Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Midsomer Murders EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Midsomer Murders EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Midsomer Murders EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Midsomer Murders EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Midsomer Murders EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Midsomer Murders EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Midsomer Murders EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Midsomer Murders EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Midsomer Murders EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Midsomer Murders EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Midsomer Murders

4 participanți

In jos

Midsomer Murders Empty Midsomer Murders

Mesaj Scris de iGeorgiana Mar Iul 17 2012, 22:17

Midsomer Murders Tumblr_m5r9sxHPFx1rykox7o1_500

"Crimele din Midsomer" este un popular serial politist despre crimele care au loc într-un tinut fictiv din Anglia, numit Midsomer. Serialul de televiziune este bazat pe seria de romane politiste ale scriitoarei Caroline Graham, personajul central fiind inspectorul-sef Tom Barnaby (John Nettles). Primul episod a fost difuzat în 1997 şi serialul fiind bine primit de public până în 2011 când John Nettles a fost înlocuit cu Neil Dudgeon. Serialul este ongoing, însă Tom Barnaby nu este la fel de apreciat de fanii serialului.

Mie serialul îmi aminteşte foarte mult de cărţile Agathei Christie, prin suspansul păstrat până în ultimele minute ale episodului, dându-ţi totuşi iluzia că ştii cine este ucigaşul şi dezamăgindu-te în cele din urmă. Metoda inspectorului Barnaby de a face legătura între victime şi criminali ţine de atenţia pe care o acordă discuţiilor cu suspecţii şi martorii.

În România serialul este difuzat pe Diva Universal şi Pro Cinema. Din păcate, am luat la puricat netul şi nu am găsit nicăieri serialul cu subtitrare, nici măcar în engleză - actorii vorbind cu un accent britanic, sunt unele cuvinte pe care le înţelegi mai greu. Pe vplay găsiţi toate episoadele, dar fără subtitrare şi amestecate. Deci poate aveţi nevoie de asta:
Spoiler:
Eu spun că e mai mult decât un must see. Ai mult de gândit, dar pentru mine să vizionez un episod pe săptămână din acest masterpiece e una dintre activităţile preferate. Pot adăuga şi faptul că orchestra londoneză ne încântă cu nişte melodii fascinante, soundtrack-ul serialului fiind nelipsit în playlist-ul meu.

În concluzie, un serial poliţist excelent. Vi-l recomand şiii fiţi pe pace. Very Happy
Să vă las şi un trailer.

xoxo, Ang.


Ultima editare efectuata de catre iGeorgiana in Mier Iul 18 2012, 17:41, editata de 1 ori
iGeorgiana
iGeorgiana
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 413
Data de inscriere : 06/04/2012

http://angilicious.blogspot.com/

Sus In jos

Midsomer Murders Empty Re: Midsomer Murders

Mesaj Scris de Schizo Mar Iul 17 2012, 23:10

Frumoasă prezentare (și nice soundtrack Wink ). Mi l-am notat și pe ăsta, de mult căutam un serial polițist ca lumea care să mă țină captivat cât se elucidează misterul. Momentan, încă mă lupt cu timpul, dar din toamnă lucrurile se vor așeza și voi intra într-o rutină în care sper să-și facă loc și acest serial. Până atunci, sunt pe pace Razz
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Midsomer Murders Empty Re: Midsomer Murders

Mesaj Scris de crazygirl Mar Iul 17 2012, 23:14

Hey Georgiana, imi las si eu parerea despre serial.
Am vazut si eu unele episoade pe PROTV sau Diva Universal(nu mai retin parca pe ambele).
Un serial care merita vazut daca dispui de timp si te pasioneaza acest gen de seriale.
Serialul poate concura cu legendarul serial politist Colombo.(cred ca il stie toata lumea).
Putine seriale(de acest gen) pot spune ca mau atras de altfel sunt 2 la numar acesta si Columbo care este genial in special actorului care interpreteaza rolu detectivului(la fel si aici actorul principal este genial in opinia mea).
crazygirl
crazygirl
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 67
Data de inscriere : 10/06/2012

Sus In jos

Midsomer Murders Empty Re: Midsomer Murders

Mesaj Scris de iAndrei Mier Iul 18 2012, 17:48

Acest serial nu numai că te obligă să îi acorzi o atenţie sporită pentru a nu pierde şirul evenimentelor, dar te face să te implici pe plan intelectual, să încerci să îţi dai seama cine este făptaşul, apoi realizezi că te-ai înselat... asta e awesome.
Nu am apucat să văd prea multe episoade, doar vreo trei cred, dar a fost de ajuns să îmi dau seama că este un serial genial şi care merită urmărit.
Cât despre soundtrack... britanicii, asta însemnând BBC, nu m-au dezamăgit niciodată când a venit vorba despre acest aspect. Începând cu soundtrack-ul de la Doctor Who, continuând cu cel de la "How not to live your live" şi sfârşind cu "Sherlock", nu am fost dezamăgit niciodată de melodiile alese de regizori. Revenind la Midsomer, nici soundtrack-ul ăsta nu e de lepădat, e genial chiar, te face să intrii în atmosfera aceea de serial poliţist pe care o ador, deci... big up.

Ciao!
iAndrei
iAndrei
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 438
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Midsomer Murders Empty Re: Midsomer Murders

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum