Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Viitorul Jurnal EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Viitorul Jurnal EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Viitorul Jurnal EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Viitorul Jurnal EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Viitorul Jurnal EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Viitorul Jurnal EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Viitorul Jurnal EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Viitorul Jurnal EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Viitorul Jurnal EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Viitorul Jurnal EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Viitorul Jurnal

3 participanți

In jos

Viitorul Jurnal Empty Viitorul Jurnal

Mesaj Scris de Sieside Lun Iul 30 2012, 19:50

Gen: Horror,Suspans,Romance,Politic,Action,Fantasy

Viitorul Jurnal -Capitolul 1- Singurătate

Tristețe, singurătate, agonie... așa începe totul. Sânge, moarte, fericirea distrusă, asta se vedea pe fața unui băiat, unui oraș, unei țări. Distrugerea era eminentă, nu se putea trăi pe o asemenea planetă.
În Japonia, anul fără notare, distrugerea mare face parte dintr-un plan din atacul Germaniei în a se uni cu Franța, pentru a duce la biruință Asia și America. Totu începe de la un anticrist German, numit Becker Fradelichki. El omoară premierul Americii de Sud și se dezlănțui un diabol total.
În Franța, oamenii se săturaseră de alianța cu Europa în puterea politică și se mutase în independență proprie, declarând război Europei din cauza comuniștilor.
În Asia, după dezastrul din anul 2011, 50 de ani mai târziu se refăcuse toată Japonia. Aceasta era mai sensibilă la cataclisme.
Germania, în culmea puterii după ce naziștii se răspindiră și cuprindeau Europa, când se uniră cu Franța formaseră potopul. Erau de neoprit.
Japonia nu vroia să accepte stăpânirea țării deci intraseră într-o eră total nouă după ce făcuse un război. Acest război era ceva total nou, care ar fi putut devasta și deveni un Război Mondial. Japonia a căzut la datorie după ce germanii au omorât 21% din întreaga populație și le furase arsenalul. Franța își făcuse datoria și cotropăi toată Asia, cu reușită de potențial mare.
O fată care are părinții căzuți la datorie, fără frați sau bunici, fără rude, fără familie stătea în casă unde totul era roșu de sânge. Era un măcel. Fata era ascunsă în pod, vobsind întrarea în culoarea scândurilor și punând un covor peste intrare. Era ascunsă, abia mai avea un pic aer. Era speriată, era singură pe lume. Tot ce i-a mai rămas erau armele casei pe care părinții n-au avut timp să ajungă la ei. Cuțite, pistoale, muniții, tot tacâmul.
Peste câteva zile, fata se trezește în închisoare după gratii. Casa ei a fost demolată. Nu primea apă sau mâncare, dar primea o mamă de bătaie în fiecare zi. Vroia să scape, a uitat că are pistoale și cuțite în buzunare. Le scoate,le încearcă și omorî paznicul care avea cheia. Evadase și se acufundă printre lume. Aceasta era totuși observată, cine n-ar observa o fată cu costum de închisoare și cu sânge pe față? Căuta o gazdă. Căuta unde să se ascunde. Căuta ceva de mâncare, căuta o familie, armonie, iubire. Din păcate, nu le avea. Nu vroia să fie prinsă și dusă la închisoare iar. Nu știa unde să se ascunde, dar fugea în continuare. Această fată, Yuno Garaki, trebuia să se transforme într-o mașină de ucis ca să trăiască într-o asemenea lume.

Mai multe în capitolul 2 care va fi mai lung, „O dorință” .

Ăsta o să încerc să-l finalizez,nu o să fac ca celelalte.Capitolele n-o să le fac lungi.
Sieside
Sieside
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 81
Data de inscriere : 28/04/2012
Varsta : 30
Localizare : Ex-Side

Sus In jos

Viitorul Jurnal Empty Re: Viitorul Jurnal

Mesaj Scris de Schizo Mar Iul 31 2012, 09:18

Sie, cu regret te anunț că e... slab rău la capitolul redactare. Dar rău de tot. Ai probleme la acorduri, în gen, în număr, astea sunt probleme care se rezolvă în gimnaziu, înainte să ajungi la liceu, deci fii foarte atent când scrii, că nu e OK, deloc. Povestea e interesantă, nu pot să zic, nu, adică imaginea asta post-apocaliptică dpdv politic pe care ne-o oferi tu e ceva ce m-a atras din totdeauna (am și eu un fic asemănător pregătit să-l lansez, speram să fiu primul Razz ). Prea multe nu o să zic, aștept să văd cum mai scrii două-trei capitole, dar dacă gramatica ta nu se îmbunătățește, pregătește-te de un comment kilometric și o critică mare de tot. Spor și fii mai atent.
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Viitorul Jurnal Empty Re: Viitorul Jurnal

Mesaj Scris de Chlo Mar Iul 31 2012, 11:19

Așa, here I am. Deși citisem capitolul ăsta ieri, am așteptat o zi să mi se așeze cumva ideile în minte, înainte să comentez. Ideea, mi s-a părut super tare, întotdeauna atrăgându-mă ideea de societate distopică, și cum ar putea modela un autor o poveste din această sferă. Deci concluzionând paragraful acesta îmi place ce ai făcut din ea până acum, și chiar te-aș ruga să nu o lași baltă, dat fiind potențialul lucrării….

Acum, din punct de vedere redacțional – aici, mai ai o groază de lucru (poate cel mai mult la atenție). De ce? Păi există foarte multe greșeli care par a fi din neștiință, dar sunt sigură că se află acolo doar pentru că, scriindu-l, nu ai verificat mental cum sună, de fapt, dacă e citit cu voce tare. Având în vedere că ți-ai propus să faci capitolele scurte, încearcă un double-check înainte de a-l posta. (pentru a vedea dacă sunp bine frazele, dacă există concordanța necesară, etc). De asemenea, sunt și greșeli de exprimare, sau scriere greșită a cuvântului, în genul -> Franța își făcuse datoria și cotropăi toată Asia (cotropăi niciodată în astfel de context, nici nu sunt sigură că e cuvânt. Se folosește cotropi.) ; sau […] vobsind întrarea în culoarea scândurilor […] – niciodata vobsi, ci vopsi(nd). Restul nu le mai enumăr, dar îți dai seama probabil, și tu, că mai ai o idee de lucrat la partea asta de redactare.

Din punct de vedere al conținutului- nu mă iau din nou de ideea care am spus că e bună, ci menționez că îmi place ritmul acțiunii tale, e rapid fără a fi mult prea grăbit, dar, pe alocuri, ar trebui să detaliezi puțin, pentru că altfel ar putea părea mult prea grăbit și mult prea fără sentiment. Par example, scena de la final, trebuia puțin detaliată din punct de vedere emoțional al protagonostei (îmi pare că aduce un pic cu cele din filmele Hanna și Colombiana); și sunt curioasă, dacă avea uniformă de deținută cum anume îi rămăseseră armele și muniția/sau cuțitele în buzunare? Nu erau prea vizibile? Mă rog, asta rămâne de fapt la latitudinea ta, și luând în considerare genul fic-ului nu trebuie să se axeze pe foarte mult realism.

Mi se pare interesant titlul, și sunt curioasă cum o să evolueze acțiunea pe viitor, așa că te rog, nu ne lăsa foarte mult în suspans, și nu te lăsa influențat în mod negativ de critică. Sper că acest comment cu caracter critic nu a fost perceput ca o insultă, și sper să nu fiu percepută ca fiind răutăcioasă, doar încercam să ajut. Știi ce-mi place cel mai mult? Că ai anunțat genul lucrării încă de la început, un lucru care, sunt de părere că ar trebui făcut de toată lumea. Acum, nu am altceva de făcut decât să aștept să ne uimești cu următorul capitol.

Keep up the good wotk, baftă, spor și multe, multe idei!
Chlo
Chlo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 93
Data de inscriere : 17/04/2012

Sus In jos

Viitorul Jurnal Empty Re: Viitorul Jurnal

Mesaj Scris de Sieside Mar Iul 31 2012, 15:16

Umm,mersi mult de critici.Știu,stau rău cu redactarea și toate cele,dar l-am postat pentru un singur motiv: față de celelalte,aici chiar am idei.Multe,și o să le pun în aplicare.Mersi încă odată de critici.Capitolele n-or să fie lungi totuși,ideile nu-mi vin pe moment.
Sieside
Sieside
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 81
Data de inscriere : 28/04/2012
Varsta : 30
Localizare : Ex-Side

Sus In jos

Viitorul Jurnal Empty Re: Viitorul Jurnal

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum