Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Famiglia Rodriguez EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Famiglia Rodriguez EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Famiglia Rodriguez EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Famiglia Rodriguez EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Famiglia Rodriguez EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Famiglia Rodriguez EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Famiglia Rodriguez EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Famiglia Rodriguez EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Famiglia Rodriguez EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Famiglia Rodriguez EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Famiglia Rodriguez

5 participanți

In jos

Famiglia Rodriguez Empty Famiglia Rodriguez

Mesaj Scris de B3nny Mar Iun 26 2012, 13:01

Famiglia Rodriguez
--Capitolul 1 Furtul---

Nu vreau sa aud comentarii de genul te-ai inspirat dupa TheGodfather.
Si sunt incepator astept criticile voastre mai ales ale lui schizo:))).
Nu este prea popular subiectul mafia,dar am vrut sa fac ceva diferit fata de ceilalti de pe forum.

4 August,anul 1931 Spania,Zaragoza suntem in razboi impotriva Germaniei care soldatii germanii impuscau picior de om ce il vedea pe strada.Numele meu este Chris Rodriguez am 14 ani,si stau impreuna cu mama mea,deoarece tatal meu a murit in razboi.
Eu si mama ne ascundeam in casa noastra care era si ea distrusa.
Ma uit la mama,era cu lacrimi in ochi cand imi punea niste haine intr-un rucsac si ma duc spre ea.
-Ce faci mama cu acele haine?
-Chris vei pleca la New York pentru ca suntem doar,doi membrii in familie,iar armata germana ne vor omora pe amandoi macar tu sa scapi.
Auzind asta cu lacrmi in ochi fug la cel mai bun prieten al meu Alonso.
Vine spre mine vazandu-ma cu lacrimi in ochi,si se uita la mine foarte mirat.
-Ce ai patit,Chris?
-Alonso voi pleca la New York si m-am gandit sa imi iau ramas bun de la cel mai bun prieten al meu.
Auzind asta Alonso imi spune.
-Chris,dupa moartea mamei nu mai am nimic de pierdut asa ca voi veni si eu cu tine.
Auzind asta de la Alonso parca mi se ridicase o piatra de pe inima stind ca intr-un alt loc singur,fara un prieten langa tine
ajungi un sclav al vagabontilor.
-Ne vom intalni in port in 15 minute sa fi acolo.(Spuse Alonso cu zambetul pe buze)
-S-a facut Alonso.(spun eu zambind)
Ajung acasa sa imi iau ramas bun si de la mama,imi mai punea in acel rucsac un medalion foarte frumos.
-Mama de unde ai medalionul acela?
-A fost al tatalui tau acest medalion i-a purtat noroc toata viata sa,poate daca avea acest medalion la gat cand a plecat
sa lupte pentru tara noastra probabil traia si acum.
Auzind asta eram foarte entuziasmat ca mama mi-a dat mie un lucru asa de mare valoare.
Am plecat de acasa spre port,Alonso era acolo cu un rucsac dupa el.
-Mergem la drum inainte sa ne urcam pe corabie juram sa nu,ne lasam unul pe altul la nevoie.(Spun eu cu voce tare)
-Jur.
Ne-am urcat pe corabie,eram foarte fericiti in orasul nostru sarac se auzce ca New Yorkul este de vis.
Am facut 4 zile din Spania pana in New York cu foarte mari greutati curenti puternici..
Ajunsi in NewYork coboram de pe corabie cautam un loc unde sa inoptam in seara aceasta.
Gasisem langa o ghena de gunoi o patura si o perna,nu era chiar de lux,dar decat nimic.
A 2 a zi ne-am trezit cu mari dureri de spate mi-am pus medalionul dat de mama la gat si am inceput sa ies la sosea si sa cersesc.
Alonso cand m-a vazut ca fac asta a venit spre mine si mi-a dat o palma.
-Auu,de ce ai facut asta?
-Nu suntem cersetori uite am venit astazi acasa cu o paine intreaga,niste fructe si jumatate de margarina.
-Wow,Alonso sunt mandru cum ai reusit sa faci asta?
-Simplu,vezi geanta acea a doamnei?
-Da.
-M-am dus,spre ea m-am facut ca m-a impins cinvea i-am daramat geanta si am furat toti bani care i-am gasit in ea.
Auzind asta,stiam ca daca o sa continue asa dupa 2 luni v-a ajunge la inchisoare,dar decat sa murim de foame,m-am gandit sa incerc si eu metodata asta.
IL vad pe un baiat la vre-o 16 ani cam asa,era un copil cu bani,m-am gandit ca daca ii i-a bani din buzunar tipul acesta nu imi poate face nimic.
Fug spre el,ii dau un pumn in barba,cade il controlez in buzunare avea cam 100 de dolari.
Fericit ca fac cea ce face prietenul meu,ma duc la el fericit si ii arat bani stransi.
-Wow Chris astia sunt o groaza de bani,o sa traim cam 1 saptamana din bani astia,cum ai facut rost de ei?
-IL vezi pe baiatul care abea s-a ridicat?
-Da,si are semnatura pumnului tau pe barba lui.(Spuse Alonso razand)
Cu bani stransi de mine cei 100 $ am fost la magazin sa ne luam niste mancare si o saltea sa putem dormi pea si o plapuma noua,o gasca de vreo 4 vagabonti de varsta noastra cand,ne-au vazut cu bani in mana grabiti spre magazinul de saltele si paturi,ne-au oprit pe strada.
-Hei voi de unde aveti bani aia?
-Am muncit pe aici pe colo,sa avem si noi bani de o paine.Spun eu furios.
-Nu ati vrea sa fim prieteni?In orasul asta fara prieteni nu poti supravietui.
Noi find incantati ca ne-am facut,noi prieteni am acceptat propunerea lor si i-am dus in locul unde noi dormeam.
-Este un loc dragut,noi facem bani prin furt,din piata mare a orasului.(Spuse Mike cel mai mare dintre vagabontilor)
Dupa ce am dormit,a 2 a zi pe la 6 dimineata ne ducem in piata mare a orasului si ne asezam jos pe bordura sa vedem prada care avea mai multi bani.
Pe alee venea un tip imbracat in costum cu palarie in cap la vre-o 40 de ani si cu un baston elegant in mana.
-Hai sa plecam de aici vine Don Martinez(Spuse Mike)
-Nu vom pleca nicaieri cine este el sa ne dam de pe bordura,e a lui?(Spun eu furios)
Vine spre noi Don Martinez si se opreste chiar in fata mea.
-Tu esti idiotul care mi-a jefuit nepotul.(Spuse Don Martinez cu un zambet malefic)
-Trebuie sa ai mult tupeu pustiule sa faci asa ceva,nu ai vrea sa lucrezi pentru mine?

B3nny
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 4
Data de inscriere : 19/06/2012
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Famiglia Rodriguez Empty Re: Famiglia Rodriguez

Mesaj Scris de crazygirl Mar Iun 26 2012, 13:35

Ei bine nu imi place genu asta de poveste insa am citito di curiozitate si pot spune ca e destul de dragut insa ai multe greseli atat de exprimare cat si de estetica.
Lasa spatiu dupa fiecare semn de punctuatie si incearca sa nu mai grabesti actiunea acorda mai multa atentie descrierilor.
Au ajuns prea repede in New York, prea repede ai trecut de la mama la Alonso la fel si in cazul grupului puteai sa descri cum sunt fiecare dintre ei ori sa descri zona in care se aflau.
Mai multe detali vor veni cu siguranta de la colegi. Multa bafta pe viitor si tine cont de cea ce am spus aici.
crazygirl
crazygirl
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 67
Data de inscriere : 10/06/2012

Sus In jos

Famiglia Rodriguez Empty Re: Famiglia Rodriguez

Mesaj Scris de Bullet Mar Iun 26 2012, 13:38

OMDumniezăule... mi-aş pune mâinile în cap, dar mai bine scriu ce am de scris. Te înţeleg că eşti începător, dar dacă tot te-ai inspirat din The Godfather, nu ai putea să te inspiri şi din fic-urile celorlalţi? Mă refer la descrierea acţiunii, a personajelor... etc, în orice caz nu la idee. În primul rând, redactarea e destul de proastă. Sunt propoziţii fără sens, sau mă rog... ar trebui să aibă sens, dar limba română nu te prea ajută din păcate. Apoi mai ai şi greşeli de ortografie şi nu-s puţine: pui virgule la întâmplare lipite chiar de cuvinte. Propoziţiile şi ele sunt aruncate fără să mai pui şi tu un punct din când în când. Dacă ar fi să iau fiecare greşeală în parte, mi-ar lua pe puţin o pagină, dar ţi-am zis la general.
Cât despre idee... mafia întotdeauna mi s-a părut un subiect interesant. Fic-uri de genu' nu am citit, dar modul cum ne prezinţi nouă această idee îţi cam taie din chef. Sari prea repede la acţiune: măsa îl trimite la NY, în 5 minute pleacă, dar nu singur. Ajung la New York, deja s-au apucat de mânării, mafioutu' a pus ochiu pe el că l-a bătut ne neopt'su... mnu ştiu, dar eşti prea grăbit. Ce ai scris tu aici putea fi expus în cel puţin trei capitole.
Sper să nu te superi, dar eu am încercat să-ţi fac o critică cât mai la general. Văd ca eşti începător aşa că te-aş sfătui să treci pe la fic-urile lui Schizo, Harley, Andrei şi să vezi cum descriu ei acţiunea, cum leagă întâmplările(apropo, nu fac reclamă nimănui, am dat doar nişte exemple). Cât despre greşelile gramaticale/de ortografie... acolo doar tu singur te poţi îndrepta. Este însă un topic făcut de Andrei la Discuţii Generale unde sigur găseşti ceva care te poate ajuta.
Baftă, spor la scris şi poate următorul capitol va arăta mai bine.




Bully.
Bullet
Bullet
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 331
Data de inscriere : 11/02/2012
Varsta : 28
Localizare : În Dâmboviţa, şii?!

Sus In jos

Famiglia Rodriguez Empty Re: Famiglia Rodriguez

Mesaj Scris de Chlo Mar Iun 26 2012, 18:27

@Bullet: Băiatul zicea că nu vrea comentarii referitoare la inspirație, așa că te rog, fi mai diplomat….

On: Pentru că tot eram în trecere, și sunt destul de scumpă la ”vedere”, am văzut titlul fic-ului tău și m-am gândit așa drăguț să îi dau o șansă, deși nu prea comentez eu fic-uri. Probabil, cum ai scris și înainte de începerea capitolului, vrei critică de la cei pe care îi consideri mai avansați într-ale scrisului, dar sfatul meu e să iei în considerare și critica constructivă a celorlalți, pentru că dacă s-au sinchisit să treacă pe aici, înseamnă că sunt cititori, și cine e cel mai bun critic al unui scriitor, decât un cititor?

Așa, lăsând toată pălăvrăgeala la o parte – să trecem la treabă. Mă bucur că ai menționat că ești începător, pentru a putea să evaluez lucrarea ta în funcție de ”experiență”. Titlul mă ducea cu gândul la o istorie puțin mai lungă, și bineînțeles mai dezvoltata a întregii familii, dar mă mulțumesc deocamdată cu ce ne-ai etalat. Să presupun că datele istorice sunt pur fictive, nu? Într-adevăr ideea promite mult, mai ales pentru împătimiți ai genului doar că tehnic vorbind ai ceva de lucru. Stilul tău are nevoie de a se regăsi pentru că ceea ce ai aici sună ca o simplă relatare a unor fapte – e grăbit și dă senzația de neîngrijit – stilistic vorbind. Nu o să mă iau de toate elementele de minuțiozitate de ordin redacțional deși nu ar strica să revizuiești locația virgulelor, sau a punctului, ș.a.m.d.
Povestea în sine, cum am spus și mai sus, are potențial, ideea fiind destul de catchy. Desigur, în mintea ta a prins deja contur, dar trebuie să ne ajuți și pe noi să trasăm un oarecare contur – limite, ai nevoie de limite ale imaginației – astea fiind descrierile de care avem nevoie, altfel, imaginația noastră, a cititorilor, poate lua o altă turnură decât cea pe care dorești tu să ne-o impui. Ce vreau să spun de fapt e că, acțiunea ta e mult prea grăbită și lipsită de elemente esențiale de decor – e ca și cum ai merge cu trenul la o viteză mult prea mare ca să distingi ceva din peisaj, și e puțin frustrant. Avea un impact mult mai semnificativ, dacă, acordai personajelor tale puțin mai multă atenție și le stilizai în funcție forma care au luat-o în imaginația ta. Un pic de personalizare ici-acolo nu strică niciodată.
Deci ai nevoie de foarte puține ca să pară că povestea a evoluat din punct de vedere redacțional/stilistic/etc. Puțină descriere în așa fel încât acțiunea să nu pară că se desfăsoara în pas de ”fast forward”… puțină personalizare și atenție mai mare acordată personajelor- pentru a le putea distinge trăsături, atât de fizionomie, cât și de caracter…

Gata! Mă opresc aici. Nu te lăsa descurajat de ceea ce ți-am zis, ci din contra. Am afirmat deja că lucrarea ta are potențialul necesar și că poate prinde la public, doar am criticat, pe ici pe acolo anumite aspecte care o pot îmbunătăți. Sper să te ajute, și să nu îmi iei tot bla-bla-ul de aici în nume de rău.
Aștept următorul capitol, sunt deadly curious ce o să se întâmple…așa că spor la scris.
Chlo
Chlo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 93
Data de inscriere : 17/04/2012

Sus In jos

Famiglia Rodriguez Empty Re: Famiglia Rodriguez

Mesaj Scris de Schizo Mar Iun 26 2012, 19:23

Hello, Benny. M-ai cerut, iată-mă Razz Dacă mi se mai permite o glumiță, Chlo, nu cred că omul a zis de mine în nume de rău, dar e tot forum-ul, mai ales zona de fiction, împânzită de numele meu, deci nah Smile) Plus că eu i-am dat ghes la topic-ul de prezentare. Acum, referitor la fic:
În primul rând, Benny, te rog să nu iei în nume de rău comment-ul lui Bullet, care pare cam direct și răutăcios, dar să știi că tot ce a scris acolo e corect. Foarte detaliat și precis e și comment-ul lui Chlo, doar că ea l-a scris într-un ton de periaj mai degrabă Smile) Comment-ul meu sună cam așa:
Foarte important e să NU te lași descurajat. Noi criticăm, pentru că ai cerut, și asta înseamnă că ne rupem din timpul nostru să te ajutăm să devii mai bun. Îți pot da exemple concrete de oameni care au plecat urechea la ce a mai zis unul sau altul pe aici și rezultatele, crede-mă, se văd. Apoi, te rog și eu să treci pe la fic-urile altora. Nu zic să treci fix pe la ăia de care zice Bullet (deși Harley și Andrei sunt două exemple de evoluție foarte bune, și chiar și Bullet însuși). Poți să furi câte ceva de pe la Nopy, de pe la MaryLovesEverybody sau Unfoxx. Iarăși poeziile Georgianei sunt excelente sursă de inspirație (dpdv al gramaticii, exprimării și esteticii). Zic asta nu ca să le fac reclamă sau ceva, ci pentru că oamenii scriu bine și e util să furi moduri de exprimare, de descriere, de încadrare, etc.. Eu, personal, am mai zis-o, repet, am citit multe fic-uri la viața mea și la început, eram foarte atent la cum scriu alții, mai mult decât la ce scriu, ca să învăț ce înseamnă un text estetic, corect, etc.. Stilul ți-l definești singur apoi.
Ca și greșeli, sunt... destule, nu o să ți le enumăr pentru că sunt foarte multe. Acordă o mare atenție, te rog, următoarelor aspecte: gramatica, punctuația și exprimarea. E primul fic, înțeleg, toți începem de undeva, e perfect de înțeles că ai făcut greșeli. Fii foarte atent la cum scrii, unde pui punct, cum faci acordul, unde lași spațiu. Chestia asta am mai spus-o de nu știu câte ori: înainte să postezi, recitește de la început până la sfârșit tot ce ai scris. Vei fi surprins să vezi câte greșeli găsești singur. Și eu fac același lucru pentru că uneori scriu în grabă.
Sper că te-am ajutat cu toții, sper să citești cu atenție ce ți-am scris, iar la următorul capitol să vedem cu toții îmbunătățiri.
Despre povestea în sine nu am să mă leg, dar asta doar momentan. Ești abia la început, am timp. Fii sigur că am să revin la următorul capitol și la următorul și tot așa. Dar trebuie să muncești și tu.
Spor și inspirație!
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Famiglia Rodriguez Empty Re: Famiglia Rodriguez

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum