Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Regulament - Creaţii literare EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Regulament - Creaţii literare EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Regulament - Creaţii literare EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Regulament - Creaţii literare EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Regulament - Creaţii literare EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Regulament - Creaţii literare EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Regulament - Creaţii literare EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Regulament - Creaţii literare EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Regulament - Creaţii literare EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Regulament - Creaţii literare EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Regulament - Creaţii literare

3 participanți

In jos

Regulament - Creaţii literare Empty Regulament - Creaţii literare

Mesaj Scris de iGeorgiana Joi Aug 30 2012, 19:16

REGULAMENT

1. Recitiţi texul măcar o dată înainte de a-l posta.

2. Alegeţi un titlu potrivit pentru lucrarea voastră. Din moment ce suntem la Creaţii literare nu vreau să văd nici o lucrare intitutlată "Fără titlu", indiferent de ce tip este ea (proză/scenariu/oneshot/poezie).

3. Nu este permis limbajul de messenger.

4. În cazul în care folosiţi un limbaj vulgar, scene de violenţă sau scene în care se stimulează actul sexual vă rog să precizaţi la începutul lucrării alături de limita de vârstă permisă.

5. Orice comentariu trebuie sa aibă minim 3 rânduri complete, altfel va fi şters automat. Atenţie: fără spaţiu între rânduri şi fără emoticoane/imagini luate de pe internet (excepţie fac doar fanart-urile făcute special pentru lucrarea scrisă. făcute de voi, nu luate de la alţii).Ştiu că diferă faţă de celelalte secţiuni, dar aici învăţăm să scriem.

6. Doube-posting-ul este acceptat doar în cazul în care daţi o explicaţie referitoare lucrării (nu fiindcă aţi uitat să scrieţi mai sus, ci fiindcă aveţi de anunţat ceva şi vreţi să vă asiguraţi că va fi citit) sau când postaţi continuarea (acest lucru îl faceţi doar dacă au trecut 5 zile şi nu a comentat nimeni).

7. Când comentaţi, vă rog să o faceţi în limita bunului simţ, chiar dacă autorul lucrărilor nu este foarte priceput. Fiţi draguti şi lăsaţi o părere fără remarci jignitoare.

8. Criticaţi lucrarea, NU autorul! Dacă aveţi ceva de împărţit cu persoana respectivă, o faceţi în particular, nu pe forum.

9. Nu comparati lucrările unui autor cu cele ale altcuiva. Criticaţi cu tact.

10. Userii nu se vor împotrivi modificărilor autorului aduse la adresa personajelor/acţiunii din lucrare.

11. Pentru lucrările de tip "Fan Fiction"(bazate pe un serial/anime/manga/joc/carte/film) va trebui să postaţi la început un disclaimer, care arată aşa:
Disclaimer: Nu deţin niciun personaj din anime-ul/manga-ul/serialul/jocul/filmulcartea *insert name here*(cu excepţia celor inventate de mine) şi nu fac niciun profit de pe urma acestora.
De asemenea, lucrările de acest gen vor fi postate în subforum-ul Fan Fiction, nefiind permisă plagierea acţiunii care decurge în carte/anime/manga/serial/film/joc.

12. Plagiatul este interzis şi poate fi sancţionat sever prin avertismente/ban permanent . Vă rugăm să fiţi cinstiti în ceea ce faceţi, nu vă îmbogăţiţi din laude pe internet.

13. Evitaţi pe cât mai mult posibil să faceti posturi în care să răspundeţi la întrebarea celui ce a comentat anterior.

14. NU se va cere scuze la finalul unei critici. Dacă nu se face atac la persoană, scuzele NU au ce căuta in comentariul respectiv.

15. Lucrările care nu au postate continuări pe o perioada mai lungă de două luni vor fi închise şi mutate în arhivă. Pentru redeschiderea lor trimiteţi un pm conducerii.

16. Nu este permisă intitularea în limba engleză a unei lucrări scrisă în limba română, sau invers. Hotărâţi-vă asupra unei limbi.

17. Nu este permisă scrierea în mai multe culori. Culorile sunt folosite de moderatori/administratori pentru a evidenţia ceva important.



Dacă există sugestii sau nelămuriri cu privire la regulament, vă rog să postaţi aici.


Ultima editare efectuata de catre iGeorgiana in Joi Aug 30 2012, 22:12, editata de 1 ori
iGeorgiana
iGeorgiana
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 413
Data de inscriere : 06/04/2012

http://angilicious.blogspot.com/

Sus In jos

Regulament - Creaţii literare Empty Re: Regulament - Creaţii literare

Mesaj Scris de Bullet Joi Aug 30 2012, 19:42

Mda, la regula 5. De la 2-3 rânduri s-a* ajuns la 4? Posturile sunt destul de ,,late", iar dacă cineva postează după fiecare capitol, nu ştiu cum ar putea face 4 rânduri doar despre un capitol. Evident, doar dacă ar bate câmpii sau ar fi un critic desăvârşit încât să găsească orice greşeală. Sau dacă acel capitol e foarte prost încât să-i corectezi greşelile.
În fine, să zicem că postăm o dată la 2-3 capitole. Ca să postăm o dată la 2-3 capitole, autorul trebuie să aştepte 5 zile pentru fiecare capitol în caz de nu are un comentariu? De obicei ştiam că se face dublu-post după 24h sau 48h... dar 5 zile eu zic că-i cam mult.
Nu zic că nu sunt bune regulile, dar la ce activitate este pe forum, nu cred că ne permitem să impunem astfel de reguli, nu încă. Evident că m-am referit doar la aceste două reguli.
Revenind la regula 5, ştiu că mai mult vreţi să ajutaţi userii cu această regulă, dar multora li se taie din elanul de a da comment. Sper că aţi înţeles ce-am vrut să zic. Eu doar am zis o părere, voi hotărâţi asupra deciziilor.



Bully.
Bullet
Bullet
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 331
Data de inscriere : 11/02/2012
Varsta : 28
Localizare : În Dâmboviţa, şii?!

Sus In jos

Regulament - Creaţii literare Empty Re: Regulament - Creaţii literare

Mesaj Scris de iGeorgiana Joi Aug 30 2012, 19:49

Da, Bullet. Am scris şi acolo că e o diferenţă în comparaţie cu celelalte secţiuni, însă suntem în colţul cu Creaţii literare, sunt sigură că poţi chinui 4 rânduri întregi-oricine poate, înveţi să te exprimi în felul ăsta. Exprimare în scris - de-aia am scos emoticoanele. Şi chiar dacă textul este lipsit de greşeală, ai ce spune în 4 rânduri. Dacă îţi place aşa mult şi nu ştii de ce îţi place, te abţii de la a comenta.

Am pus 5 zile fiindcă se postează în această secţiune. Dacă ar fi o dată la 24h şi cine se ocupă cu postat-ul e ocupat sau plecat undeva, până se întoarce ai postat tot romanul.

Nu mă aşteptam să faci tu remarca asta, observ că poţi scoate un post decent dintr-o simplă întrebare. Restul detaliilor le discutăm în particular, nu transformăm topicul în chat.

Iar pentru ceilalţi: Sugestiile/nelămuririle sunt binevenite!
iGeorgiana
iGeorgiana
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 413
Data de inscriere : 06/04/2012

http://angilicious.blogspot.com/

Sus In jos

Regulament - Creaţii literare Empty Re: Regulament - Creaţii literare

Mesaj Scris de Darky Joi Aug 30 2012, 21:54

Well...Georgiana am si eu ceva de spus, in sensul ca 4 randuri si mie mi se pare cam mult am inteles creatii literare, dar pentru unele texte nu sunt necesare 4 randuri.Acum ce ai zis tu cu abtinerea de la comentarii chiar am vorbit cu Schizo si Andrei , este exact pe dos, avem nevoie de cat mai multe comentarii unele poate nu sunt pareri critice, dar au rol in motivarea noastra de a posta cat mai mult.Deci abtinerea de la comentarii eu zic ca este ceva total gresit...Si regula cu ori e in romana ori in engleza:D...Eu am unele poezii care inca nu sunt postate pentru ca as vrea sa le mai modific, in care am combinat engleza cu romana si a iesit ceva chiar frumos...
Darky
Darky
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 336
Data de inscriere : 29/04/2012
Varsta : 27
Localizare : Tehnic vorbind nu stiu exact :-? putem fi in mijlocul universului sau la periferie

Sus In jos

Regulament - Creaţii literare Empty Re: Regulament - Creaţii literare

Mesaj Scris de iGeorgiana Joi Aug 30 2012, 22:06

Fie între noi, oricum mulţi se abţin deja de la comentarii. Iar acolo mă refeream la faptul că decât să facă spam, mai bine tac. Oricum va fi şters tot ce e spam. Nu e aşa greu să scrii 4 rânduri, dom'le. M-am consultat cu Andrei şi a fost de acord cu Regulamentul, de unde ai scos-o pe aia ?
Dacă într-adevăr vă deranjează aşa mult un rând şi un scriitor ce se vrea a fi numit artist nu e în stare să scrie 4 rânduri, să fie 3. Dar e încurajare la spam ce faceţi voi, fiindcă din alea 3 mai scazi unul din spaţii şi tot aşa. Dezamăgitor.
iGeorgiana
iGeorgiana
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 413
Data de inscriere : 06/04/2012

http://angilicious.blogspot.com/

Sus In jos

Regulament - Creaţii literare Empty Re: Regulament - Creaţii literare

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum