Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Diacritice EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Diacritice EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Diacritice EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Diacritice EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Diacritice EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Diacritice EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Diacritice EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Diacritice EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Diacritice EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Diacritice EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Diacritice

5 participanți

In jos

Diacritice Empty Diacritice

Mesaj Scris de iGeorgiana Dum Aug 12 2012, 19:02

Am văzut că mulţi caută programul ăla cu diacritice, dar şi mai mulţi folosesc tastatura pe română pentru ele, alterându-se unele taste. Ca să vă ajut pe cei ce nu ştiu deja de el, vă las cu programul ăsta. Mie şi celor cărora le-am împărtăşit asta , ne-a fost de foarte mare ajutor.

diacritice

Ciao!
iGeorgiana
iGeorgiana
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 413
Data de inscriere : 06/04/2012

http://angilicious.blogspot.com/

Sus In jos

Diacritice Empty Re: Diacritice

Mesaj Scris de SyleBV Dum Aug 12 2012, 20:46

Lam incercat si eu si chiar de la instalare mam blocat din cauza ca imi dadea o reroare necunoscuta:-??
Eu vin cu o alta solutie mult mai utila decat cea postata de tine mai sus.
Un program foarte usor de folosit si extrem de util care nu doar ca va adauga diacrticile unde este cazul dar va si pune punctele unde este cazul si va corecteaza cuvintele scrise eronat de voi din graba cu care tastati(astfel se scurteaza timpul necesar petru a posta un capitol din orice fic).
Programul pe care vil aduc la cunostinta este folosit in mod special pentru subtitrari dar este foarte util si aici.(credetima pe cuvant eu il folosesc si e extrem de util).
Acest program se numeste Autocorect.
Nu va las o adresa anume catre el caci eu de unde lam descarcat nu sunt sigur ca are sau nu virusi (nu am antivurus cu liceenta in momentul asta) deci pentru program cautati pe bunul nostru prieten google Autocorect.
SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

Diacritice Empty Re: Diacritice

Mesaj Scris de Schizo Dum Aug 12 2012, 21:53

Eu cred că cea mai utilă chestie pentru a scrie cu diacritice este să vă instalați tastatura din Control Panel și să o folosiți personal. Normal e să începeți să scrieți corect voi înșivă, nu să corectați programe-minune care să vă rezolve vouă chestia asta pentru că sunteți prea comozi să o faceți singuri. Recititul unui capitol de fic înainte de postare rezolvă mult mai multe lucruri decât simplele diacritice sau greșeli, puteți edita propoziții întregi, ca să sune mai bine capitolul. Mă rog, e doar părerea mea, dar eu nu aș folosi astfel de programe.
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Diacritice Empty Re: Diacritice

Mesaj Scris de iGeorgiana Dum Aug 12 2012, 21:59

Eu nu mă refeream ca programe care să-ţi corecteze textul. Şi Schizo, cum am spus şi mai sus, schimbându-ţi tastatura pe limba română ţi se alterează nişte taste (z şi y se schimbă între ele şi multe altele, cunoaşteţi). Programul pe care-l recomand face folosirea diacriticelor mult mai uşoară, celelalte setări ale tastaturii păstrându-se "intacte". :]]
Syle, nu ştiu care e problema cu eroarea, dar nu mi s-a întâmplat, iar programul despre care vorbeşti e total diferit de ce spun eu. Eu mă refeream strict la diacritice, fiindcă multora le vine greu să le folosească din cauza schimbărilor de care vorbeam mai sus. Deci daţi o şansă programului (aveţi tutorial de instalare pas-cu-pas în română) şi să scriem româneşte, că doar suntem români. Very Happy

xoxo, Ang.
iGeorgiana
iGeorgiana
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 413
Data de inscriere : 06/04/2012

http://angilicious.blogspot.com/

Sus In jos

Diacritice Empty Re: Diacritice

Mesaj Scris de iAndrei Dum Aug 12 2012, 22:02

Programul adus de cunoştinţă de către Georgiana este foarte util. Eu îl folosesc pe Windows 7 şi merge brici, asta cu câteva excepţii pe mess (dar este de vină versiunea 11.5 a messengerului).
Syle, nu ştiu ce să zic despre acel program, pe net scrie că va corecta punctuaţia şi ortografia. Nu este mai bine să învăţăm să scriem singurei chestii pe care trebuia să le învăţăm până în liceu. Cred că diacriticele sunt de ajutor pentru facultate, proiecte, dar şi pentru socializare. Însă nu cred că diacriticele sau punctuaţia sunt cele mai mari probleme acum. Trebuie să învăţăm gramatica mai întâi (tot singurei, fără programe) şi ăsta e site-ul cel mai bun www.diacritica.wordpress.com .

Întraţi şi învăţaţi cum şi unde să folosiţi cratimile.
iAndrei
iAndrei
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 438
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Diacritice Empty Re: Diacritice

Mesaj Scris de Schizo Dum Aug 12 2012, 22:23

Still, mi se pare mai convenabil să te descurci singur. Progrămele astea sunt tot de la comoditate, chit că-ți corectează punctuația sau doar diacriticele. Pe Windows 7, de exemplu, este o versiune de tastatură în română (Standard), care nu schimbă Z-ul cu Y-ul și altele, doar ghilimele și încă ceva ce oricum nu folosiți niciodată, cred Smile) Just a heads up Wink
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Diacritice Empty Re: Diacritice

Mesaj Scris de Bullet Dum Aug 12 2012, 22:39

Îl am şi eu, de la Georgiana, desigur. Pe Windows 7 merge ţavă, dacă nu chiar conductă. N-am nici o problemă, nu-ţi alterează nimic, te obişnuieşti repede cu ele, doar să aveţi grijă la butonul ALT Smile). Glumesc, dar eu câteodată mă cred Chuck Norris la tastatură, iar tastatură o cred pianul lui Chuck Norris, aşa că ALT-ul l-am cam bulit şi mi-a sărit chiar o dată (pe bune, nu glumesc).



Bully.
Bullet
Bullet
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 331
Data de inscriere : 11/02/2012
Varsta : 28
Localizare : În Dâmboviţa, şii?!

Sus In jos

Diacritice Empty Re: Diacritice

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum