Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Sonata Arctica EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Sonata Arctica EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Sonata Arctica EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Sonata Arctica EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Sonata Arctica EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Sonata Arctica EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Sonata Arctica EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Sonata Arctica EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Sonata Arctica EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Sonata Arctica EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Sonata Arctica

4 participanți

In jos

Sonata Arctica Empty Sonata Arctica

Mesaj Scris de iGeorgiana Dum Mai 13 2012, 15:10

Sonata Arctica Sonataarctica_banner

Sonata Arctica e printre primele formaţii de power metal pe care le-am ascultat,care mi-au deschis apetitul pentru alte genuri de metal în afară de heavy sau thrash.
Păi, ce pot spune, finlandezii au în general un stil de a cânta total captivant, dacă vorbim de genurile de metal. Au un stil uşor de cunoscut, fie că-i vorba de instrumental sau de vocal [Tony Kakko cu siguranţă este unul dintr cei mai buni vocalişti ever], însă dacă e ceva cu adevărat de remarcat la ei, acelea sunt baladele.
Albumele, apărute în ordine cronulogică, sunt: Ecliptica in 1999 , Silence in 2001, Winterheart's Guild in 2003, Reckoning Night la un an dupa Winterheart's Guild, Unia in 2007 şi în anul 2009 The Days of Grays.

Dacă e pentru prima oară când le acordaţi o şansă, aş aprecia dacă aţi asculta piesele în întregime. Lirica este genială, sunt adevărate poezii.

O să vă las favoritele mele :

Replica
Letter To Dana
Shy
Mary-Lou

Şi piesa asta are un loc aparte - Draw Me.



iGeorgiana
iGeorgiana
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 413
Data de inscriere : 06/04/2012

http://angilicious.blogspot.com/

Sus In jos

Sonata Arctica Empty Re: Sonata Arctica

Mesaj Scris de Harlequin Dum Mai 13 2012, 16:12

Înainte de a vorbi despre trupă, trebuie să zic asta: Ai scris greşit numele topicului Sad
Mă şi întrebam când avea să apară şi sonata pe aici...
Sincer, este una din primele 5 trupe rock pe care le-am ascultat de când am trecut pe acest gen de muzică. Ceea ce m-a atras cel mai mult la ei, au fost mesajele exprimate prin melodiile lor (ex. My Land, o melodie ce povesteşte viaţa unui soldat plecat la luptă şi care începe să vadă realitatea cu alţi ochi,deşi poate fi interpretat şi cu un mesaj mult mai adânc; Mary Lou, o melodie unde se pune accent pe greşelile făcute de adolescenţi care, din păcate în ziua de azi sunt foarte frecvente şi urmările lor şi bineînteles Respect the wilderness, fiind una din favoritele mele, o melodie care vorbeşte de la sine)
Un alt motiv care m-a făcut să îi ador, este faptul că încurajează ideea că natura şi viaţa sălbatică trebuie respectată, dar şi faptul că simbolul lor este reprezentat cel mai des de un lup Smile) (da, Bio, ai citit corect )
Un alt lucru care îi face una din cele mai bune trupe, este modul în care crează coveruri după alte trupe:
- World in my eyes (Depeche Mode) (Helloween)
-
- Die with your boots on (Iron Maden)
- The wind beneath my wings ( Bette Midler)
- Still loving you (The scorpions)
- I want outFade to black (Matallica) şi multe altele.
Totuşi, într-un videoclip am sesizat o eroare: Flag in the ground, în jurul minutului 1 (mai multe detalii nu dau, vreau să văd care este perspicace).
Ca final, vă mai las o ultimă melodie de-a lor şi o preferată de-a mea:
The cage jocolor (ziceţi voi că nu sunt majestici)

Edit: pentru cei ce vor să vadă de ce nu prea suport oamenii, aici aveţi răspunsul.
Atenţie: imagini şocante Neutral
Ain't Your Fairytale (în jurul minutului 2)
Harlequin
Harlequin
Moderator
Moderator

Mesaje : 284
Data de inscriere : 12/02/2012
Varsta : 31
Localizare : Pe munte!

Sus In jos

Sonata Arctica Empty Re: Sonata Arctica

Mesaj Scris de Deathwing Dum Mai 13 2012, 16:30

E una dintre primele trupe rock pe care le-am ascultat.Am inceput cu shy,apoi broken si dupa au venit majoriatatea.Preferatele mele actuale sunt Letter to dana ,Jar of love si Broken.Ah.Si sa nu uit.Draw me.
Eroarea e usor de depistat.Primele 2 dati scrie cu un stilou/penita.A 3-a oara arata ca scrie cu o pana.Si ar mai fi una.In cantec se vorbeste despre "My young love and the unborn".Adica sotia lui si copilul nenascut.Si in clip il arata "nascut". Very Happy.Case solved.
Deathwing
Deathwing
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 116
Data de inscriere : 14/04/2012
Varsta : 27

Sus In jos

Sonata Arctica Empty Re: Sonata Arctica

Mesaj Scris de Harlequin Dum Mai 13 2012, 16:44

Eu mă refeream la ceva mai grav:
Acţiunea se petrece în timpul Americii coloniale, iar când este filmată o clădire, 2 geamuri sunt stil vechi, a treia este termopan Smile)
Cea cu pana şi stiloul merg, pentru că mi-se pare că fusese deja descoperit atunci.
Dar faza cu copilu nici eu nu o sesizasem Smile)
Acu este Case Solved Smile) (ai spirit bun de observaţie)

Harlequin
Harlequin
Moderator
Moderator

Mesaje : 284
Data de inscriere : 12/02/2012
Varsta : 31
Localizare : Pe munte!

Sus In jos

Sonata Arctica Empty Re: Sonata Arctica

Mesaj Scris de Deathwing Dum Mai 13 2012, 17:09

Uf..ce mi-a scapat aia.Eu m-am uitat dupa ceva notabil si am vazut din prima faza cu stiloul..Dupa nu am mai fost atentat.Ei bine..urmatoarea data nu se mai intampla xD.Cantecul vorbeste de un om care nu mai avea bani sa locuiasca unde ,ei bine ,locuia inainte si pleaca in America pentru a strange bani pentru a-i aduce si pe sotie si pe copilul nenascut in America,cu el.
https://www.youtube.com/watch?v=XwoGchtXgR4
Sonata Arctica-Broken.Link pentru cei care vor sa asculte.Nu l-am pus in primul post si il pun aici.
Deathwing
Deathwing
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 116
Data de inscriere : 14/04/2012
Varsta : 27

Sus In jos

Sonata Arctica Empty Re: Sonata Arctica

Mesaj Scris de Schizo Vin Iul 13 2012, 12:11

Mai ascultasem eu Sonata Arctica, dar acum am făcut-o cu mai multă atenție. Îmi place ce am ascultat până acum. Baladele sunt, într-adevăr, ceva special. Shy mi-a plăcut foarte mult, prin text și line melodică, în special. Și MaryLou (că am văzut că e amintită mai de toți) mi-a plăcut, dar nu ca Shy Very Happy World in your eyes a fost foarte reușită, de asemenea. Nu știam că au așa multe cover-uri, și, mai ales, așa bune :-? Interesant de urmărit în continuare. Harley, văzusem și eu aia cu geamul, dar erorile observate de Wing nu Razz Cât despre Ain't your fairytale, îngrozitoare imagini, nu știu de ce apar pe youtube. Ar trebui scos clipul ăsta... Per total, baladele au fost cele care mi-au plăcut mai mult, au un feeling anume Very Happy
Wing, ai specificat de o melodie, Jar Of Love. Nu am găsit-o. Lasă-mi un link Smile
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Sonata Arctica Empty Re: Sonata Arctica

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum