Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Probleme gramaticale EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Probleme gramaticale EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Probleme gramaticale EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Probleme gramaticale EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Probleme gramaticale EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Probleme gramaticale EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Probleme gramaticale EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Probleme gramaticale EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Probleme gramaticale EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Probleme gramaticale EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Probleme gramaticale

4 participanți

In jos

Probleme gramaticale Empty Probleme gramaticale

Mesaj Scris de iAndrei Lun Apr 16 2012, 14:44

Am vazut ca pe forum se fac, involuntar, o serie de greseli gramaticale asa ca am decis sa deschid acest topic in speranta ca vom invata cu totii sa scriem asa cum se cuvine in standardele limbii romane.
Nu de curand, in timp ce cautam disperat ajutor pentru admiterea la Facultatea de Jurnalism, am gasit un blog dragut administrat de o doamna la fel de draguta, care isi ia din timp sa explice romanului, fie el om de rand sau jurnalist cu defecte, particularitatile si gramatica limbii romane. Deci m-am gandit ca ar fi o idee buna sa postez un link catre blog, sau mai degraba catre indexul ortografic de pe blog, pentru a ajuta membrii forumului sa treaca peste nelamuririle lor.

Link: http://diacritica.wordpress.com/index-ortografic/

Recomand blog-ul si in general nu doar pentru index. Mai are o sectiune care mi se pare geniala si care se numeste "Sa injuram corect!" ..deci daca cineva vrea sa injure pe site si nu vrea sa isi ia ban intr-un mod gresit gramatical, ar fi bine ca mai intai sa apeleze la acest link.

Pentru alte nelamuriri gramaticale ce ar surveni si nu pot fi clarificate in link-urile de mai sus, asteptam sa ne notificati intr-un comment si impreuna sa incercam sa gasim rezolvarea. Eu personal nu cunosc asa bine gramatica si incerc sa invat ce mai am de invatat de pe aceste link-uri.

In final as vrea sa spun ca oricine poate adauga link-uri catre alte forum-uri, blog-uri sau site-uri care ar putea fi folositoare in acest aspect.

Ciao!
iAndrei
iAndrei
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 438
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Probleme gramaticale Empty Re: Probleme gramaticale

Mesaj Scris de Schizo Lun Apr 16 2012, 15:32

Foarte, foarte bună inițiativa ta, Andrei. O salut pe această cale. Link-uri către blog-uri sau site-uri asemănătoare nu știu, pentru că dacă e ceva la care cred cu tărie că mă pricep este gramatica limbii române. Am terminat Facultatea de Litere...
Pe această cale, îmi depun candidatura aici ca ”ajutător”, dacă vrei. Oricine are o nelămurire, să apeleze cu încredere aici, lăsând un comment și voi face tot posibilul să lămurim Smile
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Probleme gramaticale Empty Re: Probleme gramaticale

Mesaj Scris de iAndrei Lun Apr 16 2012, 15:38

Schizo, chiar te rog sa fii ajutor..stiu ca te pricepi si esti mai mult decat acreditat sa faci asta Very Happy.
Inca ceva oameni, dupa ce ati fost lamuriti, lasati un comment mai jos despre cum v-a ajutat link-ul, asa ne facem mai bine intelesi pe viitor.

Ciao!
iAndrei
iAndrei
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 438
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Probleme gramaticale Empty Re: Probleme gramaticale

Mesaj Scris de Bullet Lun Apr 16 2012, 15:43

Dammit! Ca bine-ai pus topic-ul asta. Din prima am sarit pe el, primul link mai exact. De mult(e corect ,,de mult" deoarece raspunde la intrebarea ,,de cand?") am eu o nelamurire in privinta lui ,,numai sau nu mai". Explicatia ca pentru' incuiati acolo, frumos, cap coada ca sa-nteleaga tot sateanu'. Mi-a mai explicat cineva odata, dar nu am inteles din prima, asa ca decat sa mai deranjez lumea cu ,,imi mai zici o data? ca nu m-am prins" mai bine trec pe la topic-ul asta->primul link. Presupun ca nu-i niciun perfect pe site care sa stie toata gramatica, asa ca sariti flacai cat e cald!

SuperSchizophrenic: Chichița, pe scurt este că ”numai” legat poate fi înclocuit cu ”doar” sau ”decât”. Așa mergi la sigur de fiecare dată
Bullet
Bullet
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 331
Data de inscriere : 11/02/2012
Varsta : 28
Localizare : În Dâmboviţa, şii?!

Sus In jos

Probleme gramaticale Empty Re: Probleme gramaticale

Mesaj Scris de iAndrei Lun Apr 16 2012, 15:59

Si Bullet, in ciuda faptului ca, mai nou, "nici-o" se accepta a fi scris legat, la fel e si cu "vre-o", "nici-un" se va scrie intotdeauna dezlegat. Eu tind sa cred ca si celelalte ar fi mai bine scrise folosind o cratima, domnii si doamnele de la Academie asa ne sfatuiesc Very Happy

L.E. Citind mai multe pe site-ul doamnei am observat ca "niciun" se scrie legat..Schizo, ai putea sa ma lamuresti aici ? Smile)
iAndrei
iAndrei
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 438
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Probleme gramaticale Empty Re: Probleme gramaticale

Mesaj Scris de iGeorgiana Lun Apr 16 2012, 17:04

Diacritica e "prietenul" meu de foarte mult timp, un blog genial. Şi îmi place că tratează subiecte care îi bagă în ceaţă pe marea majoritate, lucruri care la prima vedere ţi se par floare la ureche, şi nu cheştii complicate.
Uhm, ridic şi eu mâna la ce a propus Schizo, pot fi şi eu "ajutător" şi dacă e nevoie de ceva, mă bag.
Şi da, foarte bună iniţiativa, sunt mulţi care au nevoie de ajutor. :3
iGeorgiana
iGeorgiana
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 413
Data de inscriere : 06/04/2012

http://angilicious.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme gramaticale Empty Re: Probleme gramaticale

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum