Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Harlequin's corner EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Harlequin's corner EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Harlequin's corner EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Harlequin's corner EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Harlequin's corner EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Harlequin's corner EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Harlequin's corner EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Harlequin's corner EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Harlequin's corner EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Harlequin's corner EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Harlequin's corner

+2
Schizo
Harlequin
6 participanți

In jos

Harlequin's corner Empty Harlequin's corner

Mesaj Scris de Harlequin Vin Mar 30 2012, 20:38

Am decis si eu sa imi incerc norocul cu pozele. Nu e cine stie ce..dar sper sa va placa.
Prima oara..o sa postez cateva alb negru. Nu sunt ca ale lui schizo, dar poate, cu timpul o sa fie
De asemenea..nici una din pozele de o sa le postez nu este editata Very Happy


Peisaj
Maracini
Artistic =))
Copacel

Harlequin
Harlequin
Moderator
Moderator

Mesaje : 284
Data de inscriere : 12/02/2012
Varsta : 31
Localizare : Pe munte!

Sus In jos

Harlequin's corner Empty Re: Harlequin's corner

Mesaj Scris de Schizo Sam Mar 31 2012, 11:29

Hello, Harley. Mmm, nu trebuie să te compari cu alții când te apuci de ceva, ci să încerci să fii tu însuți Wink
Acum, pozele. Mi-au plăcut toate, să știi. Nu o să zic că sunt extraordinare și mai știu eu ce, dar toate au un punct foarte bun, doar că și mici greșeli. La prima, focalizarea dacă era mai bună, poza ieșea foarte bine. La a doua nu prea am mare lucru de comentat, chiar mi-a plăcut, dar (sincer) mergea un edit alb-negru pentru evidențierea albului de iarnă Wink
La a treia, focalizarea trebuia să fie invers. Pe elementul apropiat și blur-ul în depărtare. Părerea mea că așa ieșea mai bine. A patra, din păcate, nu prezintă nimic spectaculos. Poate dacă ai fi căutat alt unghi, ieșea mai bine Smile
Baftă multă și abia aștept să-ți văd noile creații Wink
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Harlequin's corner Empty Re: Harlequin's corner

Mesaj Scris de iAndrei Sam Mar 31 2012, 14:25

Am mai vazut eu pozele si stiu detaliile. Stiu ca mi-ai zis ca aparatul nu focaliza decat cu degetul deci nu o sa comentez despre focalizare.
Peisajul arata bine, dar cred ca zoom-ul nu a fost prea bine folosit, ti-a iesit prea mult zgomot acolo din cauza lui.
Maracinii aia ar fi aratat mai bine dintr-un macro prins bine.
Astept si alte poze!

P.S. Nu e nimic rau in a edita fotografiile atata timp cat nu este exagerat. Un fotograf este indreptatit sa se joace cu expunerea, saturatia si alte efecte pentru a-si imbunatati fotografia.
iAndrei
iAndrei
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 438
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Harlequin's corner Empty Re: Harlequin's corner

Mesaj Scris de Schizo Dum Apr 01 2012, 14:50

Eh, așa da. Toate sunt foarte OK, nu am nimic de obiectat, poate doar la ultima, unde puteai să te apropii mai mult de ciupercă, dar în rest nu prea e nimic de obiectat. Ah, un pic mai multă atenție la unghiuri, în rest, totul e OK.
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Harlequin's corner Empty Re: Harlequin's corner

Mesaj Scris de Harlequin Vin Apr 13 2012, 10:48

Dupa o pauza putin mai...lunga, mi-am amintit ca ar trebui sa mai postez si eu cate ceva, deci:

https://2img.net/h/i1060.photobucket.com/albums/t459/GrimmHarlequin/SL737387.jpg
https://2img.net/h/i1060.photobucket.com/albums/t459/GrimmHarlequin/SL737432.jpg
La asta am avut niste probleme la aparat, dar imi place cum a iesit pana la urma
Harlequin
Harlequin
Moderator
Moderator

Mesaje : 284
Data de inscriere : 12/02/2012
Varsta : 31
Localizare : Pe munte!

Sus In jos

Harlequin's corner Empty Re: Harlequin's corner

Mesaj Scris de Schizo Vin Apr 13 2012, 16:28

A doua a iești chiar mai bine ca prima, unde ai surprins iar peisajul care nu trebuia. Bine era ca copacii să fie fie toți pe aceeași ”linie”, fie descrescători/crescători (după caz), dar așa parcă ai dus treaba doar la jumătatea. Dar a doua îmi place Very Happy
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Harlequin's corner Empty Re: Harlequin's corner

Mesaj Scris de iAndrei Dum Apr 15 2012, 22:57

Ma streseaza data aia acolo..scoate, fa ceva Smile) si pe viitor seteaza apratul ala sa nu mai apara.
Prima fotografie a fost realizata placut, intr-un cadru bun, doar ca linia orizontului, sau ma rog cea imaginara, ai prins-o fix in mijlocul cadrului, insa nu este un asa mare dezavantaj pentru ca este acoperita de liniile oferite de vegetatie si nori.
Un alt lucru interesant la aceasta fotografie este ca in planul indepartat avem culori rei, iar in planul apropiat avem si "pete" de culori calde.
A doua poza - pai..cred ca ori asa era lumina acolo, ori ai umblat tu la aparat si te-ai jucat cu balansul de alb.
Ai grija, la un peisaj trebuie sa te uiti la toate elementele. De obicei linia orizontului trebuie sa stea mai sus de centrul aparatului sau mai jos..nu conteaza, atata timp cat nu e la mijloc. Trebuie sa creezi o simetrie pe plan vertical : ai linia orizontului asezata undeva, apoi ai linia constituita din nori, dealuri, cladiri sau orice al element continuu..astea trebuie sa fie neaparat paralele. Tu ai cam gresit cu copacul mare din stanga.
In concluzie, primul peisaj e mai bun decat primul..tine cont de aspectele astea si spor la fotografiat!

Ciao!
iAndrei
iAndrei
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 438
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Harlequin's corner Empty Re: Harlequin's corner

Mesaj Scris de iGeorgiana Vin Apr 20 2012, 13:44

Primul lucru pe care trebuie să îl faci e să umblii la setările aparatului şi să scapi de dată, după cum cred că ţi s-a spus si mai sus - n-am citit toate comentariile.
Pentru peisaje şi elemente din natură varianta alb/negru sau monocromia nu sunt cele mai bune alegeri. Dacă totusi optezi pentru varianta asta, joacă-te puţin cu contrastul astfel încât să îţi iasă ceva de genul ăsta and don't forget about the white balance. Totusi, te sfătuiesc să nu exagerezi cu alb-negru, doar vezi şi tu că fotografia cu perele arată mult mai bine color.
La pozele făcute iarna nu am nimic de obiectat, sunt superbe, în special ultima.
La ultimele două peisaje lumina e cam slabă şi se observă calitatea nu foarte buna a obiectivului. La al doilea peisaj mi se pare si compoziţia cam indiferentă, ar fi mers putin mai deschisă zona de jos.

Spor la fotografiat si multă imaginaţie!


Ultima editare efectuata de catre Georgiana in Dum Apr 22 2012, 00:34, editata de 1 ori
iGeorgiana
iGeorgiana
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 413
Data de inscriere : 06/04/2012

http://angilicious.blogspot.com/

Sus In jos

Harlequin's corner Empty Re: Harlequin's corner

Mesaj Scris de Schizo Vin Apr 20 2012, 19:04

Îmi place ce a făcut Ang cu edit-ul la poza ta. Să știi că are dreptate la contrast. Alb-negrul nu e suficient să fie alb-negru. Probabil ai văzut și la pozele mele alb-negru (că eu sunt obsedat după asta) că aproape niciodată concentrația de alb și negru nu e aceeași în poze. Mnah, ca o idee, e util să încerci și asta Smile Baftă Very Happy
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Harlequin's corner Empty Re: Harlequin's corner

Mesaj Scris de Bomboni Dum Apr 22 2012, 00:15

Deci, imi plac foarte mult pozele, pentru ca reusesti sa fotografiezi ceva foarte frumos. Sincer, imi plac mai mult cele colorate, deoarece, deobicei iarna, nu e bine sa fie editata alb-negru. Asta spun eu Smile). Dar acum fiecare cu ce crede.
Bafta!
Bomboni
Bomboni
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 35
Data de inscriere : 21/04/2012

Sus In jos

Harlequin's corner Empty Re: Harlequin's corner

Mesaj Scris de Harlequin Sam Apr 28 2012, 20:52

Vă mulţumesc tuturor pentru sfaturi şi încurajări.
Sper ca următoarele poze să vă placă

The F@$% I GOT HERE?

Această domniţă este de 2 ori campioană la un concurs canin de frumuseţe la juniori (trebuia să o laud)
P1
P2
Harlequin
Harlequin
Moderator
Moderator

Mesaje : 284
Data de inscriere : 12/02/2012
Varsta : 31
Localizare : Pe munte!

Sus In jos

Harlequin's corner Empty Re: Harlequin's corner

Mesaj Scris de Schizo Dum Apr 29 2012, 20:04

Prima îmi place. Ai prins ”momentul” și la poze de genul ăsta trebuie calitate, lumină, unghi și încadrare. Le-ai făcut pe toate, bravo Smile Apoi, domnița este o frumusețe, într-adevăr, dar nu e nicio fotografie, ci doar... poze, dacă mă înțelegi. Ne-ai arătat-o, dar nu e nimic special în pozele alea două. Lipsește o sclipire. Poți mai mult, Harley. Baftă Smile
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Harlequin's corner Empty Re: Harlequin's corner

Mesaj Scris de iAndrei Dum Apr 29 2012, 23:28

Well, ajung şi pe la Grimmy cu comentariile ;;]

Prima cu căţelul este interesantă, dar nu mă atrage cu nimic. Într-adevăr, calitatea este foarte bună, la fel şi lumina prinsă în cadru. Titlul fotografiei corelează cu ideea ce rezultă din ea, dar nu ai nimic artistic.
Aceleaşi lucruri le pot spune şi despre următoarele două, simple fotografii, care nu exprima nimic.
Încearcă să surprinzi unghiuri mai interesante. De exemplu, dacă tot este câştigătoarea unor concursuri de frumuseţe, asta înseamnă că este şi dresată, puteai să rogi stăpânul să o facă să stea cuminte în timp ce tu făceai un prim plan de toată frumuseţea.
Experimenteaza!

Ciao!
iAndrei
iAndrei
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 438
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Harlequin's corner Empty Re: Harlequin's corner

Mesaj Scris de Royal__blood Mar Mai 01 2012, 22:10

primele poze postate sunt cam neclare, difuze si nu au o focalizare buna, dar pe parcurs am observat ca ai incercat sa repari asta (pozele din postul al doilea sunt cea mai buna dovada).

In ultimele trei ai incercat sa surprinzi si altceva decat peisaje de iarna.
Prima - Cutzu nu este bine pus in evidenta, lumina nu cade pe el si prin urmare abia i se disting trasaturile ( probbail de la tabla care straluceste puternic).Cred ca n-ar fi o idee rea daca mai umbli pe la lumina, contrast. De altfel, ideea este tare. Nu stiu cand am vazut ultima oara un catel urcat pe casa Razz

Urmatoarele doua o sa le comentez impreuna. Domnita este un exemplar superb, deci modelului nu am ce sa-i zic, cred ca a petrecut ore bune in fata oglinzii sa arate atat de aranjata si frumoasa, insa mie mi se doar niste poze obisnuite. Poate daca alegeai niste unghiuri mai interesante se schimbau lucrurile. In situatia de fata nici decorul nu este cel mai favorabil.

xoxo
Royal__blood
Royal__blood
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 217
Data de inscriere : 25/04/2012
Varsta : 31
Localizare : jud. Giurgiu

http://www.florentinabuica.blogspot.com

Sus In jos

Harlequin's corner Empty Re: Harlequin's corner

Mesaj Scris de iGeorgiana Dum Aug 12 2012, 18:13

Îmi place că ai postat pozele cu link url, nu ca în primul post - pe care l-a editat Andrei, să-i mulţumeşti frumos. Îmi place ultimul set de fotografii, sunt reuşite, dar nu excelente, mereu e loc de mai bine, eşti conştient de asta.
Aceasta, probabil, e cea mai reuşită. Mă rog, mi-ar fi plăcut mai mult dacă subiectul era încadrat în totalitate şi în partea stângă nu se vedea umbra respectivă. + Dă-le o "culoare" mai vie fotografiilor, o să le avantajeze.

Spor la fotografiat, Grimmie.

Xoxo, Ang.
iGeorgiana
iGeorgiana
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 413
Data de inscriere : 06/04/2012

http://angilicious.blogspot.com/

Sus In jos

Harlequin's corner Empty Re: Harlequin's corner

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum