Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Harry Potter vs. Twilight EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Harry Potter vs. Twilight EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Harry Potter vs. Twilight EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Harry Potter vs. Twilight EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Harry Potter vs. Twilight EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Harry Potter vs. Twilight EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Harry Potter vs. Twilight EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Harry Potter vs. Twilight EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Harry Potter vs. Twilight EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Harry Potter vs. Twilight EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Harry Potter vs. Twilight

+6
Schizo
Dark Fantasy
Nopy
Goowmba
SaberSlashS
SyleBV
10 participanți

In jos

Harry Potter vs. Twilight Empty Harry Potter vs. Twilight

Mesaj Scris de SyleBV Joi Iun 07 2012, 14:45

Voi ce preferaţi?
Am luat parte la nişte discuţii foarte aprinse pe tema aceasta. Sunt nişte confrunări gen ''Harry Potter vs. Twilight'' sau ''Harry Potter vs. LOTR'', eu, însă, am ales prima variantă pentru ca nu am citit, încă, Lord of the Rings. Am să spun mai întâi cum mi-ar plăcea să decurgă discuţia: spuneţi ce preferaţi şi din ce cauză. Simplu, nu?
SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

Harry Potter vs. Twilight Empty Re: Harry Potter vs. Twilight

Mesaj Scris de SaberSlashS Joi Iun 07 2012, 16:00

-.- nu cred ca o sa iti raspunda mai nimeni pentru ca nimeni nu citeste cartea cu globurile de discoteca...
Harry Potter clar din partea mea,nici nu vad rostul unui motiv...E evident
SaberSlashS
SaberSlashS
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 156
Data de inscriere : 27/04/2012
Varsta : 25
Localizare : On the chair,with my friend 9gag

Sus In jos

Harry Potter vs. Twilight Empty Re: Harry Potter vs. Twilight

Mesaj Scris de Goowmba Joi Iun 07 2012, 19:43

"Twillight" - Nu am citit asa ceva din cauza opiniilor proaste-foarte proaste raspandinte pe internet. Dupa cate am auzit, nici nu cred ca as vrea sa citesc.
"Harry Potter" - Ideea in sine cat si cartea sunt foarte reusite. Spre deosebire de Twillight, arata mai mult ca o "carte" decat ca un cos de gunoi.

Concluzia mea este ca Harry Potter e cu mult superior fata de Twillight. Este doar o opinie personala si trebuie tratata ca atare Smile
Goowmba
Goowmba
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 18
Data de inscriere : 09/05/2012

Sus In jos

Harry Potter vs. Twilight Empty Re: Harry Potter vs. Twilight

Mesaj Scris de Nopy Joi Iun 07 2012, 20:29

Harry potter clar. Am citit toate cartile si este o serie foarte reusita. Despre Twilight mi-am facut o imagine numai din opiniile celor de pe internet si anume ca este o serie de carti si filme cam prea "de fete"

Nopy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 58
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

Harry Potter vs. Twilight Empty Re: Harry Potter vs. Twilight

Mesaj Scris de Dark Fantasy Joi Iun 07 2012, 21:09

Sincer, nu am citit Twilight, am incercat sa o citesc, dar mi`a pierit pofta de pe la pagina 16 pentru ca semana izbitor de mult cu o serie pe care o citisem anterior, si care mi se pare mult mai buna decat Twilight. Totusi...am vazut filmele.
Pe de alta parte, desi nu am apucat niciodata sa vad toate seria de filme Harry Potter in intregime, acele cateva parti pe care le`am vazut mi s`au parut chiar foarte bune, si cartile m`au fascinat pe parcursul unui semestru intreg, acum cativa ani.
Totusi, desi au trecut vreo doi ani buni de cand le`am citit, si`au pus amprenta asupra imaginatiei mele, si inca il consider un film foarte bun, pe cand la Twilight, desi hotarasem sa`i dau o sansa, la insistentele unor colege si atunci cand am aflat ca si profei mele de romana ii place , m`a lasat rece. Nu`mi place. Nu`i neaparat de fete. E pentru o anumite tipologie de oameni in care eu nu ma incadrez. Despre carti...same thing. Nu`mi pare rau ca nu am citit Twilight.
Dark Fantasy
Dark Fantasy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 183
Data de inscriere : 21/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Pamant...cred

Sus In jos

Harry Potter vs. Twilight Empty Re: Harry Potter vs. Twilight

Mesaj Scris de Schizo Lun Iul 02 2012, 21:55

Mă încadrez în aceleași circumstanțe ca cei de mai sus. Nu am citit Twilight, nu cred că voi citi vreodată. Am văzut vreo 10-15 minute din Twilight II, mi s-a părut o mizerie. Mă rog, sunt subiectiv, un film mult prea supra-apreciat față de cât de bun e. Harry Potter, în schimb, mi-a împrăștiat creierii. Cărțile, nu filmele. Mi s-au părut mai slabe cu fiecare volum. Personal, cartea a II-a mi-a plăcut cel mai mult. Deși nu zic că ar fi rele celelalte, de acolo s-au tot dus în jos. Oricum, votul meu merge la Harry.
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Harry Potter vs. Twilight Empty Re: Harry Potter vs. Twilight

Mesaj Scris de Darky Mar Iul 03 2012, 17:59

Eu unul nu am citit nici Harry nici Twilight dar am urmarit filmele , Harry mi se pare deplasat , o poveste pentru copii ca film nu este slab , doar ca nu vad nimic interesant la el , actiunea este prea deplasata, si cam plictisitoare in unele situatii. Twilight este unul din filmele mele preferate , pot detalia foarte mult dar o sa ma leg doar de cateva lucruri. Actiune complexa , mereu surprinzatoare, desi filmul este un plagiat dupa parerea mea pentru ca prezeinta aceeasi rivalitate intre Vampiri si Varcolaci , care exista in orice film cu Vampiri , totusi are o poveste care pe mine unul m'a atras ca si la Jurnalele unui vampir , aceasta poveste de iubire intre un Vampir si un om Very Happy. Deci votul meu merge catre Twilight .
Darky
Darky
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 336
Data de inscriere : 29/04/2012
Varsta : 27
Localizare : Tehnic vorbind nu stiu exact :-? putem fi in mijlocul universului sau la periferie

Sus In jos

Harry Potter vs. Twilight Empty Re: Harry Potter vs. Twilight

Mesaj Scris de Chlo Mar Iul 17 2012, 13:47

De o grămadă de vreme refuz să trec pe aici să-mi las și eu amprenta…având în vedere posibilitatea de a aduce puțin a frustrată, și frankly, sunt puțin. De ce? Așa cum a menționat și SyleBV discuțiile pe tema asta sunt frapant de aprinse…și bineînțeles toată lumea își ”apără” favoritul. Ideea e, însă, că citind comentariile anterioare îmi dau seama că puțini din cei care au comentat au avut tangețe de fapt cu lecturarea lor…pentru că topicul se referă la seria de cărți și nu la filme…

Înțeleg că mulți dintre cei ”prezenți” au un sentiment de repulsie față de Twilight, sentiment apărut nu din experiențe proprii cu ”subiectul” ci din anumite surse…și prin surse mă refer la personaje care-și exprimă opiniile cât de subiectiv cu putință... surse ulterior adoptate ca păreri personale de către cei care ascultă/citesc.

Acum, nu vreau să las impresia că sunt fan Twilight, pentru că sincer, nu sunt…însă totuși sunt deranjată de instinctul acesta de ”follower”. Am citit primul volum al seriei înainte să go viral, să se răspândească precum ciuma, și, sincer mi-a plăcut într-o oarecare măsură, deși eram aptă să-mi dau seama că numeroase detalii se regăseau în serii anterior apărute, precum The Vampire Diaries (apărut inițial prin ᾽91). De asemenea, așa cum anticipasem îmi pierdusem total interesul de la al 2 lea volum încolo, pentru că devenea patetic; iar, ca adevărat fan al vampirilor, și al altor creaturi mitologice ajunsesem destul de iritată de turnura luată de vampirii moderni (cam ca toate creaturile utilizate în literatura modernă…dar în serii ce țin de YA Fiction). So, după cum am spus, a avut farmecul lui, era diferit de ce citisem până în acel moment, însă nu a fost niciodată un deliciu deoarece personajul principal, Bella, era lipsit de profunzime…total. Părerea mea – o scândură stârnește mai multă imprevizibilitate decât Bella; iar Edward, pentru că el de asemenea avea un rol cu caracter puternic influent a dat dovadă doar de patetism feroce și dramatism umilitor. Jacob păruse interesant, înainte să dea drumul unui flow de sentimente aproape emoționante…dar modul în care autoarea a încercat să fie interesantă și să aducă un un aer de novelty în literatură mi-a stârnit doar mila și m-a ajutat să-mi formez o cu totul altă definiție pentru patetic.

Acum, Harry Potter…e o cu totul altă poveste, alt gen, altă definiție pentru captivant. Nu sunt sigură dacă părerea mea ar rămâne aceeași la o nouă lecturare a seriei – cu mentalitatea de acum, însă tot rămâne seria copilăriei mele. Spre deosebire de Schizo, sunt de părere că seria a evoluat chiar frumos…de la caracterul mai pueril, primele 2-3 volume, la un cu totul alt nivel…stilul autoarei, personajele și acțiunea schimbă puțin mediul, evoluează, pentru că și generația Harry Potter (să îi spun așa, cu referire la perioada în care a apărut și la cititorii de atunci) se maturizează – well, așa și cu Harry Potter…personajele s-au maturizat, obstacolele au devenit mai dificile, acțiunea s-a intensificat.
So….rămân la părerea că trecerea de la un volum la altul s-a făcut cu stil, fiecare volum al seriei are un farmec aparte, fiecare luptă gândită în funcție de vârstă și nivelul la care personajele au ajuns.

Mă opresc pentru că acest comment cu siguranță o sa fie godzillic, și n-aș vrea ca partea introductivă să-mi fie luată în nume de rău…anywayz, cred că e clar că aleg Harry Potter datorită mai multor elemente care respectă o oarecare regulă caracteristică unei lecturi captivante, și a unei anumite caracteristici a firului narativ desfășurat în concordanță cu o cronologie logică…so Harry Potter it is.
Chlo
Chlo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 93
Data de inscriere : 17/04/2012

Sus In jos

Harry Potter vs. Twilight Empty Re: Harry Potter vs. Twilight

Mesaj Scris de iGeorgiana Sam Sept 01 2012, 13:23

Vă spun din start că aleg Harry Potter. Şi nu, nu fiindcă e şmecher să spui că Twilight e o mizerie de carte şi de film, ci fiindcă am motive bine întemeiate. Nu pot să spun că o să fiu huge fan Harry Potter până mor, fiindcă a trecut deja pasiunea, dar atât cărţile cât şi filmele au fost formidabile la vremea lor. Acum, într-adevăr, depinde (sau nu) din ce punct de vedere vorbim - carte sau film. Seria Harry Potter mi-a trecut prin mâini şi mi-a ajuns la inimă, atât cărţile cât şi ecranizarea acestora, însă în cazul lui Twilight am văzut doar primul film şi am citit câteva pagini din prima carte. Evident, nu am fost impresionată din moment ce am abandonat. Într-adevăr, e posibil să fi fost influenţată şi de împrejurimi, încât mi se pare de-a dreptul cretin ca o serie să fie atât de populară din cauza unor pipiţe speriate de cărţi care numai atât au citit la viaţa lor, fiindcă, vezi-doamne, e cu vampiri. Succesul filmului este datorat aceluiaş motiv - evident, fetiţele au vrut să vadă şi motion pictures cu llama aia fără tricou. E posibil să fi fost şi invers, să fi văzut filmul şi mai apoi să citească cărţile, fiindcă e şmecher. Anyway, ideea e că tot o prostie rămâne. Singura chestie bună la film mi s-a părut melodia asta - dar nici din punctul ăsta de vedere nu fac moarte de om. Suntem la Literatură, gata, mă opresc cu filmul.
În cazul seriei Harry Potter, însă, nu pot să spun că am ceva de obiectat. Poate doar faptul că de la o vreme a devenit mult prea comercial tot ce ţine de ea, însă e meritul scriitoarei. Acum doi sau trei ani am recitit seria, cu o plăcere aproape la fel de imensă cu care o făceam când eram mai mică. Încă aştept să-mi vină scrisoarea de la Hogwarts.

Deci, nu se compară seriile/filmele între ele, iar dacă aveţi oarecare pretenţii de la propria persoană, nu vă irosiţi timpul cititnd Twilight.
Ciao~

iGeorgiana
iGeorgiana
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 413
Data de inscriere : 06/04/2012

http://angilicious.blogspot.com/

Sus In jos

Harry Potter vs. Twilight Empty Re: Harry Potter vs. Twilight

Mesaj Scris de DanPartizan Vin Oct 26 2012, 19:18

Am vazut si filmele, am citit si cartile la ambele subiecte.
Despre Haryy Potter pot sa spun ca este epic, te tine in suspans cand citesti noaptea cate 3 ore si ti se inchid ochii dar tot mai vreii sa citesti, filmul ca si cartea e epic, insa difera multe lucruri.

Despre twilight nu pot spune multe, atat cartile cat si filmul nu mi-ai produs o impresie buna, la un moment dat nu intelegeam nimic ce se intampla si trebuia sa intorc paginile/filmul inapoi si sa recitesc/revad.Autorul are o viziune diferita fata de vampirii/varcolacii cu.(punct)care ne-am deprins.

Eu unul votez Harry Potter! EXPELIUS!
DanPartizan
DanPartizan
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 68
Data de inscriere : 06/07/2012
Varsta : 31
Localizare : Moldova,Chisinau

Sus In jos

Harry Potter vs. Twilight Empty Re: Harry Potter vs. Twilight

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum