Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Facultati EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Facultati EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Facultati EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Facultati EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Facultati EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Facultati EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Facultati EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Facultati EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Facultati EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Facultati EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Facultati

+2
iAndrei
Royal__blood
6 participanți

In jos

Facultati Empty Facultati

Mesaj Scris de Royal__blood Vin Iul 13 2012, 00:40

( Nu stiu daca este bine plasat topicul. Eu am presupun ca discutiile pe aceasta tema vor semana cu niste dezbateri, acum daca nu merge la dezbateri, presupun ca o sa-l mute cineva din staff acolo unde ii este locul ).

Acum, despre facultati. Propun sa discutam aici despre ce fel de facultati v-ar tenta sa urmati si de ce sau sa vorbiti despre facultatea unde sunteti deja inscrisi, putand astfel sa dati si niste sfaturi, impresii despre institutia respectiva.
Eu am ajuns la concluzia ca lucrurile scrise pe site-urile facultatilor sunt prost organizate, iar daca suni la secretariat te expediaza imediat si iti zice sa cauti pe site, iar pe site, ce sa vezi, nu gasesti mai nimic.
Cred ca o parere a cuiva care a absolvit sau este inca inscris la o facultate, valoreaza mult mai mult si este mult mai utila, asa ca astept opiniile voastre.

Cat despre mine, m-am decis sa ma inscriu ( de fapt, m-am inscris) la psihologie la universitate. Este o facultate la zi, unde se intra pe baza unui examen din tematica psihologiei de clasa a 10-a. Bineinteles nu m-am inscris doar aici, intrucat s-ar putea sa nu iau admiterea ( I hope this will not happen Laughing ) si am mai optat si pentru SAS ( la asistenta sociala ID ) unde candidatii sunt admisi pe baza mediei de bac si a mediei anilor de studiu la liceu.
De ce am optat pentru psihologie? Pentru ca, in primul rand, am de mult in cap acest gand, din clasa a 5-a : )), asadar nu este o decizie luata in graba, in al doilea rand am un avantaj ( am dat bacul la psiho si ceea ce am avut de invatat este acelasi lucru cu ceea ce se cere la examenul de admitere) si in al treilea rand, multi din jur imi spun ca mi se potriveste cel mai bine. Acum nu stiu, la inceput gandeam ca nu prea e de viitor, pentru ca la noi in tara aceasta ramura nu este foarte dezvoltata ( mi-a spus asta un doctor in domeniu), insa cred ca daca iti place ce faci, undeva trebuie sa-ti gasesti loc de munca ( si in plus, stiti ca ASE-ul era intr-un timp la mare cautare, asa ca ma bazez pe aseistii stresati de statul la birou, sa-mi bata la usa cabinetului lol! - glumeam )

Alte pareri?
Royal__blood
Royal__blood
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 217
Data de inscriere : 25/04/2012
Varsta : 31
Localizare : jud. Giurgiu

http://www.florentinabuica.blogspot.com

Sus In jos

Facultati Empty Re: Facultati

Mesaj Scris de iAndrei Vin Iul 13 2012, 01:56

Da, într-adevăr, nu mai am încredere în secretariate de niciun fel. Ultima oară când am sunat să cer o informaţie, chiar dacă menţionasem că nu sunt în oraş şi nu pot ajunge ,am primit ca răspuns un "Vino şi uită-te ..nu e bac-ul meu".

Trecând la facultăţi, eu am de ales între Ştiinţe politice şi Studii de securitate. Ambele facultăţi îmi trezesc interesul prin programa lor, dar şi prin taxele de înscriere avantajoase (225 de RON pentru 2, 3 sau 4 dosare). Aici pot aprofunda mai bine domenii ca politica şi istoria, subiecte care aprind în mine o flacără, mai ales când e vorba de o dezbatere. Oportunităţi de carieră după absolvirea ciclului de licenţă ar fi, în teorie. Ei spun că te poţi angaja la ONG-uri internaţionale gen Greenpeace sau Amnesty International sau tot felul de instituţii din interiorul statului precum : CNSAS, MAI, Poliţia Română...cred că şi la BEC (Biroul Electoral Central) ai putea să ajungi :]].
În fine, admiterea se face pe concurs de dosare pe baza mediei la română şi a disciplinei obligatorii la bac (mate sau istorie)...pentru mine asta înseamnă o medie de 7 50 (trist) şi sper să am un loc la taxă ca, ulterior, să trag tare şi să prind o bursă sau ceva prin al doilea semestru. Cu admiterea ar mai fi un subiect de discuţie. Anul trecut media a fost cea din 9-12, acum se face cea de la bac, deci mă aştept la nişte medii mai micuţe pe aici.

Ciao!
iAndrei
iAndrei
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 438
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Facultati Empty Re: Facultati

Mesaj Scris de Schizo Vin Iul 13 2012, 10:38

Da, un subiect interesant de discuție. Nu îmi pot da cu părerea despre facultățile pe care voi le-ați ales decât din auzite, iar despre a mea nu am să vorbesc pentru că mi-a lăsat o senzație de greață în stomac Smile) Am să încerc și să mă abțin de la a generaliza inutilitatea facultăților din România, deși mulți mi-au confirmat teoria. Din auzite, îi pot spune doar lui Andrei că Științele Politice nu sunt ce se spune că ar fi, deși, într-adevăr, SNSPA-ul e peste Universitate cam la toate domeniile. Flor, sper să nu te dezamăgească facultatea ta, ține de Universitate, care e una din cele mai mizerabile universități din România acum, din mai multe puncte de vedere. Din nou, încerc să nu generalizez, de Psihologie în speță nu am auzit nimic, dar știu destule despre celelalte mizerii de facultăți de la Universitate. Anyway, spor amândurora și dacă aveți nevoie de sfaturi de orice tip și credeți că vă pot ajuta, nu ezitați să apelați.
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Facultati Empty Re: Facultati

Mesaj Scris de iAndrei Vin Iul 13 2012, 16:19

Schizo, nu am de gând să mă duc la SNSPA, nu ştiu cât de bună e ca instituţiie, dar ştiu ce tipuri de oameni circulă de acolo (mă refer aici la anumite persoane pe care le cunosc şi care nu ar face faţă nici la Bioterra sau Ecologica). De asemenea, nu am de gând să merg la o facultate la care, atunci când intru în clădire, mi se afişează bulina roşie şi după să trăiesc cu speranţa că Mărmureanu are dreptate şi că nu vor fi cutremure mari.
Cât despre calitatea facultăţilor din România... tind să cred că am aceeaşi părere pe care o ai şi tu, dar totuşi am să fac o facultate pentru diplomă. Asta e, sper să iau diploma aia şi să am unde munci pe un salariu decent după.
iAndrei
iAndrei
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 438
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Facultati Empty Re: Facultati

Mesaj Scris de Schizo Vin Iul 13 2012, 16:25

Eh, de-aia teoria mea e că nu e OK să te zbați pentru o anume facultate sau alta. E suficientă o facultate, oricare ar fi ea Smile) Diploma vine la urmă și cam aia e. Eu cam asta am făcut, iar la master, crede-mă, crietriile de alegere vor fi foarte clare: se intră pe dosar, nu necesită prezență, cât mai puține examene. După 3 ani de facultate, m-am lămurit că specializarea pe ceva nu există și că oricum faci altceva decât îți imaginai sau sperai. Sper să nu vă năruiesc visele, deci spor Smile)
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Facultati Empty Re: Facultati

Mesaj Scris de Royal__blood Vin Iul 13 2012, 18:48

Nu ne narui visele, Schizo ( nici nu-i vorba despre un vis, in cazul meu). Si eu sunt de aceeasi parere Laughing . Cunosc atat de multi oameni care nu profeseaza in domeniul in care au facut facultatea, chiar si masterul, incat conceptia mea despre subiectul asta a devenit urmatoarea: in facultate trebuie sa supravietuiesti ca sa iei nenorocirea aia de diploma. Dumnezeu stie incotro ne va purta viata dupa. Referitor la facultate, eu de exemplu nu as putea supravietui intr-un mediu in care se preda matematica, economia sau undeva unde m-ar pune sa studiez gramatica veche si sa citesc mormane de carti despre ea.
Desigur, o profesie in domeniu pe care l-am ales ( psihologia, in cazul meu) mi-ar surade si m-ar interesa, dar acum nu e obligatiu sa se si intample. Tot ce pot face deocamdata, am facut deja ( m-am inscris la facultatea respectiva) mai departe ramane de vazut, insa vreau sa cred ca sunt pe drumul cel bun, din acest punct de vedere.
Ma mai gandisem la jurnalism ( tie Schizo ti-am spus) , insa acolo la zi, se intra pe baza unui examen la care n-am nicio sansa Laughing

Royal__blood
Royal__blood
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 217
Data de inscriere : 25/04/2012
Varsta : 31
Localizare : jud. Giurgiu

http://www.florentinabuica.blogspot.com

Sus In jos

Facultati Empty Re: Facultati

Mesaj Scris de Schizo Vin Iul 13 2012, 21:37

Ți-am zis de Jurnalism, nu m-ai ascultat Smile) Îmi place că și tu vezi lucrurile fix cum le văd și eu, iar eu am trecut prin facultate. Oricum, să știi că sunt facultăți de specialitate, gen Poli, Medicină, Farmacie, unde chiar se face treabă și de unde ieși fix ce trebuie. Dar la cele de genul ăstora de le-am enumerat mai sus... e fix degeaba Smile
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Facultati Empty Re: Facultati

Mesaj Scris de EireneMcChaos Mar Sept 11 2012, 00:47

Oh, ciudă ciudă, toţi aveţi deja gânduri mari Sad
Felicitări celor care deja şi-au ales facultăţile şi drumul pe care vor merge Very Happy Evident, lucrurile se schimbă în viaţă, dar e un început să intri unde vrei.
Cu umila mea performanţă spun că nu am reuşit să triez prea mult opţiunile pe care le aveam. Din vreo 6 facultăţi, am rămas cu 3. Mai am un an să-mi decid soarta.
Mi-aş dori să fiu analist economic, psiholog clinician sau profesoară (de germană, dacă se poate) Very Happy Ceva în domeniul psihologiei a fost mereu visul meu, căci medicina îmi opreşte calea spre psihiatrie, farmacia spre ..farmacie, şi lipsa de chimie din capul meu .. spre orice altceva legat de chimie, heh.
Sincer, nu am o părere bună despre sistemul ăsta de admitere, cu nota de bac şi-atât. De când s-a schimbat, de când mediile anilor de liceu e fix 0, mi s-a tăiat cheful de facultăţi. Adică, să fim serioşi, de ce să nu conteze cei patru ani şi totul să se bazeze pe un amărât de examen, la care poate nu eşti aşa norocos să-l iei cu o nota suficient de mare să ajungi unde-ţi pofteşte inima?

Oh, da, indeed, informaţiile pe majoritatea site-urilor facultăţilor e varză călită. Eu tot n-am înţeles de pe site-ul UBB dacă la psihologie e sau nu nevoie de examen de admitere Exclamation
EireneMcChaos
EireneMcChaos
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 21
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 29
Localizare : Agăţătoarea hărţii României

Sus In jos

Facultati Empty Re: Facultati

Mesaj Scris de Bullet Mar Sept 11 2012, 01:14

Mm, ştiu că nu e locul meu aici, deoarece abia intru în clasa a X-a şi mai am timp câcălău, dar am zis să-mi bag şi eu nasul aici. Poate cineva cunoaşte mai bine şi are să-mi dea un sfat în privinţa preferinţelor mele.
Eu deocamdată mă gândesc la două facultăţi. Nu spun ,,nu ştiu pe care o să o aleg" deoarece ar fi şi banal, mai am destul timp. Acum doi ani mă gândeam să mă fac gabor, iar recent popă Smile) (glumesc...). La Marketing şi Info îmi stau gândul. Ştiu că sunt total opuse şi n-au nici o legătură, dar la Marketing că mi se pare avantajoasă secţiunea şi ai un viitor asigurat cu ea, iar la Info... eh, aici se plăteşte bazat şi-s şi la mate-info. Mm, poate că nu prea contează dacă sunt la acest profil, deoarece am am fost împreună cu nişte studenţi la facultatea de info şi mi-au zis că acolo te iau de la zero. Acolo faci o altă matematică, iar ceea ce faci în liceu nu contează prea mult. În fine, mie aşa mi-a zis un profesor de-acolo, dar a sunat încurajator ceea ce a spus el şi de asta mă gândesc din ce în ce mai mult la acea facultate. Mnu ştiu, ce o fi, o fi, poate că mă fac gabor, sau poate mă convertesc şi devin chiar popă, să vedem. Smile)



Bully.
Bullet
Bullet
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 331
Data de inscriere : 11/02/2012
Varsta : 28
Localizare : În Dâmboviţa, şii?!

Sus In jos

Facultati Empty Re: Facultati

Mesaj Scris de EireneMcChaos Mar Sept 11 2012, 01:22

Voi vorbi doar din ce-am auzit, mai puţin din experienţă. Nu ştiu exact facultăţile de care este vorba, dar presupun că ce se studiază e cam tot un rahat peste tot.
Din câte ştiu, la informatică e greu. Greu frate, greu. Trebuie să înveţi mult, şi de preferat să intri acolo cu o bază cel puţin medie de cunoştinţe într-ale informaticii, să-ţi fie mai uşor, să ai timp pentru blestemata de matematică Very Happy Oricum, nici n-ai nevoie de facultate de info ca să te angajezi într-un loc în care să curgă banii, dacă ai informaţia în cap.
Nu ştiu dacă ai idee cu ce se mâncă marketingu'. Eu sunt la profil economic la liceu, şi anul trecut am făcut marketing de mi-au sărit ochii din cap. Oricât de profitabilă e afacere, adu-ţi aminte că ies stundenţii pe bandă rulantă de la facultăţile în domeniul economic, şi joburi .. mai puţin. Ştiu că la liceu nu se face cine ştie ce, dar am gustat ideea de marketing, şi-ţi trebe un cap destul de creativ pentru aşa ceva. Plus că-i boring de multe ori. Statistici, cifre de afaceri şi cote de piaţă.
Dacă ai capu' necesar, du-te la info!
Dar tot popa câştigă mai bine Smile
EireneMcChaos
EireneMcChaos
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 21
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 29
Localizare : Agăţătoarea hărţii României

Sus In jos

Facultati Empty Re: Facultati

Mesaj Scris de Bullet Mar Sept 11 2012, 01:37

Dar tot popa câştigă mai bine

=)) Adevărat.


Mm, de Marketing am auzit ceva-ceva, dar nu am o aşa largă idee încât să-mi permit să spun ,,mi-ar place acolo că x şi y", dar din ceea ce ai spus tu... sună mai mult decât provocator Smile). La info, cum am mai zis, ceea ce a spus nea' profesor suna destul de încurajator. În rest, am mai auzit multe chestii de la câţiva prieteni ce fac facultatea de info. Prieteni care, poate, nu-i credeam în stare să ajungă atât de departe, dar mi-au dat încrederea şi ideea ,,că se poate!". Mbine, acuma na, aşa cum ai zis şi tu, trebuie să ai cap. Mnu ştiu, îs în stadiul în care visez că lucrez cu un i20 Apocalyptic şi mă uit în pauza de masă la un anime cu lesbi Smile) (că tot veni vorba de la topicul Yaoi Smile) ). Oricum, mulţumesc de informaţii şi sper să revin peste 3 ani la acest topic cu o alegere bună... sau poate vin să sfinţesc acest topic şi să spun că anime-ul este arma satanei, orice anime de orice gen Smile).



Bully.
Bullet
Bullet
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 331
Data de inscriere : 11/02/2012
Varsta : 28
Localizare : În Dâmboviţa, şii?!

Sus In jos

Facultati Empty Re: Facultati

Mesaj Scris de iGeorgiana Mar Sept 11 2012, 12:32

M-am uitat pe aici, nu are rost să se discute deciziile cuiva decât dacă sunteţi siguri că e o idee proastă şi faceţi un avertisment. În rest, fiecare cu propriile opinii.

Deşi mai am doi ani pentru a mă gândi,(da, sunt mai mică decât voi, ăstia mari) m-am decis deja asupra medicinei - Medicină generală, specializarea mai târziu. Medicina mă pasionează de când mă ştiu şi îmi place, mai ales, sistemul de admitere. Dintotdeauna mi s-a părut o tâmpenie colosală să se intre pe baza mediei de la bac sau mediilor din liceu, fiindcă atât profesorii cât şi sistemul de notare diferă de la un liceu la altul. Varianta cu examen de admitere mi se pare cea mai potrivită. Mă avantajează şi faptul că sunt la profil de ştiinţe ale naturii şi mănânc biologie şi matematică pe pâine - biologia pentru medicină şi matematica pentru bac, meh. Trist, dar chimie mai puţin, însă ne descurăm noi, aia reprezintă doar 40% din examen.
La informatică nu e chiar atât de greu, depinde de persoană. Spre exemplu, celor de la informatică, chimia li se pare de groază şi aşa mai departe.
Deci, altceva înafară de medicină nu am în plan - probabil Arhitectură sau Arte şi Design, dar asta e în proporţie de 2-3% fiindcă cu timpul îmi voi pierde din răbdare sau îndemânare în tot ce înseamnă desen. Interesul pentru medicină ştiu că nu îl voi pierde. În plus, ştiu că toţi aţi vrea să mă vedeţi măcelărind oameni, hehe. :3 Glumesc, mereu veţi fi bineveniţi şi veţi beneficia de consultaţie gratuită dacă reuşesc să fac asta şi dacă necesitaţi. Smile)

V-am pupat.
iGeorgiana
iGeorgiana
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 413
Data de inscriere : 06/04/2012

http://angilicious.blogspot.com/

Sus In jos

Facultati Empty Re: Facultati

Mesaj Scris de Schizo Mar Sept 11 2012, 20:48

Dacă vă ajută cu ceva, vin și eu cu câteva păreri, pe lângă încurajările ca toți care au scris mai sus să-și urmeze visul. Cum zicea și Georgiana, e futil să ne apucăm să comentăm părerile celorlalți, dar eu am prieteni cam prin toate facultățile din București, deci...
Marketing-ul de la ASE - bad idea. Nu ai job garantat, e chiar foarte greu să găsești ceva în domeniu și sunt prea multe generalități și prea puține chestii punctuale.
Farmacia e foarte grea. Nu imposibilă, dar muncă titanică, îți cam ia tot timpul liber. Still ongoing, nu știu ce se întâmplă după.
Arhitectura, la fel ca mai sus, cu amendamentul că e mai fun.
Informatica de la Universitate cică e bună. Se face bine, se face de jos, de tot, aplicat, concret și, după master, omul meu s-a angajat la Electronic Arts pe bani grei. Deci asta merită.
De restul nu comentez, că nu am informații. Sper că v-am fost de folos Very Happy
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Facultati Empty Re: Facultati

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum