Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Top 3 carti favorite EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Top 3 carti favorite EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Top 3 carti favorite EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Top 3 carti favorite EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Top 3 carti favorite EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Top 3 carti favorite EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Top 3 carti favorite EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Top 3 carti favorite EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Top 3 carti favorite EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Top 3 carti favorite EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Top 3 carti favorite

+5
MaryLovesEverybody
Royal__blood
Dark Fantasy
SyleBV
SiNeD
9 participanți

In jos

Top 3 carti favorite Empty Top 3 carti favorite

Mesaj Scris de SiNeD Joi Apr 26 2012, 22:26

Deci in acest topic vom face un top 3 cu 3 carti favorite pe care lea-ti citit deci sa incep eu:

Exploratorul:aceasta carte mi-a placut destul de mutl este preferata mea,am citito de maxim 5 ori.

2)Singur pe lume:este o carte populara cred ca multi dintre voi ati citit-o,este excelenta.

3)Stapanul Inelelor:aici nu prea mai trebuie sa adaug nimic pentru ca multi o stiti.


acum voi:X
SiNeD
SiNeD
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 8
Data de inscriere : 24/04/2012

Sus In jos

Top 3 carti favorite Empty Re: Top 3 carti favorite

Mesaj Scris de SyleBV Joi Apr 26 2012, 22:38

Ei bine recunosc spre rusinea mea nu am multe carti citite la activ insa din cele pe care le am o sa incerc sa fac un top 3.

Locul 1: Robbin Hood(nu e nevoie de nici un fel de intorducere cred ca stiti cu totii povestea lui Robbin de Locksley care fura de la bogati dand la cei saraci)

Locul 2: Ultimul barbat adevarat(inca nu e terminata abia am 2 capitole citite dar este superba)
Elizabeth Gilbert l-a văzut pentru prima oară pe Eustace Conway pe trotuarul din faţa apartamentului ei din New York. Venea tocmai din Carolina de Nord, avea o îmbrăcăminte din piele de cerb şi purta cuţit la cingătoare. I-a impresionat pe newyorkezi, evident, dar cel mai mult a impresionat-o pe ea: a scris un articol despre acest american care a renunţat la orice formă de confort modern pentru a-şi construi propria lume, în vârf de munte. La scurt timp, şi-a dat seama că nu e destul: un astfel de om merita o carte întreagă.
În Ultimul bărbat american, Elizabeth Gilbert face portretul acestui erou contemporan care trăieşte, aşa cum ne-am dori mulţi dintre noi, în deplină armonie cu natura.

Locul 3: Super Steaua
Aceasta carte are 2 volume si descrie cum a ajuns Steaua sa castige Cupa Campionilor Europeni in 1986 in fata celor de la Barcelona.
Primul volum arata mai mult cum s-a format echipa care avea sa castige la data de 7 mai 1986 UCL(Cupa Campionilor Europeni).
Al 2 lea volum descrie drumul catre finala de la Sevilia.
SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

Top 3 carti favorite Empty Re: Top 3 carti favorite

Mesaj Scris de Dark Fantasy Joi Mai 03 2012, 22:26

Hmmm...let`s cee...

1) Oamenii Albi - Frances Hodgson Burnett: Modul de scriere nu e chiar unul din cele mai bune pe care leam vazut, si cartea, (daca pot s`o numesc asa) are vreo 75 de pagini. Dar idea m`a fermecat pur si simplu, si personal, o recomand tuturor. Nu va ia mai mult de o ora jumate sa o cititi.

2) Cronicile Ward - Joseph Delaney: Bine, e de fapt o serie. Pe mine m`au fermecat pur si simplu. M`a atras la inceput avertismentul de la sfarsitul cartii: "A nu se citi dupa miezul noptii", si ca o fana inraita a creatiilor fantasy nu am putut sa ma dezlipesc de aceasta serie pana cand nu am terminat toate cartile.

3) Cimitirul Animalelor - Stephen King: Si la asta m`a atras citatul de pe spate, si faptul ca e fantasy, si de groaza, si interesanta. Am vrut sa vad si filmul (Pet Cematary), pentru ca unele faze mi se pareau ca ar arata grozav puse`n scena, dar dupa ce am vazut trailerul...am zis s`o las balta.

Vi le recomand cu caldura pe fiecare.
Dark Fantasy
Dark Fantasy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 183
Data de inscriere : 21/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Pamant...cred

Sus In jos

Top 3 carti favorite Empty Re: Top 3 carti favorite

Mesaj Scris de Royal__blood Sam Mai 05 2012, 11:56

Pe primul loc momentan se afla Enigma Otiliei de George Calinescu. O carte foarte frumoasa, se axeaza pe trei teme foarte frumos ilustrate. Mi-a placut foarte mult. Relatia lui Felix si a Otiliei este captivanta si personal, cel mai mult mi-a placut ca desi exista un triunghi amoros, nu are nimic melodramatic, nu se exagereaza rivalitatea personajelor Felix si Pascalopol. A-si avea multe de spus, dar ma rezum la atat.

Pe locul doi se afla Jane Eyre de Charlotte Bronte - ilustreaza viata unei orfane, care se confrunta cu numeroasele greutati ale vietii. La un moment dat ajunge sa fie guvernanta unei fetite si asa il intalneste pe domnul Rochester ( mult mai in varsta decat ea). Si de aici se naste o frumoasa poveste de iubire. Are un substrat psihologic frumos evidntiat. Am vazut si filmul ( ma rog filmele, eu imi amintesc ca sunt 3 parti) si chiar este reusit.

Pe locul trei - Crima si pedeapsa de Dostoievski. Un roman sublim cu multe laturi psihologice bine puse la punct. Raskolnikov este personajul principal care comite o crima la inceputul romanului. Ucide o batrana careia ii fura niste obiecte de valoare ca sa-si castige existenta, insa pe parcurs se razgandeste, se da in el o lupta terifianta si renunta chiar la a le folosi. Mi-a placut mult de tot.



Royal__blood
Royal__blood
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 217
Data de inscriere : 25/04/2012
Varsta : 31
Localizare : jud. Giurgiu

http://www.florentinabuica.blogspot.com

Sus In jos

Top 3 carti favorite Empty Re: Top 3 carti favorite

Mesaj Scris de MaryLovesEverybody Joi Mai 10 2012, 18:57

Pe primul loc in topul meu se situeaza Dostoievksi , cu " Crima si pedeapsa" , volumul I si II. Pot spune ca aceasta carte mi-a schimbat copilaria si felul de a gandi. Povestea tanarului Raskolnikov m-a tinut treaza ore in sir , in fata cartii , cu ochelarii pe nas si cu ochii lipiti de oboseala. Pot spune ca dupa terminarea volumelor , am inceput sa gandesc altfel( sau cel putin sa incerc acest lucru) , sa ma pun fata in fata cu fel si fel de situatii si persoane , pentru a-mi incerca capacitatea de gandire si de intelgere a situatiilor de zi cu zi. Aceasta carte a fost printre cele mai bune citite de mine , bineinteles, pana acum.

Pe locul doi ar fi " Dracula " , de Bram Stocker. In ciuda faptului ca vampirii imi displac , am citit cu multa placere si aceasta carte. Chiar de Paste am terminat-o , asta daca nu ma inseala memoria. Ceea ce nu mi-a placut la toata cartea a fost finalul ! Contele Dracula nu a opus niciun fel de forta ! Ma asteptam sa fie o lupta carncena intre el si urmaritorii lui. Pe de alta parte , mi-a placut forma in care era scrisa cartea. Mai multe jurnale , memorandumuri si scrisori ale personajelor. Din nou intervine aici psihologia personajelor , de care eu am devenit din ce in ce mai interesata.

Pe ultimul loc , dar nu cel din urma , ar fi " Aventurile lui Sherlock Holmes" , de Sir Arthur Conan Doyle. Carte , care , rusine mie , nu am terminat-o inca , dar care ma fascineaza la fel de mult ca si cele anterioare. Momentan incerc sa absorb felul impresionant al detectivului de a gandi , a rezolva cazuri.
MaryLovesEverybody
MaryLovesEverybody
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 26
Data de inscriere : 10/05/2012
Varsta : 26
Localizare : Tulcea

Sus In jos

Top 3 carti favorite Empty Re: Top 3 carti favorite

Mesaj Scris de never.mind Lun Iun 18 2012, 21:59

1. Aventurile lui Sherlock Holmes( cele 4 volume) de Sir A. C. Doyle. Ceea ce m-a atras a fost acuratetea, mintea sclipitoare, inteligenta si fizicul de care avea parte Sherlock.
2. Memoriile unei Geishe de Arthur Golden. Povestea in sine. Aflam ca geishele nu erau doar niste simple doamne de companie ci ele reprezentau cultura japoneza. Aflam ca erau foarte educate si instruite in cam tot ce reprezinta traditia japoneza.
3. Cred ca Cocosatul de la Notre-Dame Victor Hugo- aici cred ca adaugarea de comentarii ar fi in plus caci ea reprezinta una din cele mai mari capodopere ale literaturii franceze..

never.mind
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 21
Data de inscriere : 12/05/2012

Sus In jos

Top 3 carti favorite Empty Re: Top 3 carti favorite

Mesaj Scris de Bullet Sam Iun 23 2012, 15:07

Nu obişnuiesc să citesc, mai deloc chiar, însă cu timpul am tot citit cărţi încât să-mi permit să fac un top al celor mai ,,bengoase" cărţi. Ce bine că-s doar 3, nu? Smile)
Aşa, pe primul loc ar fi ,,Coliba unchiului Tom"-> nu mi-e ruşine deloc să o pun pe primul loc, în ciuda faptului că e pentru clasa a VI-a, a VII-a(chiar atunci am şi citit-o parcă). Această carte e cartea care mi-a transmis nişte feeling-uri care nu mă aşteptam să le transimtă o carte. Nu am crezut niciodată că, în timp ce citesc o carte, mai am niţel şi fac ca sormea după Titanic. Ei bine, această carte e una dintre dovezile că ,,Şi băieţii plâng câteodată" Smile). Mbine, nu am plâns , dar nici mult nu mai aveam.
A doua carte ar fi ,,Marele Singuratic" de Marin Preda-> n-am citit ,,Moromeţii" înainte să mă apuc de această carte deoarece, cică ar fi o continuare, dar în mare parte am prins ideea. E prima carte care am citit-o de Marin Preda şi chiar e genial omu'. Sigur o să mă apuc de ,,Moromeţii" în curând. Personajul principal, Niculae, e făcut în aşa manieră încât fiecare să ne regăsim în câte o latură de-a lui(cel puţin eu m-am regăsit în vre-o două).
A treia carte e Robinson Crusoe-> o lecţie de supravieţuire bine pusă la punct, cu un personaj ce la început pare a fi un ,,ţâcă", dar apoi cunoaşte adevăratele încercări ale naturii. E o carte de la care ai ce învăţa, o carte ce-ţi transmite faptul că omu se poate confrunta cu natura de unul singur.
Bullet
Bullet
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 331
Data de inscriere : 11/02/2012
Varsta : 28
Localizare : În Dâmboviţa, şii?!

Sus In jos

Top 3 carti favorite Empty Re: Top 3 carti favorite

Mesaj Scris de EireneMcChaos Mar Sept 11 2012, 00:56

Oh, oh Very Happy Greu, dom'le, greu. Nu pot face un top 3, consideraţi-le pe acelaşi loc Very Happy

Bărbaţi care urăsc femeile, de Stieg Larsson. Mă rog, toată trilogia Millenium e o minunăţie în ochişorii mei, dar prima .. prima e cea cu izul de catifea care te face să le citeşti pe următoarele Smile

Omul cu cercurile albastre, de Fred Vargas. Da, da, indeed, a fost probabil cel mai mind-f*cking roman poliţist ce l-am citit vreodată, dar a meritat fiecare secundă.

Crimă şi pedeapsă, monsieur Dostoievski. No comment Very Happy
EireneMcChaos
EireneMcChaos
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 21
Data de inscriere : 10/09/2012
Varsta : 29
Localizare : Agăţătoarea hărţii României

Sus In jos

Top 3 carti favorite Empty Re: Top 3 carti favorite

Mesaj Scris de veioza Joi Sept 13 2012, 20:17

1. Shogun, James Clavell
2. Principele, Niccolo Machiavelli
3. Omerta, Mario Puzo

Şi guilty pleasure, Memoriile unei geişe, Arthur Golden.
veioza
veioza
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 5
Data de inscriere : 03/07/2012
Localizare : NeanderthalLand

Sus In jos

Top 3 carti favorite Empty Re: Top 3 carti favorite

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum