Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Anything but...art.  EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Anything but...art.  EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Anything but...art.  EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Anything but...art.  EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Anything but...art.  EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Anything but...art.  EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Anything but...art.  EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Anything but...art.  EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Anything but...art.  EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Anything but...art.  EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Anything but...art.

+9
Chlo
Darky
SaberSlashS
Deathwing
Harlequin
Bomboni
iGeorgiana
Schizo
Dark Fantasy
13 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Anything but...art.  Empty Anything but...art.

Mesaj Scris de Dark Fantasy Dum Apr 22 2012, 01:09

Ok, cum am mai spus, desenul nu e chiar punctul meu forte. Desenez mai mult de placere si inspaimantator e ca uneori imi plac mazgalelile mele. As vrea sa evoluez, dar banuiesc ca asta (desenatul) nu`i chiar scopul meu in viata, si nu stiu daca o sa pot fac mai mult de atat, si, cred ca eu trebuia totusi sa postez desen, nu sa aberez, so...

1.
2.
3.


K, sper c`o sa va placa (macar pot sa visez, right? )



Edit Ang: Adaugă câte un titlu fiecărui desen, atfel user-ilor le va fi mai uşor să revină asupra lor - să vorbească despre fiecare în parte.
Dark Fantasy
Dark Fantasy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 183
Data de inscriere : 21/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Pamant...cred

Sus In jos

Anything but...art.  Empty Re: Anything but...art.

Mesaj Scris de Schizo Dum Apr 22 2012, 15:10

Drăguțe. Nu excelează, dar sunt OK. Primul are o idee foarte tare, dar ai cam centrat aiurea textele. Ar fi trebuit să-ți imaginezi în 3D desenul înainte să te apuci să scrii bilețelele alea Razz
Al doilea e cam banal, plus că mi se pare că i-au ieșit cam nenatural picioarele gagicii.
Dar ultimul mi-a plăcut mult. Câte detalii ai dat ochiului ăla. Bravo, foarte reușit!
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Anything but...art.  Empty Re: Anything but...art.

Mesaj Scris de iGeorgiana Dum Apr 22 2012, 15:51

off: Încercaţi să lăsaţi şi voi puţină critică, iar dacă o faceţi, argumentaţi. Nu comentati doar de dragul de a o face sau de a va umple sacoşa de post-uri. Explicaţi pe larg ce aşteptări aveţi sau ce e greşit, nu concentraţi în trei rânduri. Dacă topicul la care comentati nu e punctul vostru forte, atunci nu o faceţi de izbelişte.

Aşa, o "chemare" ai, dar e nevoie să exersezi ca să se vadă progrese. Dacă vorbesc din perspectiva simplului privitor, cel mai reuşit e ultimul, iar dacă o fac din perspectiva criticului, e primul.
Începem cu ultimul unde nu am multe de spus. Îmi place că ai încercat să desenezi ochiul într-un mod cât mai realist, şi ţi-a ieşit chiar foarte bine, să ştii. Îmi place sprânceana, e genial desenată din punctul meu de vedere. Nasul trebuia să-l fi făcut undeva mai la stânga (stânga mea) fiindcă vine fix în mijlocul feţei. Şi ar fi fost frumos dacă te chinuiai la păr cum ai făcut-o la sprânceană, să văd firele definite frumos. Oricum, ultimul desen e foarte plăcut, felicitări.


Ultima editare efectuata de catre Georgiana in Mier Mai 02 2012, 18:33, editata de 1 ori
iGeorgiana
iGeorgiana
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 413
Data de inscriere : 06/04/2012

http://angilicious.blogspot.com/

Sus In jos

Anything but...art.  Empty Re: Anything but...art.

Mesaj Scris de Dark Fantasy Dum Apr 22 2012, 16:48

@Dante: Ochiul, vreo 15-20 minute. Trebuia sa fie o schita rapida.

@SuperSchizophrenic, L`am facut in clasa a opta, acela e cel mai vechi si, dupa parerea mea, unul dintre cele mai varza din punct de vedere tehnic. Dar ador ideea, asa ca mi`am pus in cap de cateva luni sa`l refac, vad ce o sa iasa. Al doilea...poveste lunga, vroiam doar sa desenez o tipa exagerat de slaba pentru o prietena. Nu prea conta daca exageram cu formele...la un moment dat cred ca exact asta vroiam. Ultimului i`am acordat cea mai putina atentie...

@Georgiana, Ochi desenez in general, cred ca la asta chiar ma pricep, pentru ca la asta chiar am exercitiu. Ceea ce vroiam eu sa incerc era sa reusesc sa desenez si un nas si buze pe masura ochilor, dar am stat o ora incercand, si eu n`am deloc rabdare, asa ca m`am enervat, si n`am mai avut chef nici de par. jumatete nasul si buzele le`am taiat, dar parul a ramas. O sa postez si desenul intreg, here it is:
https://2img.net/r/ihimizer/img205/9145/dsc00778v.jpg

Dark Fantasy
Dark Fantasy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 183
Data de inscriere : 21/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Pamant...cred

Sus In jos

Anything but...art.  Empty Re: Anything but...art.

Mesaj Scris de Schizo Dum Apr 22 2012, 17:21

Da, aici nu mai pare atât de bun. No offense, dar... gura și buzele sunt la fel de mari (sau mici?) ca ochiul. Nasul are o formă foarte ciudată, mă face să mă gândesc la orcii din WoW. Ai zis că nu ai răbdare. Fără ea nu ai să răzbești în nimic (nu doar desene sau altceva). Ai nevoie de răbdare cel mai mult în viață, pentru că ea face deseori diferența dintre învingător și ”pe-acolo”. Sfatul meu e data viitoare când desenezi, oricât de puțină răbdare ai avea, să te concentrezi și să tragi tare și să faci bine până la capăt, chiar dacă simți că n-ai chef. Cel mai bine e să-l lași pe mai încolo, când simți că ești mai OK cu răbdarea și-l termini. Baftă.
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Anything but...art.  Empty Re: Anything but...art.

Mesaj Scris de Bomboni Dum Apr 22 2012, 19:11

Hey! Pai, primul desen este foarte reusit. Imi place cum ai desenat acolo, serios. Eu totusi, cred ca ar fi trebuie sa fie ceva 'altfel' la scrisul de pe biletele. Ceva mult mai delicat, sau un fel de scris din acela vechi, foarte subtire. Cred ca ar fi fost ma interesant.
Al doilea desen este can simplu, dar cred ca ai ai cam lungit tipa(gen foarte inalta) si mainile sunt putin cam lungi. Dra in rest imi place:)
Si ultimul (ma refer doar la ochi) este foarte frumos. Dar si eu sunt de acord ca parul putea fi mai retusat. Sa se vada mai bine firele.
Oricum, imi place cum lucrezi. Bafta!
Bomboni
Bomboni
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 35
Data de inscriere : 21/04/2012

Sus In jos

Anything but...art.  Empty Re: Anything but...art.

Mesaj Scris de Harlequin Lun Apr 23 2012, 17:11

Ca să încep şi eu:
Primu desen mi s-a părut super...cel puţin ca idee este genial, iar ca desen în sine a ieşit foarte bine
Cât despre al doilea..corpul a ieşit cât de cât bine. deşi mi-se pare puţin cam prea subtire. Mai mergea puţin lucrat la forme. Deşi pieptul a ieşit bine Very Happy
A treia...chiar nu ştiu cum să explic: mi-a dat impresia că mă priveşte cu adevărat. Pare foarte realist şi îţi dă impresia că s-ar putea mişca în orice clipă.
Iar la al ptrulea..wow. May i ask her out? please Very Happy
Oricum, faci o treabă destul de bună. Chiar vreau să văd ce o să creezi mai departe.
Harlequin
Harlequin
Moderator
Moderator

Mesaje : 284
Data de inscriere : 12/02/2012
Varsta : 31
Localizare : Pe munte!

Sus In jos

Anything but...art.  Empty Re: Anything but...art.

Mesaj Scris de Dark Fantasy Lun Apr 23 2012, 23:26

@Super (btw, pot sa`ti spun asa?), stiam ca a iesit aiurea, cam ca si portretele alea din icoane, de aceea l`am taiat. vroiam sa`l refac, dar mi`am zis ca fac altul nou. O....sa postez inca unul la capatul postului, sper ca a iesit mai bine.

@Bomboni: Multumesc, si, cat despre scris...scriu in general foarte, foarte urat. Mai nou mi`am mai corectat putin scrisul dar atunci chiar scriam groaznic, si era vara, si...am dat tot ce`am putut. Si, oke, acum promit solemn ca o sa editez desenul ala (al patrulea). Atat parul, cat si nasul si buzele.

@Harlequin: Yeah, guess u can. Cred ca o sa fie libera joi. Pana atunci...sa zicem ca o sa aiva parte de niste operatii estetice >Smile
Dark Fantasy
Dark Fantasy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 183
Data de inscriere : 21/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Pamant...cred

Sus In jos

Anything but...art.  Empty Re: Anything but...art.

Mesaj Scris de Schizo Mar Apr 24 2012, 06:11

Eh, dacă-l editezi, noi, cu toții, vom aștepta să vedem rezultatul. Poți să-mi spui cum vrei, numai să nu te încurce faptul că alții îmi spun altfel Smile) Ai zis că mai pui un desen la capătul post-ului... Unde e? Ah, nu uita, când editezi figura aia... Nu te grăbi. Numai așa vei face o muncă de calitate. Abia așteptăm să vedem ce iese, baftă Smile
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Anything but...art.  Empty Re: Anything but...art.

Mesaj Scris de Dark Fantasy Mar Apr 24 2012, 15:47

Damn it, am uitat sa`l caut =))

Oh, shoot me, il pun acum, si...de editat oricum trebuia sa editez, si nu numai acesta ci aproximativ jumatate din desene, dar acesta o sa`l fac chiar acum.
And here`s that damn drawing Smile):

https://2img.net/r/ihimizer/img138/6823/photo1563v.jpg
Dark Fantasy
Dark Fantasy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 183
Data de inscriere : 21/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Pamant...cred

Sus In jos

Anything but...art.  Empty Re: Anything but...art.

Mesaj Scris de Schizo Mar Apr 24 2012, 19:06

Așa arată mai gotic. Nuș dacă îmi place neapărat mai mult, e... altfel. Dar să știi că eu mă refeream să editezi tot desenul, cu nas și buze, cu totul. Nu doar partea cu ochiul. Pentru că acolo se vede ambiția și dorința de perfecționare, acolo unde ai greșit mai mult Smile Acum, tu decizi dacă accepți sau nu Razz
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Anything but...art.  Empty Re: Anything but...art.

Mesaj Scris de Dark Fantasy Mar Apr 24 2012, 19:48

Cam...asta am facut, am sters partile care nu mi`au iesit, si le`am refacut, ca sa nu mai fiu nevoita sa tau desenul, si sa incerc sa ma conving ca mai rau de atat nu poate sa`mi iasa daca chiar vreau sa`l fac calumea. Si...o sa vezi mai exact ce am editat maine, cand poate o sa`l postez. Apoi o sa`mi spui ce mai am de editat. Incepe sa`mi placa sa`mi corectez desenele desi nu prea am rabdare si ma enervez de fiecare data cand sterg cate ceva Smile)
Dark Fantasy
Dark Fantasy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 183
Data de inscriere : 21/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Pamant...cred

Sus In jos

Anything but...art.  Empty Re: Anything but...art.

Mesaj Scris de Schizo Mar Apr 24 2012, 20:00

Știu. Să vezi cum e când faci asta la fic-uri de 20 de pagini word Wink Dar așa devenim mai buni. E singura șansă. Nu degeaba se spune ”omul din greșeli învață”, nu? Mă bucur că ne-ai acceptat provocarea și îți editezi desenul Smile Multă baftă și fă-ne pe toți mândri Very Happy
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Anything but...art.  Empty Re: Anything but...art.

Mesaj Scris de Deathwing Mar Apr 24 2012, 21:03

Arata foarte bine.Dar pentru mai mult realism adauga mai multe tonuri de umbre ..cel putin 2 + loc unde bate lumina perfect,sa zic asa.Si pentru a face parul sa nu arate ca niste paie cauta un tutorial .Nu e grea metoda dar ar fi prea greu sa explic in scris.De fapt.
https://www.youtube.com/watch?v=J8OSyktdSlE&feature=related
Uite aici ceva simplu de realizat.Incearca sa desenezi dupa modele la inceput sa vezi cam cum e.
Deathwing
Deathwing
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 116
Data de inscriere : 14/04/2012
Varsta : 27

Sus In jos

Anything but...art.  Empty Re: Anything but...art.

Mesaj Scris de Dark Fantasy Mier Apr 25 2012, 20:57

@Super. Sper, sper din suflet ca v`am facut mandri. Pe mine insami m`am cam... dezamagit.

@Deathwing: Multumesc mult, tind sa cred ca lucrez mai usor dupa tutoriale, si acesta sigur o sa ma ajute. Din pacate la desenul acesta nu am mai apucat sa tin cont de aceste sfaturi, pentru ca rabdarea mea si`asa chinuita, sa sterg a treia oara tot parul si sa`l refac...era prea mult. Dar promit ca o sa incerc si o sa postez. La umbre...idk, mai am mult de lucru...

Ok, now the original (again)
https://2img.net/r/ihimizer/img205/9145/dsc00778v.jpg
And here`s the remix:
https://2img.net/r/ihimizer/img835/5082/dsc00786uy.jpg
Dark Fantasy
Dark Fantasy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 183
Data de inscriere : 21/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Pamant...cred

Sus In jos

Anything but...art.  Empty Re: Anything but...art.

Mesaj Scris de Schizo Joi Apr 26 2012, 07:15

Eh, e cu totul altceva, deja. Nu te mai pun să mai ștergi nimic încă o dată, doar să ții minte că trebuia să aibă gura ceva mai mare. Compar-o cu ochiul, să vezi cât de mică e Razz Dar, în rest, îmi place ce ai făcut la umbre, la nas, la păr (pare mai accentuat), per total, e OK. Din punctul meu de vedere. O să vedem ce zic adevărații maeștrii Very Happy
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Anything but...art.  Empty Re: Anything but...art.

Mesaj Scris de Deathwing Joi Apr 26 2012, 09:32

Ei bine,se vede clar diferenta.A doua e mult mai buna.Dar.
1.Tu faci direct sau faci o schita mai intai?Recomand schita fiiindca,daca observi,nasul e putin cam la dreapta,ceea ce nu s-ar fi intamplat daca foloseai o schita pregatitoare a proportiilor si a asezarii in pagina.
2.Liniile acelea de la nas incearca sa le obtii din umbre ,din diferenta mai puternica de nuante,dintre lumina si intuneric.Daca le faci asa accentuate deja pierzi o parte din realismul pe care ai incercat sa il redai.
3.La ochi mai ai niste linii ,pe care tot asa sa le scoti din diferenta dintre lumina si umbra.Aici ma refer la liniile de sub ochi.Nu sunt foarte accentuate ele,dar sunt prezente.Si la buze te-ar ajuta mai mult daca ai face umbrele nu cu tipul ala de hasura,ci asa:
http://www.freeartstutor.com/wp-content/uploads/2010/01/draw-lips_6.jpg
Adica cu linii de sus in jos putin arcuite.Imita cel mai bine textura buzelor.
Deathwing
Deathwing
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 116
Data de inscriere : 14/04/2012
Varsta : 27

Sus In jos

Anything but...art.  Empty Re: Anything but...art.

Mesaj Scris de SaberSlashS Mar Mai 01 2012, 17:57

Pai nu prea stiu ce sa comentez avand in vedere ca esti in partea opusa a fan artului pentru mine...
Primul desen este extrema totala fata de stilul meu de desen si tot ce pot sa zic e ca a iesit foarte bine
Al doilea desen e ok,dar iar merge foarte bine un background
La al treilea,presupun ca ai dat 100%la ochi ,pentru ca ochiul e exceptional(nota 11/10),dar dupa nu pare ca teai mai sinchisit la restul...in sens ca sunt parti din umbra unde se lasa o boaba de lumina asa deodata,pentru ca umbra nu e data bine...iar nasul pare ciudatel...
stiu ca la ce am zis la al treilea pare cam grav,da sunt greseli minore,deoarece important acolo e ochiul
SaberSlashS
SaberSlashS
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 156
Data de inscriere : 27/04/2012
Varsta : 25
Localizare : On the chair,with my friend 9gag

Sus In jos

Anything but...art.  Empty Re: Anything but...art.

Mesaj Scris de Dark Fantasy Mier Mai 02 2012, 18:54

Neeew drawings. Scuze de intarziere, vroiam sa postez de ceva vreme dar am avut cateva probleme.

@Schizo, thanx a lot >Very Happy<
@Deathwing: Multumesc pentru tutoriale, si nu, nu fac schite. O sa incerc sa tin cont de sfaturile tale, dar momentan nu prea am timp sa desenez.
@SaberSlashS: Stiu, am incercat si eu stilul tau intr`o vreme dar ma atrage mai mult acesta. Pentru background`uri...mi`e lene, intotdeauna fac background`urile(cele pe care le fac) cateva luni dupa ce termin desenul si imi dau seama ca nu`s ok. La ochi nu am dat 100%, doar ca am fost putin mai atenta la detalii. Eu incercam atunci de fapt sa desenez nasul si gura corect.


1.
2.
3.
4.

Acestea sunt niste desene pe radiera facute intr`o ora de mate :-" Weird...


De asemenea, adaugă-le titlu, mai ales când sunt mai multe într-un post.

/Edited by Ang
Dark Fantasy
Dark Fantasy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 183
Data de inscriere : 21/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Pamant...cred

Sus In jos

Anything but...art.  Empty Re: Anything but...art.

Mesaj Scris de SaberSlashS Mier Mai 02 2012, 19:11

pai na...stilurile sunt total diferite si nu te condamn ca nu poti tu sa faci ce fac eu ca nici eu nu pot sa fac ce faci u...in orice caz nu mai desena pe guma rupe si u o foaie din caiet ca eu asta fac in ora de tehno...si civica...si bio,chimie,fizica,e da nu prea conteaza xD
din pozele asta noi a treia imi place...nu imi place in particular desenul sau ideea ,ci impreuna tiau iesit foarte bine
vezi cda la radiera de sus ochiu si spranceana din stanga arata putin ciudat,ca ochiu nare ''delimitare'' in partea de jos si spranceana e dreapta,da sunt sigur ca e din cauza materialului

imi place semnatura ta Smile acolo vad ca scrie dark...in ale mele semnaturile nus prea reusite,sunt mai nou facut cu un ''SSS'' sau un ''Saber'',da inainte faceam un scris urat sau imi scriam numele pur si simplu Smile ideea e ca semnatura ta da un plus stilistic
despre ochi,ziceam ca backgroundu e facut prost la prima poza,ca nu am vazut ca exista pagina 2 si nu tiam vazut Ver 2 si Remixu...acolo e OK tot,e chiar cel mai reusit desen al tau

EDIT:si ce a zis Schitzo e adevarat da ios mai mult cu critica de elemente bune sau sfaturi(el e cu aia constructiva Smile) chiar par rigide.Schiloade nu neaparat,ca stiu ca a facut si eu cateva modele pentru mama,deoarece mama are magazin de haine,si trebuiau sa iasa tot cam asa de schiloade
EDIT no 2:cemi place la Deathwing ca tot ce zice el legart de greseli la desen este chiar adevarat.TOT.Fara exceptie si nu omite nimic.Ai noroc ca greselile tale sunt mici si se observa de un ochi mai format,care face desene mai elaborate,ca Deatwing.Dupa cum probabil ati observat,desenele mele au rareori detalii Wink


Ultima editare efectuata de catre SaberSlashS in Joi Mai 03 2012, 14:48, editata de 2 ori
SaberSlashS
SaberSlashS
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 156
Data de inscriere : 27/04/2012
Varsta : 25
Localizare : On the chair,with my friend 9gag

Sus In jos

Anything but...art.  Empty Re: Anything but...art.

Mesaj Scris de Schizo Mier Mai 02 2012, 19:12

OK, revin cu o critică din punctul de vedere al unui ochi incomplet avizat. Dar consumator. Unu la mână, close-up-urile îți ies muuult mai bine decât modelele întregi. De aici, tragi ce concluzie vrei: ori mai lucrezi la modele, ori te perfecționezi pe close-up-uri. Încă ceva: toate modelele tale par rigide. Și schiloade. Nu zic să le faci mai mari, sau mai rotunjite, doar să le dai un pic de... viață. Portretul tipei chiar transmite ceva sentimente, celelalte... nu prea. Sper să nu te superi. Baftă Smile
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Anything but...art.  Empty Re: Anything but...art.

Mesaj Scris de Deathwing Mier Mai 02 2012, 22:12

La primul desen.
Hasura te dezavantajeaza foarte mult.E in mare parte MATA.Diferenta dintre lumina si umbra e foarte putin vizibila.Si faldul ala pe care il tine ea ..e deasemenea mat .Lucreaza macar la putine detalii..altfel pierzi.

La al doilea desen.
Bila aceea e superficial facuta.Iar lumina din jurul ei e si mai superficial facuta.Deseneaza mai intai cum ai facut acum.Dupa foloseste degetul daca nu ai blender si din hasurile alea amarate formeaza o singura "pata"de culoare in jurul bilei.apoi da putin cu o guma peste.

Al treilea.
Prima are un gat enorm.Linii prea rigide si drepte pe alocuri.Destule suprafete mate fara lumini/umbre.Incearca cum am zis mai sus sa imbini hasurile alea sa iti iasa o trecere mai usoara de la lumina la intuneric.

Al patrulea
Ochiul este foarte ciudat realizat.Parca vrea sa iasa..Cum am mai zis si in alt post.Liniile acelea ce determina narile[tu ai doar una aici] icnearca sa le realizezi din diferenta intre lumina/intuneric...Umbre slab vizibile.Adauga mai multa miscare buzelor.E destul de greu sa iti dai seama ca tipa chiar sufla..
Deathwing
Deathwing
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 116
Data de inscriere : 14/04/2012
Varsta : 27

Sus In jos

Anything but...art.  Empty Re: Anything but...art.

Mesaj Scris de Dark Fantasy Lun Mai 07 2012, 23:10

Oooke, Saber, multumesc mult pentru sfaturi >Very Happy< Semnatura e...nici macar eu nu stiu de ce o fac. Si apropo de asta, am uitat s`o pun pe ultimul desen =)). Multumesc mult oricum >Very Happy<

Schizo, m`am hotarat: o sa lucrez mai mult la close-up`uri, sa ma perfectionez, si dupa ce o sa consider ca stapanesc destul de bine acest domeniu, o sa trec si la corpuri complete...sau o sa le fac in paralel, ca sa nu ma plictisesc.

Deathwing, la corpuri...o sa incerc sa ma revansez mai tarziu. Cat despre contur, hasura si buze...sper ca am reusit sa ma revansez in urmatorul desen:

Despre el: Mi`am intins la maxim toti nervii cu el iari, mai exact cu tutorialul dupa care l`am facut, si cu liniile inutile pe care m`a pus sa le fac, ca fa aiasa un desen cu aceleasi greseli pe care le fac in general. Stiu ca parul nu e chiar perfect, dar deja ma scosese din sarite, si da, buzele sunt foarte mici si ochii prea mari...but I just can`t help myself, I like that :-??

https://2img.net/r/ihimizer/img337/9375/photo1946.jpg

Dark Fantasy
Dark Fantasy
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 183
Data de inscriere : 21/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Pamant...cred

Sus In jos

Anything but...art.  Empty Re: Anything but...art.

Mesaj Scris de Schizo Mar Mai 08 2012, 06:38

Eh, oricum, e altceva. Aici îmi plac umbrele, nu sunt eu expertul lor, dar la prima vedere par OK. Un ochi e mai mare ca celălalt aici, abia perceptibil, dar se vede Smile) În rest, dacă nu ar fi așa... colțuroasă, ar fi chiar drăguță gagica. E un portret reușit, în definitiv, dar îi lipsesc acele ”rotunjiri de finețe”, dacă vrei. Ești pe drumul cel bun Very Happy
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Anything but...art.  Empty Re: Anything but...art.

Mesaj Scris de Deathwing Mar Mai 08 2012, 09:17

Ai respectat in mare parte.Acum urmatoarele lectii.Nu iti fie frica sa creezi mai multe tipuri de umbre...Iar textura pielii o obtii cel mai bine daca umbra o realizezi in stilul "skuirkling".Google it.Imi e prea somn sa iti dau niste poze Smile.Probabil o sa revin cu un edit sa iti arat in ce parte trebuie sa pui hasura la buze ca sa aiba textura specifica.Si tine minte..Nu exista linii drepte in asemenea desene.Toate trebuie sa fie oarecum rotunjite.Si sa exprime caldura intr-un anume fel.Oricum.Se vad imbunatatiri..Btw.Daca iti "intinzi nervii" desenand nu e de bine.
Deathwing
Deathwing
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 116
Data de inscriere : 14/04/2012
Varsta : 27

Sus In jos

Anything but...art.  Empty Re: Anything but...art.

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum