil, ia`ti o idee, si scrie incet, capitol cu capitol. Pentru ca nu stiu de ce am impresia ca un sfert din intamplarile din fic s`au desfasurat deja din primul capitol.

Si acum, in cel mai sincer mod posibil, deabia astept urmatorul capitol. Vreau neaparat sa vad ce iese si cum evoluezi.
Spor la scris Wink
Dark Fantasy
Dark Fantasy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 183
Data de inscriere : 21/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Pamant...cred

Sus In jos

Nu te uita niciodata inapoi Empty Re: Nu te uita niciodata inapoi

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum