Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Daily dose of fantasy EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Daily dose of fantasy EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Daily dose of fantasy EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Daily dose of fantasy EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Daily dose of fantasy EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Daily dose of fantasy EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Daily dose of fantasy EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Daily dose of fantasy EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Daily dose of fantasy EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Daily dose of fantasy EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Daily dose of fantasy

3 participanți

In jos

Daily dose of fantasy Empty Daily dose of fantasy

Mesaj Scris de iLegend Mier Ian 23 2013, 16:41

Ar trebui sa scriu ceva special,asta fiind primul meu post,dar nu am nici o idee ce sa zic *awkward*.
Anyway,acestea sunt cateva fotografii.Astept sugestii/sfaturi/idei/critici/indicatii Very Happy


Walking on sunshine
Blurry nature
Here,kitty kitty


Enjoy ^^
iLegend
iLegend
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 6
Data de inscriere : 21/01/2013
Varsta : 27
Localizare : Iasi

Sus In jos

Daily dose of fantasy Empty Re: Daily dose of fantasy

Mesaj Scris de Bullet Joi Ian 24 2013, 09:24

Urmatorul mesaj este doar o parere personala in calitate de consumator de arta si nu de critic:

SATAAAN! Ti-ai luat aparat bazat si te crezi gagiman tapan de-acuma?. Glumesc Smile). Dupa cum ti-am mai zis, incearca ce ai in galerie deocamdata pentru a primi niste critici/sfaturi/pareri etc etc de la cineva care cunoaste-n domeniu foarte bine (si sunt aici persoane de genu Very Happy), iar apoi vino cu ceva nou in urma sfaturilor primite. Eu nu pot sa-ti spun decat ca se vede ca aparatu te ajuta mult, scoate o calitate impresionanta ca poza sa nu lase de dorit deloc.
La Blurry nature imi place incadrarea, nu ai incadrat fructele pe mijloc, dar daca nu prindeai si frunzele alea din stanga - sus, era si mai bine (parerea mea).
Walking on sunshine seamana cu un wallpaper de windows (spun asta fiindca am mai vazut la windows ceva asemanator, nu ca mi s-a nazarit mie Very Happy ). Din nou imi place incadrarea, dar nu a urmelor, ci a marii. Probabil, daca surprindeai doar urmele, parea putin cam seaca poza.
Here, kitty kitty e draguta, cu toate ca nu suport... dammit, n-am diacritice, o sa spun ,,pisicile" Smile). De alb - negru nu stiu ce sa zic, las pe altcineva sa se ocupe de asta, dar imi place ipostaza in care ai surprins... pisica.
Ce sa-ti mai zic, imaginatie ai, iar pentru cineva care-i nou in domeniu te descurci binisor. Uita-te si pe la topic-urile celorlalti, ai de unde sa te inspiri, iar daca le lasi si o parere acolo... cu-atat mai bine pentru tine. Bafta-n continuare!


Bully.
Bullet
Bullet
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 331
Data de inscriere : 11/02/2012
Varsta : 27
Localizare : În Dâmboviţa, şii?!

Sus In jos

Daily dose of fantasy Empty Re: Daily dose of fantasy

Mesaj Scris de iAndrei Vin Ian 25 2013, 00:04

Walking on Sunshine - Trebuie să fiu de acord cu Bullet, modul în care ai prins apa a făcut poza să aibă un efect mult mai mare decât simplele urme de paşi. Practic apa aceea ţi-a oferit cadrul şi simetria perfecte pentru unghiul prins. Cu balansul de alb nu ai avut probleme, lumina e chiar perfectă, singurul tău defect este că pentru o poză care se bazează pe simetrie şi claritate a culorilor... nu ai prins un cadru perfect. Algele alea au stricat tot, verdele ala a stricat monocromia şi a afectat toată fotografia.

Blurry nature - O să mă refer iarăşi la comentariul lui Bullet şi o să spun că a făcut o observatie destul de bună. Într-adevăr ai respectat una din regulile de compoziţie şi anume cea a treimilor "Nu încadra subiectul în mijlocul cadrului". Ador culorile, sunt foarte intense şi transmit sentimentul ăla plin de viaţă pe care natura ţi-l dă câteodată. Am totuşi îndoieli cu privinţă la cât de natural e bokeh-ul ala de jos.
Pe de altă parte, ştiu că macro-ul râde de toată lumea, dar trebuie să il controlezi, era mai drăguţ dacă prindeai toate fructele în spaţiul de focalizare. Nu zic că e rău, eu personal am probleme cu asta :]] dar trebuie să învătăm că asta distruge estetica fotografiei.

Here, kitty kitty - O poză bună dat fiind faptul că ştiu cum sunt pisicile şi cât de greu pot fi prinse în cadru. Ce face poza asta mai bună este edit-ul cu alb-negru - nimic nu e mai classy şi exprimă arta pură mai mult decât alb-negru. Tot ce pot să zic aici este că o mica adjustare a încadrării era perfectă. Intr-o situaţie ca în poza asta e necesar să laşi mai mult spaţiu în direcţia privirii şi eu ţi-aş fi sugerat să dai un crop, dar subiectul e deja incadrat pe jumătate de cadru.

Până acum văd că ai nişte poze excelente. Sunt curios cu ce aparat au fost făcute şi cam atat:]]. Spor!

Ciao!
iAndrei
iAndrei
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 438
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Daily dose of fantasy Empty Re: Daily dose of fantasy

Mesaj Scris de iLegend Vin Ian 25 2013, 00:33

Multumesc de review-uri !

Pai pai paaai:
-Blurry nature: a fost facuta cu un Nikon D80 (apucasem sa ma juc cateva zile cu el Laughing )
-Here,kitty kitty: a fost facuta cu un Nikon D3000 (acesta e aparatul meu )
-Walking on sunshine: a fost facuta cu un Canon Powershot A460 (avand multi ani de folosinta pentru ca era aparatul surorii mele m-a surprins extrem de mult, cu el am facut poze in vacanta de vara asta fiind singurul aparat foto care il puteam folosi,a scos cateva poze care m-au lasat *pokerface*)

O sa tin cont de observatiile primite si promit sa postez si alte fotografii cat de curand !

iLegend
iLegend
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 6
Data de inscriere : 21/01/2013
Varsta : 27
Localizare : Iasi

Sus In jos

Daily dose of fantasy Empty Re: Daily dose of fantasy

Mesaj Scris de iLegend Lun Ian 28 2013, 08:13

Another dose of fantasy

Crab
Strange feeling


Enjoy ^^
iLegend
iLegend
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 6
Data de inscriere : 21/01/2013
Varsta : 27
Localizare : Iasi

Sus In jos

Daily dose of fantasy Empty Re: Daily dose of fantasy

Mesaj Scris de Bullet Lun Ian 28 2013, 21:25

Urmatorul mesaj este doar o parere personala in calitate de consumator de arta si nu de critic:


Crab e un macro destul de reusit, putea sa fie extrem de reusit daca nu iesea blurata chestia aia din mijlocul pozei, nu stiu exact ce e, deci la focalizare ar fi problema, zic eu. In rest e chiar reusita, culorile dau bine ochiului... good job! Very Happy
Strange feeling - aici imi place mult contrastul dintre lumini. Chiar daca incadrarea sursei de lumina e pe mijloc, trecerea intuneric - lumina e subtila si pica bine la ochi. Ce-mi mai place e ca sursa de lumina vine de nicaieri, copacii aia fiind bine suprinsi, iar faptul ca acei copaci sunt negrii din cap pana-n picioare de parc-ar fi niste siluete... chiar ca-ti provoaca un ,,strange feeling". Buna treaba! Bafta-n continuare si mai asteptam lucrari! Very Happy


Bully.
Bullet
Bullet
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 331
Data de inscriere : 11/02/2012
Varsta : 27
Localizare : În Dâmboviţa, şii?!

Sus In jos

Daily dose of fantasy Empty Re: Daily dose of fantasy

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum