Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Ultimul film văzut EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Ultimul film văzut EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Ultimul film văzut EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Ultimul film văzut EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Ultimul film văzut EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Ultimul film văzut EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Ultimul film văzut EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Ultimul film văzut EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Ultimul film văzut EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Ultimul film văzut EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Ultimul film văzut

+4
DanPartizan
Schizo
Bullet
Chlo
8 participanți

In jos

Ultimul film văzut Empty Ultimul film văzut

Mesaj Scris de Chlo Joi Iul 19 2012, 13:30

Pentru că nu am văzut nici unde un thread de genul (și mi se pare foarte util …)am zis că nu strică să deschid eu unul…. Cred că nu trebuie să menționez ce trebuie să postați pe aici…
Mă gândeam că sunt printre noi useri care mai vizionează câte un film - două și nu vor neapărat să facă un thread special pentru filmul respectiv, dar pot împărtăși o părere (pentru cei interesați…care pot lua filmul respectiv ca o recomandare…).

So, care a fost ultimul film văzut? (știți voi regula cu opinia în mai mult de 3 rânduri dacă e posibil…)

În ceea ce mă privește, lately nu prea am avut parte de timp pentru vizionarea filmelor, însă pentru că tot am tras o excursie rapidă spre Cluj, am reușit să ajung și pe la cinema. Norocul meu am prins chiar The Amazing Spider-Man – despre care nu pot spune decât -> comme ci, comme ca. Mă obișnuisem cu vechiul Peter Parker, cu vechiul Spider-Man care avea farmecul lui de tocilar remarcabil, noul însă, m-a lăsat rece…Andrew Garfield reușește să pară un Tobey Maguire wannabe, de la voce până la expresiile faciale, și n-aș putea spune că îi iasă foarte bine. Oricum, povestea se vede că a încercat sa pară mai bine pusă la punct, mai matură, mai complexă, însă sunt scene foarte prost gândite, iar unele fără legătură (ca fillerele). Un plus al filmului, și al tuturor scenelor lungite ar fi posibilitatea eroului de a-și descoperi fiecare putere dobândită în urma mușcăturii păianjenului, unul dintre atuurile lui fiind un simț al umorului dezvoltat care îi permite să treacă ușor peste situațiile dificile. Efectele foarte bune, nu pot spune impecabile pentru că se observă scăpări pe ici-colo (observate chiar de un ochi neantrenat…), sound-ul, în schimb, e demențial, deoarece reușește să transmită o stare în totală concordanță cu momentul….restul e doar enjoyable.
Chlo
Chlo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 93
Data de inscriere : 17/04/2012

Sus In jos

Ultimul film văzut Empty Re: Ultimul film văzut

Mesaj Scris de Bullet Joi Iul 19 2012, 18:59

Well, am început şi eu să mai tai ceea ce se află pe lista filmelor ce trebuie să le văd vara asta. Nu reuşesc să ţin pasul cum mi-am propus, dar un film ce spera să mă lase cu o expresie gen asta am reşuit să-l văd. E vorba de The Grey. Nu cred că i-am făcut review dar o să spun pe scurt despre ce e vorba: un grup de muncitori din Alaska se întorc acasă, însă pe drum, avionul în care se aflau s-a prăbuşit. Doar câţiva au supravieţuit, iar de aici cred că ştiţi care e ideea. Mi s-a părut genial filmul din toate punctele de vedere, m-ai ales că l-a avut pe epicul Liam Neeson ca protagonist. Şi-a jucat rolul perfect pe tot parcursul filmului, mai puţin, cred eu, la o fază, însă în fine, nu fac spoilere. Nu l-am văzut la cinema deoarece nu obişnuiesc să trec prea des acolo (dacă ar fi să spunem totuşi care e ultimul film văzut acolo, cred că Transformers: Dark Of The Moon ar fi ultimul film pe care am dat banii ţigări şi alune).
Singurul luru ce m-a deranjat niţel la filmul ăsta e finalul. Nu prea sunt obişnuit cu astfel de finaluri şi cred că nici noi toţi, dar ideea e tare dacă am face o comparaţie între filmele de genu'. Vi-l recomand cu drag acest film deoarece merită văzut!




Bully.
Bullet
Bullet
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 331
Data de inscriere : 11/02/2012
Varsta : 28
Localizare : În Dâmboviţa, şii?!

Sus In jos

Ultimul film văzut Empty Re: Ultimul film văzut

Mesaj Scris de Schizo Joi Iul 19 2012, 20:37

Nu știu sigur dacă se obișnuiește așa ceva, dar, antrenat și de comment-ul lui Chlo, simt nevoia să fac și eu review-ul aceluiași film. Pentru că, întâmplător... e ultimul văzut. Da, ieri (trăiască Orange film de miercuri) am fost la cinema să văd The Amazing Spider-Man. E un film pe care îl aștept din ianuarie, de când știu că o să apară. Cele ce urmează sunt opera unui super-fan Spider-Man de când se uita la desenele de pe Fox Kids (adică acum foarte mult timp Smile) ). Comparativ cu Tobey (care, personal, nu prea mi-a plăcut niciodată, decât prea puțin în primul film), Andrew e o perspectivă nouă. Nu mi s-a părut niciodată că voia să semene cu Tobey, ci cu Peter Parker (ceea ce e și normal, având în vedere că joacă rolul lui), dar aduce o gură de aer proaspăt prin transformarea din tocilar în emo inteligent (sau așa mi-a lăsat mie impresia). Subscriu la ce a zis Chlo, respectiv modul în care își descoperă încet, încet, puterile de păianjen, plus originală mi se pare partea cu pânza. Și mai aproape de ideea poveștii, în sine. Filmul e mai aproape de istoria Spider-Man decât cele trei cu Tobey plus că este exact how it all began, respectiv cu The Lizard și nu cu The Green Goblin. Anyway, aș putea scrie foarte mult despre filmul ăsta, eu spun că merită văzut. Este un film cu un super-erou foarte îndrăgit, care tratează aproximativ aceeași poveste, dar mai fidel legendei și mai realist și... cu o gură de aer proaspăt prin alegerea actorului.

Spoiler: o mostră din umorul de care vorbea Chlo:
https://www.youtube.com/watch?v=uVXy_JKwtCw&feature=related
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Ultimul film văzut Empty Re: Ultimul film văzut

Mesaj Scris de Chlo Dum Iul 22 2012, 12:57

Și … pentru că sunt un mare consumator al filmelor…I bring to you…nici nu știu care să îl menționez primul, dat fiind că ieri am profitat de furtună și am vizionat, vizionat, vizionat…

The Jacket (2005)

Un thriller cu influențe SF extrem de mindfuking. Îmi propusesem de mult să îl văd, dat fiind starea mea de necesitate pentru filme de genul, și acu că l-am văzut nu pot să spun decât ”pff”. Puțin cam jalnic, știu, doar că m-a secat de idei. Împușcat în cap pe frontul din Irak, protagonistul, Jack Starks (interpretat de Adrien Brody) se întoarce acasă, dar datorită unor circumstanțe cât se poate de în defavoarea lui, este acuzat de o crimă pe care nu a comis-o, urmând să fie achitat pe motiv de nebunie și internat într-o clinică pentru criminali dereglați psihic. De acolo începe adevărata acțiune, în special când, drogat de doctorul Becker, îchis într-un sertar precum cele de la morgă ajunge cumva în viitor, începe o relație cu Jackie (pe care o cunoscuse ca fetiță în prezentul lui), și caută informații cu privire la propria-i moarte.
Cum am spus, e ingenios și cât se poate de watchable. Ce m-a frapat a fost atât personalitatea extrem de calmă a lui Jack, cât și modul său de a accepta ceea ce i se întâmplă cu incredibilă detașare…dar și paradoxul de a fi ghinionist și totuși extrem de norocos. (datorită supraviețuirii în urma împușcăturii la cap).

Resident Evil: Experiment Fatal (2002)

După cum probabil știți deja, filmul a fost realizat anterior jocului. Bineînțeles eram familiară cu jocul, însă în ceea ce privește filmul (sau cel puțin partea asta) eram total pe dinafară. Mi-a plăcut și nu prea. Ca un scurt intro, Alice și Rain sunt conducătoare ale unui comando a cărui misiune e de a se infiltra într-un laborator genetic (Stup) cal unei organizații cunoscută sub numele de Umbrella – de aici un virus mortal a scăpat totalmente de sub control transformându-i pe toți cei prinși în clădire în ceea ce noi am numi –Zombie. Trupa are exact 3 ore la dispoziție pentru a ajunge la computerul laboratorului, și pentru a-l opri în așa fel încât virusul să nu ajungă pe pământ.
Kay, liked it, but not so much. Probabil, unul din motivele pentru care mă luase plictiseala era subiectul tare al filmului într-o combinație de realizare mediocră și efecte slăbuțe (dar presupun că, de vină era anul în care s-a realizat…). Extrem de flexibila și puternica Milla Jovovich a fost elementul central, și pot spune, chiar ca și tipă, că a fost enjoyable.

Resident Evil: Ultimul război (2004)

Nu o să mă întind, pentru că deja commentul meu este extrem de lung…pentru că tot aveam timp la dispoziție, și vremea era perfectă pentru așa ceva, am zis Why not? și am continuat cu minunata povestioată a virusului care creează morți-vii. Se pare că o variantă îmbunătățită a protagonistei apare aici, ea însăși fiind experiment Umbrella…Aparent cei afectați de virusul din laborator au fost lăsați liberi prin orașul care înconjoară fabrica secretă a corporației…și de aici toată acțiunea. Nu merită să menționez prea multe erferitor la părerea mea, pentru că e aceeași ca pentru precedentul. Mă voi întoarce după ce ajung în prezent cu ”seria”!

Chlo
Chlo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 93
Data de inscriere : 17/04/2012

Sus In jos

Ultimul film văzut Empty Re: Ultimul film văzut

Mesaj Scris de Bullet Lun Iul 23 2012, 15:13

Azi dimineaţă m-am trezit cu un mare chef de-a vedea Justified, serialul ce-l urmăresc mai nou. Nu mergea pe vplay episodul, aşa că am căutat prin PC filme... şi am dat de The Dark Knight, film care nu l-am văzut până acum o.o (e clar că vorbesc de ăla din 2008). Ştiu că a apărut şi The Dark Knight Rises pe care o să încerc să-l văd saptămâna asta la cinema (însă nu ştiu sigur, am de ales între el şi Ted). N-am cum să mă duc la The Dark Knight Rises fără a vedea prima parte. Uite că am văzut-o şi cele aproape trei ore de Jokereală şi Batmanuială nu le regret deloc. Se vede că e gândit filmu, iar de observat este faptul că au pus accent mult pe personajul negativ, Joker. Probabil de asta mulţi îl preferă pe Joker personajul favorit (cred şi eu, la ce replici are omul şi cum joacă Smile)).
Ce m-a mai surprins la acest film a fost numărul destul de mare de actori destul de cunoscuţi: William Fichtner, Michael Jai White, Eric Roberts, Christian Bale... MORGAN FREEMAN! God, am crezut că e un fel de The Expendables în materie de actori, însă într-o categorie mai uşoară. Mi-a plăcut filmul şi cred că-şi merită pe deplin nota de pe IMDB.
Bullet
Bullet
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 331
Data de inscriere : 11/02/2012
Varsta : 28
Localizare : În Dâmboviţa, şii?!

Sus In jos

Ultimul film văzut Empty Re: Ultimul film văzut

Mesaj Scris de DanPartizan Lun Iul 23 2012, 16:54

Eu nu prea ma uit film-uri. Doar daca citeodata la TV, prind vre-un film pe la mijloc, si incep sa ma uit pina la sfarsit fara ca sa imi dau seama despre ce-i vorba.
Ultimul film vazut in asa fel (pe jumatate) a fost "Death Race" este vorba despre o cursa de masini organizata in fiecare an de seful (mai degraba sefa) inchisorii. Daca prizonierul cistiga 5 curse, el este eliberat. "Gladiatorii"(cei care conduc masina) au o masina dotata cu pusti si armuri strasnice.Ei deasemena au un co-pilot, care ii dau sfaturi and stuff. Pe track, sunt amplasate scuturi si sabii in cement(sau ce o mai fi), daca masina trece peste o sabie gladiatorul poate folosi o arma cu care e dotata masina. Daca insa pe un scut, gladiatorul poate folosi ceva care sa-l opreasca pe cel din spate.. stiu eu, gaze, grenade etc.

La sfirsit, s-a intimplat ca.... ne ne ne, nu va spun ce s-a intimplat, vizionati-l singuri ca sa vedeti ce s-a intimplat. Cam atit pot sa spun, privind-ul pe jumatate.

P.S.- Nu imi plac filmele, dar se gasesc filme care ma captiva
DanPartizan
DanPartizan
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 68
Data de inscriere : 06/07/2012
Varsta : 31
Localizare : Moldova,Chisinau

Sus In jos

Ultimul film văzut Empty Re: Ultimul film văzut

Mesaj Scris de Chlo Joi Iul 26 2012, 12:15

Din nou, vremea a fost foarte drăguță cât să îmi permită să vizionez, așa că am profitat de ocazie și m-am relaxat drăguț cu…


Resident Evil: Afterlife (2010)

Bineînțeles că după 3 părți în care zombalăii au umblat liberi prin anumite părți ale SUA, virusul trebuia să se răspândească cumva prin întreaga lume. Noii zombie, sau mă rog unii dintre ei, cei care erau încă un fel de experiment sunt puțin upgraded, la nivelul de monsters (foarte mișto mi-au amintit de un tip de chestii din Bloodrayne – joc- ). Alice, din nou în centrul atenției dintr-o eroare fatală este injectată cu un ser care o seacă de puterile speciale obținute în urma experimentului, și trebuie să se descurce ca restul muritorilor de rând – cu arme. Well, bineințeles că și părerea mea s-a schimbat, de la primul film, și anume că, în loc să evolueze seria o ia pe panta cealaltă, și frankly, și-a cam pierdut din farmec, singura arie de evoluție fiind tehnologia și efectele speciale.

The Texas Chainsaw Massacre (2003)

După ce inițial am văzut The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2007), de la care am rămas cu un gust amar, am zis că haide să văd și partea asta, da de, da de se întâmplă ceva cu monstruozitatea de Leatherface, și cineva îl oprește într-un fel sau altul. Deși mare fană a horror-urilor, dar nu a celor de genul, acesta chiar a reușit să îmi producă starea aceea de creeped out, și involuntary am stat încordată pânnă la sfârșitul filmului…
Totuși nu aș spune că recomand cu cea mai mare căldură, pentru că nu e chiar o producție care să îți rămână întipărită în memorie. E doar un film de savurat seara, cu câtiva prieteni, afară dacă e posibil (când bate vântul…)


Chlo
Chlo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 93
Data de inscriere : 17/04/2012

Sus In jos

Ultimul film văzut Empty Re: Ultimul film văzut

Mesaj Scris de Bullet Joi Iul 26 2012, 12:36

Aseară nu aveam somn deloc. După ce am terminat video-ul ăla cu ,,Justified" mă plictiseam şi am zis să văd un film. Cum era unu şi ceva, am zis că merită ceva ce să mă ţină încordat, aşa că am căutat prin calculator (niciodată nu duc lipsă de filme) şi am dat de Wolf Creek. Este un film inspirat din cazuri reale, ce se raportează la persoanele dispărute din Australia. Începutul e liniştit, chiar prea liniştit şi te face nerăbdător dacă e să te gândeşti la titlu, dar de la jumătate încolo... te ţine cu perna-n braţe. Nu e cine ştie ce horror, dar cadrele surprinse în timpul nopţii, atmosfera creată de puţinele personaje într-un pustiu australian... te cam ţine-n ştecher până la final. L-am văzut de plictiseală, iar după m-am uitat pe IMDB să văd ce notă are. Are un şase şi ceva, dar îşi merită nota. Pot spune că e un film, cum ai zis tu Chlo, de văzut într-o seară cu prietenii (eventual, bun de făcut faze ratate unora mai slabi de înger Smile)). Well, cine are chef de un horror mediocru, îl recomand cu plăcere, dar nu mi se pare cine ştie ce film.



Bully.
Bullet
Bullet
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 331
Data de inscriere : 11/02/2012
Varsta : 28
Localizare : În Dâmboviţa, şii?!

Sus In jos

Ultimul film văzut Empty Re: Ultimul film văzut

Mesaj Scris de Chlo Lun Iul 30 2012, 11:25

So, printre o grămadă de aventuri ale lui Sherlock Holmes, pe care, finalmente am reușit să le duc la bun sfârșit, am luat mici pause publicitare, unele durând mai mult și am ajuns să și vizionez ceva, printre multitudinea de seriale pe care trebuie să le prind din urmă…

Café (2010)

Cu ce se mănâncă această chestie cu care mi-am pierdut 1 oră și câteva minute din viață, fără nici o satisfacție? Păi se vrea a fi o dramă, vizând un grup de oameni (extrem de diferiți, aș putea adăuga), toți întâlnindu-se într-o cafenea din Philadelphia; cafenea în care personajul principal Claire, interpretat de Jennifer Love Hewitt (și motivul principal pentru care am luat filmul să îl văd) lucrează. Well cam asta e tot, oameni întâlnindu-se, care mai de care, fiecare cu o trăsătură unică de caracter, și fiecare cu o poveste unică. So, lăsând la o parte patetismul acțiunii (lipsă), interpretarea jalnică a actorilor, și exagerarea dramatismului pe alocuri, mi-a plăcut munca depusă pentru a face fiecare personaj să se apropie cât mai mult de realitatea imediată. În rest, aș putea spune că mi-am pierdut timpul degeaba, plictisindu-mă monumental (nu credeam că sunt capabilă de un asemenea nivel de plictis la un film….)


Chlo
Chlo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 93
Data de inscriere : 17/04/2012

Sus In jos

Ultimul film văzut Empty Re: Ultimul film văzut

Mesaj Scris de Bullet Lun Aug 06 2012, 10:51

Păi, în tabăra de o săptămână mi-am făcut niţel timp în unele seri să văd şi un film - două.
Primul care l-am văzut şi care mi-am propus de ceva timp să-l văd a fost Sherlock Holmes: A game of shadows. E al doilea film cu Robert Downey Jr. ca protagonist care-l văd şi deja actorul ăsta e printre favoriţii mei. E epic actorul ăsta, îşi joacă rolul perfect. Filmul e genial, iar dacă vorbim de Sherlock Holmes, probabil că majoritatea se gândesc la detalii şi detalii privind cazurile lui. Ei bine, acest film are destule detalii de genul acesta, însă sunt uşor de înţeles, iar unele îşi dezvăluie importanţa atunci când nici nu te aştepţi.
Al doilea film în care mi-am mai băgat nervul optic a fost War Horse. Mi-a plăcut mult filmul ăsta pentru suspansul şi încărcătura emoţională care ţi-o oferă. Nu cred că am mai văzut un film în care relaţia dintre om şi animal să fie atât de strâns legată şi să aibă parte de atâtea şi atâtea. Am fost curios de nota de pe IMDB şi sincer, mă aşteptam la aşa o notă. Ce mi-a mai plăcut la cest film au fost unele cadre superbe! Un film poate fi remarcat şi prin cadrele surprinse, iar de la acest film chiar aşteptam la aşa ceva şi m-a făcut să-mi aduc aminte de The Grey unde iar, sunt surprinse nişte cadre ale naturii extrem de tari.
Dacă tot am rezolvat aseară problema cu windows-ul, azi dimineaţă m-am uitat direct la Sherlock Holmes (cel din 2009). Mda, la unele serii de filme mă uit la cele din urmă apărute şi apoi la primele Smile). Dacă A Game of Shadows m-a impresionat, am zis să văd şi prima parte, mai ales că are notă mai mare. Acuma nu ştiu, A Game of Shadows pare mai bine gândit, cred eu, nu ştiu de ce are notă mai mică decât primul. Poate că l-am văzut primul şi de aceea, dar în fine, merită văzute ambele părţi deoarece e un film genial.




Bully.
Bullet
Bullet
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 331
Data de inscriere : 11/02/2012
Varsta : 28
Localizare : În Dâmboviţa, şii?!

Sus In jos

Ultimul film văzut Empty Re: Ultimul film văzut

Mesaj Scris de Schizo Lun Aug 06 2012, 11:17

Am reușit și eu să-mi fac timp să mai văd două filme lately. Ultimul văzut, aseară, este I Am Legend. Îmi propusesem de ceva vreme, dar am tot amânat. Ideea nu e rea, dar a mai fost folosită de ceva ori până acum. Oricum, mi-a plăcut încărcătura emoțională a filmului și introspecția psihologică. Trebuia să se accentueze mai mult ideea singurătății și nebuniei, dar, altfel, un nou film în care Will Smith joacă foarte bine. All in all, eu i-aș da un 7 spre 8, pentru că nu a fost nimic de-a dreptul spectaculos, dar nu e un film plictisitor.
Înainte de asta, am fost la cinema să văd The Dark Knight Rises. Așteptam de o groază de timp să-l văd, mai exact, de când am aflat că se va face. Am ieșit de acolo aproape în transă, mi-a plăcut teribil. Conexiuni psihologice, portițe, Catwoman, Bane, tot. Replici formidabile și atmosfera aceea întunecată, tipică noului Batman. Nu vă zic mai multe, pentru că ar însemna spoiler-e, dar eu dau acestui film nota 9 înspre 10. Pentru motivul că a fost imperfect, se mai puteau adăuga 2-3 mici detalii. Dar, all in all, merită văzut, orice s-ar spune.
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Ultimul film văzut Empty Re: Ultimul film văzut

Mesaj Scris de Bullet Joi Aug 09 2012, 22:51

Uhuuu, zilele astea am avut chef de drame şi am văzut două.
Cea care am văzut-o ieri (sau alaltăieri, să mor dacă mai ştiu) e My Sister's Keeprer. Mda, de la începutul filmului finalul părea previzibil, dar God, cât de bine au ţinut-o pe tot parcursul filmului. Au avut o idee foarte tare cu acest film şi de aceea nu am să ofer prea multe spoilere că poate cineva vrea totuşi să-l vadă. Dintre actori, doar pe Cameron Diaz o ştiu (bunăciune la viaţa ei, ce mai) care mi s-a părut o scorpie pe mai tot parcursul filmului Smile). În fine, o dramă ca asta nu mai văzusem de mult şi mă bucur că am reuşit s-o văd acum (logic că nu am plâns, dar a fost aşa sad încât mi-am luat puiul lângă mine în pat ca să ne uităm amândoi).
Bun, ce-a de-a doua dramă, pe care am văzut-o azi, e Everbody's fine. Cum satan să nu văd o dramă în care protagonist e Robert De Niro. Am trăit s-o văd şi pe asta, în comparaţie cu unele roluri de măcelar, criminal în serie... etc. Şi da, Robert De Niro a jucat genial: a plâns, a râs, a făcut faţă de trist, şi-a uitat medicamentele şi a facut atac de cord... ups, spoilere, scuzaţi Very Happy. Per total, filmul mi-a plăcut enorm. Faţă de My Sister's Keeper, acesta a avut o încărcătură emoţională mai mare. Amândouă au avut idei diferite, dar ambele s-au bazat pe realitate, pe ceea ce se întâmplă în ziua de azi.
În fine, mi-au plăcut amândouă şi sper că data viitoare să vin cu ceva comedie sau acţiune, dar totuşi am să menţionez de o dramă acolo care n-am apucat s-o văd încă şi o am în pc Smile).



Bully.
Bullet
Bullet
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 331
Data de inscriere : 11/02/2012
Varsta : 28
Localizare : În Dâmboviţa, şii?!

Sus In jos

Ultimul film văzut Empty Re: Ultimul film văzut

Mesaj Scris de Schizo Sam Aug 11 2012, 13:06

Ieri seară am reușit să văd Rum Diary, cu Johnny Depp. Încă un film în care își joacă genial rolul. Ideea nu e rea, atinge foarte multe aspecte, politică, istorie, structură socială, ideea de guvernare a lumii prin bani, dragoste, probleme cu alcoolul (evident). Vi-l recomand cu căldură, dar trebuie să fiți atenți la el, deoarece are o anumită încărcătură psihologică pe care trebuie să o urmărești ca să o prinzi. Evident, câteva scene umoristice, în stilul caracteristic al lui Depp. Îi acord filmului nota 8, deoarece ideea putea fi exploatată mai în amănunt, dar, per total, a fost un film bun Very Happy
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Ultimul film văzut Empty Re: Ultimul film văzut

Mesaj Scris de Chlo Lun Aug 13 2012, 11:43

Și cum în ultima perioadă timp pentru mine nu prea am avut, nici filmele n-au mai fost o prioritate. Aici dacă nu iau în calcul nenumăratele episoade de seriale care m-au reținut de la așa zisele prorități…

The Dictator (2012)

După rolul din Borat, nu m-aș fi așteptat să fiu atât de plăcut impresionată de un rol al lui Sacha Baron Cohen…și nu i-aș mai fi dat o altă șansă, dar totuși din lipsă de idei am zis că merge, și într-adevăr a mers. Interesant mesajul filmului, și maniera comică de reprezentare a unei politici opresive – în special datorită sursei de inspirație, respectiv romanul lui Saddam Hussein – Zabibah and the King. Lasând la o parte comicul situațiilor în care dictatorul cere executarea oricărui individ a cărui opinii nu sunt în concordanță cu ale lui, The Dictator ilustrează povestea unui conducător care și-ar sacrifica viața pentru a salva regimul dictatorial din țara pe care o tiranizează cu ”atâta dragoste”, încercând să stopeze orice formă de democrație. Ei bine, sunt și niște situații lovey-dovey, între individ și Zoey (o așa zisă lesbiană deținătoare a unui magazin de produse organice) interpretată de Anna Faris – absolutely lovely.
Filmul e recomandabil doar în situațiile în care cineva caută o comedie cu stofă de romance și câteva picături de parodiere a politicii. Simplist și oarecum enjoyable.

Piranha 3DD (2012)

Încă încerc să îmi dau seama cum am putut să vizionez așa ceva până la sfârșit, cred că am deblocat un nou nivel de răbdare. Anywayz, nu eram extrem de familiarizată cu toată povestea așa-zișilor Piranha mutanți, dar mi-am dat seama că e o continuare destul de proastă a precedentelor. După toată tevatura de la Lacul Victoria, respectivii s-au îndreptat într-un parc acvatic local – acolo unde goliciunea e în trend. Acțiune de-a dreptul penibilă, faze care ating un nou nivel de patetic- în special când vine vorba de morți- mulă goliciune și David Hasselhoff înjosindu-se singur.
Ce-i drept nu aș recomanda asta nimănui…
Chlo
Chlo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 93
Data de inscriere : 17/04/2012

Sus In jos

Ultimul film văzut Empty Re: Ultimul film văzut

Mesaj Scris de iAndrei Mier Aug 15 2012, 16:25

Mi-a luat-o Chlo înainte, dar tot am de gând să îi fac un mini review, ca să aveţi şi perspectiva mea.

Ultimul film văzut de mine a fost "The Dictator". Aş spune că am rămas surprins de abordarea comică pe care regizorul a avut-o, dar apoi îmi aduc aminte că Sacha Baron Cohen a fost un geniu mai în toate filmele, deci nu sunt chiar aşa surprins.
Ideea a fost bună, mi-a plăcut cum un scop ascuns al poveştii a fost să râdă de democraţie şi să îi expună toate punctele slabe şi asta cu ajutorul celor mai bune unelte, totalitarismul şi comedia.
Cât despre situaţiile alea "siropoase" de care vă spunea Chlo mai sus, ei bine... pe mine m-au dus cu gândul în altă parte. Urmărind povestea filmului am realizat asemănarea uluitoare dintre "The Dictator" şi "You don't mess with the Zohan", nu îi poţi spune ripoff, dar cu siguranţă e ciudat cum aceeaşi situaţie se repetă. Adică un tip din Orientul Mijlociu merge în America şi îşi întâlneşte iubirea, care e tot de o naţie străină (singura deosebire e că ăştia au mai mult păr decât Adam Sandler şi Emmanuelle Chirqui la un loc).
Da, recomand şi eu acest film, este bun pentru sâmbătă seara alături de nişte prieteni şi ceva gustări.

Ciao!
iAndrei
iAndrei
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 438
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Ultimul film văzut Empty Re: Ultimul film văzut

Mesaj Scris de Chlo Vin Aug 24 2012, 19:42

So, cum nu îmi prea permite timpul, lately nu am mai vizionat mare lucru, mai ales pentru că am văzut cam tot ce era vizionabil. Totuși, din greșeală, sau mai mult cu intenție am găsit câteva chestioare care merită menționate, cum ar fi…

Man on a ledge (2012)

Unul dintre puținele filme făcute recent care m-a impresionat într-un mod super plăcut. Filmul aduce în prim plan povestea unui polițist incoruptibil ajuns la închisoare în urma înscenării unui furt de proporții. Singura lui șansă e evadarea, posibilă în urma unui plan bine pus la punct, care, aparent e doar prezența lui la înmormântarea tatălui său. Adevărata acțiune a filmului începe după evadare, când, pus la punct Nick amenință că o să se arunce de pe o clădire din mijlocul Manhattanului. Totul însă e doar un ”scenariu”, pentru că în timp ce joacă rolul sinucigașului Nick coordonează furtul diamantului din cauza căruia ajunsese inițial în închisoare.
Pe lângă actori, care mi s-a părut că au jucat aproape impecabil, în special cei din rolul principal, asta însemnând Nick și Lydia, plot-ul a fost destul de ingenios, mai ales că, dacă nu știi nimic despre film sau acțiunea acestuia are o tentă de imprevizibilitate extrem de enjoyable.

The Five Years Engagement (2012)

Cum sunt un ”sucker for romance” văzusem la un moment dat trailerul și am zis că e un must see, doar că nu am apucat să îl văd la cinema, which is a real shame. Deși expectanțele mele erau la un nivel foarte ridicat nu pot spune că m-a dezamăgit în totalitate, dar totuși se putea mai mult. Îmi place mult Emily Blunt, dar nu sunt cel mai mare fan al lui Jason Segel și pur și simplu nu m-aș fi gândit că poate exista asemenea tip de chimie între două personaje atât de diferite, și, oarecum filmul s-a și axat pe chestia asta, marcând ideea prin ceea ce îi spune mama lui Tom despre diferențele dintre ”sufletele pereche”. Deci, despre ce e vorba și de unde titlul? Tom o cere în căsătorie pe prietena lui Violet, la numai un an de când erau împreuna, de Anul Nou. Totul pare să meargă normal până în momentul în care nunta se amână din cauza anumitor obstacole de ordin profesional. Când sunt, din no pe punctul de a organiza nunta, Violet este acceptată într-un program de 2 ani la Universitatea din Michigan ceea ce le cam dă bătaie de cap pentru că Tom renunță la postul de bucătar chef pentru a se muta cu ea. Eh sacrificii într-ale iubirii. Mult bla bla ici pe colo, până la un punct în care, din anumite cauze (în mare parte tot de ordin profi) cei doi se despart și pleacă pe drumuri diferite. Și aici ne este dat să vedem că deși pot avea și alte relații, ceva, undeva înăuntru tânjește după celalalt. Ceea ce m-a amuzat a fost efortul depus în a planifica cea mai bestială nuntă, cam de vreo 3 ori, sfârșind totuși prin a se căsători la foc automat într-un parc.
Chestiuța asta e recomandabilă în cazul în care vrei să ”ronțăi” un film ușor și siropos pe alocuri.

I’m done here, merg să vizionez Think like a man.


Chlo
Chlo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 93
Data de inscriere : 17/04/2012

Sus In jos

Ultimul film văzut Empty Re: Ultimul film văzut

Mesaj Scris de MaryLovesEverybody Mier Sept 26 2012, 23:31

Sherlock Holmes

Ultimul film văzut a fost ”Sherlock Holmes”, nu îmi amintesc să fi avut și un subtitlu, but it was a great movie!
Actorul principal, Robert Downey Jr., este cel mai potrivit pentru acest rol. Mimica feței, gesturile și tot ce ține ”colorarea” lui Sherlock din carte cu culorile celui din film. Să nu mai spun că înfățișarea, deși ajustată, este satisfăcătoare. Ce înțeleg eu prin asta? Păi, mi-l imaginam pe Holmes ca fiind un bărbat bine făcut, având un chip plăcut ce exprimă încredere în propriile forțe și istețime. Aceste calități au fost sesizabile în acest film la acest Sherlock.
Să nu mai zic de Watson, care este la fel de epic ca cel din carte Smile
Momentele amuzante nu sunt nici rare și nici dese, dar atunci când sunt, devin al naibii de amuzante și captivante. (observati ce cuvinte interesante am putut folosi...)

Ce să mai? Actorii sunt baza. Întrucât aceștia sunt formidabili, și filmul este formidabil”




P.S: Scuzați-mi cacofonia/cacofoniile
MaryLovesEverybody
MaryLovesEverybody
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 26
Data de inscriere : 10/05/2012
Varsta : 26
Localizare : Tulcea

Sus In jos

Ultimul film văzut Empty Re: Ultimul film văzut

Mesaj Scris de iLegend Mier Ian 30 2013, 15:14

Silver Linings Playbook

Deci, ultimul film vazut de mine a fost Silver Linings Playbook.Sincer,ce mi-a atras atentia la acest film a fost Bradley Cooper (absolut genial in cele doua Hangover),Robert De Niro si putin Jennifer Lawrence.Recunosc,la inceput am fost putin plictisit,dar incet incet filmul m-a captivat pe masura ce personajele isi prezentau tot mai mult "povestea vietii".
Ce mi-a placut la acest film?
-Coloana sonora:Genial introdusa in momentele filmului,de la drama intensa pana la momente de calm total
-Actorii principali:Bradley Cooper ce sa mai,se incadreaza perfect in rol.Jennifer Lawrence si ea interpreteaza perfect rolul de "vaduva putin nebuna".Mai ramane si epicul Robert De Niro care se ridica la asteptari
-Modul in care se desfasoara actiunea:de la un inceput la care ai spune "meeeh,inca un film siropos plictistor" la un final gen "KISS HER GOD DAMN IT!"

Va recomand cu mare caldura vizionarea acestui film,mai ales ca am vazut cele 8 nominalizari la Oscar Smile
iLegend
iLegend
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 6
Data de inscriere : 21/01/2013
Varsta : 27
Localizare : Iasi

Sus In jos

Ultimul film văzut Empty Re: Ultimul film văzut

Mesaj Scris de Bullet Joi Ian 31 2013, 09:03

In sfarsit am avut o vacanta in care am reusit sa tai cam tot ce pot de pe lista filmelor pe care mi le-am propus sa le vad, dar am sa vorbesc doar de doua din ele:
Django Unchained - m-am indragostit de filmul asta inca de la trailer. Jamie Foxx mi s-a parut genial in Law Abiding Citizen, deci inca un motiv pentru care sa vad filmul asta, insa chiar daca el a fost in rolul principal, cel mai tare mi-a placut de Christoph Waltz, prea maxim omu Smile). Distributie cu tiru, joc actoricesc de tot Oscaru iar fauritorul acestui film de toata frumusetea nu putea fi nimeni decat... Tarantino Smile). O alta idee geniala mi s-a parut implicarea lui in film, dar nu spun prea multe pentru a nu oferi spoilere. Filmul asta merge si la recomandari, deci va recomand sa-l vedeti cu mare drag, chiar daca, probabil, inca n-a aparut o versiune de sa-i vezi parul din nas al lui Lapte di Caprio, eu n-am avut rabdare :o3 asa ca am luat o versiune bunisoara chiar.

Lawless - dupa Warrior si The Dark Knight Rises, asteptam o doza buna de atitudine de badass din partea lui Tom Hardy. Actorul a devenit unul dintre favoritii mei, iar cum filmele Western imi plac la nebunie... asta e filmul care-l asteptam de ceva vreme: un Western de toata frumusetea cu o premiza interesanta si o distributie ,,sanatoasa". LaBeouf ala nu mi s-a parut asa rau, a jucat un rol care i se potriveste, de altfel. Tom Hardy l-a facut de toata ciocolata prin niste replici... Smile)) God, nu mai zic, ma tem sa nu va dezvalui tot. Chiar daca nu apare prea mult, mi-a placut sa-l vad pe Gary Oldman in rolul unuia dintre cei mai temuti gangsteri din zona. Vi-l recomand si pe asta, in special celor care locuiesc in zona Uniunii incestuase a consumatorilor de rachiu si Grasa de Cotnari Smile).


Bully.

Bullet
Bullet
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 331
Data de inscriere : 11/02/2012
Varsta : 28
Localizare : În Dâmboviţa, şii?!

Sus In jos

Ultimul film văzut Empty Re: Ultimul film văzut

Mesaj Scris de Dark Fantasy Sam Feb 16 2013, 18:42

Nu sunt nici pe departe cinefila, si ma uimeste si pe mine faptul ca am reusit sa vad doua filme in ultima saptamana: Taken 1 si 2. Mi s`au parut destul de ok, e vorba despre un fost agent CIA, Bryan Mills (Liam Neeson), care incearca sa recupereze timpul pierdut departe de fiica sa, Kim(Maggie Grace), care acum locuieste cu mama sa si tatal ei vitreg si foarte bogat (Famke Janssen si Xander Berkeley). Siii Kim merge intr`o excursie in europa, pentru un turneu de muzica, insa tatal ei ii da acordul doar daca o sa indeplineasca cateva conditii de siguranta. Ea le cam incalca, este rapita de o banda uriasa de traficanti de carne vie albanezi (da, pana si eu m`am mirat ca nu erau romani), si atunci tatal ei incepe macelul. Reuseste sa omoare cam tot ce`i iese in cale si isi salveaza la final fata. In partea a doua, familiile celor ucisi in prima parte vor sa se razbune pe Bryan si pe familia lui, deci istoria se repeta. Se schimba doar decorul (actiunea se petrece in istanbul), apare si un pic de romantism (fosta sotie a lui Bryan divorteaza, si Kim incearca sa`i aduca din nou impreuna pe parintii sai), si raufacatorii il prind (pentru cateva ore, dar il prind) pe eroul actiunii. In rest e doar ucidere de albanezi in masa...deci teoretic, n`are cum sa nu`mi placa. N`as putea sa aleg intre cele doua,insa, deci vi le recomand pe amandoua cu caldura Very Happy
Dark Fantasy
Dark Fantasy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 183
Data de inscriere : 21/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Pamant...cred

Sus In jos

Ultimul film văzut Empty Re: Ultimul film văzut

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum