Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
ψL - Abstract Law EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
ψL - Abstract Law EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
ψL - Abstract Law EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
ψL - Abstract Law EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
ψL - Abstract Law EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
ψL - Abstract Law EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
ψL - Abstract Law EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
ψL - Abstract Law EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
ψL - Abstract Law EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
ψL - Abstract Law EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


ψL - Abstract Law

5 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

ψL - Abstract Law Empty ψL - Abstract Law

Mesaj Scris de FairChild666 Mier Apr 18 2012, 18:16

ψL - Abstract Law


I-I Simbolul Loialitatii

Lope...un tărâm îndepărtat de civilizație unde soarele nu răsare, doar frigul și zăpada deasă ca pământul își are veacul pe acest tărâm, unde oamenii de aici, puțini la număr, trăiesc după o zi pe alta.Lope a fost prima planetă pe care Lordul Emmanuelle a cucerit-o.
Spoiler:

Aceste pământuri erau locuite de oameni muncitori, buni la suflet și de treabă până când clanul E.M.S. împreună cu liderul său Drow zis și Sannul Rulla, invadat acest loc și l-a transformat în ce e astăzi cu o putere nemaivăzută și nemaiponeita până atunci >>NwK<< denumită de bătrânii celor mai mari regate că și Nuflet Krow.
Spoiler:
Notă: E.M.S. - Emmanuelle Saoll este un clan nobil venit din Gandwj un tărâm format de regele Emmanuelle, tatăl lui Sannul Rulla, din anul 2140t .
O parte din această planeta (tărâmuri) a fost distrusă în timpul luptei din anul 2120t dintre Lordul Emmanuelle și cel care a sfidat regulile acestuia Etre dey Cin, această fiind porecla dată de câțiva generali numele nefiind necunoscut nici de fostul lord al Lopei .
Notă: Sannul Rulla a invadat acest loc după ce l-a dat jos după tronul planetei Reba, Lordul Saoll retrăgându-se pe planetă Lope fiind asasinat acolo de fiul sau, pierzând tot ce mai avea.
16:27 am în S-V Lope .

-Ahghh....Bufff (cade jos) .
-Tată!?! ești bine ?? (speriată)
-Sunt bine...(tușește), o să supraviețuiesc.
-Nu-ți face griji, mai avem puțin până la cabană aceea.
-Să te ajut...(îl ridică).
-Mulțumesc, fata mea, dacă nu ai fi fost aș fi fost mort deja...(o privește)
-Nu spune asta (puțin furioasă) .
-Să mergem (merg...încet) .
-În sfârșit am ajuns...(deshide ușa) Așează-te aici eu o să caut câteva lemne, pentru a face un foc ( pleacă).
-Ai grijă dragă mea, nu vreau să ți se întâmple ceva...(preocupat).
-Nu-ți face griji, voi fi bine ( zâmbește) .
După un timp... (zece - cinsprezece minute) .
-Acuma nu vom muri de frig... (aprinde focul).
-Nu-mi vine să cred că lordul ne-a trimis în gerul ăsta pentru nimic...(mers) .
-Hei, uite o cabană! (arată) .
-Să vedem care e treaba pe acolo (râde) .
-În sfârșit am găsit un adăpost...(suspină) .
În cabană:
-Ce se aude (speriat) .
-Nu știu, cred că o să verific... (speriată).
(Se uită pe geam)
Sunt niște oameni ciudat îmbrăcați și cu niște chestii la ei în mână (mirată) .
-Să ne ascundem, repede (se ascund) .
-E cineva acasă ?? (deschide ușa, cu piciorul) .
-Cred că nu... (râde)
-Vylls.
-Ce e ??
-Aici a fost cineva și s-ar putea să mai fie...
(fata trasare)
-Cred că o să ne distrăm (râde, malefic - oarecum).
-Cucu-Bau!! (zâmbește)
-Am găsit șobolanii (zâmbește și o trage pe fata în mijlocul lor )
(se sperie și țipă - încet )
-Ohoo, o fata și e destul de frumoasă. (se apropie).
-Nebuno, astăzi e ziua mea norocoasă și.... a ta ghininosta, hahaha (râde) .
-Cred că moșul e tatăl ei o.O
(scoate sabia din teacă).
-Nu avem nevoie de ține (ridică sabia ) .
(fata țipă - tare )
-Îmi pare rău fata mea (îi spune înainte să fie tăiat - teoretic).
Geamurile se deschid, un vânt puternic se formează, auzindu-se un sunet cu intensitate mare, am uitat să menționez că pe această planetă Lope gravitatea ești mică și vânturile pot atinge 100 mile/h .
-Hăăă !!!?? (uimire , 2 săbii se ciocnesc).
Spoiler:
-Nenorocitule, cine dracu ești !!?? ( se înfurie)
Un bărbat apare, îmbrăcat cu o bluză albastră, pantaloni gri,cu parul alb,cum zambetul pe buze, avand ochii mortii, cu o 3 sabii de aproximativ 75-85 cm cu mânerul negru, vârful bine ascuțit având scris câteva cuvinte pe ea ,,LoYaLiTy'' și îl protejează pe bătrân de atacul lui Vylls.
Spoiler:
Dar această sabie nu era una ca cele din epoca mediavala, era o sabie Pups 7i8 care numai nobili din aceea vreme aveau așa ceva și servea ca si cheie la o ''masinarie'' denumita P.T.O. - Piranha Thunder Olds, mașinării create la ordinul Lordului Emmanuelle înainte de a fi assasinat de fiul său Sannul Rull .


THE END
Sfârșitul Primului Capitol
FairChild666
FairChild666
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Peste Tot (serios)

Sus In jos

ψL - Abstract Law Empty Re: ψL - Abstract Law

Mesaj Scris de SyleBV Mier Apr 18 2012, 18:25

Hmm ideea pare interesanta insa ma cam deruteaza acele detalii din paranteza si ai cam multe gresli in descriere aproape ca miam pierdut interesul pentru fic pe la jumate din cauza aceasta.
Pentru primul fic e ok mai ai mult de munca la fel cum si eu am destul.
Las restul criticilor in seama colegilor.
SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

ψL - Abstract Law Empty Re: ψL - Abstract Law

Mesaj Scris de FairChild666 Mier Apr 18 2012, 18:29

Ms, macar cineva apreciaza ce ma chinui eu sa fac pe aici . greselile sunt pentru ca am muncit ceva la el si la sfarsit sa verific si sa bag diacriticile mi-a fost cam lene (ma plictisisem).
Promit sa dau mai mult si sa fie si mai interesant Wink .
Pana atunci ramenti aproape >:d<
FairChild666
FairChild666
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Peste Tot (serios)

Sus In jos

ψL - Abstract Law Empty Re: ψL - Abstract Law

Mesaj Scris de Nekirus Mier Apr 18 2012, 19:53

Ce sa zic ca ideea are potential insa nu tare am inteles mare lucru din ce s-a intamplat pana acum. Aceasta poveste eu zic ca este mai mult un scenariu decat proza. Posteaza mai multe capitole sa vedem cum evolueaza povestea. Bafta in continuare.

Nekirus
Nekirus
Admin
Admin

Administrator Administrator
Mesaje : 193
Data de inscriere : 04/02/2012
Varsta : 30
Localizare : Baia Mare

https://artnewgeneration.niceboard.com

Sus In jos

ψL - Abstract Law Empty Re: ψL - Abstract Law

Mesaj Scris de Schizo Mier Apr 18 2012, 20:11

Fair, iată-mă și aici. Ca un critic ce se respectă (sper eu Smile) ), am să detaliez un pic câteva din greșelile pe care le-ai făcut.
Dar înainte de asta, te rog să reții că tot ce îți spunem eu și ceilalți de pe forum este doar ca să te ajutăm să te perfecționezi.
Totodată, ca o paranteză, vreau să-ți sugerezi să muți acest fic la scenarii, pentru că, dpdv al structurii, acolo i-ar sta mai bine. Spune-mi, te rog, dacă ești de acord, iar eu sau unul din admini sau moderatori îl vom muta.
Acum, în primul rând, am să te rog insistent să recitești înainte să postezi și să pui diacritice (asta nu e obligatoriu) și neapărat să corectezi greșelile de tastare. Plouă cu litere lipsă sau în plus, sau cifre după cuvinte. Te rog mult, nu ai idee cât de rău dă la ochi.
Acum, am să te mai rog să nu mai faci dialogurile atât de seci. Cum fac eu când scriu? Oricât de pueril sună, recit cu voce tare dialogurile (atât, fără narațiune) și îmi pun problema dacă sună natural sau nu. Unde nu e natural, corectez.
Multă baftă și să vedem îmbunătățiri de capitolul viitor Smile
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

ψL - Abstract Law Empty Re: ψL - Abstract Law

Mesaj Scris de FairChild666 Mier Apr 18 2012, 20:16

Hmm... inca nu il muta voi face capitolul doi cat de curand daca si atunci vi se pare ca nu se incadreaza aici il puteti muta .Eu sunt incepator nu ma supar sa ma criticati / da-ti sfaturi.

O seara placuta Very Happy >

//Fair
FairChild666
FairChild666
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Peste Tot (serios)

Sus In jos

ψL - Abstract Law Empty Re: ψL - Abstract Law

Mesaj Scris de Schizo Mier Apr 18 2012, 20:18

În regulă, atunci. Cum consideri. Ca să înțelegi despre ce e vorba, se încadrează la ”scenarii” dacă are structura ta: descriere foarte puțină, centrată pe dialog și acțiune. Dacă vrei să rămână aici, trebuie să te concentrezi și pe descriere, nu doar pe dialog. Ne spui tu cum preferi, după capitolul II. Am rugămintea, înainte să-l postezi, să-l verifici și să nu te grăbești, pentru că de aici vin greșelile!
Baftă Smile
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

ψL - Abstract Law Empty I-II Prima Mutare - A treia Sabie

Mesaj Scris de FairChild666 Mier Apr 18 2012, 21:26

I-II Prima Mutare - A treia Sabie

-Cară-te, fraiere.
Cu privirea sa care vestea moartea, rece ca gheata, omul necunoscut îşi scoase cea de-a doua sabie din teacă, aceasta măsurând mai puţin cu 5-10 cm ca cealaltă sabie şi într-o fracţiune de secundă Vylls fu rapuns de ascuţişul sabie .Omul necunoscut ieşii repede afară; nu fugea doar că nu dorea să-i prindă în lupta ce avea să vină pe cei doi călători; Tovarăşii lui Vylls ieşira afară unde îl văzură pe omul necunoscut lângă un pom bătrân. Când cei doi se uitară mai atent la el observară semnul din dreapta feţei sale. Era un semn care vestea moartea, doar cei care au ochii aceia care te împietresc şi nu te mai poţi mişca atunci când te uiţi la ei, au acest semn.
-Eel...lll...este....(spuseră cei doi cu vocea tremurând de spaimă şi de puterea pe care o vedeau în faţa ochilor.
-Sss..ăăă...fugim....Cei doi o luară la goană lăsându-l pe tovarăşul lor Vylls în urmă. Oare ce putere era această de cei doi tovarăşi ai lui Vylls le tremură până şi vocea, până şi hainele după ei.
Deodată cerul se întunecă.Cu o voce sumbră şi groasă, uşor prietenoasă omul cu semnul acela pe faţă le spuse celor doi călători.
-Fugiţi, acum!
Fata îl ridică cu spaimă pe tatăl său şi împreună începură să mărească pasul.
Omul necunoscut scoase sabia a treia şi le puse pe celelalte două în teacă.În jurul său o atmosferă sumbră, ca şi atunci când diavolul însuşi ar coborâ din cer, se creă în jurul lui.Ridică sabia a treia şi o înfipse în pământ...Imediat pe aproximativ 1 km se creeă un cerc magic, un monstru din metal ieşea încet din cercul cu numărul şase imprimat în cele trei colţuri ale triunghiului din interiorul cercului roşu şi galben îmbinat.Când monstruozitatea din metal ieşi din cerc totul zbură în aer de la cabană până la frunzele copacilor vestejiţi din cauza atmosferei mortale.
Omul misterios se sui în masinărie şi după câteva secunde se auzi un sunet foarte greu pe care urechea umană nu-l putea percepe...Robotul ridică sabia a treia (şi robotul avea 3 săbii ) şi o învârti deasupra capului creeind o lumină mare şi roşie, această lumină căzând ca artificiile iadului.
Într-un moment, peisajul se schimbă...În jurul maşinării se creă un crater în pământ foarte adânc şi lumnia disparu' repede.
-Acum să-i caut pe cei doi...spuse tânărul care controla maşinăria, după ce coborâ din aceasta.
-Bine că i-am dat semnul(spuse el)
Tânărul plecă repede după cei doi călători, în câteva minute îi găsi lângă un copac care nu a fost afectat de lumina roşie. (ce ciudat....).
-Bună,bună (îi spuse tânărul cu o voce caldă şi o faţă prietenoasă fetei cu care se întâlnise cu câteva minute mai înainte) .
-Ci...ne eşti ? (îl întrebă fata cu o faţă speriată şi puţină spaimă în vocea ei caldă ca a unei zâne coborâte pe pământ.
-Numele meu este Doom, al tău ?
-Eu mă numesc Lyme şi mă întreb dacă ne-ai putea ajuta, pe mine şi pe tatăl meu...sper că nu ne vei face rău...
Doom, în sfârşit am aflat numele tânărului care controla giganticul robot şi nu în ultimul rând numele domniţei cu vocea unei zâne şi cu aură unei zeiţe.
Între timp...la mulţi km distanţă de Doom şi Lyme, Vylls cu ultima energie vitală creează un cerc magic şi scrie ceva în interiorul cercului magic. Cercul magic se transformă într-un pergament pe care acesta îl trimite la o destinaţie necunoscută....
-L-am găsit...lordul meu....(moare...)

THE END
Sfârşitul celul de-al doilea capitol
FairChild666
FairChild666
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Peste Tot (serios)

Sus In jos

ψL - Abstract Law Empty Re: ψL - Abstract Law

Mesaj Scris de SyleBV Mier Apr 18 2012, 21:47

Ok deci sa incepem cateva crtici constructive.
Se vede o imbunatatire majora fata de primul capitol dar inca mai ai de lucrat la capitolul descrierea luptei ai terminat lupta prea rapid(poate ca respectivul este un fel de Son Goku iar asta ne vei dezvalui pe parcurs).
Faza cu cercurile magice si robotul cu sabii deja pe mine ma cam "supara" sa zic asa ai stricat putin ficul pe final unde mai cam pierdut cu descrierea cercurilor si triunghiurlor acelora.
Per ansamblu e bun mult mai bun fata de primul si astept urmatorul capitol.
Restu crticilor mai amununtite le las in seama clegilor mult mai in masura decat mine sa faca asa ceva.
SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

ψL - Abstract Law Empty Re: ψL - Abstract Law

Mesaj Scris de FairChild666 Mier Apr 18 2012, 21:54

O sa vedeti de ce i-a batut asa de repede si o sa vedeti o putere adevarata si mare.

Multumesc pentru comentariu si critici, astept altele in continuare Very Happy .

//Fair
FairChild666
FairChild666
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Peste Tot (serios)

Sus In jos

ψL - Abstract Law Empty Re: ψL - Abstract Law

Mesaj Scris de Schizo Mier Apr 18 2012, 22:17

Așaaa, ce avem noi aici. Păi o să-mi structurez comment-ul ce știu de pe acum că va fi lung în trei părți importante.
În primul rând, rămânem aici cu fic-ul, nu mutăm la ”Scenarii”. Îmbunătățirile dpdv al descrierii și narațiunii sunt extraordinare. Felicitări Smile
În al doilea rând, povestea chiar m-a captivat. Îmbini ”trecutul” (magie, incantații, lupta cu sabia) cu ”viitorul” (mașinării) într-un mod foarte interesant. Imaginație ai, prietene, se vede clar, dar lipsește un pic de tact. Știi cum e, chiar dacă ai făcut o mâncare foarte gustoasă... dacă nu arată bine, nu prea se încumetă nimeni să o mănânce Wink
În al treilea rând, criticile constructive Smile
Se văd îmbunătățiri, după cum ziceam, la descriere și narațiune. Îmbunătățiri foarte mari, continuă pe firul ăsta. Vreau să te concentrezi acum un pic pe exprimare și estetică. Observ că ai ceva lacune în destul de multe aspecte.
”ascuţişul sabie” - sabiei. Asta e greșeală din grabă. Nu-mi spune că nu știai asta Wink
”Oare ce putere era această de cei doi tovarăşi ai lui Vylls le tremură până şi vocea, până şi hainele după ei.” - este o propoziție pe care iar te-ai grăbit să o scrii și ai făcut-o praf. Sugerez următoarea formă: ”Oare ce putere era aceasta, de celor doi tovarăși ai lui Vylls le tremura vocea? Se vedea până și pe hainele de pe ei că erau înspăimântați la culme.”. Nu sună altfel? Nu lungi frazele inutil. Sparge-le în mai multe, oferi un pic de dramă situației.
”o voce sumbră şi groasă, uşor prietenoasă” - nu poate fi și sumbră, și prietenoasă. Sau dacă e, schimbă exprimarea în ceva de genul ”cu o voce groasă, sumbră, în care se citea, totuși, o urmă de căldură prietenească”. Sună iar mai dramatic și, mai ales, mai puțin... ciudat.
”creeind” - creând. În mijlocul cuvântului ”â” se scrie cu ”a”. În extremele lui se scrie cu ”i”. Pe lângă asta, fii mai atent la literele duble, te-am mai prins și la vreo două verbe cu doi de ”i” când nu era cazul.
Mă rog, astea mi-au sărit în ochi acum. Încă o dată, nu o lua în nume de rău și îndreaptă-ți greșelile și aici cum bine ai făcut la descriere și narațiune Smile
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

ψL - Abstract Law Empty Re: ψL - Abstract Law

Mesaj Scris de FairChild666 Mier Apr 18 2012, 22:36

Thanks you, aststeptam de cateva minute sa-mi scrii un comment Very Happy. Inca o data multumesc, o sa tin cont de observatiile tale si la propozitiile ai atins exact ce incercam sa scriu doar ca nu imi venea imaginatie ....intelegi uh . Multumesc mult si sper ca ma vei mai sfatui.

Respect,

//Fair.
FairChild666
FairChild666
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Peste Tot (serios)

Sus In jos

ψL - Abstract Law Empty Re: ψL - Abstract Law

Mesaj Scris de Schizo Mier Apr 18 2012, 23:06

No worries, Fair, de-aia sunt Grammar Nazzi, cum poate ai văzut într-un topic legat de organizare Smile) Mnah, e și ceva ce-mi place, plus că știu cum eram eu la început și... la momentul acela, alții îmi dădeau mie sfaturi despre cum să mă îmbunătățesc. E datoria mea morală să fac același lucru. Și, repet, povestea ta merită. Doar să ții cont de ce ți se spune pe-aici. Nu doar ce zic eu, pentru că toți pot veni cu sugestii bune Smile
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

ψL - Abstract Law Empty Re: ψL - Abstract Law

Mesaj Scris de FairChild666 Joi Apr 19 2012, 17:40

I-III Ce a trecut, ce o să vină

...după 7 ani de la incidentul produs pe planeta Lope s-au întâmplat destul de multe...
-Lordul meu, Generalul Drow a atacat din nou Sud-ul Lopei.(ei bine după incidentul din anul 2046 bărbatul necunoscut, Dooom, după ce i-a distrus pe cei 3 slujitori ai generalului Drow, a înfiinţat o ''alianţă'' formată din cei mai puternici oameni care pot stăpâni semnul dat de el şi anume Abstract Law, dar generalul planetei Gandwj nu a privit cu ochi buni această alianţă şi mai ales că şi-a pierdut preţiosul ''cadou'' de la tatăl său Emmanuelle)
-Hei! ţi-am spus să nu-mi mai spui lord, deoarece noi nu suntem în aceea relaţie dintre ''slujitori'' şi cel care conduce, noi avem o relaţie de prietenie, suntem o familie.
-Scuze, Doom.(da,da, această fată este, chiar drăguţa şi inocenta călătoare pe care Doom a salvat-o acum 7 ani, Lyme, ea este în această alianţă datorită lui Doom şi pentru că i-a dat semnul Abstract Law, un semn plin cu ura a mii de oameni, un semn ce vestea moartea, cu toate acestea Doom controlează acest semn şi subalternii săi, iar împreună cu aceştia doreşte să aducă pacea în lume care a fost furată de Generalul Drow).
-Hmm...asta e o situaţie neplăcută.(spuse Doom cu o faţă destul de serioasă).
Doom o luă pe prietena s-a Lyme de mână( am uitat să v-ă spun că Doom şi Lyme erau prieteni, nu acei prieteni care se ajută la nevoie şi contează unul pe celalat, era o relaţie mai mult de atât, chiar pot să spun că erau iubit şi iubită) şi ieşiră afară din palatul al cărui vârf nu-l puteai vedea de norii pufoşi care se plimbau deasupra lui. Doom împreună cu Lyme trecură prin grădina palatului apoi ieşiră pe porţile acestuia, după câteva minute ajunseră într-o pădure, liniştea de acolo te amorţea şi parcă doreai să stai acolo o veşnicie, Doom ingnoră toate acestea.Mersul lor continuă câteva minute.Deodată Doom se opri la un pom din mijlocul pădurii care nu era deloc mică.Se apropie încet de pomul bătrân, îşi scoase mâinile din bluza cenuşie cu glugă care avea dungi negre, se puse în genunchi, cu mâinile încrucişate, spuse o incantaţie, un cerc destul de mare se creă în jurul lui Doom şi al lui Lyme. Din pământ o uşă ieşii la iveală.Doom deloc suprins se ridică în picioare şi deshise uşa iar împreună cu Lyme coborau încet în centrul pământului.După câteva minute de mers ajunseră într-o încăpere foarte spaţioasă, cu o masă de cristal pur şi în jurul mesei 5 oameni necunoscuţi discutau în jurul acesteia.Camera era dotată cu tehnologie de ultimă generaţie.Doom îi salută cu o faţă prietenoasă şi vocea sa blândă care sigur îţi ajungea la inimă.Când ceilalţi îl auziră, se opriră din vorbit şi toate privirile se îndreptară spre cei doi. Doom se aşeză în primul cap al mesei iar Lyme în al doilea. Liniştea se aşeză peste întreaga cameră spaţioasă şi masa de cristal pur.Doom îşi puse coatele pe masă şi cu o faţă serioasă, vocea s-a groasă se auzi în întreaga cameră:
-De azi vom declara război total, sper că sunteţi pregătiţi.
Toţi ceilalţi rămaseră suprinşi şi începură să şuşotească între ei.Imediat unul din cei cinci oameni se ridică după scaun.Era o fată, destul de frumuşică, nu puteai să-ţi mişti privirea de la ea datorită părului ei violet şi des. Îmbrăcată cu o fustiţă ca cea a unui boboc de liceu, având o bluză uşor decoltată şi pot să va spun că era înzestrată de la mama-natură. Cu faţa ei rotundă şi vocea uşor răguşită dar blândă rupse tăcerea:
-Propun să atacăm flancul Delta 8a.1.
Doom nu fu deloc suprins de iniţiativa fetei, dar imediat după aceasta încă unul dintre cele 7 persoane, incluzându-i pe Doom şi Lyme, se ridică în picioare şi deodată vocea lui răsună în toată încăperea spaţioasă, spunându-le:
-Ce prost ar ataca flancul 8a.1 !?
Spuse acesta râzând în batjocoră. Fata care se ridicase în picioare nu ezită să-i de-a replică spunându-i:
-Cel prost de aici eşti tu, Tahc, deoarece te faci iar de râs !
Îi spuse aceasta destul de furioasă şi dând cu pumnul în masă.
După ce îi ascultă, Doom cu faţa lui serioasă şi vocea groasă şi sumbră, în care mai avea puţină prietenie în ochii lui ageri ca ai unui vultur prădător, îi întrerupse zicându-le:
-Destul!Tahc, i-a loc, iar tu Shulia, calmează-te.
Din nou o linişte profundă şi asurzitoare se întinse peste întrega cameră.
-Înainte de toate, să nu uităm că luptăm cu un duşman destul de puternic, un duşman care a reuşit să-l doboare până şi pe Generalul Emmanuelle chiar dacă a făcut-o mişeleşte.
Doom se ridică după scaun şi ieşii pe uşa camerei urmat de iubita sa dragoste Lyme.Dar, înainte să iasă din camera spaţioasă dotată cu tehnologie de ultimă generaţie se auzi un zgomot cu intensitate ridicată, iar camera se mişcă puţin ca şi când ar fi fost un cutremur de magnitudine mare. Toţi rămaseră surpinsi...iar Doom cu zâmbetul său care nu era deloc fals şi oarecum malefic spuse încet dar clar:
-Te cam grăbeşti...
FairChild666
FairChild666
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Peste Tot (serios)

Sus In jos

ψL - Abstract Law Empty Re: ψL - Abstract Law

Mesaj Scris de SyleBV Joi Apr 19 2012, 19:16

Hmm ok deci per ansamblu e din ce in ce mai bine insa am unele critici de adus.
Spre exemplu aici ai descris cam mult in paranteza daca ai fii facuto mai scurta si ai fii reformulat fraza dupa mine ar fii dat o nota estetica mai mare si un plus de dramatism si interes cititorului.
(da,da, această fată este, chiar drăguţa şi inocenta călătoare pe care Doom a salvat-o acum 7 ani, Lyme, ea este în această alianţă datorită lui Doom şi pentru că i-a dat semnul Abstract Law, un semn plin cu ura a mii de oameni, un semn ce vestea moartea, cu toate acestea Doom controlează acest semn şi subalternii săi, iar împreună cu aceştia doreşte să aducă pacea în lume care a fost furată de Generalul Drow).
Unele litere lipsa care sunt sigur ca te-ai grabit si ai "mancat" unele litere.
Sper ca nu te superi mine insa asa devenim mai buni.
Continua caci sunt curios cea ce urmeaza.
SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

ψL - Abstract Law Empty Re: ψL - Abstract Law

Mesaj Scris de FairChild666 Joi Apr 19 2012, 19:27

Thanks, acum incep cap. 4 Very Happy >
FairChild666
FairChild666
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Peste Tot (serios)

Sus In jos

ψL - Abstract Law Empty Re: ψL - Abstract Law

Mesaj Scris de Schizo Joi Apr 19 2012, 19:32

Salut, Fiar. Exact fraza pe care ți-a dat-o de exemplu Silviu mi-a atras și mie atenția. Vreau să-ți spun, însă, în primul rând, că se văd progrese mari. Felicitările mele, devii tot mai atent și mai bun cu ficare capitol. Dar am rugămintea ca în capitolul următor să te concetrezi, acum, pe altceva. Frazele astea extraordinar de lungi (ca cea de mai sus) sparge-le în 2-3 și fă-le mai scurte. Exact cum zicea Silviu, dă o notă de dramatism Very Happy
Nu uita să fii atent la tastare, iar îți lipsesc litere pe ici, pe colo.
Cât despre poveste, interesant cum ai mutat acțiunea în viitor. Începe războiul. Vreau să văd cum îl descrii pe ăla Very Happy
Și, apropo, felicitări încă o dată pentru progresele făcute, mai ales la descriere Wink
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

ψL - Abstract Law Empty Re: ψL - Abstract Law

Mesaj Scris de FairChild666 Joi Apr 19 2012, 21:53

I-VI Momeala Pierdută

Cu zâmbetul pe buze, relaxat, Doom se întoarse spre echipa pe care o conducea.În umatoarea secundă își schimbă brusc expresia feței în cea a unui comandant exigent și cu o voce oarecum dură le ordonă:
-Shulia și Brawk protejați pilonii din Vest.(Brawk era un băiat care nu prea îi păsa ce se întâmplă în jur, avea o banderolă neagră pe mâna stângă cu semnul dat de Doom, Abstract Law.)Fața s-a nevinovată ca a unui copil ascundea puterile acestuia de a conduce un P.T.O. Se îmbrăca cu haine care nu săreau prea mult în evidență deoarece nu prea îl interesa ce poartă și contra doar să poarte ceva.Purta o cămașă albă șifonată, pe care, spunea el, a primit-o de la mama sa cadou înainte să fie ucisă de armata Generalului Drow.Capabilitatea de a conduce un P.T.O. a lui Brawk era foarte mare, deaceea Doom îl considera mâna sa dreaptă și când avea nevoie ca cineva să facă o misiune sau un serviciu știa că poate apela cu încredere la Brawk.
-Iar o să merg cu pămpălăul ăsta.(spuse Shulia ușor deranjată de decizia lui Doom).
Cei doi plecare pe o ușă din spatele camerei imense dotată cu tehnologie de ultimă generație și Doom reluă oridinele.
-Tahc și Martel voi veți proteja pilonii din Sud.Chiar dacă pare că Tahc nu poate avea prieteni datorită comportamentului său exigent, Martel era cel mai bun prieten al lui).Ei s-au întâlnit când aveau aproximativ 15 ani și au crescut ca frații datorită faptului că erau orfani.Martel și Tahc sunt cei mai buni lunetiști din alianță Abstract Law, iar competențele lor trebuie să fie destul de mari pentru a controla un P.T.O. cu sniper.
-Eni, tu vei supraveghea totul de aici.Eni era geniul echipei, ea nu intra niciodată în primele linii ale războiului numai dacă era nevoie.Computerele și tehnologia de ultimă generație erau principalele sale calități.
-Lyme și cu mine îi vom ''intampina'' pe oaspeții noștrii.(spuse Doom cu o privire dornică de război și luptă).
După ce Martel și Tahc plecară pe cealaltă ușă care ducea în Sud-ul palatului, Doom împreună cu domnița sa se îndreptară spre ușa a treia din camera spațioasă.
După ce o deshise, Doom intră într-o altă încăpere mai mare ca cealaltă, acolo erau 6 locuri imense cu un cerc magic inscripționat pe fiecare și cu o culoare specifică.
Doom împreună cu Lyme se apropiară de primul cerc.Cercul avea culoara albă, alb pur, și în interiorul lui avea inscripționat cifra 7.Aceste cercuri serveau ca porți ale timpului pentru a chema giganticul monstru din oțel. Lyme făcu o incantație și imediat apăru o sabie, o sabie cu mânerul alb și ascuțișul curbat. După acestea își scoase sabia din teacă, o ridica în sus și o înfipse în cercul pe care stăteau. Din cerc apărea o masinărie, una foarte mare. Această masinărie se numea P.T.O. - Piranha Thunder Olds, și putea fi controlată numai de cei mai buni oameni cu competențe ridicate și care aveau semnul Abstract Law sau... NwK - Nuflet Krow.
-Așteaptă-mă la pilonii din Est, voi veni și eu acolo, după ce voi rezolva o problemă.
Lyme se urcă în Daisy (așa se numea P.T.O.- ul ei), și plecă prin acoperișul care se deshise.
Doom, plecă și el imediat după Lyme, la pilonii din Nord.Știa că cineva îl așteaptă acolo și era nerăbdător să se întâlnească cu el.Înainte să plece îi notă Enei coordonatele unde v-a trebui să trimită o rachetă AX 96 (o rachetă care avea ca perimetru 10 km și un impact devastuos).
-Brawk, fraiere, mă încurci!!(spuse Shulia, nervoasa, apăsând pe trăgaciul armei sale din mâna robotului Neon 4G.
-Mda...! (spuse Brawk pasiv și neinteresat de aberațiile Shuliei, reluând lupta cu inamicul).
Era un adevărat câmp de luptă, mii de beculețe colorate zburau prin aer, ca într-un joc shooter extrem de real.
-Brawk, acoperă-mă, mi s-a terminat muniția.(strigă Shulia către Brawk)
Brawk acoperi și perimetrul Shuliei, mărind astfel viteza și atacul robotului său Droid O1.
Între timp Tahc și Martel se luptau cu roboții inamici, erau tot P.T.O. numai că, inamicii nu puteau să-i controleze deoarece nu aveau puterea Abstract Law și semnul, deaceea Generalul Drow, a găsit o modalitate de a-i controla și anume puterea numită NwK.
-Tahc, prietene cum funcționează roboții ăștia !? (Întrebă Martel, curios cum aceste mașinării pot să funcționeze fără semnul Abstract Law).
-Dacă aș știi ți-aș spune( îi răspunse Tahc lui Martel în timp ce încărca sniperul robotului său SN C5).
Peste un minut, Tahc, Martel, Shulia,Lyme și Brawk primesc un mesaj de la Eni ca toți să se reîntoarcă la bază, deoarece peste câteva minute v-a lansa racheta AX 96.
-De ce să ne retragem, avem totul sub control!? ( îi răspunse Lyme lui Eni pe un ton ușor ridicat)
-Doom a ordonat asta, deci rog toți membri să se întoarcă peste câteva secunde, începe numărătoarea inversă.(Îi raspunse Eni, Lymei).
Toți plecară de la locul lor, și în câteva minute se retraseră ajungând la bază.
-Bun, acuma putem lansa AX 96 (gândi Eni).
Înainte să lanseze AX 96, Doom ajunge la pilonii din Nord.O figură necunoscută apare din umbră.Cu zâmbetul pe buze și relaxat, Doom i se adresează:
-În sfârșit ne întâlnim...
-...

THE END
Sfârșitul celui de-al patrulea capitol
FairChild666
FairChild666
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Peste Tot (serios)

Sus In jos

ψL - Abstract Law Empty Re: ψL - Abstract Law

Mesaj Scris de SyleBV Joi Apr 19 2012, 22:12

Interesant astept continuarea dar iar am cateva cuvinte de spus
Din nou fraza prea lunga pentru o descriere in paranteza.
Cei doi plecare pe o ușă din spatele camerei imense dotată cu tehnologie de ultimă generație și Doom reluă oridinele.
-Tahc și Martel voi veți proteja pilonii din Sud.Chiar dacă pare că Tahc nu poate avea prieteni datorită comportamentului său exigent, Martel era cel mai bun prieten al lui).

Ai cam grabit actiunea ajungand imediat dupa ce au plecat din baza pe campu de lupta.
In rest nu prea am vazut mare lucru ce trebuie corectat poate colegi vor vedea mai multe.
SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

ψL - Abstract Law Empty Re: ψL - Abstract Law

Mesaj Scris de Schizo Vin Apr 20 2012, 08:01

Povestea continuă să fie interesantă, mi-a plăcut scena de pe câmpul de luptă, chiar am ”văzut” ce ai scris tu acolo. Subscriu la Silviu, trebuie să treci peste chestia asta cu parantezele, ele sunt făcute pentru o precizare scurtă, nu un roman Wink Și, evident, eterna chestie cu typo-urile. În rest, toate bune și frumoase Very Happy
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

ψL - Abstract Law Empty I-V Nivel Mediu - A doua Sabie

Mesaj Scris de FairChild666 Vin Apr 20 2012, 18:34

I-V Nivel Mediu - A doua Sabie

O figură întunecată se arătă din întunericul ce domnea Nord-ul palatului.
-Ohh...deci te-a trimis pe tine...!
Spuse Doom uşor surpins de persoana care i se arătă din întuneric.
-Nu meriţi sa porţi semnul...pe când Generalul Drow... da.
Îl întrerupse omul necunoscut pe Doom, în timp ce luă o poziţie de luptă specifică clanului din care făcea parte.Doom nu fu' surprins de comportamentul omului necunoscut, relaxat îi adresă o noua întrebare:
-În fine, cu cine am onoarea ?Îl întrebă Doom cu o faţă destul de prietenoasă, dar în ochii săi ageri puteai să-i citeşti mânia pe cel din faţa sa şi dorinţa de a-l ucide.
-Mazze, unul din cei mai buni membri ai echipei Haardrad Vuns, condusă de Generalul Drow, însuşi.
-Heh, încă o păpuşe de-a lui Drow.Spuse Doom scârbit că in faţa sa se afla o marionetă de-a lui Drow şi nu el îsuşi.
Doom, îşi schimbă expresia feţei întruna serioasă ca şi când această luptă v-a fi una pe viaţă si pe moarte.Doom puse mâna pe ce-a de-a doua sabie a sa şi ocupă o poziţie de luptă la fel ca cea a unui samurai de elită.Doom avea trei săbii la el în permanenţă şi fiecare măsura o lungime diferită.Prima sabie măsura aproximativ 90 cm având manerul roşu ca flăcările iadului, iar la capătul ei, ascuţişul avea o forma foarte ciudată şi ieşită din comun;de la 80 de cm în sus, sabia se impărţea în două lame de 10 cm foarte ascuţite.A doua sabie pe care pusese şi mâna acum, măsura 75 cm, iar forma s-a semăna cu o sabie în formă de semi-lună, vârful sabiei fiind uşor curbat spre dreapta.A treia sabie şi ultima armă a lui Doom, măsura 63 cm, forma sa fiind normală.Sabia a treia a folosit-o în lupta cu Veylls, iar impactul şi perimetrul au fost destul de devastuoase.
-Fi pregătit să mori.Cu această replică a lui Mazze adresată lui Doom, prima mişcare a adversarului ieşii la iveală.Mazze ficsăndu-şi sabia în poziţie dreaptă şi ţinand-o cu putere în măinile sale. După mainile lui puteai să îţi dai seama că trecuse prin multe lupte tot cu un impact asemănător.Cu zâmbetul pe buze, dar in acelaşi timp serios, Doom îşi scoase ce-a de-a doua sabie. O ridică deasupra capului şi apoi o infipse in pămănt. Adversarul lui îi urmă mişcările, ridicănd sabia sa deasupra capului şi apoi înfingând-o în pământ. Două cercuri imense apărură pe locul unde urma sa fie o luptă decisivă. Uşor ieşeau din aceste două cercuri, doi roboţi imenşi.Fiecare avea culori şi forme diferite. Armele erau diferite şi ele. Doom urcă in P.T.O.- ul său, Mazze urmându-i mişcarile din nou. Robotul lui Mazze, avea o aură intunecată. Forma sa era foarte diferită de robotul lui Doom. Arma pe care o manevra erau doua şhootgun-uri. Mainile robotului erau ataşate de corpul său (al robotului), având culoarea albă, picioarele erau de culoare albastră. Amândoi roboţii erau imenşi şi erau tot atât de puternici pe căt păreau.
Arma lui Doom era una singură şi era o sabie gigantică formată din două parţi triunghiulare. Mânerul, de culoare galbenă era ataşat de cele două parţi ale sabiei prin zeci de alte părţi mult mai mici ca celelalte doua părţi ale sabiei. Modelul P.T.O.- ul lui Doom era unul destul de rar, având inscripţionat pe partea stângă a feţei un semn destul de ciudat. Semăna mai mult cu a doua parte a semnului Abstract Law.
Robotul lui Doom funcționa datorită semnului Abstract Law, pe când robotul lui Mazze se mișca cu ajutorul puterii create de Generalul său Drow și anume Nwk - Nuflet Krow. Energia pe care robotul lui Mazze o emana și cu care se putea mișca provenea de la niște generatoare imense. Ele semănau cu pilonii care înconjurau palatul lui Doom și pe care acesta îi pusese sub protecția echipei sale.
Aceste generatoare se numeau flancuri. Erau trei la număr și erau cele mai protejate lucruri din tot ținutul generaului Drow. Primul Flanc pe care Shulia îl menționase ca alianța Abstract Law să-l distrugă era Flancul Delta 8a.1. Poziționarea geografică a acestui flanc era în Sud-ul ținutului al lui Drow. Acest flanc era foarte important și cel mai bine protejat dintre celelalte două flancuri, deoarece transmitea cea mai multă putere. Al doilea flanc era Flancul Beta 47.k și era al doilea cel mai bine protejat flanc . El putea să transmită cea mai puternică putere dintre cele 3 flancuri, dar nu putea să transmită atât de multă putere pe cât puteau celelalte două. Al treilea și ultimul flanc se numea Flancul Alpha 66.S. Nu era așa de protejat ca celelalte două flancuri dar era important deoarece fără acest flanc celelalte două flancuri nu puteau să transmită puterea și energia către P.T.O.- urile Generalului Drow, decât în perimetrul bazei, adică decât în ținutul pe care generalul îl conducea și la 10 km depărtare de el.
-Uite că vine (!!) (spuse Doom).Doom și Mazze plecară după loc cu o viteză incredibil de mare, o viteză asurzitoare și pe care nu puteai să o urmărești foarte clar cu ochiul. Mazze se mută mai departe de Doom și începu să tragă rafale cu shootgun-urile sale.Doom le respingea pe toate cu sabia sa. Doom scoase un cuțit foarte mare din inventarul robotului său și-l aruncă spre Mazze. Mazze îi vazu' mișcarea lui Doom și se feri aruncându-se pe o pădure din apropiere. Doom aruncase acel cuțit doar pentru al face pe inamic să se dezechilibreze. În următoarea secundă când robotul lui Mazze se ridică, Doom deja dispăruse din perimetrul lui Mazze, iar pe harta sa digitală nu apărea nici un semnal. Imediat își dădu seama că Doom este în spatele său. Doom ridică rapid sabia și ținti spre capul P.T.O- ul lui Mazze. Spre uimirea lui Doom, el se feri punându-și arma din mâna dreaptă în fața sa. Când Doom vazu' că îi blocase lovitura de sabie, îl lovi pe Mazze cu o lovitură de picior extrem de puternică, aceasta arucand-ul pe Mazze câțiva km depărtare de Doom.
Adversarul lui Doom se ridică repede și verifică poziția lui Doom. Văzând că Doom este în fața să se liniști puțin și încercă să-și încarce arma din mâna dreaptă deoarece încărcătorul îi sărise din armă atunci când blocase sabia lui Doom. Deodată observă că Doom dispăruse din nou. Când se uită în stânga sa îl zări pe Doom cu sabia ridicată gata să-l atace. Mazze apăsă accelerația robotului și se ferii de atacul lui Doom cu o viteză extraordinară. Acestă viteză îl costă pe Mazze jumătate din energia robotului pe care o mai avea.
Robotul lui Mazze se aruncă pe spate trăgând în același timp rafale de gloanțe către Doom. Mii de beculețe colorate veneau spre Doom cu o viteză ca cea a luminii. Doom călcă și el accelerația evitând astfel rafalele lui Mazze.
Când Doom încercă din nou să-l atace pe Mazze, o figură gigantică, la fel de mare ca un P.T.O. apăru din întuneric-ul care acoperea lupta lui Doom și Mazze. Doom fu foarte surprins, când văzut că această figură îl atacă pe Mazze cu o armă asemănătoare unui bici din lanț foarte gros.
Doom observă design-ul robotului și culoara zicând tare spre cei doi (Mazze și robotul necunoscut) :
-Lymeeee !!??

THE END
Sfârșitul capitolului cinci



FairChild666
FairChild666
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Peste Tot (serios)

Sus In jos

ψL - Abstract Law Empty Re: ψL - Abstract Law

Mesaj Scris de SyleBV Vin Apr 20 2012, 19:21

E totul bine si frumos din cate vad in afara de cateva mici greseli:"al","să","cand văzut"
"cu o viteză ca cea a luminii" fraza asta suna mai bine daca o reformulai ceva de genul cu o viteza ce se asemana cu cea a lumini ori asemantaoare cu cea a lumini.
Putin mai atent la greselile astea care banuiesc ca sunt din cauza vitezei de tastare.
In rest toate bune si frumoase dupa parerea mea.
Astept urmatorul capitol cu nerabdare.
SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

ψL - Abstract Law Empty Re: ψL - Abstract Law

Mesaj Scris de Schizo Vin Apr 20 2012, 19:32

Subscriu la Silviu. Se vede că te grăbești să poztezi, pui câte două pe zi. Nu te mai grăbi, recitește cu atenție, e aiurea să vezi greșeli din astea de genul litere în plus sau minus, cratime puse aiurea, etc.. Te rog frumos să te concentrezi mai bine capitolul următor, pentru că potențial, ți-am zis, ai Very Happy
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

ψL - Abstract Law Empty II-I Trădarea care v-a sosi

Mesaj Scris de FairChild666 Sam Apr 21 2012, 16:26

II-I Trădarea care v-a sosi

Când persoana iubită în care ai avut cea mai mare încredere te trădează, nu mai poți avea încredere în nimeni...

P.T.O- ul necunoscut intră dur în Lil 5Z (robotului lui Mazze). Designu-l era unul complicat. Culoara sa, se asemăna cu un roșu perlat și avea câteva nuanțe de negru. În spate avea două sonynightmare folositoare atunci când dorea să zboare în aer. Deasupra mâinii drepte, avea un orificiu negru. Ochii robotului aveau culoarea unui verde crud, iar privirea ca punte între lumi. Robotul nu se satisfăcu doar cu o lovitură în P.T.O.- ul lui Mazze și cu o forță ieșită din comun îl prinse de cap cu un lanț gros din metal care ieșea din orificiul negru. Apoi cu mâna stânga care mânuia o sabie foarte lungă (la fel de mare ca prima sabie pe care o deținea Doom), îi distruse capul lui Lil 5Z. Doom, mirat de ceea ce vedea se apropie foarte repede de lupa dintre cei doi. Robotul necunoscut se întoarse spre Doom zicându-i:
-Nu te apropia (!!), pe un ton oarecum blând și ''inocent'' .
Doom nu percepu aceste cuvinte ca un sfat ci din potrivă, aceste cuvinte îl puseră pe gânduri.
Lil 5Z se ridică chiar dacă nu mai avea ''capul pe umeri''. Mazze activă celalat generator de imagini. Acest generator se afla la jumătatea pieptului al robotului. Avea o culoare neagră fumurie. Mazze acceleră pentru a se depărta de Daisy (robotul lui Lyme) și își încărcă repede cele două shoogun-uri. În câteva secunde milioane de beculețe argintii se îndreptau spre Lyme. De data asta Mazze fu foarte serios și își scoase așii din mânecă pe care îi păstra pentru Doom. Daisy se feri de aceaste rafale și dispăru imediat din fața lui Mazze și Doom. Când se uită mai atent, Mazze o zări pe Lyme controlând robotul său în aer. Zbura. Daisy nu-l făcuse pe Doom să fie atât de surprins pe cât îl făcuse pe Mazze, deoarece Mazze nu avea propulsoare la robotul său Lil 5Z dar nici Daisy nu avea arme de distanță lungă precum era aceasta. Lyme coborâ încet jos. Atunci Mazze, văzând că shootgun-urile sale nu sunt de folos, scoase un cuțit foarte mare din inventarul robotului său și acceleră rapid către Daisy. Lyme văzând mișcarea oponentului său acceleră și ea. Aproape când armele să se ciocnească una de alta, Lyme dispăru din fața lui Mazze ajungând în partea stânga a sa. Imediat Lyme îl atacă cu lanțul său gros din orificiul negru. Acesta se încolăci pe Lil 5Z, Mazze nemaiputând să se miște. Lyme ridică sabia din mâna stângă în sus, apoi o înfipse în pieptul robotului. Doom privea pasiv acestea și încerca să facă conexiunea între dubiile sale față de Lyme. Când observă că lupta dintre cei doi se încheiase anulă și el cercul magic care controla P.T.O- ul său. Mazze pus la pământ și rănit îi adresă câteva cuvinte lui Lyme:
-Oh...despre tine vorbea...
Doom se apropie de cei doi repede. Lyme ridică sabia în sus gata să o înfigă în Mazze. Doom ajunse și el lângă cei doi. Cu ultima suflare Mazze îi spuse lui Doom:
-Ați câștigat...dar ai grijă...dușmanul tău e mult mai aproape decât crezi...
Atunci Lyme înfipse sabia sa în Mazze și acesta își dădu ultima suflare.
Doom se gândi la cuvintele lui Mazze câteva secunde bune. Dar nu uită să tragă la rost faptele lui Lyme întrebând-o:
-De unde știai că bomba AX 96, nu v-a fi detonată ?
Lyme cu zâmbetul pe buze și cu fața sa drăguță ca cea a unei zâne, se apropie de Doom și îi șopti ușor la ureche:
-Intuiție de fată.
Apoi fata leșină, Doom prinzând-o în brațe. Doom o aduse pe Lyme în brațe până la palatul unde trăiau toți ceilalți membri ai echipei. De la porțile castelului îl întâmpină un om bătrân, cu părul cărunt. Omul avea haine ca cele ale unui nobil. După fața sa se vedea că provenea dintr-o familie bună. Acesta când îl observă pe Doom cărând-o pe Lyme în brațe, fugi repede spre ei zicând:
-Doom, ce a pățit Lyme ??
Spuse el foarte îngrijorat de starea lui Lyme. Atunci Doom zâmbitor îi răspunse:
-Nu ai de ce să-ți faci griji. Fata ta este în regulă. ''Fata ta'' ?? Da, aceast om elegant este tatăl lui Lyme, mai precis unul dintre cei doi călători pe care îi salvase Doom acum șapte ani.
Doom se îndreptă spre intrarea în palat urmat de tatăl Lymei.Când ajunse, fu întâmpinat de o fătucă destul de frumușică. Cu ajutorul ochilor săi albaștrii nu puteai să nu o observi. Înălțimea sa era medie iar părul său roz îi atârna până la coapse. Elegantă, îmbrăcată cu o rochie ca cea a unei prințese din poveștile cu feți frumoși, îl întâmpină pe Doom. Cu vocea sa caldă i se adresă:
-Bine ai venit, dragule!
Doom îi răspunse cu aceeași dulceață în cuvintele sale:
-Bine te-am găsit, Amelia.
Mirată de faptul că Doom o avea în brațe pe Lyme, îi spuse lui Doom unde este o cameră liberă și curată pentru a o lăsa pe Lyme. Încet, Doom urcă scările ținând-o pe Lyme în brațe. Când ajunseră la primul etaj, pe ușa palatului intrară în grabă Tahc și Brawk.
Doom, mirat îi întrebă ce s-a întâmplat ei raspunzadu-i foarte grăbit și incoerent.
-Șefule...Eni...Eni a fost răpită...

THE END
Sfârșitul capitolului al șaselea





FairChild666
FairChild666
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 56
Data de inscriere : 18/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Peste Tot (serios)

Sus In jos

ψL - Abstract Law Empty Re: ψL - Abstract Law

Mesaj Scris de SyleBV Sam Apr 21 2012, 17:08

Foarte interesant unele mici gresli la redactare insa nu are rost sa le enumar acum eu caci vor veni colegii mai tarziu sa le enumere.
Astept continuarea cu nerbdare.
SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

ψL - Abstract Law Empty Re: ψL - Abstract Law

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum