Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Interviu cu SuperSchizophrenic EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Interviu cu SuperSchizophrenic EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Interviu cu SuperSchizophrenic EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Interviu cu SuperSchizophrenic EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Interviu cu SuperSchizophrenic EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Interviu cu SuperSchizophrenic EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Interviu cu SuperSchizophrenic EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Interviu cu SuperSchizophrenic EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Interviu cu SuperSchizophrenic EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Interviu cu SuperSchizophrenic EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Interviu cu SuperSchizophrenic

4 participanți

In jos

Interviu cu SuperSchizophrenic Empty Interviu cu SuperSchizophrenic

Mesaj Scris de iAndrei Lun Apr 23 2012, 14:10

Îl cunoaşteţi de pe forum sub numele de Schizo, vă încântă cu fic-urile sale şi reuşeşte întotdeauna să fie un critic bun, iar eu am avut ocazia să îi iau un interviu.
Vă invit sa il citiţi!



iAndrei: Salut şi dă-mi voie sa îţi spun că mă simt onorat să pot lua acest interviu.
Eşti cunoscut pe forum de către toată lumea, eşti un critic extraordinar, ai un talent incredibil şi, mai nou, ai devenit moderator. Ne poţi spune câte ceva despre Schzio cel din lumea reală?

SuperSchizophrenic: Salut. Mă bucur că mi-ai acordat posibilitatea să iau parte la acest interviu și țin să-ți mulțumesc pentru această oportunitate. Schizo din lumea reală? Să știi că nu sunt multe lucruri care mă diferențiază de ceilalți tipi de vârsta mea pe care-i vezi pe stradă. Sunt un tip de 22 de ani, angajat full-time, căruia-i plac fotbalul, berea, cluburile, fetele și jocurile pe calculator... Poate dacă ne-așezăm la o bere și stăm de vorbă vreo 2 ore și-mi dezlegi limba vei descoperi chestiile care mă ”scot din turmă”. Cum gândesc, ce cred despre cei din jurul meu, filozofiile mele de viață și-așa mai departe.

Andrei: Aflu că eşti sociabil, dar acest aspect nu mă miră având in vedere abilităţile tale de comunicare. Totuşi, asta mă duce cu gândul la o altă întrebare: o persoană cu un apetit de distracţie aşa de mare, decide să îşi petreacă timpul pe un forum. Ce te-a atras la site-ul nostru?

Schizo: Mie mi-au plăcut forum-urile, ca și concept, de multă vreme. Să fiu sincer, două lucruri îmi mențin interesul pe un forum. Arta și oamenii. Sunt o ființă sociabilă, petrec 3 ore pe zi pe facebook (de acasă, de la muncă sau de pe telefon), ies la bere cu câte cineva o dată la două zile și dau câte 2 milioane pe lună la factura la telefon ) Și sunt o ființă artistică. Îmi place să văd poze ieșite din comun, îmi place să citesc ce produce imaginația unui om simplu și (de ce să mint?) îmi place să-mi expun propriile creații. Sunt obsedat de scris. Am caiete întregi cu chestii scrise. Scriu în tramvai, scriu pe blog, scriu povești, scriu mesaje.

Andrei: Acest aspect l-am observat şi eu, dar sunt sigur că şi ceilalţi membri ai forumului, însă orice pasiune are un început. Cum a luat viaţă pasiunea ta pentru scris?

Schizo: Ah, foarte frumoasă întrebare. Nu așa cum se așteaptă majoritatea, prin citit. Ci prin necesitatea de a-mi exterioriza imaginația într-o formă mainfestată artistic. Să desenez bine nu știam și mi se părea mult prea greu. Să filmez sau să fac muzică mi-era peste mână, din cauza situației financiare și investițiilor pe care eram dispus să le fac, dar eram conștient că mi-ar fi îngreunat traiul. Prin urmare, cea mai ”gratis” și (urma să descopăr) ușoară metodă de a-mi exterioriza gândurile era scrisul. Cu anii, cu fiecare forum, cu fiecare blog, fiecare caiet, am devenit mai bun, mai atent la detalii. Ambiționat de cei care-mi criticau mie fic-urile acum 5 ani și de mine însumi, dornic ca atunci când voi reciti peste 10 ani ce am scris, să o fac zâmbind și (de ce nu?) captivat.

Andrei: Chiar dacă nu îţi cunosc creaţiile de la începutul carierei de scriitor, pot să te asigur că poveştile cu care ne încânţi sunt într-adevăr extraordinare. Şi dacă tot suntem la acest subiect, ne poţi spune câteva cuvinte despre creaţiile tale pe care le consideri mai bune?

Schizo: Păi prima creație o știți. George este primul meu fic început. Am mai avut apoi câteva pe care le-am abandonat (dar le am încă salvate în calculator, nu știi niciodată când mă întorc la ele ). Fic-urile pe care le consider cele mai bune? Nu am așa ceva, știu că peste tot e loc de mai bine, dar am câteva fic-uri preferate, dacă vrei. Acestea sunt 4. Două dintre ele sunt în desfășurare, chiar aici, și anume ”Cântă-mi povestea” și ”Dumnezeu e băiat de cartier”, ambele drame românești, realiste, bazate pe personaje și idei fictive, inspirate din melodiile cu aceleași nume ale formațiilor Coma, respectiv La Familia. Un alt fic din celealte două este ”Don Juan cel licean”, pe care, tot așa, începusem să-l scriu la începuturile carierei mele de scriitor, dar pentru care am păstrat o feblețe încă de atunci. Este bazat pe un vis pe care l-am avut într-o noapte. De-acolo am dezvoltat povestea. Ultimul este ”Mutant Files: Remy LeBeau”, prima parte dintr-o serie foarte lungă de fic-uri, toate inter-conectate, inspirate din universul X-Men, serialul meu de desene animate preferat, de când eram mic.

Andrei: După ce termini cu cele deja existente vom aştepta si celelalte fic-uri, care au titluri destul de captivante. Cel puţin eu voi fi cititor fidel.
Mai devreme ai menţionat faptul că scrii pe blog. Ne poţi spune în câteva cuvinte ceva despre blogul tău?

Schizo: După ce termin unul din cele trei deja începute, voi posta cu siguranță unul din celelalte două. Cred că ”Don Juan cel licean”, care e o comedioară romantică, că prea v-am asaltat cu drame și horror-uri ) Blog-ul meu, personal, este Evident, tot Rolemodelism, care nu are un profil anume. Scriu ce-mi place acolo, ce gândesc, ce vreau să împărtășesc altora. Încerc, în egală măsură, să-mi exteriorizez gândurile, să-mi amuz cititorii și să atrag atenția asupra unor aspecte legate de viață celor pe care-i duce capul. Mai scriu pe un blog, Palme Intelectuale, pe care-l dețin cu un bun amic de-al meu, care e cam de același profil, dar mai mult axat pe mesajul către societate. Temele abordate sunt dintre cele mai diverse. De la vedetele showbiz-ului internațional, la imaginea românilor în străinătate, la filozofii de viață. În ultima vreme, însă, le-am cam ignorat pe ambele. Sunt presat de timp, fiind ocupat și cu munca, și cu licența, și cu viața personală, dar le voi relansa în vară pe ambele. Până atunci, le puteți căuta pe google, le găsiți pe prima pagină

Andrei: Interviul nostru se apropie de sfârşit, îţi multumesc că ai fost de acord să participi şi să arăţi userilor lucruri pe care nu le ştiau despre tine. Ca o ultimă întrebare: Crezi că îţi vei îndeplini planurile de viitor în ciuda apocalipsei iminente?

Schizo: Viitorul e o chestiune relativă pe care o influențezi, preponderent, tu, în mod direct. Dacă n-aș crede în el, nu m-aș mai sfoța

Andrei: Asta este una dintre chestiunile pe care le vom dezbate mai pe larg la o bere. Apreciez înca odata faptul ca ai fost de acord să iei parte la interviu şi sper să îţi continui activitatea pe forum.

Schizo: Mulțumesc și eu pentru oportunitate.
iAndrei
iAndrei
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 438
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Interviu cu SuperSchizophrenic Empty Re: Interviu cu SuperSchizophrenic

Mesaj Scris de Harlequin Lun Apr 23 2012, 15:26

Aş avea şi eu câteva întrebări pentru Schizo, dacă se poate:
1 Cum alegi numele personajelor? Ai vre-un criteriu anume?
2 Ce părere ai despre forum în general şi ce crezi că ar trebui schimbat?
3 Ai fi de acord cu o întălnire a membrilor în această vară?
Poate pentru unii întrebările ce le-am pus ar părea lipsite de importanţă, dar chiar aş vrea să ştiu

De asemenea, sunt de parere ca pe lângă interviul realizat de Bio, ar trebui ca şi ceilalţi să îi pună câteva întrebări intervievatului.
Harlequin
Harlequin
Moderator
Moderator

Mesaje : 284
Data de inscriere : 12/02/2012
Varsta : 31
Localizare : Pe munte!

Sus In jos

Interviu cu SuperSchizophrenic Empty Re: Interviu cu SuperSchizophrenic

Mesaj Scris de Schizo Lun Apr 23 2012, 19:28

Harley, chit că nu e regulă, eu îți/vă răspund cu plăcere.
1. Numele personajelor le aleg după figura pe care o am în minte atunci când mi-i imaginez. Eu mai întâi ”văd” fic-ul, apoi îl scriu. Deseori sunt nemulțumit de ce iese, pentru că e greu să transpui perfect o imagine vizuală în cuvinte. Dar criteriul de care vorbești nu există. Pur și simplu mă gândesc ce nume s-ar potrivi personajului pe care îl ”văd” în mintea mea.
2. Forum-ul este pe o pantă ascendentă extraordinară. Mi-amintesc când am venit prima oară și bătea vântul. Dar am stat până s-au întors userii vechi și, cu chiu, cu vai, uite câți ne-am strâns. Schimbat? Nimic. Mă simt prea bine aici ca să schimbăm ceva. Adăugat, îmbunătățit? Asta e altceva. Idei am tot timpul și să știi că Andrei primește PM-uri de la mine cu fel de fel de idei năstrușnice care îmi mai trec prin cap.
3. Am și propus o astfel de reuniune. Lui Andrei, prin PM Smile) Sunt total de acord și chiar insist să particip la ea, indiferent de ce program am în ziua respectivă. Ceva îmi spune că ne vom simți bine Smile
Dacă mai aveți întrebări, vă rog.
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Interviu cu SuperSchizophrenic Empty Re: Interviu cu SuperSchizophrenic

Mesaj Scris de Nekirus Lun Apr 23 2012, 20:53

Iarta-mi intrebarile daca sunt nepotrivite:
1) Cand scrii ficuri, te inspiri si din viata ta de zi cu zi?
2) Care este visul tau cel mai de pret?
3) Unde lucrezi?
4) Care sunt lucrarile tale preferate de pe forum?
Nekirus
Nekirus
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 193
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Baia Mare

https://artnewgeneration.niceboard.com

Sus In jos

Interviu cu SuperSchizophrenic Empty Re: Interviu cu SuperSchizophrenic

Mesaj Scris de Schizo Lun Apr 23 2012, 21:44

Salut, Rasen, nu există întrebări nepotrivite, există doar răspunsuri evazive Razz
1. Da, mă inspir și din viața de zi cu zi, dar nu există o asemănare evidentă între nimic din ce am scris până acum și realitate, ci doar fragmente scoase din context și distorsionate pentru a se potrivi cu ce aveam deja.
2. Visul meu cel mai de preț este unul foarte general: să fie bine. Un loc de muncă plăcut, bine plătit, o casă a mea, o parteneră de viață iubitoare și cu care să nu mă plictisesc, liniște, voie bună, prieteni... Nimic particular, nu există un vis exact definit, ci doar dorința de a duce un trai liniștit, fără rutină și probleme financiare.
3. La HP, pe partea de relații cu clienții. Extrapolat vorbind.
4. Ah, nu e frumos să spun așa ceva Razz Poate unii din artiști s-ar simți incomfortabil. Dar, ca idee, uite pot să spun că-mi plac pozele Georgianei în mod deosebit, desenele lui Dante și ale lui Deathwing și, ca fic-uri, ”Apa”, ”Adrenaline in 5th gear”, ”Spirit Crisis”, ”Iubirea este bazată pe vicii” și ”Renașterea”. Ceilalți să nu înțeleagă că nu îmi place ce fac, ci să se simtă ambiționați să lucreze mai bine Smile
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Interviu cu SuperSchizophrenic Empty Re: Interviu cu SuperSchizophrenic

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum