Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Andromeda EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Andromeda EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Andromeda EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Andromeda EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Andromeda EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Andromeda EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Andromeda EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Andromeda EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Andromeda EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Andromeda EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Andromeda

4 participanți

In jos

Andromeda Empty Andromeda

Mesaj Scris de Sieside Vin Mai 11 2012, 14:37

Prolog

Cele două galaxii, Spiriton Gama și qXzen se unesc în urma unei ciocniri cosmice provocată de Strike,personajul negativ. Acolo, Sivren, protagonistul, care este de pe Spiriton Gama este disperat din cauza războiului din urma ciocnirii. Însă își găsi un prieten de pe qXzen numit Crisse. Cei doi fugiră că urau războiul și vroiau să se ascundă. Când s-au ascuns într-o peșteră, care aveau mai târziu să-și dea seama că este baza extraterestră e unor creaturi de pe Calea Lactee se speriase mai întâi ,dar apoi au început s-o colinde. Vedeau că cu tehnologiile alea puteau să stabilească un legământ de pace între cele două galaxii. La un moment dat au reușit, făcând galaxia Andromeda, dar un personaj pe nume Etricon le creaseră probleme.

Pun și capitolul 1.


Ultima editare efectuata de catre Sieside in Dum Mai 13 2012, 00:01, editata de 1 ori
Sieside
Sieside
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 81
Data de inscriere : 28/04/2012
Varsta : 30
Localizare : Ex-Side

Sus In jos

Andromeda Empty Re: Andromeda

Mesaj Scris de razvanwar2 Dum Mai 13 2012, 00:01

pare interesant
astept sa vad ce
capitol o sa bagi Very Happy
razvanwar2
razvanwar2
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 23
Data de inscriere : 11/05/2012

Sus In jos

Andromeda Empty Re: Andromeda

Mesaj Scris de Schizo Lun Mai 14 2012, 22:27

Of, Sie, cu ce să încep? Mai întâi cu laudele, că folosești diacritice și nu ai greșeli de redactare. De niciun fel. Dar suferi rău la redactare. Permite-mi să te întreb, al câtâlea fic e ăsta? Hai să o luăm încetul cu încetul. Pentru început, să eliminăm greșelile fatale: nu specifici în nicio proză cine e personajul negativ sau protagonistul. Scopul e ca cititorului să nu i se confirme chiar de către narator că citește o poveste. Deci puteai să zici și tu ”un om extrem de rău” și ”un erou” sau altceva. Să vedem cum te prezinți cu primul capitol și detaliem. Mai ales că ai scris extrem de puțin în prolog Wink
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Andromeda Empty Re: Andromeda

Mesaj Scris de Sieside Mar Mai 15 2012, 19:40

Este al doilea fic după un eșec total,deci ca să zic este primul fiction al meu cu care am planuri.Acum,cum ai văzut peste tot,mie tot ce-mi lipsește este inspirația și timpul,a da,și hărnicia.Dar cred că decât inspirația mai mult lenea mă distruge,vroiam să termin capitolul 1 pe 11.05.2012,dar a intervit un duel rap care mi-a luat toată inspirația,pe 12 am fost plecat și pe 13 a fost la fel ca pe 11.Pe 14 am fost ocupat dar e adevărat că lene totală și astăzi chiar n-am nicio idee.
Cât despre partea redactării- eu nu stau rău decât cu începutul,imediat ce termin cu prezentările se vede c-o să fie mai bine.Prologul scurt?Daaa,aici tot lenea a intervenit și lipsa de idei,însă sper să termin capitolul 1 mâine sau maxim poimâine.
Sunt destul de prost în fictionuri dar cred că-mi fac puțin curaj după ce primesc rozul.Cât despre laude....pentru ce laude?Diacritice le am deja instalate,deci oricine le poate folosi,și aici lenea nu a intervenit (magie) cât despre greșeli gramaticale fii sigur că ai să întâlnești,până la urmă sunt om.Mulțumesc de păreri și mai ales de părerile lui Schizo care acum sunt neprețuite dându-mi seama că atunci când o să încep o să vorbească cu mine ca în dume (glumesc,șorecei jocolor ).Deci dacă analizăm totul cap la cap am numai...

  • lene
  • lipsă de inspirație

Astea sunt singurele probleme,nu vreau să scriu chestii învechite,vreau să fiu original.Însă prologul ăsta față de ce idei am nu arată NIMIC.Am idei,într-adevăr,dar nu știu cum să le dezvolt,sunt începător.

Oricum mulțumesc de părerile celor care au comentat!
Sieside
Sieside
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 81
Data de inscriere : 28/04/2012
Varsta : 30
Localizare : Ex-Side

Sus In jos

Andromeda Empty Re: Andromeda

Mesaj Scris de Schizo Mar Mai 15 2012, 21:10

Atâta vreme cât știi că vrei mai mult și simți că poți mai mult, nu îți rămâne decât să faci mai mult. Experiența? E teribil de importantă. Dacă zici că e doar al doilea fic, o să-l facem ca lumea. Ține cont de sfaturile celor care intră pe aici și o să fie totul bine. Combate lenea și o să fie și mai bine. Uită-te la mine. Muncesc 9 ore pe zi, scriu la licență și tot țin 4 fic-uri simultan. Crezi că mie nu mi-e lene? Dar mie îmi și place să scriu. Și asta bate lenea Smile
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Andromeda Empty Re: Andromeda

Mesaj Scris de Sieside Mier Mai 16 2012, 21:43

Andromeda,Cap. 1,Începutul războiului.

Undeva, în Univers, există o planetă paralelă Pământului. Locuitorii ei erau oameni cu o tehnologie avansată, care trăiau în locuințe futuriste , cu înălțimea a 12 rulote așezate una peste alta.
Blocurile erau cât un zgârie-nori, iar mașinile pur și simplu zburau pe deasupra șoselei. Însă era singura planetă din galaxia Spiriton Gama.
Într-una din casele futuriste , locuia protagonistul, Sivren.Ceasul deșteptător de lângă patul lui Sivren sună, arătând o hologramă cu un chitarist de muzică rock.Sivren se dă jos din pat și programează holograma să sune după 24 de ore. După ce o mașinărie îl îmbrăca,Sivren își ia ghiozdanul și merge spre școala lui futuristă,unde invață despre galaxia lui și restul Universului.

Din spațiu,planeta era privită de Strike , personajul negativ, stând pur și simplu pe energia neagră.
- Uită-te la ei, Etricon , ți se face scârbă de lumea aia mizerabilă,îi spune Strike partenerului lui , Etricon.
- Șobolanii ăia nu mai au mult de trăit, spune Etricon îngâmfat.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-Sivren,care era lecția pentru astăzi?întrebă diriga enervată.
-Stați un pic,răspunse Sivren căutând lecția în caiet.
-Mă mai faci să aștept mult?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
În același timp,în universul qXzen,un băiat pe nume Crisse îl aștepta pe meditator (erau într-o familie bogată).
-Offf,iar o să întârzie,zise Crisse bosumflat,când auzi ceva.Ce este asta?se întrebă privint pe geam.
Cerul deveni pur și simplu roșu.Se auzea un zgomot ca de un fulger imens când cerul era senin.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-Fugiți din clasă!zise diriga.
Sivren își lua toate cărțile,și le puse în ghiozdan,se uită la geam și își exclama:
-Arată ca atunci!

-Începem operațiunea Madriss,zise Strike adunând energia întunecată ca o gaură neagră.
Acea energie apropiau toate lucrurile de el,distrugându-le.Energia se mări,ajunse cât o planetă.Strike o aruncă,dintr-o dată în univers se formase o lumină strălucitoare de câteva secunde. Galaxia qXzen și Spiriton Gama pur și simplu....se diluaseră.Departamentul de arme legale,departamentul poliției și armata interspațială veneau la locul incidentului.

-Încercați să mă opriți?Vă arât eu!zise Strike cu un aer malefic.
Dintr-o dată,Strike,armata,poliția și departamentul armelor dispăruseră.Etricon,fiind de față,se teleportă spre o locație necunoscută.În cele două galaxii era un haos și o amețeală mare.

-Nu mai pot respirat!zise Sivren fiind pe punctul de a leșina.
O energie spărgea geamurile liceului și îl lua pe Sivren în aer.
La 3 zile după incident Sivren se trezi într-un pat,iar un băiat stătea cu ochii pe el.

-Unde sunt?încerca Sivren să vorbească cu un ton încet.
-La mine acasă,zise acel băiat.Cum te cheamă?
-Sivren,de ce?Dar pe tine cum te cheamă.
-Crisse Firerock.Aici este reședința mea.
-E mare cât un palat!exlama Sivren minunat și îndurerat.
-Sunt dintr-o familie bogată,dar va trebui să plătim multe daune pentru ce s-a întâmplat acum 3 zile.
-Stai,trebuie să plec!Școala,casa...
-Nu pleci nicăieri!îl intrerupe.Nu te-ai uitat la TP ce e afară? (Notă:TP este TVul qXzenilor,Telo Plasm.)Este război!Suntem bine ascunși,dacă o să mergem vom fi omorâți.Părinții mei vor veni în curând.
-Dar,îmi mai amintesc de acest lucru,zise Sivren cu o amintire în ceață.Trebuie să plecăm de-aici,oricum ne vor găsi.QXzeni ne vor prinde!
-Eu sunt de rasă qXzen,tu ești Spiriton Gama?!?răspunse Crisse.
-Da,tu ești qXzen?Nu-mi vine să cred!Plec acum.
-Stai,nu contează ce rasă suntem,vreau doar să fim în pace.

Sivren era să plângă cu lacrimi,cineva însfârșit îl înțelegea.
La poartă,se auzi un ciocănit tare.
-Sunt părinții,trebuie să le deschid!
-Stai,nu,Crisse!Nu sunt părinții tăi!

De pe ușă intrară niște hoți,când deodată Sivren îl teleportară pe el și pe Crisse într-o peșteră necunoscută.

Va urma în capitolul 2: „Andromeda”.

Scuzați că este destul de mic,dar cam așa le fac eu.
Sieside
Sieside
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 81
Data de inscriere : 28/04/2012
Varsta : 30
Localizare : Ex-Side

Sus In jos

Andromeda Empty Re: Andromeda

Mesaj Scris de Harlequin Mier Mai 16 2012, 23:33

De când aşteptam săpostezi şi tu continuarea Smile)
Să vedem: - ai obiceiul să repeţi mult prea des numele protagonistului la un interval mai scurt de o propoziţie. Încearcă să mai înlociueşti cu el sau acesta...
-,un băiat pe nume Crisse îl aștepta pe meditator (erau într-o familie bogată)"= ar fi mers introdusă în propoziţie. ceva de genul: un băiat pe nume Crisse, care era dintr-o familie bogată, îl aştepta... (nu de alta, dar strică estetica poveştii)
-"Strike o aruncă,dintr-o dată în univers se formase"- aici ar fi mers ori împărţită în două propoziţii, ori dă fi pus se formase dintr-odată" (asta şi trebuia să scrii legat dintr-odată, pentru că exprimă ceva legat de timp..."brusc"...dezlegat se pune când este vorba de o enumeraţie)
- Dialogurile sunt bune, dar puţin cma seci. Nu conţin mai deloc descrieri. (unele..altele au)
- Sivren abia se trezise şi văzuse că e într-o casăcât un palat...asta nu pare prea plauzibil
În rest, ideea este destul de bună. Sper ca data viitoare să nu mai grăbeşti acţiunea prea mult şi să acorzi o mică atenţie detaliilor (la dialog mă refer aici)
Mult succes jocolor
Harlequin
Harlequin
Moderator
Moderator

Mesaje : 284
Data de inscriere : 12/02/2012
Varsta : 31
Localizare : Pe munte!

Sus In jos

Andromeda Empty Re: Andromeda

Mesaj Scris de Schizo Joi Mai 17 2012, 21:06

Sunt destul de multe de corectat, Sie, dar primul și primul lucru pe care trebuie să îl faci e să nu mai grăbești acțiunea. Ia exemplu de la alte fic-uri de pe forum. Nu zic să o ții în metafore, dar într-un singur capitol s-au întâmplat atât de multe... Chiar nu era necesar să o iei așa la goană. Plus că nu mai e interesant. Un pic de tensiune în plus nu strică. Hai, ia-o mai ușor, să vedem ce mai faci Smile
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Andromeda Empty Re: Andromeda

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum