Art New Generation
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Shingeki no Kyojin
Sărituri cu schiurile EmptyMier Mar 09 2016, 20:23 Scris de razvanwar2

» Cerere avatare si semnaturi
Sărituri cu schiurile EmptyMar Mar 10 2015, 23:21 Scris de Sarpe

» Spirit Crisis
Sărituri cu schiurile EmptyLun Mar 09 2015, 22:04 Scris de Nekirus

» The Ferlands
Sărituri cu schiurile EmptyDum Mar 08 2015, 00:22 Scris de iAndrei

» Ippo's Gallery
Sărituri cu schiurile EmptySam Mar 07 2015, 22:29 Scris de Sarpe

» Fotografie la persoana a III-a
Sărituri cu schiurile EmptyVin Mar 06 2015, 19:31 Scris de iAndrei

» LoL
Sărituri cu schiurile EmptyVin Mar 06 2015, 18:50 Scris de iAndrei

» Carti Vs Filme
Sărituri cu schiurile EmptyVin Mar 06 2015, 16:08 Scris de Delusive

» Recomandările lui Nekirus
Sărituri cu schiurile EmptyMier Mar 04 2015, 14:35 Scris de Nekirus

» Concurs ranguri
Sărituri cu schiurile EmptyMier Mar 04 2015, 14:21 Scris de Nekirus


Sărituri cu schiurile

4 participanți

In jos

Sărituri cu schiurile Empty Sărituri cu schiurile

Mesaj Scris de SyleBV Mier Apr 18 2012, 17:08

Săriturile cu schiurile reprezintă un sport de iarnă care constă în coborârea pe schiuri a unei rampe și având drept obiectiv aterizarea cât mai departe posibil. Zborul durează între 5-7 secunde, timp în care săritorii încearcă să-și mențină o poziție cât mai aerodinamică.

ISTORIE
-Locul de origine al acestui sport este Norvegia.
-Tatăl săriturilor cu schiurile este considerat norvegianul Sondre Norheim, care, în 1860 a sărit fără a folosi bețe peste o piatră, o distanță de 30 de metri.
-În 1879 a avut loc primul mare concurs gazduit de Norvegia.
-În 1892 s-a desfășurat prima ediție Royal Cup, la Holmenkollen în Norvegia.
-Cel care a revoluționat săriturile cu schiurile, introducând poziția V, a fost săritorul suedez Jan Boklöv. El a sărit pentru prima dată în acest stil în 1987.
-La 11 februarie 2011 Johan Remen Evensen a stabilit recordul actual (2012), după o săritură de 246,5 metri de pe trambulina norvegiană de la Vikersund.

REGULAMENT
-În competiții, câștigătorul este desemnat cel care acumulează cel mai mare punctaj în urma a două manșe.
-Fiecare trambulină are un "punct de constructie", pentru trambulinele mari fiind, de obicei, la 120 de metri. Sportivul care ajunge la această distanță primește 60 de puncte. Pentru fiecare metru în minus i se scade 1,8 puncte, iar pentru fiecare metru în plus i se adaugă 1,8 puncte, rezultând punctajul pentru lungime.
-Evoluția fiecărui săritor este evaluată de 5 arbitri și se bazează pe lungimea săriturii și pe stilul zborului. Sunt date 5 note cu valori între 1 și 20. Cea mai bună și cea mai slabă se anulează, restul fiind adunate la punctajul pentru lungime.
-Pe baza punctajului final se realizează clasamentul, câștigătorul primind 100 de puncte.

Trambuline
-Trambulina normală (mică) are punctul de construcție la 90 de metri. Trambulinele mici sunt cele mai răspândite.
-Trambulinele mari sunt cele pe care se desfășoară de regulă întrecerile din Cupa Mondială.
-Trambulinele de zbor sunt trambuline cu punctul de construcție la peste 160 de metri. Pe acestea se desfășoara Campionate Mondiale de zbor, din 2 în 2 ani; însă probe de "zbor cu schiurile" se desfășoară și în Cupa Mondială. Cele mai mari trambuline se găsesc la: Kulm (Austria); Vikersund (Norvegia); Oberstdorf (Germania); Harrachov (Cehia); Planica (Slovenia).
-Trambulina Vikersundbakken din Vikersund este cea mai mare din lume.

Săriturile ca sport olimpic[/cnter]
-Ordinea de start la Olimpiadă este dată de rezultatele din Cupa Mondială.
-Probele olimpice sunt în număr de 3, două individuale (pe trambulina normală și pe trambulina largă) și una pe echipe de către 4 sportivi, pe trambulina largă.
-Săriturile au fost prezente la olimpiadă încă de la prima ediție, Chamonix (Franța), în 1924.
-Actualul campion olimpic la sărituri cu schiurile este elvețianul Simon Ammann.

Cupa Mondială la Sărituri cu schiurile
Cupa Mondială de Sărituri cu schiurile este organizată anual de Federația Internațională de Schi. Primul sezon al acestei competiții s-a desfășurat între anii 1979 și 1980.
Puncte-Distributia punctelor
Sărituri cu schiurile Print000


SyleBV
SyleBV
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 233
Data de inscriere : 17/04/2012
Varsta : 31
Localizare : Brasov

http://sylebrasov.blogspot.com/

Sus In jos

Sărituri cu schiurile Empty Re: Sărituri cu schiurile

Mesaj Scris de SailorMoon Vin Iun 08 2012, 15:29

Tin minte cat de mult iubeam sportu' asta. De regula, in timpul iernii pe Eurosport se difuzau cele mai multe competitii la sarituri cu schiurile si in fiecare seara ma uitam cu tata si incercam sa aproximam distanta la care ajunge fiecare competitor. Desigur ca nu mai retin cu cine tineam, dar sunt sigura ca era polonez.
SailorMoon
SailorMoon
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 28
Data de inscriere : 07/06/2012

Sus In jos

Sărituri cu schiurile Empty Re: Sărituri cu schiurile

Mesaj Scris de Schizo Lun Iul 02 2012, 19:52

E un sport interesant, pe care l-aş încerca şi eu, având în vedere cât îmi place să mă dau cu schiurile. Partea proastă e că nu am suficienţi bani şi timp iarna să stau cât aş vrea eu la ski. Dar îmi tot propun în fiecare an ca anul viitor să stau mult. Desigur că acum aştept iarna asta. Poate că dacă ar exista şi în România un loc decent pentru practicarea acestui sport... aş încerca Very Happy
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Sărituri cu schiurile Empty Re: Sărituri cu schiurile

Mesaj Scris de Darky Vin Iul 06 2012, 15:23

Sariturile cu schiurile...un sport care acum ceva timp il iubeam si stateam pe Eurosport toata ziua urmarind:).Imi scapa numele dar era un mustacios care sarea incredibil.Nu stiu sa Sky'ez , dar as dori sa invat intr'o zi, chiar si sa sar pe o trambulina, banuiesc ca adrenalina trebuie sa fie incredibila...si o senzatie unica ..
Darky
Darky
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 336
Data de inscriere : 29/04/2012
Varsta : 27
Localizare : Tehnic vorbind nu stiu exact :-? putem fi in mijlocul universului sau la periferie

Sus In jos

Sărituri cu schiurile Empty Re: Sărituri cu schiurile

Mesaj Scris de Schizo Dum Iul 08 2012, 22:04

Darky, să schiezi e floare le ureche. Problema mare e că în România este încă un sport scump, deși în alte țări din vest, oricine își dorește și-l poate permite. Pârtiile din România nu sunt nici ele cele mai bune, nici condițiile, dar se poate. Eu îți pot spune că după o zi cu instructorul care m-a învățat the basics, am ajuns acum să nu mai am nevoie de nimic. Bineînțeles, se aprofundează și se menține cu exercițiu și cap, dar... senzația e formidabilă. Nu contează vârsta, îți recomand să-l încerci Wink
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Sărituri cu schiurile Empty Re: Sărituri cu schiurile

Mesaj Scris de Darky Dum Iul 08 2012, 23:44

O sa il incerc chiar in iarna asta sper, (cum zice un vechi proverb socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ ) daca nu intervine nimic o sa incerc...Dar dupa cum bine ai punctat in alte tari este un sport pe care oricine si-l poate permite, dar noi traim in Romania, tara tuturor posibilitatilor pentru cei cu bani si pile...Am incetat de mult sa compar Romania cu vr-un alt stat european pentru ca am vazut si eu ca este o diferenta prea mare intr noi si altii...Si asta este un lucru cu adevarat dureros dupa parerea mea :-j, poate avem valori nationale care ii depasesc pe Francezi/Englezi/Germani, dar daca nu are cine sa le puna in valoare este inutil , si aceste bijuterii pe care noi le numim valori cu timpul ruginesc...dar ce putem face noi, nu noi avem puterea, altii o au si o folosesc pentru ei, nu pentru noi...
Darky
Darky
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 336
Data de inscriere : 29/04/2012
Varsta : 27
Localizare : Tehnic vorbind nu stiu exact :-? putem fi in mijlocul universului sau la periferie

Sus In jos

Sărituri cu schiurile Empty Re: Sărituri cu schiurile

Mesaj Scris de Schizo Lun Iul 09 2012, 07:58

Asta așa e. Dar să știi că dacă alegi cu cap, îți poți permite cu ușurință 3-4 zile de schiat ca lumea, gen de dimineața până seara. Dacă vei avea nevoie, contactează-mă când vine momentul și îți fac eu niște recomandări de zone, pe care le știu și în funcție de condiții, și prețuri. Spor și sperăm că peste 6 luni ne arăți poze de la ski Wink
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Sărituri cu schiurile Empty Re: Sărituri cu schiurile

Mesaj Scris de Darky Lun Iul 09 2012, 11:27

Pfi...o sa te caut Schizo, dar am alta propunere pentru tine si pentru cei din zona care iubesc schiatul..la iarna sa mergem cu totii pe o partie vorbim si ne intalnim acolo sau pe drum undeva... sa mergem (h)...ar fi frumos:)
Darky
Darky
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 336
Data de inscriere : 29/04/2012
Varsta : 27
Localizare : Tehnic vorbind nu stiu exact :-? putem fi in mijlocul universului sau la periferie

Sus In jos

Sărituri cu schiurile Empty Re: Sărituri cu schiurile

Mesaj Scris de Schizo Lun Iul 09 2012, 23:51

Mă, n-ar fi rău. Și mai tare ar fi o mare anul ăsta, de un weekend, dar știu că e greu de realizat oricare din cele două atâta vreme cât nici o ieșire nu am fost în stare să facem Razz Dar hai să admitem că ăsta nu e locul să continuăm conversația asta și să închidem off-topicul revenind la săriturile cu schiurile Razz
Schizo
Schizo
Membru Incepator
Membru Incepator

Mesaje : 1217
Data de inscriere : 01/03/2012
Varsta : 34
Localizare : București

http://evidenttotrolemodelism.wordpress.com

Sus In jos

Sărituri cu schiurile Empty Re: Sărituri cu schiurile

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum