Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Ce va atrage mai mult? EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Ce va atrage mai mult? EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Ce va atrage mai mult? EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Ce va atrage mai mult? EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Ce va atrage mai mult? EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Ce va atrage mai mult? EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Ce va atrage mai mult? EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Ce va atrage mai mult? EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Ce va atrage mai mult? EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Ce va atrage mai mult? EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Ce va atrage mai mult?

+5
Nopy
FairChild666
Nekirus
Bullet
SyleBV
9 participanți

In jos

Ce fic var atrage mai mult?

Ce va atrage mai mult? I_vote_lcap21%Ce va atrage mai mult? I_vote_rcap 21% 
[ 6 ]
Ce va atrage mai mult? I_vote_lcap21%Ce va atrage mai mult? I_vote_rcap 21% 
[ 6 ]
Ce va atrage mai mult? I_vote_lcap57%Ce va atrage mai mult? I_vote_rcap 57% 
[ 16 ]
 
Total voturi : 28
 
 

Ce va atrage mai mult? Empty Ce va atrage mai mult?

Mesaj Scris de SyleBV Lun Apr 30 2012, 15:48

Sa vedem ce ar atrage atentiia publicului mai mult.
SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

Ce va atrage mai mult? Empty Re: Ce va atrage mai mult?

Mesaj Scris de Bullet Lun Apr 30 2012, 16:02

Mă, toate din astea trei ar atrage atenţia publicului. Nu fic-ul atrage publicul, ci firul narativ, modul în care autorul descrie acţiunea, personajele...etc. Redactarea e şi ea foarte importantă. Mai pe scurt, dacă vrei ca publicul să acorde atenţie fic-ului tău, trebuie ca şi tu să-i acorzi atenţie lui atunci când îl faci. Niciodată n-o să-ţi iasă din prima, logic, nimănui nu-i iese. Dar cu timpul cu toţii devenim mai buni ascultând sfaturile criticilor şi recitind de două/trei ori ce am scris înainte ca să observăm dacă ne place ce-am scris/ce am greşit...etc. Pe lângă astea, cel mai important lucru e să te pui în pielea cititorului, să reciteşti fic-ul de parcă nu l-ai fi scris tu şi sa-ţi formezi o părere proprie. Acest lucru mi se pare şi cel mai greu, dar cu timpul te obişnueşti.
Acum, ca o părere personală, nu prea m-ar impresiona genul SF decât dacă e foarte AWSOME şi mă lasă cu OMG/WTF-uri la aproape fiecare sfârşit de capitol. În rest, cele două le prefer, însă doar cum am zis şi mai sus, să fie scrise cum trebuie!
Bullet
Bullet
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 331
Data de inscriere : 11/02/2012
Varsta : 28
Localizare : În Dâmboviţa, şii?!

Sus In jos

Ce va atrage mai mult? Empty Re: Ce va atrage mai mult?

Mesaj Scris de Nekirus Lun Apr 30 2012, 16:08

Science Fiction si Fantasty
De ce? Pai sunt genurile cu care mi-am inceput eu "cariera", sunt genurile pe care le-am iubit si urmarit mereu cu drag, sunt genurile care ma captiveaza cel mai mult. Nu spun ca celelate genuri nu imi plac, dar pentru mine sf-ul si fantasy sunt pe primul loc si asa vor ramane mereu.
Nekirus
Nekirus
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 193
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Baia Mare

https://artnewgeneration.niceboard.com

Sus In jos

Ce va atrage mai mult? Empty Re: Ce va atrage mai mult?

Mesaj Scris de FairChild666 Lun Apr 30 2012, 16:18

Hmm... Cum a spus si Bullet toate din astea 3 m-ar atrage. Daca e un fic cu tema razboi mi-ar placea daca ar fi descris foarte detaliat, sa se vorbeasca despre arme ca cele din cs si altele cum ar fi bazooka. Un razboi inteligent, cu planuri chestii dastea, nu Kamikaze Smile), sa te duci ca rambo in aia cu mitraliera. Real Life ar fi intresant cele de strada. Cum e cel a lui schizo dar nu neaparat de strada, se poate unul cu politicieni sau cum e Elisav Nova cu mafie. Oricum nu vreau ceva romance, dragoste si alte dastea, desigur putin acolo nu strica dar nu exagerat cum fac unii cu naruto si mai stiu eu ce. Pana la urma o dau in yaoi si alte perversitati Smile) . De strada ma atrag gastile, baietii de cartier si dramele acestora. Cum incearca ei sa supravietuiasca, cum azi au banii si maine nu. Atunci cand isi ascund sentimentele dand impresia de niste ''BadBoy'' dar se schimba cand gasesc o fata cuminte (neaparat) . SF si Fantasy si asta e interesant, niste arme dalea de ultima generatie, ceva care nu s-a mai auzit pana acuma. Niste echipamente smechere, sau puteri mega tari. Desigur S.F. dar are si el o limita, puterea exagerata nu-mi place. Cel mai bine S.F. este sa egalezi puterile punand la personaje minusuri si plusuri egale. La toate ficurile mele incerc sa fac totul Fair Play, desigur stii cum e, scopul scuza mijloace. Sper ca ai inteles parerea mea si imi cer scuze pentru greselile gramaticale si pentru ca n-am pus diacritice, chiar n-am timp acuma. Very Happy. Sper sa gasesti ce cauti '' Cine cauta gaseste'' Very Happy .

Ne mai auzim,

//Fair.
FairChild666
FairChild666
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Peste Tot (serios)

Sus In jos

Ce va atrage mai mult? Empty Re: Ce va atrage mai mult?

Mesaj Scris de SyleBV Lun Apr 30 2012, 16:32

Sa lamurim o chestie dragi colegi.
Eu am facut sondajul acesta pentru a afla opinia celor de pe forum nu pentru ca vreau eu sa scriu despre asa ceva si sa stiu ce atrage lumea mai mult chiar deloc e doar o curizotate a mea.

PS: Care stie pe unde umbla Schizo?Parca imi e dor de comentariile lui in care critica tot ce prinde Smile)(nu ca miar indsplace)
SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

Ce va atrage mai mult? Empty Re: Ce va atrage mai mult?

Mesaj Scris de Nopy Lun Apr 30 2012, 17:23

SF&Fantasy. Este genul care captiveaza pe toata lumea. Am citit toata seria Harry Potter, mai nou lucrez la fic-ul cu Wow care sunt genuri SF&Fantasy.

Nopy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 58
Data de inscriere : 20/04/2012

Sus In jos

Ce va atrage mai mult? Empty Re: Ce va atrage mai mult?

Mesaj Scris de Thomas Lun Apr 30 2012, 18:41

Ca sa fiu sincer, cel mai mult dintre cele 3 m-ar atrage genul SF&Fantasty. Nu am argumente prea multe ca sa imi sustin ideea, este pur si simplu o placere, poate pentru faptul ca mi se par interesante luptele si descrierea lor, iar acest gen poate bate la acest capitoul Razboiul, pentru ca apar si alte chestii pe langa simple arme. Mai multe elemente sunt implicate, iar actiunea poate fi mult mai imprevizibila si chiar misterioasa.
Imi place si genul Real Life, poate o poveste de dragoste, dar altceva nu prea cred. Mai ales daca e lung. Ma plictiseste lipsa actiunii si afundarea in descriere (ceva filozofic insa, e interesant).
Thomas
Thomas
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 15
Data de inscriere : 11/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Buzau

Sus In jos

Ce va atrage mai mult? Empty Re: Ce va atrage mai mult?

Mesaj Scris de Schizo Lun Apr 30 2012, 21:28

Gata, a venit și Schizo Smile) Dacă eram pe facebook, aveam ceva tag-uri în post-ul ăsta Smile)
Lăsând la o parte gluma, vreau să spun că am citit cu mare plăcere comentariile și părerile celor de aici. Bullet și Fair, ați relatat amândoi exact ce am vrut eu să spun. Când îl citeam pe Bullet parcă mă citeam pe mine, cel puțin. A exprimat exact ce voiam eu. Ar mai fi de adăugat un mic amănunt: fic-ul cu adevărat bun e ăla care, atunci când îl citești chiar atent, punând pauză la winamp și ignorând mess-ul și fb-ul, te transportă fără să-ți dai seama într-o altă lume. Că te vezi în spatele unui dâmb, ferindu-te de gloanțe, pe stradă, asistând la o tâlhărie, sau în spațiu, în spatele comandantului unei nave spațiale, e tot aia. Cel mai important e să poți vedea ”filmul” din povestea scrisă. Părerea mea.
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Ce va atrage mai mult? Empty Re: Ce va atrage mai mult?

Mesaj Scris de Darky Joi Iul 05 2012, 17:53

Am ales S.F. & Fantasy si Real life. O sa incep cu real life. Viata reala imi ofera inspiratie pentru ceea ce fac. Scriu poezii si dupa cum ati observat foarte multe sunt legate despre sentimente din viata reala, cele mai multe despre iubire. Desi sunt foarte intristat pentru ca privind in jurul meu "iubirea" incepe sa devina un lucru mai mult S.F....

Am sa iau Fantasy si S.F. pe rand. Am ales si S.F. pentru ca si eu ca orice adolescent iubesc sa vad cum ar arata viitorul , sa vad oameni cu puteri incredibile . Oricand as alege un film S.F. decat unul de comedie...Fantasy, poi aici sunt 2 motive: multe lucruri chiar si din viata de zi cu zi sunt o fantezie . Al doilea este strict personal [-x...
Darky
Darky
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 336
Data de inscriere : 29/04/2012
Varsta : 27
Localizare : Tehnic vorbind nu stiu exact :-? putem fi in mijlocul universului sau la periferie

Sus In jos

Ce va atrage mai mult? Empty Re: Ce va atrage mai mult?

Mesaj Scris de Dark Fantasy Mier Oct 10 2012, 19:38

Science fiction si Fantasy.
SI nu e nici o surpriza, de cand ma stiu am fost atrasa de acest gen, in clasa a cincia stiam pe dinafara un dictionar mitologic pe care il primisem cadou si citisem de trei sau patru ori Iliada si Odiseea, Dedal, si alte cateva carti de genul asta. Pe langa asta citeam orice legat de Fantasy, si imi placea la nebunie sa ascult orice povesti de groaza sau basme care mai de care mai imposibile si incredibile. Cu timpul am incetat sa mai cred in basme, dar obsesia mea pentru lumea fantastica a ramas, si va ramane.
Am fost si voi fi o visatoare incurabila, probabil majoritatea persoanelor care ma cunosc stiu asta, stiu cat de multe pot sa ignor si cate poate mintea mea sa creeze. Nu inteleg totusi de ce majoritatea persoanelor asociaza "fantasy" cu etapa copilariei, si de ce de fiecare data cand mergeam sa`mi cumpar carti si gaseam ceva interesant mi se spunea ca "E de copii...". Mi se pare ca acest gen ofera cea mai multa libertate, atat scriitorului/creatorului, cat si cititorului, oamenilor de rand. Deschide lumi noi de fiecare data, prezinta un univers nou aproape de fiecare data, dezvolta gandirea si ofera o cale de evadare din realitate. Si Science Fiction la fel.
Dark Fantasy
Dark Fantasy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 183
Data de inscriere : 21/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Pamant...cred

Sus In jos

Ce va atrage mai mult? Empty Re: Ce va atrage mai mult?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum